*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 130888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 04:44:07 μμ »
Υ.Γ: Αλήθεια, πιστεύετε ότι ένας οποιοσδήποτε ΠΕ04, δεν μπορεί να διδάξει όλα τα μαθήματα του κλάδου σε επίπεδο γυμνασίου???

Αν δεν το εχει διδαχθει στην τριτοβαθμια εκπαιδευση οπως ο Nick81, τοτε οχι, δεν μπορει. Αποδειξη το πώς διδασκεται η "ευκολη" βιολογια απο οσους ΠΕ04 δεν εχουν ασχοληθει εις βαθος με το αντικειμενο: η συντριπτικη πλειοψηφια την εχει σαν παραμυθακι ή τη διαβαζει μεσα απο το βιβλιο!
Κι ενας οποιοσδηποτε καθηγητης μπορει να διδαξει ολα τα μαθηματα σε επιπεδο δημοτικου. Το κανει;

Κ εμένα που είμαι στην πρώτη δεκάδα με προσπέρασε η φάση γιατί στον νομό δε πήραν ούτε ένα χημικό. Κ μάλιστα σε περιοχή του νομού που έχει οργανικό κενό (δηλωμένο) χημικού πήραν βιολόγο αναπλητωτή κουφό.........

Οι αναπληρωτες δεν καλυπτουν οργανικα κενα, αρα δε θα τον βαλουν σ'εκεινο το σχολειο. Ηλεγξες αν πηραν τον αναπληρωτη για να "μπαλωσει τρυπες" σε σχολεια περισσοτερα του ενος, οπως ειναι η παγια τακτικη ανα τη χωρα; (δε στελνουν αναπληρωτες Χημικους σε 3-4 σχολεια για να καλυψουν ωραριο - τους αναπληρωτες Βιολογους ομως τους στελνουν)
Η αλήθεια είναι ότι δε το ήξερα αυτό. Κ γιατί δεν έδωσαν αναπληρωτή χημικό; Έχω ελέγξει μεταθέσεις διαθέσεις. Δεν πήγαν κανένα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:49 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 05:33:19 μμ »
Κ εμένα που είμαι στην πρώτη δεκάδα με προσπέρασε η φάση γιατί στον νομό δε πήραν ούτε ένα χημικό. Κ μάλιστα σε περιοχή του νομού που έχει οργανικό κενό (δηλωμένο) χημικού πήραν βιολόγο αναπλητωτή κουφό.........
Παράθεση
Οι αναπληρωτες δεν καλυπτουν οργανικα κενα, αρα δε θα τον βαλουν σ'εκεινο το σχολειο. Ηλεγξες αν πηραν τον αναπληρωτη για να "μπαλωσει τρυπες" σε σχολεια περισσοτερα του ενος, οπως ειναι η παγια τακτικη ανα τη χωρα; (δε στελνουν αναπληρωτες Χημικους σε 3-4 σχολεια για να καλυψουν ωραριο - τους αναπληρωτες Βιολογους ομως τους στελνουν)
Παράθεση
Η αλήθεια είναι ότι δε το ήξερα αυτό. Κ γιατί δεν έδωσαν αναπληρωτή χημικό; Έχω ελέγξει μεταθέσεις διαθέσεις. Δεν πήγαν κανένα

Δυστυχως ειναι παγια τακτικη ανα τη χωρα, ακομη και με διαθεση του αναπληρωτη Βιολογου σε σχολεια σε αλλες περιοχες απο αυτη οπου διοριστηκε (π.χ. διοριστηκε Β' Αρτας αλλά τον βαζουν να πηγαινει και Γ' Αρτας)

