*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2012-2013  (Αναγνώστηκε 52810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στη φετινη προκήρυξη δεν χρειαζεται να καταθεσουμε τις παλιές βεβαιώσεις προϋπηρεσίας αφου εχουμε μοριοδοτηθεί, πάρα μονο τη φετινή βεβαιωση...(όσοι έχουν δουλέψε φέτος).Στην αίτηση όμως, γράφουμε όλη την προυπήρεσία ή μόνο την καινούρια?ευχαριστώ
Στην αίτηση γράφουμε την προϋπηρεσία εκείνη που αντιστοιχεί στις βεβαιώσεις που συνυποβάλλουμε.
Εννοείται ότι αν δούλεψες και πέρυσι θα βάλεις και την περσινή προϋπηρεσία ολόκληρη (για να σου υπολογίσουν τις ώρες που δίδαξες από τις 28/5 και μετά) και τη φετινή. Μόνο αυτές τις δύο βεβαιώσεις θα υποβάλλεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στη φετινη προκήρυξη δεν χρειαζεται να καταθεσουμε τις παλιές βεβαιώσεις προϋπηρεσίας αφου εχουμε μοριοδοτηθεί, πάρα μονο τη φετινή βεβαιωση...(όσοι έχουν δουλέψε φέτος).Στην αίτηση όμως, γράφουμε όλη την προυπήρεσία ή μόνο την καινούρια?ευχαριστώ
Στην αίτηση γράφουμε την προϋπηρεσία εκείνη που αντιστοιχεί στις βεβαιώσεις που συνυποβάλλουμε.
Εννοείται ότι αν δούλεψες και πέρυσι θα βάλεις και την περσινή προϋπηρεσία ολόκληρη (για να σου υπολογίσουν τις ώρες που δίδαξες από τις 28/5 και μετά) και τη φετινή. Μόνο αυτές τις δύο βεβαιώσεις θα υποβάλλεις.
κατάλαβα....ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος pontik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας και από μένα!
Επειδή σήμερα δεν υπάρχει κανείς στις ΕΠΑΣ, ρωτάω στο φόρουμ!

α) Μπορώ να ταχυδρομήσω την αίτηση τη Δευτέρα (με σφραγίδα ταχυδρομείου 25/6) ή πρέπει να την έχουν παραλάβει ως τις 25/6 οπότε καλό είναι να ταξιδέψω εγώ ως εκεί αυτή την ημέρα; (δεδομένου ότι είμαι μακριά από την πόλη επιλογής ακόμα)

β) Η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ θεωρείται ισοδύναμη της Δευτεροβάθμιας έτσι δεν είναι? Άρα, λογικά, προσμετράται.

γ) Γνωρίζει κανείς στα εργαστήρια Η/Υ από πόσα άτομα αποτελείται συνήθως το τμήμα? Πχ ένα τμήμα των 25 ατόμων, μπορεί να σπάσει στα 2 για το εργαστήριο?

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μπορεις να την ταχυδρομησεις 25/6 , το ιδιο θα κανω και εγω διοτι απο το ΤΕΒΕ καθυστερησαν την προυπηρεσια μου.
προσμετραται η προυπηρεσια σε ΣΔΕ (κατεθεσα και εγω διοτι μονο αυτη εχω απο Β/βαθμια)
για το Γ ερωτημα δεν γνωριζω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μην ξεχάσετε όμως να στείλετε το φάκελο συστημένο όπως ακριβώς το λέει στην προκήρυξη.
Η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ μετράει αφού είναι προϋπηρεσία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Δεν ξέρω αν δίνεται η δυνατότητα να σπάει στα δύο ένα τμήμα 25 ατόμων στους Η/Υ, αλλά θυμάμαι ότι κάποτε το έκαναν συναδέλφισσες γιατί δεν μπορούσε να εξυπηρετήσει το εργαστήριο τόσους μαθητές. Σε άλλες ΕΠΑΣ που υπάρχει υποδομή απλά μπαίνουν 2 εκπαιδευτικοί στο εργαστήριο όταν είναι πάνω από 12 μαθητές και 3 όταν είναι πάνω από 25 μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος ASTERAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γειά χαρά, όσον αφορά την επαγγελματική εμπειρία στα ΣΔΕ και όχι τη διδακτική δεν ξέρω αν ρώτησε κανείς, χρειάζεται να καταθέσουμε Ε3 και ασφάλιση , ή δέχονται μονάχα τη βεβαίωση;Ρώτησε μήπως κανείς;:)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Υπάρχει επαγγελματική εμπειρία στα ΣΔΕ τα οποία είναι σχολεία; Διδακτική δε θεωρείται αυτή;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αν δεν κανω λαθος, οι 2 συμβουλοι εχουν επαγγελματικη εμπειρια.
anyway, αποτελεσματα ποτε περιμενουμε ειπαμε?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν είπαν πότε θα τα ανακοινώσουν τα αρχικά αποτελέσματα. Συνήθως βγαίνουν τέλη Ιουλίου, αν και ένας μόνιμος εκπαιδευτικός του ΟΑΕΔ που είναι στην πρωτοβάθμια επιτροπή αξιολόγησης της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας μου είπε ότι αυτοί σε μια εβδομάδα θα έχουν τελειώσει με τη μοριοδότηση. Τώρα το υπουργείο Εργασίας πότε θα τα ανακοινώσει στο oaed.gr είναι δικό του θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kpapaxr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ, μιας και νέο μέλος!

