*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά των μαθητών Β και Γ Λυκείου απέναντι σε μαθήματα και καθηγητές  (Αναγνώστηκε 11142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Επειδή σχετίζεται γενικότερα με το θέμα που συζητάμε εδώ,
3ο Γυμνάσιο Σπάρτης: Πότε ο καθηγητής συμπεριφέρεται παιδαγωγικά?

http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/30247-pote-o-kathigitis-symperiferetai-paidagogika.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Σίγουρα και εμείς ως καθηγητές έχουμε πολλά λάθη! Δεν είπε κανένας ότι είμαστε τέλειοι! Απλά μιλάμε για έλειψη σεβασμού!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
delete, πολύ σωστά αυτά που λες!!
  

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Eπειδή βλέπω πολλές αναλύσεις εδώ λόγω της  πολλής γνώσης σας  και των πολλών  πτυχίων σας -και δεν το λέω καθόλου με κακή ή ειρωνική διάθεση-θα σας πω τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ απλή εξήγηση, όπως εγώ τη βλέπω από τη δική μου σκοπιά χρησιμοποιώντας ένα απλούστατο παράδειγμα: ΑΝ η δασκάλα της κόρης μου με φωνάξει και μου κάνει παράπονα ότι της αντιμιλάει, δε σέβεται και βρίζει τους συμμαθητές της, ξαπλώνει πάνω στο θρανίο...και ό,τι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε, αμέσως θα σκεφτώ πως κάπου ΕΓΩ έχω κάνει λάθος ως μάνα. Δε φταίει ούτε η κρίση ούτε το κακό/βαρετό εκπαιδευτικό σύστημα ούτε η δασκάλα που έχει μόνο το πτυχίο της και όχι ένα σωρό βεβαιώσεις από σεμινάρια-ημερίδες-κλπ κλπ, (που εδώ που τα λέμε δε σε κάνουν απαραίτητα  και άξιο Δάσκαλο)!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2012, 07:38:29 μμ από delete »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Υπάρχουν και παιδιά που, όσο σωστός και να είναι ο εκπαιδευτικός, κάνουν και λένε ό,τι θέλουν! Σε αυτά τα παιδιά αναφέρομαι! Δε θεωρώ ότι φταίει μόνο η κρίση! Πιστεύω ότι φταίει και η κρίση στην οικογένεια γιατί πολύ απλά είναι η πρώτη κοινωνία που εντάσσεται το παιδιί!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Βασικά είναι λεπτό το ζήτημα και θεωρώ ότι δεν υπάρχει μαγική συνταγή! Κάθε παιδί είναι διαφορετικό και χρειάζεται την ανάλογη αντιμετώπιση!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Θεωρώ δεδομένο ότι όλοι όσοι έχουν καταθέσει εδώ τις απόψεις τους έχουν προηγουμένως πράξει τα δέοντα και ως δάσκαλοι και ως παιδαγωγοί στις τάξεις τους.Με αυτό δεδομένο, είναι και δικαιολογημένη η αγανάκτησή τους και η αντίδραση τους σε τέτοιες συμπεριφορές. Σε αυτή τη βάση θεωρώ ότι συζητάμε.
Από κει και πέρα, και λάθη κάνουμε και τέλειοι δεν είμαστε, εδώ δεν συζητάμε πώς θα διορθωθούν κάποια χρόνια κακώς κείμενα, αλλά πως πρέπει (μέχρι να ξεριζωθούν οι κακές νοοτροπίες) και από παιδαγωγικής άποψης να αντιμετωπίζονται στην πράξη τέτοιες συμπεριφορές στα σχολεία μας.
κατά τα υπόλοιπα, θέλουμε δε θέλουμε όλοι θα αλλάξουμε ή θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε και πολύ σύντομα μάλιστα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Τρανταχτό παράδειγμα ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ άμοιροι ευθυνών.
Πάτε στα μη διαβασμένα μηνύματά σας εδώ στο pde και δείτε πόσα ανοίγματα και πόες απαντήσεις έχουν τα θέματα που αφορούν φάσεις αναπληρωτών ,κουτάκια κτλ.
Δείτε και το θέμα που αφορά στο κλείσιμο 1900 σχολείων.

Ρωτάω λοιπόν, που ήσουν εσύ κύριε καθηγητά στις τελευταίες εκλογές?
Που είσαι σήμερα?
Εσύ για τους μαθητές σου τι έκανες?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με τα αγόρια μια χαρά τα καταφέρνω,αφού με αποδεχθούν,αργότερα συνήθως "ντρέπονται" να ξεπεράσουν τα όρια..

Τα κορίτσια έχουν ξεφύγει..
Έχει υπάρξει και στιγμή που έκανα ότι δεν άκουσα,αλλά τις περισσότερες φορές τα παραπέμπω στη διεύθυνση.

