*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency  (Αναγνώστηκε 39150 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:01:24 μμ »
Παραθετω το αρχικο μηνυμα της συναδελφισσας, για να καταδειξω πως ολοι μας παρανοήσαμε καπως το μηνυμα της.

Καλησπέρα σας,

.... Έχω proficiency και γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά, μάλιστα έχω κάνει μια φορά ιδιαίτερα αλλά σε συγγενικό μου πρόσωπο που χρειαζόταν να ξανακάνει τη B' Class γιατί δεν την είχε κάνει σχεδόν καθόλου στο φροντιστήριο. Δεν έχω άλλη εμπειρία πέρα από αυτή. Ωστόσο, θέλω να κάνω ιδιαίτερα σε παιδάκια αλλά μέχρι Β' Class.
(Ξέρω ότι είναι πραγματικά δύσκολο να βρω παιδιά να διδάξω όχι μόνο επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά και λόγω της κατάστασης που επικρατεί. Όμως, θέλω να κάνω μια προσπάθεια. )

Ευχαριστώ!

Με προφισιενσι θεωρω πως μπορει να διδαξει μεχρι Β class. Η ιδια το λεει με τροπο ομορφο, με ηθος και σεμνοτητα.
Δε ζηταει να προετοιμασει για την αγγλική φιλολογια καποιον υποψηφιο.

οσο για τις σχολες και την παιδαγωγικη καταρτιση θα πω μονο αυτο "Η Διδασκαλια ειναι "τεχνη"(Παπανουτσος)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:36 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:04:33 μμ »
Ρε παιδιά, εντάξει, τί συζητάμε τώρα? Το καταλάβαμε ότι έχει υποβαθμιστεί το Πανεπιστήμιο και οι σπουδές, αλλά να μην το ξεφτιλίσουμε... Πόσο καλά μπορεί να διδάξει ένας κάτοχος Proficiency? Κι αν τελικά είναι τόσο απλό και εύκολο, γιατί υπάρχουν τα Πενεπιστημιακά τμήματα? Μπορώ εγώ με ένα Proficiency που πήρα στα 16 μου να προετοιμάσω με συνέπεια και υπευθυνότητα ένα μάθημα? Ούτε την ανιψιά μου ξέρω καλά-καλά πώς να τη διαβάσω στα Αγγλικά, κι ας έχω τελειώσει και καθηγητική σχολή... Μην τα ξεφτιλίζουμε όλα...

Η λέξη επιστήμη προϋποθέτει την άριστη γνώση του αντικειμένου. Αν δεν υπάρχει η άριστη γνώση δεν είναι επιστήμη, είναι παπατζηλίκι...

Με το μπαρντόν κιόλας....

Edit: Όλοι αυτοί που υποστηρίζετε το αντίθετο, σκεφτείτε σε ποιόν θα στέλνατε τα δικά σας παιδιά να τους μάθει μια ξένη γλώσσα.  ;)

Από παλιότερη τοποθέτησή μου για το ίδιο θέμα. Βαριέμαι να λέω τα ίδια και τα ίδια...


Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:07:46 μμ »
Κι όμως η διδασκαλία σε μικρούς μαθητές έχει την δική της μεθοδολογία. Το τι διδάσκεις και το τι περιμένεις να μάθει το παιδί γίνεται πολύ σαφές όταν έχεις διδαχτεί Ψυχογλωσσολογία στην Αγγλική Φιλολογία. Ο επαρκειούχος νομίζει οτι πρέπει το Juniorακι να μάθει σωστά τις κτητικές αντωνυμίες επειδή το Teacher's book που έχει του λέει να το διδάξει και γιατί και αυτός όταν έκανε αγγλικά τότε το έμαθε.  Αν όμως είχε σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία θα ήξερε γιατί πρέπει να κρατάει πολύ μικρό καλάθι σε αυτό το κεφάλαιο και να μην πιέζει τα παιδιά να μάθουν κάτι που ακόμα δεν είναι έτοιμα να το μάθουν.
Το ότι οι τιμές είναι πιο χαμηλές στα Junior κατα την γνώμη μου είναι γιατί αν ξεκινήσει μαζί σου ο μαθητής δύσκολα φεύγει.

