*

Αποστολέας Θέμα: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 26530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nanaparathi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 05:21:21 μμ »
Κανετε λογο συχνα αναφερομενοι μονο, οπως καταλαβαινω, στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση;Τα ιδια δεν θα  ισχυσουν και για τη πρωτοβαθμια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος nanaparathi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 05:31:51 μμ »
Σημερα μου ειπε μια συναδελφος νηπιαγωγος οτι το σχεδιο υποχρεωτικων μεταθεσεων θα εφαρμοστει ξεκινωντας απο τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση (λογια καποιου αιρετου).

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 06:03:59 μμ »
Μακάρι να μην εφαρμοστεί για κανέναν.
Ωστόσο, το υπουργείο "έβαλε στο μάτι" ειδικότητες που πλεονάζουν.
Οι νηπιαγωγοί δε νομίζω ότι προς το παρόν είναι υπεράριθμοι.
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/30351-mnimonio-3ypoxreotikes-oi-metakiniseis-ekpaideytikon.html

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 06:21:53 μμ »
Σημερα μου ειπε μια συναδελφος νηπιαγωγος οτι το σχεδιο υποχρεωτικων μεταθεσεων θα εφαρμοστει ξεκινωντας απο τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση (λογια καποιου αιρετου).

Μακάρι να μην εφαρμοστεί για κανέναν.
Ωστόσο, το υπουργείο "έβαλε στο μάτι" ειδικότητες που πλεονάζουν.
Οι νηπιαγωγοί δε νομίζω ότι προς το παρόν είναι υπεράριθμοι.
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/30351-mnimonio-3ypoxreotikes-oi-metakiniseis-ekpaideytikon.html

Η Β/θμια σιγουρα θα θιγει.

Ωστοσο, δε θεωρω οτι η Α/θμια δε θα πληγει αν προχωρησει το καταπτυστο σχεδιο του υπουργειου. Αλλωστε, το προηγουμενο σχολικο ετος η Α/θμια επωμιστηκε το κυριο βαρος των καταργησεων των σχολικων μοναδων, ενω στοιχηματιζω οτι περαν των καταργησεων των ΕΠΑΛ στη Β/θμια, η Α/θμια παλι θα καταβαλει υψηλο τιμημα με το κλεισιμο ολιγοθεσιων νηπιαγωγειων. Δειτε για παραδειγμα τι εγινε φετος στην Α/θμια Θεσσαλιας, οπου δεν εγκριθηκαν αποσπασεις διοτι καταγραφηκαν πλεονασματα μετα τις καταργησεις πολλων νηπιαγωγειων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:40 »

Αποσυνδεδεμένος nanaparathi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 06:32:13 μμ »
Στη θεσσαλια ειμαι και τα γνωριζω καλα.Στην πολη μου καταργηθηκαν τα μισα νηπαγωγεια και θα υπαρξουν κι αλλες υποβαθμισεις.Εγω ηρθα περυσι με μεταθεση, εχω εντοπιοτητα, συνηπηρετηση, παιδι, αλλα οχι οργανικη ακομα.Υπηρετω σε λειτουργικο κενο.Αρα θεωρουμαι υπεραριθμη, αφου οι μεταθεσεις θα γινουν Μαιο και ειμαι  υποψηφια για υποχρεωτικη μετακινηση. Τα λεω σωστα;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 06:53:18 μμ »
Στη θεσσαλια ειμαι και τα γνωριζω καλα.Στην πολη μου καταργηθηκαν τα μισα νηπαγωγεια και θα υπαρξουν κι αλλες υποβαθμισεις.Εγω ηρθα περυσι με μεταθεση, εχω εντοπιοτητα, συνηπηρετηση, παιδι, αλλα οχι οργανικη ακομα.Υπηρετω σε λειτουργικο κενο.Αρα θεωρουμαι υπεραριθμη, αφου οι μεταθεσεις θα γινουν Μαιο και ειμαι  υποψηφια για υποχρεωτικη μετακινηση. Τα λεω σωστα;

Η Θεσσαλία ήταν ανέκαθεν δασκαλομάνα και ήταν πολύ δύσκολο να πάρει κανείς μετάθεση ή απόσπαση εκεί. Όντως μπορεί να μετακινηθείς αλλά τουλάχιστον δεν θα απολυθείς προς το παρόν (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Εμείς ακολουθούμε σε δεύτερη φάση.  :o
http://pekp.gr/?p=21791
Που καταντήσαμε!
Πραγματικά ελπίζω να μην εφαρμοστεί το μνημόνιο που αποτελεί ταφόπλακα για αναπληρωτές, μόνιμους εκπαιδευτικούς αλλά και για τους μαθητές εφόσον η ποιότητα της παιδείας θα μειωθεί κατά πολύ.

