*

Αποστολέας Θέμα: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 108857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:44:05 πμ »
Αυτό το θέμα ακριβώς συζητούσα με μια φίλη μου πριν λίγο. Της χρωστά η μητέρα 400 ευρώ και τα μισά είναι από το Μάη. Η δικαιολογία κλασική. Δεν μπορώ οικονομικά. Αλλά για νέο κινητό(600 ευρώ), ταξίδι και άλλα έξοδα μια χαρά έχει. Τελικά θα της δώσει τα μισά διότι η ζωή είναι δυσκολη γαρ....βρε δεν....βαρέθηκα γενικά.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:53:31 πμ »
Αυτό το θέμα ακριβώς συζητούσα με μια φίλη μου πριν λίγο. Της χρωστά η μητέρα 400 ευρώ και τα μισά είναι από το Μάη. Η δικαιολογία κλασική. Δεν μπορώ οικονομικά. Αλλά για νέο κινητό(600 ευρώ), ταξίδι και άλλα έξοδα μια χαρά έχει. Τελικά θα της δώσει τα μισά διότι η ζωή είναι δυσκολη γαρ....βρε δεν....βαρέθηκα γενικά.
Θα συμφωνήσω με τη λέξη δικαιολογία. Μάθαμε στο όνομα της κρίσης να χρωστάμε... Νομίζω ότι ο καθένας κοιτώντας τα οικονομικά του μπορεί να κάνει τη διαχείρισή του και να ξέρει αν μπορεί να ανταποκριθεί ή όχι οικονομικά. Και δεν μιλάω γι' αυτούς που πραγματικά φαίνεται ότι υπάρχει ανάγκη...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:32:15 πμ »
Θα συμφωνήσω με τη λέξη δικαιολογία. Μάθαμε στο όνομα της κρίσης να χρωστάμε... Νομίζω ότι ο καθένας κοιτώντας τα οικονομικά του μπορεί να κάνει τη διαχείρισή του και να ξέρει αν μπορεί να ανταποκριθεί ή όχι οικονομικά. Και δεν μιλάω γι' αυτούς που πραγματικά φαίνεται ότι υπάρχει ανάγκη...

Παιδιά το έχω δει το έργο άπειρες φορές, τον πρώτο καιρό είναι συνεπείς, μετά σου λένε τέλος του μήνα, τον άλλο μήνα κτλ. Οπότε, το καλύτερο είναι με την επίσκεψη. Αν δεν έχει τι να κάνουμε? ο φούρνος δεν σου δίνει το ψωμί για 1 λεπτό λιγότερο, εμείς γιατί? Ξέρω τι θα πουν μερικοί, ότι τους πληρώνουν τέλος του μήνα πάντα, απλά ο τελευταίος μήνας-ες είναι που συνήθως σου τρώνε. Ατάκα καλή είναι να τους λέτε 'επειδή δεν έχω άλλη πηγή εισοδήματος πληρώνομαι με την επίσκεψη'.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:47:16 μμ »
me too! βεβαια δεν βιοποριζομαι αποκλειστικα απο τα ιδιαιτερα...οποτε αν τυχει να κανω, θα γινει με τους ορους που θελεω. διαφορετικα οπως λες,  ανοχη μηδεν!

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω μόνο τα ιδιαίτερα,αλλά αρνούμαι πεισματικά να ρίξω τιμές στα 5€ που μου ζητούν. Προτιμώ να έχω λίγα και καλα μαθήματα,παρά πολλά με ελάχιστα χρήματα και να τους κυνηγάω.

Και συμφωνώ απόλυτα με τη δικαιολογία-καραμέλα. Το να κλείσεις ιδιαίτερα για το παιδί σου,όπως κάθε άλλη υποχρέωση,είναι κατι που πρέπει να υπολογίσεις στα έξοδα σου και να πληρώσεις,γιατι κι ο καθηγητής που θα απασχοληθεί,στην τελική,δε δουλεύει από χόμπι.

