*

Αποστολέας Θέμα: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών  (Αναγνώστηκε 49180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 06:36:36 μμ »
Στην Αθήνα γίνεται κάθε Σεπτέμβρη έκθεση γαλλικού βιβλίου με τη συμμετοχή σχεδόν όλων των εκδοτικών οίκων στο Γαλλικό Ινστιτούτο. Στη Θεσσαλονίκη νομίζω ότι γίνονται μεμονωμένες παρουσιάσεις. Η Κατρανίδου π.χ. παρουσίασε τα βιβλία της το περασμένο φθινόπωρο σε αρκετές πόλεις στην Ελλάδα και στο ενημερωτικό που μας έστειλε είχε και τη Θεσσαλονίκη. Γενικά έχουν περιορίσει πολύ τις μετακινήσεις-παρουσιάσεις τους οι εκδοτικοί οίκοι.
Το Σεπτέμβρη κανένας εκδ. οίκος δεν έδωσε δωρεάν βιβλία στην έκθεση. Παραγγελίες μόνο γίνονταν, στα έστελναν και πλήρωνες το courrier.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2013, 06:40:25 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:57:56 »

Αποσυνδεδεμένος daphne4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 05, 2013, 11:31:11 μμ »
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το: Reussir le Dalf C1, Tegos για να το κάνω alone. Αξίζει? Αν κάποιος το έχει ας με πληροφορήσει για το περιεχόμενο του. Επίσης, αν το αγοράσω θα προλάβω να το τελειώσω μέχρι τις εξετάσεις?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 09:36:43 μμ »
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει πρόβλημα με τα γαλλικά βιβλία, εκτός των μεθόδων. Δεν υπάρχει κάποιο εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο. Η TRAIT D' UNION κάνει παρουσιάσεις και δίνει και δωρεάν βιβλία. Εμένα μου έστειλαν πολλά και για τα DELF, DALF, Sorbonne.

Εννοείς ότι τα δίνει δωρεάν μόνο στις παρουσιάσεις; Και πού τις κάνει: Αθήνα ή και στη Θεσ/νίκη; Χρειάζεται κάποιο χαρτί, πχ επάρκεια διδασκαλίας, ή είναι μόνο για όσους διδάσκουν σε φροντιστήριο και κάνουν παραγγελία μέσω αυτού, ώστε να εξασφαλίσει ο οίκος κάποια ελάχιστη κατανάλωση των βιβλίων του από τους εγγεγραμμένους μαθητές; Άρα δεν υπάρχει κάποιος οίκος που δίνει δωρεάν τα συγγράμματά του σε οποιονδήποτε καθηγητή κατόπιν παραγγελίας, όπως κάνει ο Μπουκουβάλας για τα αγγλικά. Απορώ γιατί δεν κάνουν κάτι παρόμοιο με τα παλιά βιβλία, πχ όσα αντικαθίστανται από άλλη σειρά ή ανανεώνονται. Το απόθεμα τι γίνεται; Το ανακυκλώνουν ή το καταστρέφουν; Αν ο καθηγητής είναι καλός, ακόμη κι ένα απαρχαιωμένο βιβλίο μπορεί να γίνει χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2013, 09:39:50 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 04:40:49 πμ »
Μου ζητησε προσφατα μια κοπελα, φοιτητρια γαλλικης φιλολογιας να την βοηθησω να καλυψει καποια κενα που εχει καθως ειχε αφησει τη σχολη για καποιο διαστημα και τωρα δυσκολευεται. Το προβλημα εντοπιζεται στη γραμματικη και το συντακτικο κατι που την δυσκολευει και στα αλλα μαθηματα (πχ λογοτεχνιες) καθως τα γραπτα της ειναι νοηματικα σωστα αλλα πασχουν στο επιπεδο της μορφοσυνταξης. Σκεφτηκα να δουλεψω μαζι της μια Γραμματικη niveau intermediaire (Grammaire Progressive du Francais της Cle ή Prepadelf B1 Grammaire - τι λετε?) και κατανοηση/παραγωγη γραπτου λογου επιπεδου Β1/Β2 για αρχη. Πως σας φαινεται το plan? Καμια συμβουλη?

