*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική ΠΕ03 (για ΑΣΕΠ και όχι μόνο)  (Αναγνώστηκε 41205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ismia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ03
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 02:35:10 μμ »
Καλησπέρα Siobara μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν στο πρώτο θέμα της διδακτικής, που ζητάει να αναπτύξουμε σε ενα δίωρο μάθημα τον τρόπο παρουσίασης μας, έκανες ένα σχέδιο μαθήματος ή δύο? Εννοώ χρειάζετσι κάθε διδακτική ώρα ξεχωριστό σχεδιάγραμμα ή όχι? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ03
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ειδική Διδακτική ΠΕ03
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 26, 2009, 03:06:02 μμ »
Με είχε προβληματίσει κι εμένα αυτό που ρωτάς, γιατί στον προ-προηγούμενο ΑΣΕΠ είχε 2 3ωρα νομίζω.

Εγώ έκανα 1 ενιαίο, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει και τόσο πολύ ρόλο.
Δηλαδή και 2 να είχε κάνει κάποιος δεν πιστεύω ότι θα του έκοβαν βαθμούς από αυτό, ούτε θα έπαιρνε παραπάνω...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΠΕ03 Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 09:39:16 πμ »
Έστω με προκλητική καθυστέρηση, έστω και με διορθώσεις μετά την ανακοίνωση, ο ΑΣΕΠ έδωσε τις ορθές απαντήσεις για το Γνωστικό και τα Παιδαγωγικά.
Με την Ειδική Διδακτική όμως τι γίνεται? Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι το ίδιο. Οι απαντήσεις σε τέτοια δοκιμασία δεν μπορούν να είναι απόλυτα σαφής. Έστω ένα σχέδιο, όμως, αντιμετώπισης των θεμάτων δεν είναι απαραίτητο να δημοσιευθεί. Τουλάχιστον οι κατευθύνσεις που δινονται στους βαθμολογητές. Να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε σαφή άποψη για το αντικείμενο που εξεταζόμαστε.
Ζητάω πολλά?
Και κάτι ακόμα που αφορά τα διάφορα φροντιστήρια για τον ΑΣΕΠ. Εφόσον έχουν στο πρόγραμμα τους και την Ειδική για ποιόν λόγο δεν δίνουν απαντήσεις για αυτό το αντικείμενο? Μήπως και αυτοί τρέμουν την πιθανότητα να είναι εκτός θέματος?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2009, 10:01:05 πμ από Lenazagor »
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 09:53:14 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:14:38 »

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 10:01:11 πμ »
Ευχαριστώ συνάδελφε. Κάτι είναι και αυτό.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 11:35:07 πμ »
καλημέρα!
δεν γνωρίζω για τα άλλα φροντιστήρια αλλά εγώ που πήγα φέτος στον< καρφή >πιστέυω ότι μπορεί να έχω γράψει και 100 στην ειδική διδακτική!
είναι λογικό να μην δίνουν ακριβώς τις απαντήσεις της ειδική διδακτικής γιατί σου τα αναλύουν όταν κάνεις μάθημα!
την δουλειά τους κάνουν παιδιά!αυτή είναι η αλήθεια!

Αποσυνδεδεμένος gdiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 06:36:03 μμ »
φοβερή διαφήμιση.
ΠΕ03

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 12:47:21 μμ »
να βοηθήσω ήθελα και όχι να κάνω διαφήμιση σε κάποιον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ξέρεις δεν παίρνω ποσοστά από κανέναν!
απλώς εδώ και χρόνια έχανα τον διορισμό λόγω ειδικής διδακτικής και έψαχνα απεγνωσμένα για το τι έπρεπε να κάνω!για αυτό μια και βρήκα την λύση είπα να την πω για να βοηθήσω!συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις λένε <ευχαριστώ> και δεν ειρωνεύονται!
εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα!καλή σου μέρα

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ03 Βαθμολόγηση Ειδικής Διδακτικής
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 14, 2009, 08:29:26 μμ »
γιατί δε μου ανοίγει το αρχείο της ειδικής διδακτικής του Καρφή ;

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
ειδικη διδακτικη
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 21, 2009, 12:41:36 μμ »
ειδικη διδακτικη