Κι επίσης μου έχουν τύχει ιδιαίτερα στο παρελθόν που δε με πλήρωναν στην ώρα μου,από αναβολή σε αναβολή,κλαίγονταν,μέχρι που με είχαν βρίσει άσχημα σε μια περίπτωση,επειδή είχα το...θράσος να ζητήσω χρωστούμενα μηνών,μου έλεγαν ότι δεν είχαν,ενώ αγόραζαν λαπτοπ,καινούργιες τηλεοράσεις και PS3 για τα πιτσιρίκια τους μετρητοίς!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:55 »

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:46:09 μμ »
Για εκτη δημοτικού έκθεση πόσα λέτε? πιστευω 10 ευρώ ειναιμκαλά
Και,επειδη θα κανω μια φορά την εβδομάδα μηπως της πω να μουμτα δινει με τα μάθημα...δεν θα της φανούν και εκεινης πολλά
Δνε την ξέρω για αυτο το λεω...τώρα σε μια αλλη γνωστη που την ξέρω μου τα δίνει τελος του μήνα...απλά αυτο καθε εβδομάδα ειναι πιο σειφ νομίζω


Sent from my iPad mini 2 retina using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:00:18 μμ »
Εγώ αυτή τη στιγμή έχω μόνο τα ιδιαίτερα,αλλά αρνούμαι πεισματικά να ρίξω τιμές στα 5€ που μου ζητούν. Προτιμώ να έχω λίγα και καλα μαθήματα,παρά πολλά με ελάχιστα χρήματα και να τους κυνηγάω.

Και συμφωνώ απόλυτα με τη δικαιολογία-καραμέλα. Το να κλείσεις ιδιαίτερα για το παιδί σου,όπως κάθε άλλη υποχρέωση,είναι κατι που πρέπει να υπολογίσεις στα έξοδα σου και να πληρώσεις,γιατι κι ο καθηγητής που θα απασχοληθεί,στην τελική,δε δουλεύει από χόμπι.

Κι επίσης μου έχουν τύχει ιδιαίτερα στο παρελθόν που δε με πλήρωναν στην ώρα μου,από αναβολή σε αναβολή,κλαίγονταν,μέχρι που με είχαν βρίσει άσχημα σε μια περίπτωση,επειδή είχα το...θράσος να ζητήσω χρωστούμενα μηνών,μου έλεγαν ότι δεν είχαν,ενώ αγόραζαν λαπτοπ,καινούργιες τηλεοράσεις και PS3 για τα πιτσιρίκια τους μετρητοίς!
Συμφωνώ απόλυτα.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:05:25 μμ »
Για εκτη δημοτικού έκθεση πόσα λέτε?

 :o  :o :o

μα καλα κανουν εκθεση ιδιαιτερο στην εκτη δημοτικου;;;

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:14:27 μμ »
Και όλα τα μαθήματα μου έτυχε. 8)
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:16:27 μμ »
Η γυφτια του μέσου νεοελληνα της κρίσης 2010-2016 είναι παροιμιωδης.Προτιμά να κάνει παζάρια στα βασικά πχ μόρφωση των παιδιών κτλ,ενώ απτην άλλη γουστάρει να ξοδεύει ανελέητα σε καφέδες στο χέρι(έχουν γίνει πλούσιοι οι καφετζήδες),τσιγάρα,γκάτζετ τελευταίας τεχνολογίας και ψώνια απτα lidl,τα οποία επισκεπτεται πιο συχνά απτην τουαλέτα.Αυτοί είμαστε κύριοι και κυρίες,δυστυχώς.Κρίμα στις θυσίες των προγόνων μας,θα τρίζουν τα κόκκαλα τους από κει πάνω...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:59:49 μμ »
Και όλα τα μαθήματα μου έτυχε. 8)

σε ολα τα μαθηματα να το καταλαβω, ειδικα για εργαζομενους γονεις ή με σπαστο ωραριο, αλλοδαπους που δεν μπορουν να βοηθησουν τα παιδια τους λογω γλωσσας κτλπ.

αλλα ειδικα εκθεση...τι στο καλο, τον επομενο Παπανουτσο προετοιμαζουν;  :P ;D

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:08:07 πμ »
σε ολα τα μαθηματα να το καταλαβω, ειδικα για εργαζομενους γονεις ή με σπαστο ωραριο, αλλοδαπους που δεν μπορουν να βοηθησουν τα παιδια τους λογω γλωσσας κτλπ.