Merci d'avance  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:57:56 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 10:50:55 πμ »
Θα πρέπει όμως πολύ γρήγορα να την φτάσεις στο Γ2, γιατί όπως ξέρεις το Β1/Β2 δεν επαρκεί ούτε για πλάκα στη σχολή μας. Επίσης βαλτην να διαβάσει γαλλικές εφημερίδες (le monde π.χ.) έτσι ώστε να αποκτήσει τριβή με τον δοκιμιακό λόγο, γιατί μόνο η γραμματική δεν φτάνει. Θα σου πρότεινα κάτι συνδυαστικό, δηλαδή κείμενα και μετά ασκήσεις γραμματικής. Εάν έχει τόσο χαμηλό επίπεδο σε γραμματική ή συντακτικό, μάλλον έχει θέμα και στο λεξιλόγιο. Και επίσης πρέπει να γράφει πολύ για να αποκτήσει τριβή.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:14:27 μμ »
Συμφωνώ με τη gallikou. Υπάρχουν βιβλία για βελτίωση της έκφρασης -γραπτής και προφορικής - καθώς και της κατανόησης νομίζω από την CLE. Για ρίξε μια ματιά εδώ http://www.lelivreouvert.gr/educational/publisher__cle-nternational/level__b2,c1/!/1/20/none/

υ.γ. Ποιο είναι το επίπεδο των γνώσεων της πριν μπει στη σχολή; Όσο κι αν έχασε την επαφή με τη σχολή, είναι δικαιολογημένα τα κενά; Μήπως πρέπει, αν είχε μόνο ένα π.χ. delf b2, να συνεχίσει στο c1; 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 04:02:40 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 08:35:15 μμ »
Tα κενα για μενα ειναι απολυτως δικαιολογημενα και πολυ συγκεκριμενα. Εννοειται οτι θα επιμεινω πολυ στην παραγωγη γραπτου και κατανοηση (αρθρα/αποσπασματα βιβλιων/θεματα εξετασεων). Οσον αφορα τον προφορικο λογο ξερω οτι παρακολουθει τα αντιστοιχα μαθηματα στη σχολη και το μονο προβλημα που εχει σχετιζεται με τα κενα στην μορφοσυνταξη. Δεν θα επιμεινω, παρολαυτα το μαθημα μας θα γινεται στα γαλλικα οποτε η τριβη με την γλωσσα ειναι αναποφευκτη. Για να μην ξεχναμε και τα μαθηματα της ολα στα γαλλικα ;)

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 20, 2013, 11:35:16 μμ »
Salut cheries! Με το τελος της χρονιας ερχομαι αντιμετωπη με το εξης προβλημα: Με μια μαθητρια μου (Ε' δημοτικου) τελειωσαμε επιτυχως φετος το Α ton tour 1. Με την μητερα της δεν ειχαμε συζητησει εκτενως μεχρι τωρα για εξετασεις και πτυχια αν και της ειχα πει οτι δεν θα εστελνα μαθητη σε εξετασεις πριν το Β1. Σε μια προσφατη κουβεντα που ειχαμε με πληροφορησε οτι με το τελος της επομενης σχολικης χρονιας υπαρχει πιθανοτητα να μετακομισουν λογω της δουλειας του συζυγου της και μου ζητησε να δω πως θα μπορουσαμε να φτασουμε σ' ενα καλο επιπεδο ωστε να μπορει να δωσει η μικρη εξετασεις -και -απ' οτι καταλαβα- να μην εχει επιπτωση ή αλλαγη καθηγητη στην αποδοση της. Εγω ολα αυτα τα μετεφρασα καλως ή κακως ως: "Να τελειωνουμε".. Δεν εχει προβλημα να κανουμε μαθηματα και το καλοκαιρι κλπ..

