*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει πλέον να πάει κάποιος αναπληρωτής από την καινούρια σχολική χρονιά;  (Αναγνώστηκε 60299 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δε μιλούσα για μικρού κυβισμού αυτοκίνητα. Ξέρω δύο περιπτώσεις μετατροπής για 1600 cc και 1800 cc.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Δε μιλούσα για μικρού κυβισμού αυτοκίνητα. Ξέρω δύο περιπτώσεις μετατροπής για 1600 cc και 1800 cc.

πως γινεται αυτό; ; ειναι ασφαλές; υπάρχει μόνο βορεια Ελλαδα;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Δε μιλούσα για μικρού κυβισμού αυτοκίνητα. Ξέρω δύο περιπτώσεις μετατροπής για 1600 cc και 1800 cc.

πως γινεται αυτό; ; ειναι ασφαλές; υπάρχει μόνο βορεια Ελλαδα;
ειναι ομως ασφαλες για το αυτοκινητο διοτι ακουσα οτι βγαζει προβλημα στη μηχανη με καμενες φλατζες και γενικα φιλοι μου λενε οτι εαν ειναι καινουργιο το αμαξι καλυτρα να μη βαλω υγραεριο

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δε μιλούσα για μικρού κυβισμού αυτοκίνητα. Ξέρω δύο περιπτώσεις μετατροπής για 1600 cc και 1800 cc.
πως γινεται αυτό; ; ειναι ασφαλές; υπάρχει μόνο βορεια Ελλαδα;
Δεν ξέρω αν είναι μόνο εδώ τόσο χαμηλό το κόστος της μετατροπής. Ψάξε και στη νότια Ελλάδα.
Αν δε βρεις κάτι φτηνό....νομίζω ότι αξίζει ένα ταξιδάκι προς Θεσσαλονίκη!  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Το thread δεν λέγεται: "Να πάω ή να μην πάω αναπληρωτής;"αλλά αν αξίζει τελικά η αναπλήρωση, με στοιχεία που παραθέτει ο κάθε ένας από εμάς.
Για αυτό θεωρώ χρήσιμες τις αναφορές για αμοιβές,κόστος ζωής,μεταφορικά,κ.λ.π.
Περσι κάποιος Θεσσαλονικιός συνάδελφος βρέθηκε με 8 ώρες ΑΜΩ στην Κρήτη,επειδή είχε παντελή άγνοια..
Προτείνω την αγορά αυτοκινούμενου τροχόσπιτου (φυσικά μεταχειρισμένου), και παρκάρισμα έξω από το σχολείο...

Όσον αφορά τον ΑΜΩ στην Κρήτη, απαντώ με το Κρητικό... λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό της κεφαλής του...

Όταν έχεις παντελή άγνοια για τους κανόνες της δουλειάς και την ίδια τη δουλειά που πρόκειται να κάνεις, τότε καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 01:20:29 μμ από Stelios »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
παιδια ηρεμηστε  βαρεθηκα να διαβαζω ασχετα πραγματα.
Οποιος δεν θελει και νομιζει οτι δεν αξιζει ας μην παει ,αλλα φτανει αυτη η κουβεντα χωρις νοημα.
Κριμα και για το φορουμ

Αν και διορισμένη μόνιμη πλέον, θεωρώ χρήσιμο να διαβάζω βιώματα συναδέλφων και να καταθέτω τα δικά μου.
Προσωπικά με βοηθά πολύ να βλέπω τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.
Στην τελική θέλω να είμαι update.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ

Το thread δεν λέγεται: "Να πάω ή να μην πάω αναπληρωτής;"αλλά αν αξίζει τελικά η αναπλήρωση, με στοιχεία που παραθέτει ο κάθε ένας από εμάς.

Νομίζω το ιδιο είναι. Να παω ή να μη πάω με βαση τις αναγκες μου, τα θελω μου, τις δυνατοτητες μου κλπ κλπ. Προσωπικα ειναι εντελως ιδιαιτερο για τον καθένα, και δε νομιζω πως θελει πολλα για να καταλαβει καποιος αν μπορει ή και πρεπει να αποδεχτει την αναπληρωση.


Προτείνω την αγορά αυτοκινούμενου τροχόσπιτου (φυσικά μεταχειρισμένου), και παρκάρισμα έξω από το σχολείο...

Όσον αφορά τον ΑΜΩ στην Κρήτη, απαντώ με το Κρητικό... λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό της κεφαλής του...

