*

Αποστολέας Θέμα: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου  (Αναγνώστηκε 16732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 04, 2013, 10:33:39 πμ »
( αναφέρει και τις νομοθεσίες με κόκκινα γράμματα).
 Αν μπορείτε επίσης να "κατεβάσετε" τον οδηγό "ξεστραβώσου" θα σας λύσει τα χέρια.

... όλος ο οδηγός εδώ : http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item829
Να σημειώσω πως είναι πολύ καλός ο οδηγός.

Θα ήθελα να ρωτήσω οδηγός υποχρεώσεων μαθητών υπάρχει;

π.χ. Στο σχολείο πέταγα δυναμιτάκια. Επιτρέπετε;
π.χ. Έβαλα στο κάθισμα της Θεολόγου προφυλακτικό. Λέτε να με τιμωρήσουν;
π.χ. Βαριέμαι αφόρητα το σχολείο. Με στέλνουν - πάω. Βαριέμαι διότι δεν είναι καλός/η ο/η καθηγήτρια/ης. Και να δεις που οι υπόλοιποι συμμαθητές μου ενδιαφέρονται, δεν βαριόνται και τραγικό! συμμετέχουν κιόλας. Αλλά εγώ διακόπτω συνέχεια το μάθημα και πετάω και σοβαρές ατάκες και γελάνε οι συμμαθητές μου. Αμέ ψυχαγωγώ κιόλας. Βέβαια πολλές φορές λένε οι συμμαθητές να σταματήσω να ακούσουν αυτόν/ην. Μα είναι δυνατόν;!! Ποιος νόμος με καλύπτει να τους τον πετάξω στα μούτρα;
π.χ. Ανεβαίνω στα κάγκελα. Παρατήρηση. Βγαίνω έξω να ψωνίσω γιατί δεν μου αρέσουν αυτά που έχει το κυλικείο - παρατήρηση. Χτυπάω το συμμαθητή μου - παρατήρηση. Έλεος. Ποιος νόμος με καλύπτει; Δεν μπορεί να μην υπάρχει ελευθερία σε αυτή τη χώρα.
π.χ. Με βλέπει με κινητό μέσα στην εκκλησία. Παρατήρηση.Μιλάμε σοβαρά; Δεν επιτρέπονται τα κινητά μέσα στην εκκλησία; Πως θα ειδοποιήσω εγώ φίλους/η; Με περιστέρια;
π.χ. Επίσης αργότερα και μέσα στην εκκλησία είπα το καθημερινό "αι γαμ". Παρατήρηση από την μια και από την άλλη διέκρινα πως το πρόσωπο της καθηγήτριας ντράπηκε πολύ και ένιωσε άβολα. Μα σοβαρολογεί; Δεν έχει ξανακούσει κάτι τέτοιο; Πο πο κρίμα. Την καλύτερη ευχή; Να με τιμωρήσει; Ε όχι βέβαια. Παρακαλώ νόμο.
π.χ. Πολλές φορές βωμολοχώ. Ε και; ...Νόμο Νόμο Νόμο.
 


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:50 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 04, 2013, 02:40:43 μμ »
εντάξει δεν είναι πρόβλημα το βιβλίο ύλης. Γράφεις "συζήτηση" κάτι που προβλέπεται ακόμα και στο κανονικό σου μάθημα να γράψεις.

το θέμα είναι απουσίες μπαίνουν;

Το βιβλίο ύλης είναι για συγκεκριμένο αντικείμενο. Την ώρα εκείνη κάνεις απασχόληση όχι διδασκαλία του αντικειμένου σου. Γράφεις στο απουσιολόγιο απασχόληση και τίποτα στο βιβλίο ύλης.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 04, 2013, 03:03:09 μμ »
σύμφωνοι, το θέμα είναι απουσίες μπαίνουν κανονικά όταν απασχολείς τα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 04, 2013, 03:13:21 μμ »
σύμφωνοι, το θέμα είναι απουσίες μπαίνουν κανονικά όταν απασχολείς τα παιδιά;

Στις γιορτές δεν μπαίνουν απουσίες; με την ίδια λογική και στην απασχόληση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:13:50 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 04, 2013, 06:00:40 μμ »
σύμφωνοι, το θέμα είναι απουσίες μπαίνουν κανονικά όταν απασχολείς τα παιδιά;

Στις γιορτές δεν μπαίνουν απουσίες; με την ίδια λογική και στην απασχόληση.