Οταν λες "κανεναν" εννοεις μονο Χημικο ή συμπεριλαμβανεις και τους υπολοιπους ΠΕ04 της περιοχης; Και κοιταξες τους διαθεσιμους ΠΕ04 σε ΟΛΕΣ τις περιοχες (Α, Β, Γ, Δ) ή μονο σε αυτη που εχει το κενο;
Διοτι πλεον, οταν υπαρχουν πολλοι αλλοι σε διαθεση που μπορουν να καλυψουν το κενο με Β'αναθεση, το Υπουργειο δυσκολα στελνει αναπληρωτη στο ΠΥΣΔΕ ετσι ωστε να εξασκησει πιεση (εκτος φυσικα οταν θελουν να βολεψουν καποιον δικο τους ή το ΠΥΣΔΕ εχει συνεννοηθει για τον ιδιο λογο: να βολεψει καποιον δικο του). Το κλασικο μεχρι σημερα ηταν οτι το ΠΥΣΔΕ εβαζε τους μονιμους που του περισσευουν να καθονται σ'ενα γραφειο και να βαζουν αναπληρωτη στο κενο, αλλά πλεον υπαρχει πιεση ωστε να μην καθονται αλλά να καλυπτουν τα κενα στις γειτονικες περιοχες. (ακομη και σε ομορους νομους σε καποιες ειδικοτητες με υπερβολικα πολλους υπεραριθμους, οπως οι Γυμναστες για παραδειγμα...)

Μπορεις να παρεις τηλεφωνο το ΠΥΣΔΕ και να ρωτησεις πώς θα καλυφθει το συγκεκριμενο κενο. Ειναι δημοσιο και πρεπει να υπαρχει διαφανεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 05:38:33 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:02:09 μμ »
Ευχαριστώ έτσι κ αλλιώς utenar για τις πληροφορίες
Θα πάρω τηλ στην Δ/νση κ τον ένα αιρετό μας, που γνωρίζω λίγο, μεθαύριο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:37:44 μμ από GILDA »

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:06:42 μμ »
Συνάδελφοι αύριο αναχωρώ για τις Κυκλάδες!!!. Και στα δικά σας με το καλό στην επόμενη φάση.
Σχετικά με τις αναθέσεις έχω να πω τα εξής: Πάω να καλύψω κενό βιολόγου που αποχώρησε αλλά δεν έκανε βιολογίες. Εκανε φυσικοχημείες στο ΕΠΑΛ γιατί δεν έχει βιολογία... Βγάλτε συμπέρασμα. Είναι δύο κενά (σε διαφορετικά νησιά) δοσμένα σε βιολόγο που αποχώρησε με τις παραπάνω ώρες.Πως το ξέρω; Ημουν και πέρσι εκεί και ξέρω τους συναδέλφους και μου έδωσαν ώρες τους για να συμπληρώσει ο "αναπληρωτής" μην κάθετεεεεεε... Οι μόνιμοι ότι θέλουν κάνουν για παίρνουν αποσπάσεις και να βολεύονται.
Εγω όμως δεν θα το αφήσω έτσι θα πάρω τις ώρες της φυσικοχημείας και ο βιολόγος που έρχεται ας πάει στο λύκειο για τις βιολογίες.
Να τα ακούνε και οι οι φίλοι μας οι βιολόγοι επειδή είμαστε όλοι αδικημένοι αλλά πιο πολλοί οι χημικοί.
Άψογοι συνάδελφοι με πολύ καλή συνεργασία(με ανταλλαγή θεμάτων και εκπαιδευτικό υλικό) και πολύ χημεία μεταξύ μας αλλά τώρα μιλάμε για τις αναθέσεις.
Να φανταστείτε είχα αφήσει δύο μαθητές και μου ζήτησαν να τους στείλω θέματα Σεπτεμβρίου και φυσικά έστειλα γιατί τους έχω μέσα στην καρδιά μου. Φίλοι μου αγαπημένοι βιολόγοι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:14:44 μμ από dora22 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:49 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:55:33 μμ »
Είναι δύο κενά (σε διαφορετικά νησιά) δοσμένα σε βιολόγο που αποχώρησε με τις παραπάνω ώρες.Πως το ξέρω; Ημουν και πέρσι εκεί και ξέρω τους συναδέλφους και μου έδωσαν ώρες τους για να συμπληρώσει ο "αναπληρωτής" μην κάθετεεεεεε... Οι μόνιμοι ότι θέλουν κάνουν για παίρνουν αποσπάσεις και να βολεύονται.

Δεν εκπλησσομαι - τα ιδια συμβαινουν στα σχολεια της Αθηνας, αλλά ακριβως απο την αναποδη. Το ερωτημα ειναι, ποιος τον εβαλε εκει απο την αρχη; Για να παιρνει τα μορια του δυσπροσιτου;

Καλη σχολικη χρονια να εχεις!