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 06:57:50 μμ »
Γιατί δεν δίνονται οργανικές σε όλους τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, ώστε μόνο οι υπόλοιποι να ενταχθούν στην κατηγορία των υποχρεωτικών μεταθέσεων; Μια εύκολη, γρήγορη και αξιοκρατική λύση. Αν περιμένουν την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών κι αν περιμένουν να γίνει σωστά, τότε ζήσε Μάη μου...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:40:56 μμ »
Ούτε εύκολη, ούτε ιδιαίτερα γρήγορη και ούτε αξιοκρατική είναι μια τέτοια λύση. Αν κάτσουμε και αναλύσουμε έστω τα τεχνικά θέματα αυτής της "λύσης", θα σκοντάψουμε σε πάρα πολλά εμπόδια (τεχνικής φύσης).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nanaparathi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 05:59:25 μμ »
Εχουμε κατι νεοτερο για το νομο των υποχρεωτικων μεταθεσεων;Απορω που πολλοι συναδελφοι μου δε γνωριζουν ουτε εχουν ακουσει κατι γι αυτο.Και ο συλλογος μας δεν εχει κανει καμια αναφορα!!Ολο για την αξιολογηση συζητουν!Οποιος γνωριζει καλα καποιον αιρετο, ας τον ρωτησει, για να μαθουμε ποιος τελικα πραγματικα ειναι ο στοχος της κυβερνησης!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 07:11:21 μμ »
Οι "υποχρεωτικές" μεταθέσεις θα γίνουν προφανώς αφού ολοκληρωθούν οι "κανονικές". Αναμένεται η εγκύκλιος. Λήξη προθεσμίας υποβολής της αίτησης θα είναι η 31/12/2012 (σύμφωνα με την τελευταία τροποποίηση).

Στο μέλλον προβλέπω ότι οι μεταθέσεις θα γίνονται (είτε με αίτηση είτε χωρίς αίτηση) σε σχολείο και όχι σε περιοχή μετάθεσης. Θα λέει για παράδειγμα το 1ο ΓΕ.Λ. Δράμας: Θέλουμε έναν "καλό" φιλόλογο. Θα γίνονται αιτήσεις και να δούμε ποιος θα παίρνει την απόφαση. Πολύ πιθανό να αποφασίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων. Ή τέλος πάντων να συνυπολογίζεται η άποψή του.

 

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 08:33:02 μμ »
Γιατί δεν δίνονται οργανικές σε όλους τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, ώστε μόνο οι υπόλοιποι να ενταχθούν στην κατηγορία των υποχρεωτικών μεταθέσεων; Μια εύκολη, γρήγορη και αξιοκρατική λύση. Αν περιμένουν την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών κι αν περιμένουν να γίνει σωστά, τότε ζήσε Μάη μου...
H πρόταση σου είναι πολύ "αντικειμενική" και "συναδελφική" μπράβο μας  :-X

Σημ. Παρόλο που είμαι διορισμένη με ΑΣΕΠ για να μην σκεφτείς οτιδήποτε άλλο... Επίσης να θυμίσω πως ο σοφός λαός λέει πως όταν καίγεται η αυλή του γείτονα κινδυνεύει και η δική μας.-
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 08:46:49 μμ »
Αν εφαρμοζόταν ο νόμος που προϋπήρχε και έλεγε ότι μεταθέσεις πραγματοποιούνται εκεί που υπάρχουν οργανικές διαθέσιμες, τα πράγματα θα ήταν αρκετά διαφορετικά. Κάποιες ΔΔΕ το εφάρμοσαν πέρυσι, κάποιες όχι. Την περσινή περίπτωση π.χ. της Πιερίας την ξεχάσατε; Πόσοι από τους μετατεθέντες πήραν άραγε οργανική; Πόσοι συνάδερφοι φώναζαν για το άδικο του πράγματος; 

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 09:22:15 μμ »
Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο φαίνεται ότι τα οργανικά κενά θα υπολογίζονται πλέον από το Υπ. Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μνημόνιο και μεταθέσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 09:38:22 μμ »

Στο μέλλον προβλέπω ότι οι μεταθέσεις θα γίνονται (είτε με αίτηση είτε χωρίς αίτηση) σε σχολείο και όχι σε περιοχή μετάθεσης. Θα λέει για παράδειγμα το 1ο ΓΕ.Λ. Δράμας: Θέλουμε έναν "καλό" φιλόλογο. Θα γίνονται αιτήσεις και να δούμε ποιος θα παίρνει την απόφαση. Πολύ πιθανό να αποφασίζει ο Σύλλογος Διδασκόντων. Ή τέλος πάντων να συνυπολογίζεται η άποψή του.
Κάτι τέτοιο θα είναι απλώς γελοίο. Εκεί κι αν θα παίζουν ρόλο οι γνωριμίες. Κάθε μετρήσιμο κριτήριο δηλαδή θα εκλείψει;
Θυμάστε ότι κάτι τέτοιο ευαγγελιζόταν η ακατονόμαστη;;;;;;
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.