Το θεμα ειναι οτι οπως και να το σκεφτω ειναι αδυνατο να φτασω ενα παιδακι απο το Α1 στο να δωσει Β1 σε ενα χρονο ακομη κι αν προκειται για πολυ δυνατη μαθητρια οπως η μικρη! Το πιο ρεαλιστικο σεναριο αν και δυσκολο παλι (οσον αφορα το περιεχομενο της υλης που πρεπει να βγει) ειναι να δουλεψουμε το ATT 2 το καλοκαιρι και απο Σεπτεμβρη να βγαλουμε την γραμματικη που θα συναντουσε στο ΑΤΤ3 παραλληλα με μεθοδο προετοιμασιας Α2 ωστε στο τελος να εχουμε τελειωσει με τον καλυτερο δυνατο τροπο το επιπεδο Α και να δωσει εξετασεις περισσοτερο για την εμπειρια και την ηθικη ικανοποιηση.

1)Δεν εχω συζητησει ακομη με τη μητερα αλλα δεν βρισκω αλλη λογικη λυση.. Εσεις τι λετε?

2)Ακολουθωντας το πλανο που περιγραφω παραπανω.. Που θα μου προτεινατε να ψαξω υλικο για γραμματικη? (βιβλια, sites, οτιδηποτε..)

Σορρυ για το μεγαλο ποστ..
Merci!


Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 20, 2013, 11:43:35 μμ »
Είναι μικρή θεωρώ η μαθήτρια για να δώσει Β1 του χρόνου. Συμφωνώ με τη σκέψη σου για καλοκαιρινό και προετοιμασία για Α2. Θεωρώ ότι είναι ρεαλιστικό χωρίς να ξέρω το παιδί, τις δυνατότητες του κτλ.
Κοίτα εδώ για βιβλία www.lelivreouvert.gr. Μου έστειλαν μειλ ότι θα επισκεφτούν αρκετές πόλεις στην Ελλάδα. Αν έρθουν Θεσσαλονίκη, μπορείς να τους επισκεφτείς. 
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 27, 2013, 07:34:21 πμ »
Είναι μικρή θεωρώ η μαθήτρια για να δώσει Β1 του χρόνου. Συμφωνώ με τη σκέψη σου για καλοκαιρινό και προετοιμασία για Α2. Θεωρώ ότι είναι ρεαλιστικό χωρίς να ξέρω το παιδί, τις δυνατότητες του κτλ.
Κοίτα εδώ για βιβλία www.lelivreouvert.gr. Μου έστειλαν μειλ ότι θα επισκεφτούν αρκετές πόλεις στην Ελλάδα. Αν έρθουν Θεσσαλονίκη, μπορείς να τους επισκεφτείς. 

Σ' ευχαριστω πολυ EmmaΒ.. Eιναι αρκετα καλη μαθητρια και νομιζω πως θα τα καταφερουμε!


Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 27, 2013, 07:38:17 πμ »
Γνωμες για τα Αlter Ego της Ηachette και τα Zig Zag της CLE? Tα εχετε δουλεψει? Για ποιες ηλικιες θα τα προτεινατε?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2013, 07:41:44 πμ από artgeek »

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 14, 2013, 06:42:24 μμ »
Salut cheries! Με το τελος της χρονιας ερχομαι αντιμετωπη με το εξης προβλημα: Με μια μαθητρια μου (Ε' δημοτικου) τελειωσαμε επιτυχως φετος το Α ton tour 1. Με την μητερα της δεν ειχαμε συζητησει εκτενως μεχρι τωρα για εξετασεις και πτυχια αν και της ειχα πει οτι δεν θα εστελνα μαθητη σε εξετασεις πριν το Β1. Σε μια προσφατη κουβεντα που ειχαμε με πληροφορησε οτι με το τελος της επομενης σχολικης χρονιας υπαρχει πιθανοτητα να μετακομισουν λογω της δουλειας του συζυγου της και μου ζητησε να δω πως θα μπορουσαμε να φτασουμε σ' ενα καλο επιπεδο ωστε να μπορει να δωσει η μικρη εξετασεις -και -απ' οτι καταλαβα- να μην εχει επιπτωση ή αλλαγη καθηγητη στην αποδοση της. Εγω ολα αυτα τα μετεφρασα καλως ή κακως ως: "Να τελειωνουμε".. Δεν εχει προβλημα να κανουμε μαθηματα και το καλοκαιρι κλπ..