Όταν έχεις παντελή άγνοια για τους κανόνες της δουλειάς και την ίδια τη δουλειά που πρόκειται να κάνεις, τότε καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο...

Απολύτως σεβαστή και αυτη η αποψη. Υπαρχει δοση αληθειας στα λεγομενα του συναδελφου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Aπο του χρονου αυξηση ωραριου...τα σημερινα τι ειναι παλι τουτα;Παγωνουν οι συνταξεις των ΔΥ για δυο χρονια!!!!
Αραγε του χρονου θα συζηταμε αυτο το θεμα; :o :-[ :-X :-\ :'(

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προτείνω την αγορά αυτοκινούμενου τροχόσπιτου (φυσικά μεταχειρισμένου), και παρκάρισμα έξω από το σχολείο...
Όσον αφορά τον ΑΜΩ στην Κρήτη, απαντώ με το Κρητικό... λαγός τη φτέρη εκούναγε, κακό της κεφαλής του...
Όταν έχεις παντελή άγνοια για τους κανόνες της δουλειάς και την ίδια τη δουλειά που πρόκειται να κάνεις, τότε καλύτερα να ασχοληθείς με κάτι άλλο...
Απολύτως σεβαστή και αυτη η αποψη. Υπαρχει δοση αληθειας στα λεγομενα του συναδελφου.
(ως απλό μέλος) εδώ θα διαφωνίσω.
Πέραν από την (δίκαια ή άδικη) γκρίνια για πράγματα (ενδεχομένως) άσχετα με την ίδια την εργασία (βενζίνες, μετακινήσεις, ενοίκια, λογαρισμοί, κλπ) το υπογραμμισμένο, σημαίνει (όπως το εκλαμβάνω) ότι: "αφού γκρινιάζετε για ασήμαντα και άσχετα, σημαίνει ότι δεν ξέρετε να κάνετε την δουλειά σας".
Ποιά είναι η δουλειά του αναπληρωτή; Να διδάσκει. Επειδή γκρινιάζω για βενζίνες, μετακινήσεις, ενοίκια, λογαρισμοί, κλπ έχω άγνοια για την διδασκαλία; Δεν είμαι καλός δάσκαλος δηλαδή;
Εκτός αν το μαθηματικό μου μυαλό (λέμε τώρα) με οδηγεί σε λάθος δρόμο 8)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Εγω δεν εμεινα μονο σε αυτο, αλλα και το καταλαβα λιγο διαφορετικα. Ας μας εξηγησει λοιπον τι ακριβως εννοει... ;) ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

adigoni

  • Επισκέπτης
Να σας πώ τι κατάλαβα ότι εννοεί: όταν έχει καποιος άγνοια σχετικά με τις συνθήκες με τις οποίες ο αναπληρωτής βρίσκεται αντιμέτωπος: δλδ ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρεθεί από το ένα άκρο της Ελλάδας στο άλλο, με αμφίβολη την καταβολή μισθών για δύο μήνες και προφανώς ότι κάποιος δε διαβάζει σοβαρά-σχολαστικά την αίτηση αναπληρωτή στα σημεία που γράφει ''επιθυμώ να κληθώ αναπληρωτής και στις λοιπές περιοχές ΑΜΩ/ΑΚΩ''. και δε ζητά διευκρινίσεις πάνω σε αυτό...
Ο νικητής τι κερδίζει; ;D

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Στις επαγγελματικές μονογραφίες όπως εκείνες δομούνται αναφορικά με τα διάφορα επαγγέλματα, οι συνθήκες εργασίας αφορούν στην άσκηση του επαγγέλματος και σε άλλη παράγραφο στα θετικά, τα αρνητικά και εν γένει τις απαιτήσεις.

Τόσο η θητεία του εκπαιδευτικού εκτός έδρας, όσο και οι μετακινήσεις, ειδικά από δω και πέρα αποτελούν ζητήματα που επιβάλλεται να λαμβάνει κάποιος υπόψη του.  Την τελευταία 2ετία η εικόνα άλλαξε άρδην. Κάποτε σε ρωτούσαν εάν έχεις αυτοκίνητο και βάσει αυτής της παραμέτρου γινόντουσταν και οι τοποθέτήσεις. Οπότε ο νεοεισερχόμενος ωφελείται ακούγοντας γνώμες και απόψεις, εφόσον βέβαια κρατά και τις αποστάσεις του δεδομένου ότι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. Αλλά όπως προειπώθηκε, η παρακολούθηση του θέματος μπορεί κάλλιστα να γίνει και από τους μονίμους, όλο και κάποια δική τους εμπειρία μπορεί να ανακαλέσουν.