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 11:36:41 μμ »
Ναι βρε παιδιά καλή σχολική χρονιά κ καλή τοποθέτηση να έχετε όσοι κληθήκατε  :)
Με την αναμπουμπούλα των επιλαχόντων ξεχάσαμε κ τους τρόπους μας  :o

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:58:12 πμ »
Το ερωτημα ειναι, ποιος τον εβαλε εκει απο την αρχη; Για να παιρνει τα μορια του δυσπροσιτου;

Νομίζω ότι μιλάς για κάποιον μόνιμο που αποχώρησε οπότε τι σχέση έχουν τα μόρια από τη στιγμή που υπηρετούσε στο σχολείο κανονικά; Δεν ήταν καθηγητής φάντασμα...

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:43:14 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι και μη, ύστερα από το πρώτο σοκ ας κάνουμε ένα απολογισμό.
Η πρώτη φάση φέτος ήταν ανέλπιστα μεγάλη σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, 87 άτομα με τη πρώτη κλήση, άλλες χρονιές θα πανηγυρίζαμε και τώρα 87 συνάδελφοι θα είναι από τη πρώτη μέρα στο σχολείο.
Ο πίνακας έφτασε μέχρι το 133 και το σύστημα πέρασε 59 άτομα λογικό μιας και το κουτάκι καίει πολύ. Νέοι συνάδελφοι θα δουλέψουν φέτος ελπίζω να είναι αποφασισμένοι και υποψιασμένοι.
Υπό άλλες συνθήκες όλα θα ήταν καλά αλλά τι να κάνουμε άνθρωποι είμαστε κοιτάμε και δίπλα μας.

Έχουμε λοιπόν
177 φυσικούς με τον τελευταίο να έχει 24,037 μόρια
87  χημικούς   με τον τελευταίο να έχει 22,097 μόρια
144 Βιολόγους με τον τελευταίο να έχει 03,695 μόρια
22 Γεωλόγους με τον τελευταίο να έχει 18,384 μόρια

Άρχισα να ασχολούμαι με το σπορ μετά τον ΑΣΕΠ του 2009, άσχετος με το σύστημα, το τι έγινε στο παρελθόν το διάβασα και το διαβάζω εδώ μέσα, σίγουρα δεν είμαι υπεύθυνος εγώ ούτε οι συνάδελφοι που γράφουν στο θέμα.
Όπως προείπα άνθρωπος είμαι και σε ένα κλάδο ενοποιημένο ή μη, δεν έχω καταλάβει ακόμη, μου φαίνεται παράλογο από τη μία να μη δουλεύει ο φυσικός με 24 μόρια (με σκίσιμο στον ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία ή συνδυασμό) και άλλοι με 4 μόρια να δουλεύουν. Πολύ πιθανό δε να κάνουν στο σχολείο την ίδια δουλειά. Αγαπητοί βιολόγοι φωνάζετε και καλά κάνετε (ποτέ κανείς δεν έχασε με αυτόν τον τρόπο) αλλά αν έστω και για λίγο βάλετε τον εαυτό σας στη θέση του χημικού που με 20 μόρια δεν θα έχει καν την ευκαιρία να αρνηθεί την αναπλήρωση ίσως αναθεωρήσετε τις απόψεις σας.

Κωσταντίνε30 και Θρυλέοντα ας ευχηθούμε πραγματικά στο μέλλον ο καθένας να πάρει αυτό που του αξίζει και δικαιούται.
Αγαπητοί βιολόγοι (μιλώντας πάντα για τους αναπληρωτές) πιστεύω ότι θα έπρεπε να χαίρεστε με τη κατάσταση αυτή εκτός αν και στο παρελθόν σας έπαιρναν αναπληρωτές με 4 και 5 μόρια . Πλάκα πλάκα λίγο ακόμη θέλετε για να φάτε και τους φυσικούς  :) .
Τους Γεωλόγους το υπουργείο μάλλον και φέτος δε θα τους «παίξει».
Dora22   αλλά και όσοι άλλοι φύγατε συγχαρητήρια  :) :) :)
Gilda   μάλλον καλύτερα που δεν έφυγες , να μη ταλαιπωρείσαι και άδικα, μια και καλή για σένα φέτος.
Οι υπόλοιποι εδώ μέχρι την επόμενη φάση.
Κωνσταντίνε εγώ δεν αλλάζω θέμα (μια φορά το χρόνο είναι αρκετό :)).
Στο πίνακα που ανέβασες η γραμμή 32 πρέπει να σβηστεί , ο συνάδελφος δε βρίσκεται στον ανανεωμένο πίνακα αναπληρωτών

Αποσυνδεδεμένος psaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:03:48 μμ »
Πόσους αναπληρωτές χημικούς είχε πάρει πέρσι (Συνολικά και στην πρώτη φάση)?