οι γιορτές είναι εκδήλωση του σχολείου σε εργάσιμη μέρα όμως...Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Έχω περάσει από σχολείο όπου η απασχόληση έδινε κι έπαιρνε...Ο δ/ντης είχε πει να βάζουμε απουσίες και βάζαμε. Δεν ξέρω όμως αν τελικά έτσι πρέπει...
Ειδικά σε περιπτώσεις που οι απόντες εκπαιδευτικοί με την κάλυψη του διευθυντή δεν έγραφαν καν τις άδειές τους, δεν ξέρω αν ήταν σωστό οι μαθητές να "χρεώνονται" τις απουσίες...Όπως κι αν έχει όμως, πιστεύω ότι όπου εφαρμόζεται η απασχόληση θα μπαίνουν και απουσίες με τη λογική ότι "αν δεν υπάρχει ο φόβος της απουσίας οι μαθητές δεν πρόκειται να κάτσουν μέσα". Τώρα το αν είναι σωστό να μετράνε αυτές οι απουσίες είναι άλλο θέμα...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 04, 2013, 06:11:37 μμ »
Οι απουσίες στα σχολεία δεν σημειώνονται μόνο για να βγάινει συμπέρασμα σχετικά με την ελλειπή ή όχι φοίτηση των μαθητών . Σημειώνονται και για να υπάρχει καταγραφή σχετικά με το ποιοι μαθητές είναι στον χώρο του σχολείου και ποιοι όχι, σε περίπτωση που γίνει κάτι άσχημο.
Άρα άμα σε έχουν βάλει υπεύθυνο για ενα τμήμα , μία ώρα, σημειώνεις επισήμως στο απουσιολόγιο ποιος είναι μέσα στην αίθουσά σου και ποιος όχι, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι σε μαθητή που δεν ήταν παρόν, να μην σου αναλογιστούν ευθύνες. Από εκεί και πέρα όμως μπορεί υποθέτω να γίνει μία απόφαση συλλόγου που θα λέει πως αυτές οι απουσίες , που θα σημειώνονται με την ένδειξη "απασχόληση" στο απουσιολόγιο, στο κουτάκι που αναφέρεται στο μάθημα, δεν θα μετράνε για την ελλειπή φοίτηση των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 04, 2013, 06:18:39 μμ »
σύμφωνοι, το θέμα είναι απουσίες μπαίνουν κανονικά όταν απασχολείς τα παιδιά;

Στις γιορτές δεν μπαίνουν απουσίες; με την ίδια λογική και στην απασχόληση.

οι γιορτές είναι εκδήλωση του σχολείου σε εργάσιμη μέρα όμως...Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Έχω περάσει από σχολείο όπου η απασχόληση έδινε κι έπαιρνε...Ο δ/ντης είχε πει να βάζουμε απουσίες και βάζαμε. Δεν ξέρω όμως αν τελικά έτσι πρέπει...
Ειδικά σε περιπτώσεις που οι απόντες εκπαιδευτικοί με την κάλυψη του διευθυντή δεν έγραφαν καν τις άδειές τους, δεν ξέρω αν ήταν σωστό οι μαθητές να "χρεώνονται" τις απουσίες...Όπως κι αν έχει όμως, πιστεύω ότι όπου εφαρμόζεται η απασχόληση θα μπαίνουν και απουσίες με τη λογική ότι "αν δεν υπάρχει ο φόβος της απουσίας οι μαθητές δεν πρόκειται να κάτσουν μέσα". Τώρα το αν είναι σωστό να μετράνε αυτές οι απουσίες είναι άλλο θέμα...