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:08:26 μμ »
Ένας κάτοχος προφίσιενσι σε καμία περίπτωση δεν έχει τις γνώσεις που έχει ένας απόφοιτος αγγλικής φιλολογίας. Αυτά που ήξερα όταν πήρα το προφίσιενσι στα 16 δε συγκρίνονται με αυτά που έμαθα στο πανεπιστήμιο. Ο κάτοχος προφίσιενσι υστερεί και σε γνώσεις και σε παιδαγωγική κατάρτιση. Η διδακτική και η μεθοδολογία που διδάσκεται στο πανεπιστήμιο είναι απαραίτητες για μένα. Και όταν διαβάζεις μεσαιωνικά, βικτοριανα και μεταμοντέρνα κείμενα από το πρωτότυπο πχ το επίπεδο (λεξιλόγιο, "fluency") ανεβαίνει πολύ, κάτι που δύσκολα το πετυχαίνεις διαφορετικά! Έχω μιλήσει με πολλούς καθηγητές από prof και πιστεύουν ότι το ζητούμενο είναι να ξέρεις χρόνους, κάτι που θεωρείται απλά δεδομένο στη σχολή από το πρώτο έτος!

Δε θέλω να προσβάλω κανέναν, σίγουρα παίζει ρόλο η προσωπική εργασία και η θέληση. Ένας κάτοχος προφίσιενσι φυσικά και μπορεί να εξελιχθεί και να μάθει πολλά, απλά πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα εξισώνουμε τα δύο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:27:36 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:08:57 μμ »
καμια επιθεση δεν υπαρχει. Μια ερωτηση εκανα και ζητησα μια απαντηση.Αν με τα πτυχια που εχουμε δεν μπορουμε να καταλαβουμε τη μια και μοναδικη ερωτηση και να απαντησουμε, τοτε για ποια ικανοτητα μιλαμε στην τελική?


... σε φροντιστηριο με κατοχους προφισιενσι τα μαθαμε τα αγγλικά οι περισσοτεροι, .... (τωρα εχασαν την αξιοσυνη τους? .... επειδη δεν μπορουν να διοριστουν στο δημόσιο?



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:15:26 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:12:11 μμ »
Κι όμως η διδασκαλία σε μικρούς μαθητές έχει την δική της μεθοδολογία. Το τι διδάσκεις και το τι περιμένεις να μάθει το παιδί γίνεται πολύ σαφές όταν έχεις διδαχτεί Ψυχογλωσσολογία στην Αγγλική Φιλολογία. Ο επαρκειούχος νομίζει οτι πρέπει το Juniorακι να μάθει σωστά τις κτητικές αντωνυμίες επειδή το Teacher's book που έχει του λέει να το διδάξει και γιατί και αυτός όταν έκανε αγγλικά τότε το έμαθε.  Αν όμως είχε σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία θα ήξερε γιατί πρέπει να κρατάει πολύ μικρό καλάθι σε αυτό το κεφάλαιο και να μην πιέζει τα παιδιά να μάθουν κάτι που ακόμα δεν είναι έτοιμα να το μάθουν.
Το ότι οι τιμές είναι πιο χαμηλές στα Junior κατα την γνώμη μου είναι γιατί αν ξεκινήσει μαζί σου ο μαθητής δύσκολα φεύγει.

Ακριβώς! Άλλο είναι να μάθεις να σχηματίζεις τρεις χρόνους και να συμπληρώνεις τα κενά στις ασκήσεις και άλλο να μάθεις αγγλικά! Το πρώτο είναι απραίτητο φυσικά αλλά για να πετύχεις το δεύτερο χρειάζεται κάτι παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:12:46 μμ »
1.Η συζήτηση αυτή δεν έχει νόημα πια όπως δεν έχει νόημα και η λέξη συνάδελφος πια. 2. Τα πάντα είναι τέχνη αν θέλουμε να μιλήσουμε γενικά. 3. Και αφού η πολιτεία δίνει τέτοια δικαιώματα ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει. Απλά εσείς οι "συνάδελφοι" εκπαιδευτικοί των άλλων ειδικοτήτων εύχομαι κάποια μέρα να βρεθείτε αντιμέτωποι με κατόχους αντίστοιχων πιστοποιητικών που θα σας θεωρούν και κατώτερους