αλλα ειδικα εκθεση...τι στο καλο, τον επομενο Παπανουτσο προετοιμαζουν;  :P ;D

Έχοντας δουλέψει με α' γυμνασίου για χρόνια, θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο! Τα παιδιά έρχονται στο γυμνάσιο και δυσκολεύονται πάρα πολύ να γράψουν ένα κείμενο πάνω από 5 σειρές. Δεν έχω πλήρη εικόνα με το τι πάει στραβά στο δημοτικό, αλλά είναι γεγονός ότι πολλά παιδιά έρχονται στο γυμνάσιο χωρίς να μπορούν να γράψουν μια πρόταση. Το εννοώ απόλυτα, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο της α' γυμνασίου, να παίρνω απαντήσεις στα τετράδια μονολεκτικές ή με προτάσεις που λείπουν όροι, όπως το ρήμα. Για κάποιο λόγο, θεωρούν ότι μπορούν να παραλείπουν πράγματα εφόσον εννοούνται. Και δεν μιλάω για εξαιρέσεις, είναι πλέον ο κανόνας.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:11:13 πμ »
Έχοντας δουλέψει με α' γυμνασίου για χρόνια, θα έλεγα ότι είναι απαραίτητο! Τα παιδιά έρχονται στο γυμνάσιο και δυσκολεύονται πάρα πολύ να γράψουν ένα κείμενο πάνω από 5 σειρές. Δεν έχω πλήρη εικόνα με το τι πάει στραβά στο δημοτικό, αλλά είναι γεγονός ότι πολλά παιδιά έρχονται στο γυμνάσιο χωρίς να μπορούν να γράψουν μια πρόταση. Το εννοώ απόλυτα, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, ειδικά στο πρώτο τρίμηνο της α' γυμνασίου, να παίρνω απαντήσεις στα τετράδια μονολεκτικές ή με προτάσεις που λείπουν όροι, όπως το ρήμα. Για κάποιο λόγο, θεωρούν ότι μπορούν να παραλείπουν πράγματα εφόσον εννοούνται. Και δεν μιλάω για εξαιρέσεις, είναι πλέον ο κανόνας.

Το έχω δει κι εγώ αυτό, με μαθητές δημοτικού. Κατά τα λεγόμενα των ίδιων των παιδιών, σπάνια έγραφαν έκθεση στο σχολείο και μιλάμε τώρα για 5-6η δημοτικού, που υποτίθεται ετοιμάζονται για Γυμνάσιο.

Για έκθεση στα Αγγλικά, δε, δεν χρειάζεται να περιγράψω, φαντάζομαι, αν δε μπορούσαν να γράψουν μια παράγραφο στη μητρική τους γλώσσα...πόσο μάλλον στην ξένη! :(
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:20:00 πμ »
Θυμάμαι έναν γκουρού της εκπαίδευσης που έλεγε ότι αν θέλεις να μάθεις να γράφεις, πρέπει να γράφεις κάτι (όχι απαραίτητα ολόκληρη έκθεση) κάθε μέρα. Ίσως εκεί βρίσκεται το πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Επίδραση οικονομικής κρίσης στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:29:13 πμ »
Να πω κι εγώ τον πόνο μου που ίσως φανεί υπερβολή αλλά εμένα μου χτυπάει.Με παίρνει τηλέφωνο γονιός που συνεργαστήκαμε πρώτη φορά πέρσι.Φέτος το παιδί θα δώσει Α1.Μιλάμε για ώρες,μέρες και δε με ρωτά την τιμή.Δηλαδή θεωρούν δεδομένο ότι δε θα ανεβεί η τιμή;Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;Πέρσι που ξαναέγινε παρόμοιο σκηνικό με άλλους,το είπα από μόνη μου,αλλά σε αυτή την περίπτωση μου έκανε εντύπωση,γιατί είναι και εκπαιδευτικοί και οι δύο γονείς και με οικονομική άνεση και μόνο με ένα παιδί.Εσάς σας ρωτάνε για τη φετινή τιμή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.