1. και η απασχόληση είναι λειτουργία του σχολείου σε εργάσιμη
2. δεν σε αφορά εσένα τι κάνει ο δ/ντης με τις άδειες αυτός έχει την ευθύνη, εσύ οφείλεις εφόσον έχεις το τμήμα χρεωμένο και το απασχολείς να βάζεις κανονικά απουσίες
3. Οι μαθητές δεν χρεώνονται αδίκως απουσίες όταν απουσιάζουν από δραστηριότητα του σχολείου, σωστά χρεώνονται λοιπόν και ας έχουν αυτά το άγχος και όχι εσύ. Εγώ και εσύ έχουμε τα δικά μας προβλήματα να αγχωνόμαστε ας είναι καλά το υπουργείο που δεν μας αφήνει να πλήττουμε

Υ.Γ. όσα λέει η happiness είναι ο βασικός λόγος που βάζουμε απουσίες.  ΑΛΛΑ διαφωνώ στο άλλο που λέει αφού δεν είναι θέμα του συλλόγου να βγάζει τέτοια απόφαση, για την ακρίβεια είναι παράνομη απόφαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2013, 06:21:55 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 04, 2013, 06:21:31 μμ »
συμφωνώ με happiness. μου φαίνεται πολύ λογική αυτή η εξήγηση. Και εκδρομή όταν πάμε εξάλλου βάζουμε απουσίες ισάριθμες απουσίες όσες και οι ώρες διδασκαλίας, παρόλο που δεν γίνεται μάθημα. Δεν μπαίνουν απουσίες μόνο όταν γίνεται μάθημα, αλλά όταν γενικά ο μαθητής οφείλει να βρίσκεται στον χώρο του σχολείου.
Άρα συμφωνα με τον νόμο, όταν απουσιάζει εκπαιδευτικός ο μαθητής οφείλει να είναι στον χώρο του σχολείου και όχι να πάει βόλτα, αρα πρέπει να "χρεωθεί" απουσίες αν απουσιάζει.

Εγώ επίσης θα θεωρούσα λογικό τις ώρες αυτές να τις καλύπτει πάντα εκπαιδευτικός που έχει μειωμένο ωράριο. Εξάλλου όταν κάποιος καθηγητής απουσιάζει, συνήθως ενημερώνει από την προηγούμενη μέρα (εκτός αν συμβεί κάτι έκτακτο όπου και πάλι θα πρέπει να ενημερώσει απο το πρωι, έτσι πάλι ο διευθυντής μπορεί να καλέσει κάποιον έγκαιρα για να καλύψει το κενό).

Τώρα να έχει 5ωρο και στο κενό σου να σου πει να πας να καλύψεις ένα τμήμα επειδή λείπει κάποιος, δεν είναι και ότι καλύτερο.
Πάντως με την εφαρμογή αυτού του μέτρου έχουν περιοριστεί οι "απουσίες για ψίλου πήδημα" από συναδέλφους. Σε εμάς έγινε και τσακωμός για κάποιον που απουσίαζε!! έψαχναν να βρουν αν όντως υπήρχε σοβαρός λόγος που απουσίαζε κλπ

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 04, 2013, 06:23:52 μμ »
ok παιδιά, με πείσατε!!! :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 04, 2013, 09:37:48 μμ »
Στα σχολεία που έτυχε να είμαι, δεν κάναμε αναπλήρωση ή απασχόληση αλλά γινόταν τροποποίηση προγράμματος, ώστε η τάξη που είχε κενό να φεύγει και αν δεν γινόταν, τότε ... μπασκετάκι!!!  :D :D ;)
  

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 04, 2013, 09:50:13 μμ »
Στα σχολεία που έτυχε να είμαι, δεν κάναμε αναπλήρωση ή απασχόληση αλλά γινόταν τροποποίηση προγράμματος, ώστε η τάξη που είχε κενό να φεύγει και αν δεν γινόταν, τότε ... μπασκετάκι!!!  :D :D ;)

Αυτό είναι πιστεύω και το καλύτερο από όλα! Απλώς σε σχολεία χωριών τα λεωφορεία έρχονται συγκεκριμένη ώρα και δεν είναι εφικτό να φεύγουν τάξεις νωρίτερα.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 04, 2013, 09:54:59 μμ »
Στα σχολεία που έτυχε να είμαι, δεν κάναμε αναπλήρωση ή απασχόληση αλλά γινόταν τροποποίηση προγράμματος, ώστε η τάξη που είχε κενό να φεύγει και αν δεν γινόταν, τότε ... μπασκετάκι!!!  :D :D ;)