θα ηθελα την αποψη σας για το θεμα με την περιμετρο και το εμβαδο του κυκλου...
δεδομενου οτι ειχαμε διδαξει την προηγουμενη ενοτητα ηταν γνωστα στους μαθητες οι τυποι για τα κανονικα πολυγωνα οπως και τα λ3,λ4,λ6...εγω αυτο που εγραψα ειναι οτι παιρνω το πηλικο L/2R για κανονικο εξαγωνο τριγωνο τετραγωνο και μου βγαινουν τα αποτελεσματα κοντα στο 3,14(οπου πχ L4=4xλ4 και λ4=Rriza2....)συνεχιζω διπλασιαζοντας τις πλευρες και το αποτελεσμα πλησιαζει ολο και πιο πολυ.αρα καταληγω στο επιθυμητο αποτεσμα,οτι L=2πR.ακριβως τα ιδια εκανα και για το εμβαδο.δε μιλησα καθολου για περιγεγγραμενο πολυγωνο εφοσον στην εκφωνηση ελεγε μονο για εγγεγραμμενα.οπως επισης ουτε για κοινο οριο ακολουθιων διοτι ειναι μια εννοια που δε γνωριζουν οι μαθητες.
ευχαριστω πολυ

καλα αποτελεσματα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 26, 2009, 12:21:54 πμ »
συνάδελφε,εμένα σωστά μου φαινονταί αυτά που έγραψες.το θέμα όμως είναι τι θα σου βάλουν αυτοί!
φέτος εγώ έκανα φροντιστήριο στην ειδική διδακτική και πάνω κάτω σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκα!τώρα τι βαθμό θα πάρουμε ,δεν ξέρω.
σκέψου ότι όταν είπα στον καθηγητή που μου έκανε μάθημα τι είχα γράψει στην ειδικη διδακτική την προηγούμενη φορά και του ζήτησα πολυ χονδρικά να μου πει άνα βαθμο που θα έπρεπε να είχα πάρει,μου είπε πάνω από 50 ,εγώ είχα πάρει <30>!τα σχόλια δικά σου!
μας εύχομαι καλά αποτελέσματα να έχουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 26, 2009, 02:13:12 πμ »
συνάδελφε,εμένα σωστά μου φαινονταί αυτά που έγραψες.το θέμα όμως είναι τι θα σου βάλουν αυτοί!
φέτος εγώ έκανα φροντιστήριο στην ειδική διδακτική και πάνω κάτω σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκα!τώρα τι βαθμό θα πάρουμε ,δεν ξέρω.
σκέψου ότι όταν είπα στον καθηγητή που μου έκανε μάθημα τι είχα γράψει στην ειδικη διδακτική την προηγούμενη φορά και του ζήτησα πολυ χονδρικά να μου πει άνα βαθμο που θα έπρεπε να είχα πάρει,μου είπε πάνω από 50 ,εγώ είχα πάρει <30>!τα σχόλια δικά σου!
μας εύχομαι καλά αποτελέσματα να έχουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Την πατησες την πρωτη φορα με το φροντιστηριο και ξαναπηγες και δευτερη φορα σε φροντιστηριο???
Γιατι πατε δεν μπορω να καταλαβω... ??? Νομιζετε οτι σας βοηθαει αν γραψετε καλα

Αποσυνδεδεμένος kuax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • [url=http://www.xarakas.gr][img]http://www.xarakas
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 26, 2009, 01:22:13 μμ »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση

σε καμια δεκαρια  μερες θα μας απαντησουν και αυτοι.

αντε καλη επιτυχια σε ολους μας και καλο καλοκαιρι

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 26, 2009, 05:28:34 μμ »
συνάδελφε,εμένα σωστά μου φαινονταί αυτά που έγραψες.το θέμα όμως είναι τι θα σου βάλουν αυτοί!
φέτος εγώ έκανα φροντιστήριο στην ειδική διδακτική και πάνω κάτω σε αυτό το πλαίσιο κινήθηκα!τώρα τι βαθμό θα πάρουμε ,δεν ξέρω.
σκέψου ότι όταν είπα στον καθηγητή που μου έκανε μάθημα τι είχα γράψει στην ειδικη διδακτική την προηγούμενη φορά και του ζήτησα πολυ χονδρικά να μου πει άνα βαθμο που θα έπρεπε να είχα πάρει,μου είπε πάνω από 50 ,εγώ είχα πάρει <30>!τα σχόλια δικά σου!
μας εύχομαι καλά αποτελέσματα να έχουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Την πατησες την πρωτη φορα με το φροντιστηριο και ξαναπηγες και δευτερη φορα σε φροντιστηριο???
Γιατι πατε δεν μπορω να καταλαβω... ??? Νομιζετε οτι σας βοηθαει αν γραψετε καλα
λάθος bobo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ήταν η πρώτη φορά που έκανα φροντιστήριο στην ειδική διδακτική!πιστεύω ότι αν ήσουν στην θέση μου στον ΑΣΕΠ του 2006 θα πήγαινε ς και εσύ φροντιστήριο στην ειδική διδακτική(85 μαθηματικά,75 παιδαγωγικά,30 ειδική διδακτική)
και κάτι ακόμη:δεν μας έγραψες την γνώμη σου για αυτό που ρώτησε ο συνάδελφος!να δουμε βρε παιδί τι θα έγραφε και ένας αυτοδίδακτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159564
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.