Έχω ένα ερώτημα και όσο και αν έψαξα στα υπάρχοντα νήματα δεν βρήκα κάτι σχετικό οπότε παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Το ερώτημα έχει να κάνει με τις ειδικότητες ΠΕ12 & ΠΕ17 στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ. Για την ειδικότητα πχ των ηλεκτρολόγων φτιάχνει ο ΟΑΕΔ δυο λίστες, την ΠΕ12 με αποφοίτους ΑΕΙ και την ΠΕ17 με αποφοίτους ΤΕΙ. Όταν με το καλό έρθει η ώρα να γίνει η επιλογή των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών στην ειδικότητα των ηλεκτρολόγων από ποια λίστα γίνεται η επιλογή? Υπάρχει κάποια ποσόστωση (τόσοι από τη μία και τόσοι από την άλλη)? Ή εννοποιούνται οι λίστες και επιλέγουν με σειρα προτεραιότητας από την εννοποιημένη λίστα?

Στην ΕΠΑΣ που ήμουν τον προηγούμενο χρόνο κάναν το δεύτερο αλλά μου φαίνεται λίγο "μαϊμουδιά". Μπορεί να με παραπέμψει κανείς σε κάποια απόφαση ή κανονισμό που να λύνει το θέμα?


Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
2 μέλη του forum μας έχουν πει αυτά (το ίδιο λένε):

Υστερα απο τηλ.επικοινωνια με τον κ.Πυργωλιό για αλλο θεμα, τον ρωτησα και για την περιφημη εσωτερικη εγκυκλιο που αφορα την επιλογη προσωπικου για τους πινακες αντιστοιχων ειδικοτητων. πχ ΠΕ 12 Μηχανολογων - ΠΕ 17 Μηχανολογων.

Με ενημερωσε πως και για τα ΙΕΚ ΟΑΕΔ και για ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ισχυει το ιδιο, και η επιλογη ξεκιναει απο τον πρωτο σε μορια σε οποιον πινακα και να βρισκεται, και συνεχιζει χιαστι, δηλαδη αν πχ στις 2 κατηγοριες πρωτος ειναι ο ΠΕ17 σε μορια, ξεκιναει απο εκει και συνεχιζει στον πρωτο της ΠΕ12, μετα στον δευτερο της ΠΕ17 κ.ο.κ.
Επιπλεον, ξεκινανε με αναθεση πληρους ωραριου (αν πληροι τις αντιστοιχες προυποθεσεις) και συνεχιζουν μεχρι να εξαντληθουν οι ωρες. Αυτο γινεται για μειωση κοστους, δηλαδη να προσληφθουν οσο δυνατον λιγοτεροι ωρομισθιοι.
Η εγκυκλιος που αφορα τις αναθεσεις των ωρων ειναι αυτη με αρ.πρωτ:Β/134601 και ημερομηνια 8/9/2011.
Το θέμα της ειναι " Οδηγίες ενόψει της εναρξης του νεου σχολικου ετους 2011-12".

Στη παρ 11 και με τιτλο "Προσληψη ωρομισθιων" αναφερει:

Σας εφιστουμε την προσοχη οτι στις περιπτωσεις που εχετε πινακες υποψηφιων εκπαιδευτικων Πανεπιστημιακης(ΑΕΙ) και Τεχνολογικης (ΤΕΙ) εκπαιδευσης της ιδιας ειδικοτητας (π.χ. ΠΕ12 Ηλεκτρολογοι και ΠΕ17 Ηλεκτρολογοι ή ΠΕ 19 και ΠΕ20 πληροφορικης) τοτε η επιλογη εκπαιδευτικου θα γινεται ως εξης:

1. Για την προσληψη ενος εκπαιδευτικου, προηγειται μεταξυ του πρωτου του ενος πινακα και του πρωτου του αλλου πινακα αυτος που εχει τα περισσοτερα μορια.
2. Για την προσληψη δυο εκπαιδευτικων, για τον πρωτο ισχυουν τα αναφερομενα στη παραπανω παραγραφο 1 και ο δευτερος θα επιλεγεται απο τον αλλο πινακα απο αυτο που επιλεχθηκε ο πρωτος.
κ.ο.κ.

Η προισταμενη Δ/νσης Αρχικης Επαγγελματικης Εκπαιδευσης και Καταρτισης
              Ν.ΣΑΚΚΑ

μήπως η ενοποιημένη λίστα που λες, έγινε όπως στα βήματα 1 και 2 (δηλαδή εναλλάξ επιλογή) και έτυχε τα μόρια να είναι π.χ. αει1 > τει1 > αει2 > τει2 > αει3 κτλ ώστε να φαίνεται σαν ενοποίηση;


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2012, 12:48:35 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος kpapaxr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε μου σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!

Τελικά όντως κάνανε μαιμουδια... Πήραν πέρυσι έναν ΠΕ12 και τρεις ΠΕ17. Ο ΠΕ 12 ήμουν εγω και ήμουν τέταρτος σε μόρια στο σύνολο και πρώτος στους ΠΕ 12.


Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν είχα καταλάβει ότι μπορούμε να κάνουμε αιτηση ακόμα και αν δεν έχουμε απολυθεί από αναπληρωτές..   :( :( πάει κι αυτό! όμως, για να το ξέρω για άλλη φορά, αν σε πάρουν στον ΟΑΕΔ και σε καλέσουν και αναπλήρωση από το Υπουργείο σε σχολείο, μπορείς να τα κάνεις και τα δύο ή δεν επιτρέπεται; Κατά μέσο όρο πόσες ώρες έχουν οι καθηγητές του ΟΑΕΔ; Θέλω να πω ζεις με τα χρήματα ή μπα; Ευχαριστώ πολύ!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
δεν μπορεις να εισαι αναπληρωτης και να δουλευεις ταυτοχρονα στο επας του οαεδ και οι ωρες ειναι αναλογα με την ειδικοτητα συνηθως ειναι λιγες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 709
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.