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:10:32 μμ »
134 ατομα

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:13:24 πμ »
Όπως προείπα άνθρωπος είμαι και σε ένα κλάδο ενοποιημένο ή μη, δεν έχω καταλάβει ακόμη, μου φαίνεται παράλογο από τη μία να μη δουλεύει ο φυσικός με 24 μόρια (με σκίσιμο στον ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία ή συνδυασμό) και άλλοι με 4 μόρια να δουλεύουν. Πολύ πιθανό δε να κάνουν στο σχολείο την ίδια δουλειά.


Εμ δε θα κανουν την ιδια δουλεια: ο Φυσικος κανει 3ωρο μαθημα σε καθε τμημα της Α'λυκειου, 2ωρο στα υπολοιπα και 3ωρο στην κατευθυνση της Γ' και εχει μειον 3 ωρες απο το εργαστηριο, ο Βιολογος μονοωρα μαθηματα (μονο η κατευθυνση ειναι 2ωρη) και κανεις δεν του δινει ποτέ το εργαστηριο. (εκτος κι αν ειναι υπερτυχερος και βρεθει σε μικροσκοπικο σχολειο μ'εναν νεοτερο συναδελφο) Αυτα σημαινουν οτι ο Φυσικος (κι ο Χημικος) μπορουν να παρουν ευκολα οργανικη στο Λυκειο, ακομη και σε μικρο σχολειο, και σαν αναπληρωτες να συμπληρωσουν ευκολα ωραριο σε ΕΝΑ σχολειο, ακομη και με τις μονοωρες Βιολογιες ως Β'αναθεση, ενω ο Βιολογος βρισκει πολυ δυσκολοτερα οργανικη σε Λυκειο (πρεπει να ειναι μεγαλο!) και σαν αναπληρωτης αναγκαζεται να πηγαινει σε περισσοτερα σχολεια. (Εχεις δει ποτέ σου αναπληρωτη Φυσικο ή Χημικο σε 3 σχολεια; Κι ομως, ειναι πολυ συνηθισμενο για εναν Βιολογο! Ποτέ ομως κανεις μας δεν ειπε στους συναδελφους Φυσικους ή Χημικους: γιατι εσεις να δουλευετε σ'ενα, ενω εμεις σε δυο και τρια, ακομη και σε τεσσερα; )

Επιπλεον, οι Φυσικοι (και Χημικοι) μπορουν να παρουν οργανικη ή να δουλεψουν ως αναπληρωτες και στα ΕΠΑΛ.

Πλεονεκτημα οι Βιολογοι εχουν ΜΟΝΟ στα Γυμνασια επειδη εχουν ισες ωρες με τους Φυσικους - κι ομως σε πολλα σχολεια αυτες δινονται σε υπεραριθμους, ακομη και παρανομα, εξ'ου κι η ΜΟΝΗ περιπτωση που διαμαρτυρηθηκαμε. Επρεπε να πουμε "μπραβο" που δινουν συνεχεια τις ωρες μας αλλου; Κι οι Δασκαλοι ειναι λιγοι, ενω οι Φιλολογοι περισσευουν - πρεπει να αντικατασταθουν απο τους Φιλολογους;

Παράθεση
Αγαπητοί βιολόγοι (μιλώντας πάντα για τους αναπληρωτές) πιστεύω ότι θα έπρεπε να χαίρεστε με τη κατάσταση αυτή εκτός αν και στο παρελθόν σας έπαιρναν αναπληρωτές με 4 και 5 μόρια.

Ζυγιζεις διαφορετικα πραγματα - ειναι σαν ενας Φιλολογος να λεει σ'εναν Δασκαλο να χαιρεται που τον παιρνουν αναπληρωτη με λιγα μορια. Οι Φιλολογοι ειναι κορεσμενη ειδικοτητα, οι Δασκαλοι οχι.