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:15:32 μμ »
1.Η συζήτηση αυτή δεν έχει νόημα πια όπως δεν έχει νόημα και η λέξη συνάδελφος πια. 2. Τα πάντα είναι τέχνη αν θέλουμε να μιλήσουμε γενικά. 3. Και αφού η πολιτεία δίνει τέτοια δικαιώματα ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει. Απλά εσείς οι "συνάδελφοι" εκπαιδευτικοί των άλλων ειδικοτήτων εύχομαι κάποια μέρα να βρεθείτε αντιμέτωποι με κατόχους αντίστοιχων πιστοποιητικών που θα σας θεωρούν και κατώτερους

Angie, I couldn't agree more !

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:24:08 μμ »
θα εμπιστευομουν καποιον που με εμπνεει και μου κεντριζει το ενδιαφερον να μαθω. αρκει να γνωριζει τι θα διδαξει και πως θα το διδαξει....

Συμφωνώ με την τοποθέτηση του Μάρκου!

Θα μιλήσω και από προσωπική εμπειρία απ' όταν ήμουν μαθήτρια: Σε φροντιστήριο ή κέντρο ξένων γλωσσών ποτέ δεν πήγα, και δεν έχω άποψη. Στα αγγλικά δεν έκανα ούτε ιδιαίτερο με καθηγητή, η μητέρα μου με δίδαξε ως το lower και μετά μόνη μου πήρα το prof. και πηγα Βρετανία. Οπότε δε θα φέρω τα αγγλικά ως παράδειγμα αλλά τα γαλλικά, στα οποία είχα διαδοχικά τρεις διαφορετικές καθηγήτριες (δεν είχα μία για όλα τα χρόνια) για ιδιαίτερο. Οι 2 ήταν απόφοιτοι γαλλικής φιλολογίας από ελληνικό πανεπιστήμιο και η 3η ήταν απλά επαρκειούχος (sorbonne). Αποτέλεσμα; Μπορεί να πήρα το DELF B1 και μάλιστα με υψηλό βαθμό, αλλά η διδασκαλία και των τριών δε μου άρεσε, το μάθημα ήταν 'στείρο' και εξετασεοκεντρικό.. δεν αγάπησα τη γλώσσα, και από τότε που πήρα την πιστοποίηση δεν ξανασχολήθηκα με αποτέλεσμα να μη θυμάμαι τα γαλλικά μου πλέον. Και οι 3 -απόφοιτοι και επαρκειούχοι- ακολουθούσαν την ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ, το μάθημα δεν ήταν και πολύ ευχάριστο και σίγουρα δεν ενέπνεαν για τίποτα παραπάνω..

Προσωπικό συμπέρασμα από την εμπειρία μου: και οι 2 μπορούν να είναι καλοί, αλλά και οι 2 μπορούν να είναι εξίσου κακοί καθηγητές! Την επόμενη φορά, όμως, μάλλον θα προτιμήσω native speaker ή τουλάχιστον Έλληνα καθηγητή που έχει κάνει τις βασικές τους σπουδές στην ξένη γλώσσα σε χώρα που η γλώσσα αυτή είναι η τοπική.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:35:21 μμ από antigoni118 »

Αποσυνδεδεμένος samina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:25:00 μμ »
καλά βρε ΜΑΡΚΟ... τόσο επίμονες και ψιλοπροσβλητικές ερωτήσεις (για τους καθηγητές Αγγλικες Φιλολογίας) δεν κάνουν πλέον ούτε οι γονείς που δεν σκαμπάζουν τίποτα από διδακτική, κάνεις εσύ που είσαι και εκπαιδευτικος? αναρωτιέσαι κιόλας αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε κάτοχους proficiency και πτυχιούχους? ντροπή....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:31:47 μμ »
Ειλικρινα λυπαμαι γιατι μια συναδελφισσα σας  ζητησε με ωραιο τροπο τη γνωμη σας και αντι γιαυτο εισεπραξε ειρωνεια απο πτυχιουχους  λεμε, με αγωγή. λες και  ζητησε να μπει στο δημοσιο για να μας αρπαξει τη θεση.....
Εγω παλι ρωτησα απλα ως μη ειδικος γιατι να μη μπορει να διδαξει μια κατοχος προφισιενσι παιδι Β Class kai μου αρχισατε τα πτυχια και τα διδακτορικα....