Όταν ξεφουρνίζουν λέξεις,που δεν μπορείς καν να ανοίξεις διάλογο επάνω σε αυτές,μιας και εξ'αρχής δε θα έπρεπε να ακουστούν στην τάξη,νομίζω η μόνη επιλογή είναι η διεύθυνση..

Μιλάω για Λύκειο.

@Ψιτ μόνο 1500 είπαμε,όχι και 1900,μην τα ισοπεδώνουμε όλα ;D
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
delete και Ψιτ...
Bλέπω η Διαμαντοπούλου μια χαρά έκανε τη δουλειά της! Η προπαγάνδα της και η λασπολογία για τους άχρηστους εκπαιδευτικούς έπιασε τόπο όχι μόνο στην κοινωνία γενικά αλλά και ειδικά σε μας, τους εκπαιδευτικούς! Διαβάζω ότι πρέπει να κάνουμε σεμινάρια ως τα βαθιά μας γεράματα, να διαβάζουμε παιδαγωγικές και ψυχολογίες ώσπου να μας βγει η ψυχή, να νιώθουμε ένα σωρό ενοχές για τους μαθητές μας! Αρκετά! Έχω σπουδάσει πολύ στη ζωή μου, έχω διαβάσει με τα κιλά τα βιβλια, έχω αξιολογηθεί από πανελλήνιες εξετάσεις, πανεπιστημιακές, ασεπ, έχω κάνει σεμινάρια, χθες πήγα σε ένα ενδιαφέρον σχετικά με το e-twinning! Έχω όμως δικαίωμα να αφιερώσω χρόνο στον εαυτό μου, στους φίλους μου  και στην οικογένειά μου, να διαβάσω όποιο λογοτεχνικό βιβλίο ΕΓΩ γουστάρω, να...να...να...ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΕΣ και χωρίς να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι τεμπέλα/άχρηστη/αδιάφορη εκπαιδευτικός; Και ναι...Ψιτ, για τους μαθητές μου, μιας και ρωτάς τι έκανα γι'αυτούς, σου λέω ότι έκανα απεργία, αν και δε μου περισσεύουν τα λεφτά, τους έκανα στο παρελθόν δωρεάν επιπλέον μαθήματα εκτός ωραρίου! ΑΡΚΕΤΑ με τις βολές από παντού προς τους εκπαιδευτικούς!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 01:21:12 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
@fortini18,
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες...κι εγώ δεν αισθάνομαι ενοχές για τίποτα, ούτε την ανάγκη να "απολογηθώ'' για τι έχω κάνει και τι όχι..
Το τι έχει κάνει ο καθένας από εμάς το ξέρει αυτός καλύτερα από όλους..
και όσοι δεν αισθάνονται ικανοποιημένοι από τον εαυτό τους μπορούν πάντα να προσπαθήσουν για να βελτιωθούν.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Delete...
Μα δε μιλούσα μόνο για μένα, (παράδειγμα ανέφερα) αλλά για τον κανόνα των εκπαιδευτικών και όχι την εξαίρεση. Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι καθηγητές από εμένα.  Εννοούσα ότι ως κλάδος έχουμε υποστεί τα πάνδεινα και πολλές δοκιμασίες, δεν είναι ανάγκη να ρίχνουμε το μπαλάκι των ευθυνών μόνο σε μας. Έχουμε κι εμείς μια ζωή μόνο για να ζήσουμε, ας μην την σπαταλήσουμε μόνο σε τυπολατρίες, τυπικά προσόντα και ενοχές. (Για έναν μισθό εξευτελιστικό)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Aris81

To έχω κάνει και εγώ αυτό που λες με την Δ/νση. Ξέρεις όμως ποιο είναι το θέμα; Αυτοακυρώθηκα ότι δεν μπορούσα να χειριστώ μια κατάσταση. Άσε που και η Δ/νση δεν παίρνει πάντα το μέρος σου. Τότε τι γίνεται. Αυτοακυρώθηκα 2 φορές.


Υπάρχουν και καταστάσεις που μας υπερβαίνουν.
Για παράδειγμα μια περίπτωση κλοπής,σε υπερβαίνει..
Ή το πραγματικό περιστατικό που προανέφερα,με την καρεκλιά σε συμμαθητή και αυτό σε υπερβαίνει..

Φυσικά μπορούμε και εμείς να επιλύουμε τυχόν προβλήματα,απλά υπάρχουν κάποια πράγματα που αν δεν υπάρξει μια ενημέρωση διεύθυνσης και η συνακόλουθη τιμωρία,ίσως χειροτερέψουν τα πράγματα..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 689
Σύνολο: 706

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.