Με καθε καλη διαθεση, φιλε μου. (ισως και συναδελφε σ'ενα απο τα σχολεια που θα καλυψω εγω φετος)

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:11:28 πμ »
Όταν όμως εγώ ήμουν στο Νο 49 πανελλαδικά και δεν δούλεψα αναπληρωτής αλλά ωρομίσθιος το 07-08(χωρίς το κουτάκι σε ημερήσιο Λύκειο από τον πίνακα, και όχι ΠΔΣ), ο φυσικός που ήταν στη θέση 300 δούλεψε αναπληρωτής! Καταλάβατε τώρα πώς προκύπτουν τα μόρια της προϋπηρεσίας και τις διαφορές μεταξύ τους; συγκρίνω το 49 της μιας ειδικότητας με το 300 της άλλης. Και επιτέλους ας αποφασίσουν κάποιοι: Θέλουν τον κλάδο ενιαίο; Είχαμε διαμαρτυρίες για τις πολλές αναλογικά προσλήψεις των βιολόγων από τον ΑΣΕΠ του 2003. Θέλετε να διασπαστεί; Πάλι διαμαρτυρίες γιατί οι βιολόγοι προσλαμβάνονται με λιγότερα μόρια αναπληρωτές! Έχει δυο χρόνια (τρία με το φετινό) που άρχισαν ν' αλλάζουν λίγο τα πράγματα (να κάνουν οι βιολόγοι βιολογίες και κυρίως να προσλαμβάνονται αναπληρωτές και όχι ωρομίσθιοι), αλλά ό πίνακας είναι κλειδωμένος για να φανούν τα μόρια αυτά. Και έτσι φαίνονται να προσλαμβάνονται με 4 μόρια ενώ μπορεί να έχουν 20+. Δε διαφωνώ ότι αυτό ισχύει και για τις άλλες ειδικότητες αλλά  η διαφορά μεταξύ του 4 και του 20 φαίνεται μεγαλύτερη απ' ότι του 20 με το 36. Όσο για τα υπόλοιπα , εγώ έχω παραδείγματα με 2 χημικούς με οργανική στο ίδιο Γυμνάσιο. Δώστε μου ένα παράδειγμα με 2 βιολόγους με οργανική στο ίδιο Λύκειο, όπου η βιολογία είναι μονόωρη, όπως η χημεία στο Γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 12:51:46 μμ »
ΚΕΡΡΥ12 έχεις απόλυτο δίκιο!!

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Χημικών - Αναπληρωτές
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:10:16 μμ »
H εμπειρία μου απο το δημόσιο σχολείο είναι πολύ μικρή οπότε για το 2007 δεν έχω να πώ κατι , σε πιστεύω. Η διαφορά του 20 απο το 4 όμως είναι συγκρίσιμη μιας και οι δύο βρίσκονται στον κλειδωμένο πίνακα.Για παράδειγμα στους χημικούς υπάρχουν ακόμη επιλαχόντες ( πραγματικοί , απο τους 5 που θα διοριστούν φέτος) που ο πίνακας δε θα τους φτάσει καν. μιλάμε για πάνω απο 20 μορια!!!
Παραδείγματα με οργανικές κ.τ.λ δεν έχω ούτε ξέρω και αυτή τη στιγμή δε με ενδιαφέρουν.
Πραγματικά μακάρι να γινόταν διορισμοί και στο πλαίσιο του εξορθολογισμού που έλεγε και η Διαμαντοπούλου να πάρει όσους βιολόγους πρέπει.
Φυσικά και φυσικούς και χημικούς :) :) :), α ναι και γεωλόγους.
Με φιλική και εγώ πάντα διάθεση μιας και δε μοιράζουμε εμείς τις θέσεις πιστεύω οτι αυτή τη στιγμή άδικα φωνάζεται ( αν φωνάζεται κι όλας , μπορεί εγω να το καταλαβαίνω έτσι απο την πίκρα μου).
Νομίζω πάντως οτι όπως και πέρσι δε θα μείνει κανείς σας παραπονεμένος απο αναπλήρωση, όλοι θα πάτε κάπου και άν όχι όπως φαίνεται θα είναι απο δική σας επιλογή.

Ακόμη και τώρα πάντως για μένα τουλάχιστον η σύγκριση 22,1 με 3,7 με κάνει έξαλο. Προφανώς δε φταίνε οι βιολόγοι αλλά ο προγραμματισμός(;;;) των προηγούμενων ετών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.