Άλλωστε κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι είδους επεξεργασία και χρήση μίας πληροφορίας κάνει ο καθένας. Οπότε οποιαδήποτε κρίση περί χρήσιμου - περιττού δεν υφίσταται.

Η με σεβασμό ανταλλαγή εμπειριών ποτέ δεν έβλαψε και ειδικά στο παρόν τόπικ κανείς δεν παραβίασε των κανόνα της "διαδικτυακής" συμβίωσης.

Προσωπικά περισσότερο με προβλημάτισε που μία πλειοψηφία αντί να διαβάσει την εγκύκλιο αναπληρωτών συνεχώς ρωτούσε τα αυτονόητα, παρά το εν λόγω θέμα.

Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@cd+1 σε όσα έγραψες..


Ειδικά για αυτό..

Προσωπικά περισσότερο με προβλημάτισε που μία πλειοψηφία αντί να διαβάσει την εγκύκλιο αναπληρωτών συνεχώς ρωτούσε τα αυτονόητα, παρά το εν λόγω θέμα.

Όταν διαπιστωμένα άνθρωποι ενήλικες,πτυχιούχοι,με ή χωρίς προϋπηρεσία,
δεν πράττουν το αυτονόητο,καλό είναι να υπάρχει μια πληροφόρηση με thread όπως αυτό μπας και...

Το postαρα και στο thread της ΑΣΠΑΙΤΕ..
Για ΑΣΠΑΙΤΕ ενδιαφέρονται ενήλικες πτυχιούχοι, με πολλά τυπικά προσόντα,που για να θέλουν να κάνουν ΕΠΠΑΙΚ το έχουν ψάξει λιγάκι παραπάνω..

Κι όμως, 597 στον αριθμό κόπηκαν στην πλειοψηφία τους γιατί δεν διάβασαν στην προκήρυξη ότι πρέπει να κάνουν γνήσιο της υπογραφής τους..

http://www.aspete.gr/apotelesmata/eppaik/apokleiomenoi_eppaik.pdf

Υπήρχαν και άλλοι που υπέβαλλαν φάκελο χωρίς η ειδικότητά τους να περιλαμβάνεται στην προκήρυξη :o

Οπότε καλό είναι να υπάρχει πληροφόρηση ακόμη και για αυτά που κάποιοι θεωρούν "αυτονόητα"  ή γνωστά γιατί
δυστυχώς κολλάμε και στα "αυτονόητα"...




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2012, 03:12:27 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

(ως απλό μέλος) εδώ θα διαφωνίσω.
Πέραν από την (δίκαια ή άδικη) γκρίνια για πράγματα (ενδεχομένως) άσχετα με την ίδια την εργασία (βενζίνες, μετακινήσεις, ενοίκια, λογαρισμοί, κλπ) το υπογραμμισμένο, σημαίνει (όπως το εκλαμβάνω) ότι: "αφού γκρινιάζετε για ασήμαντα και άσχετα, σημαίνει ότι δεν ξέρετε να κάνετε την δουλειά σας".
Ποιά είναι η δουλειά του αναπληρωτή; Να διδάσκει. Επειδή γκρινιάζω για βενζίνες, μετακινήσεις, ενοίκια, λογαρισμοί, κλπ έχω άγνοια για την διδασκαλία; Δεν είμαι καλός δάσκαλος δηλαδή;
Εκτός αν το μαθηματικό μου μυαλό (λέμε τώρα) με οδηγεί σε λάθος δρόμο 8)

Συμφωνώ απόλυτα. Και να υπενθυμίσω και κάτι. Τη χρονιά 2010-11 η Διαμαντοπούλου ουσιαστικά μας "τρομοκράτησε" και μας "εκβίασε" με το ότι θα προσληφθούν 70% λιγότεροι αναπληρωτές, με αποτέλεσμα πολλοί από τους "κλειδωμένους" να την πατήσουμε και να βάλουμε το κουτάκι. Πέρυσι, όποιος την πάτησε την προηγούμενη χρονιά, προτίμησε να προσληφθεί αργότερα και κοντά στο σπίτι του. Απλά τα πράγματα.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.