Το θεμα ειναι οτι οπως και να το σκεφτω ειναι αδυνατο να φτασω ενα παιδακι απο το Α1 στο να δωσει Β1 σε ενα χρονο ακομη κι αν προκειται για πολυ δυνατη μαθητρια οπως η μικρη! Το πιο ρεαλιστικο σεναριο αν και δυσκολο παλι (οσον αφορα το περιεχομενο της υλης που πρεπει να βγει) ειναι να δουλεψουμε το ATT 2 το καλοκαιρι και απο Σεπτεμβρη να βγαλουμε την γραμματικη που θα συναντουσε στο ΑΤΤ3 παραλληλα με μεθοδο προετοιμασιας Α2 ωστε στο τελος να εχουμε τελειωσει με τον καλυτερο δυνατο τροπο το επιπεδο Α και να δωσει εξετασεις περισσοτερο για την εμπειρια και την ηθικη ικανοποιηση.

1)Δεν εχω συζητησει ακομη με τη μητερα αλλα δεν βρισκω αλλη λογικη λυση.. Εσεις τι λετε?

2)Ακολουθωντας το πλανο που περιγραφω παραπανω.. Που θα μου προτεινατε να ψαξω υλικο για γραμματικη? (βιβλια, sites, οτιδηποτε..)

Σορρυ για το μεγαλο ποστ..
Merci!
Για αυτην την περιπτωση ποσες ωρες πιστευετε οτι χρειαζονται? Σκεφτηκα να κανουμε 3/εβδομαδα τωρα το καλοκαιρι που πρεπει να βγει πολλη υλη και 2/εβδομαδα απο Σεπτεμβρη.. Εσεις τι λετε; Επισης, θα επρεπε να κανω καποια αλλαγη στις τιμες; Εσεις ποσα θα ζητουσατε /ωρα σε αναλογη περιπτωση;

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 14, 2013, 08:19:38 μμ »
Θεωρώ ότι είναι καλές οι 3 ώρες για καλοκαίρι. Και 2 από Σεπτέμβρη για Α2 επίπεδο με παιδί που ''τραβάει'' καλές επίσης. Όσον αφορά την τιμή, με την αλλαγή επίπεδου γινόταν σχεδόν πάντα αύξηση. Όμως όπως έχουν γίνει τώρα τα πράγματα δε μπορώ να σου τι να κάνεις, ούτε πόσα να ζητήσεις.

Σήμερα είδα την ερώτηση σου για τα βιβλία της Hachette και  CLE αντίστοιχα. Δεν τα έχω δουλέψει. Απ΄όσο τα έχω δει νομίζω ότι το alter ego απευθύνεται σε ενήλικες και το zig zag σε παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2013, 08:27:27 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: J'enseigne le français - H γωνιά των Γαλλικών
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 15, 2013, 04:29:08 μμ »
Μου ζητησε προσφατα μια κοπελα, φοιτητρια γαλλικης φιλολογιας να την βοηθησω να καλυψει καποια κενα που εχει καθως ειχε αφησει τη σχολη για καποιο διαστημα και τωρα δυσκολευεται. Το προβλημα εντοπιζεται στη γραμματικη και το συντακτικο κατι που την δυσκολευει και στα αλλα μαθηματα (πχ λογοτεχνιες) καθως τα γραπτα της ειναι νοηματικα σωστα αλλα πασχουν στο επιπεδο της μορφοσυνταξης. Σκεφτηκα να δουλεψω μαζι της μια Γραμματικη niveau intermediaire (Grammaire Progressive du Francais της Cle ή Prepadelf B1 Grammaire - τι λετε?) και κατανοηση/παραγωγη γραπτου λογου επιπεδου Β1/Β2 για αρχη. Πως σας φαινεται το plan? Καμια συμβουλη?

Merci d'avance  ;)

Μπορείς να κάνεις μαζί της και το βιβλίο της γραμματικής που έκαναν στο πανεπιστημιο στο πρώτο έτος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.