ποιος είχε την ευθύνη αν γινόταν κάτι στο "μπασκετάκι" ;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 06, 2013, 05:14:45 μμ »
Στα σχολεία που έτυχε να είμαι, δεν κάναμε αναπλήρωση ή απασχόληση αλλά γινόταν τροποποίηση προγράμματος, ώστε η τάξη που είχε κενό να φεύγει και αν δεν γινόταν, τότε ... μπασκετάκι!!!  :D :D ;)

ποιος είχε την ευθύνη αν γινόταν κάτι στο "μπασκετάκι" ;

Σωστός!! και όχι μόνο αυτό αλλά όταν τα παιδιά παίζουν μπασκετ χωρίς παρουσία γυμναστή γίνεται τόσος θόρυβος που δεν μπορείς να κάνεις και μάθημα ειδικα αν είσαι σε αίθουσα κοντα στην αυλή στο ισόγειο. Προσωπικά μου συνέβει, η μπάλα χτύπαγε συνέχεια επίτηδες στα παράθυρα της τάξης, οι βρισιές πήγαιναν σύννεφο, όπου αναγκάστηκα να διακόψω το μάθημα και διαμαρτυρήθηκα στον διευθυντή για την κατάσταση.

Εννοείται ότι πρώτα κοιτάς αν είναι δυνατόν να τροποποιηθεί το πρόγραμμα ώστε να σχολάσουν νωρίτερα τα τμήματα σε περίπτωση απουσίας συναδέλφου, αλλά αυτό συνήθως είναι αδύνατον. Αν πρόκειται για κατευθύνσεις στο λύκειο ή μαθήματα επιλογής τότε δεν είναι δυνατή η αναπλήρωση.

εγώ θεωρώ καλύτερη λύση, τα παιδιά να πάνε στην αυλή και όσοι καθηγητές έχουν κενό εκείνη την ώρα να κάνουν εφημερία στην αυλή!
στην τάξη είναι δύσκολο να τα κρατήσεις , ειδικά αν είναι και τμήμα που δεν το έχεις καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος kaklaman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση τάξης λόγω απουσίας συναδέλφου
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 05, 2014, 08:52:15 μμ »
Έπεσα πάνω στο θέμα και έχω μία απορία. Σε μας φέτος, όταν υπάρχει εκπαιδευτική επίσκεψη (3-4 τμήματα) 5- 6 καθηγητές, ενώ είναι προκαθορισμένη δραστηριότητα τουλάχιστον 20 μέρες πριν, ο διευθυντής δεν τροποποιεί το πρόγραμμα,  αλλά κάνουμε κανονικά αναπλήρωση, ο καθένας μας στο κενό του.
Έτσι πέρα από τις απουσίες λόγω ασθένειας κλπ που είναι ξαφνικές, αναπληρώνουμε και στις διδακτικές επισκέψεις στα τμήματα που λείπουν οι συνοδοί.Και το ωράριο πάει περίπατο.
Σε διαμαρτυρία μας μας απάντησε ότι δεν μπορεί να τροποποιήσει το πρόγραμμα και θ΄ αναπληρώνουμε όλες τις ώρες γιατί δεν μπορούν να φεύγουν νωρίτερα οι μαθητές, ούτε σε προγραμματισμένη επίσκεψη που λείπουν οι καθηγητές τους. Έτσι έχει πρόγραμμα αναπληρώσεων π.χ. 2η, 3η, 4η ώρα κλπ κάθε μέρα, ακόμη και την 7η  ώρα που οι μαθητές δεν κάθονται με τίποτα.
 Και φυσικά όταν οι μαθητές έφευγαν (πηδούσαν τα κάγκελα) βάζαμε απλώς μια απουσία. Τώρα έχει γίνει σύστημα και βάσανο βέβαια για όλους μας. Ο σύμβουλος απέφυγε ν΄απαντήσει σε ερώτημά μας.
Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.