* αφου εγω τρομαξα με τη συμπεριφορα ....(και ημουν και διακριτικος, αλλα φιανεται πως τα "πτυχια"...αυτα δεν τα βλεπουν)
- παω να βρω λαγουμι να κρυφτω... ;D ;D

samina: Τη Σωκρατική μεθοδο ακολουθησα, οπως το συνηθιζω.....

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:34:26 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:44:52 μμ »
Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να γίνεται επίθεση από τους απόφοιτους αγγλικής προς τους επαρκειούχος, και αντίστροφα. Και θα εξηγήσω γιατί δεν υπάρχει λόγος..

1ον) Γιατί τα φροντιστήρια, όπως οι περισσότερες επιχειρήσεις, προτιμούν τους μη-πτυχιούχους για να μην πληρώνουν περισσότερα. Κι εμένα σήμερα σε μία συνέντευξη (όχι σε φροντιστήριο) θέλουν να με πάρουν ως απόφοιτο λυκείου και όχι ως πτυχιούχο, με χαμηλότερο μισθό. Άρα, το πρόβλημα είναι βαθύτερο και δεν ευθύνονται αποκλειστικά οι κάτοχοι prof.

2ον) Μήπως έχει νόημα η αντιπαράθεση αποφοίτων-επαρκειούχων όσον αφορά τα ιδιαίτερα; Όχι, γιατί τα ιδιαίτερα -φέτος ειδικά- είναι είδος προς εξαφάνιση καθώς οι περισσότεροι γονείς δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά. Άρα και ο επαρκειούχος και ο απόφοιτος θα έχουν από μηδέν έως ελάχιστα ιδιαίτερα από δω και στο εξής.

Άρα, αυτή τη στιγμή, πού χάνουν οι απόφοιτοι αγγλικής φιλολογίας; 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:46:46 μμ από antigoni118 »

Αποσυνδεδεμένος missmarple

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:45:14 μμ »
Ειλικρινα λυπαμαι γιατι μια συναδελφισσα σας  ζητησε με ωραιο τροπο τη γνωμη σας και αντι γιαυτο εισεπραξε ειρωνεια απο πτυχιουχους  λεμε, με αγωγή. λες και  ζητησε να μπει στο δημοσιο για να μας αρπαξει τη θεση.....
Εγω παλι ρωτησα απλα ως μη ειδικος γιατι να μη μπορει να διδαξει μια κατοχος προφισιενσι παιδι Β Class kai μου αρχισατε τα πτυχια και τα διδακτορικα....

* αφου εγω τρομαξα με τη συμπεριφορα ....(και ημουν και διακριτικος, αλλα φιανεται πως τα "πτυχια"...αυτα δεν τα βλεπουν)
- παω να βρω λαγουμι να κρυφτω... ;D ;D

samina: Τη Σωκρατική μεθοδο ακολουθησα, οπως το συνηθιζω.....

Δεν ξέρω τι έγινε στις προηγούμενες σελίδες, εγώ διάβασα τις τελευταίες δημοσιεύσεις και είπα τη γνώμη μου, όπως τα λέω πολύ συχνά και με φίλους/γνωστούς γι' αυτό το θέμα! Φαντάζομαι και οι υπόλοποι το ίδιο, απλά το θέμα είναι λίγο ευαίσθητο για τον κλάδο! Κουβέντα να γίνεται!  :D

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα Αγγλικών με proficiency
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:53:14 μμ »
Εν κατακλειδι, υπαρχουν ''καλοι'' και ''κακοι'' καθηγητες,αλλοι με μεταδοτικοτητα, ορεξη,μερακι και αλλοι που δεν ξερουν ουτε καν τι να διδαξουν.Δυστυχως,η εργασιακη πιτα μικραινει και ολοι θα 'χουμε προβλημα. :(

Υ.Γ.Παντως καλο ειναι να μην εξισωνουμε το πτυχιο με το πιστοποιητικο.Η μονη μου ενσταση.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.