*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1050 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:44:22 μμ »

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα.
Εννοείται ότι είναι λίγα τα χρήματα που παίρνεις και αυτός είναι ένας λόγος που σε δήλωσε ως γραμματέα. Ο αριθμός των ενσήμων εξαρτάται από τις ημέρες απασχόλησης και όχι από τις ώρες. Και βέβαια, η προϋπηρεσία σου θα αναφέρει γραμματέας και όχι μαθηματικός.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:40 »

Αποσυνδεδεμένος psalidi-math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1051 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:34:38 μμ »
αρχικα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. σχετικα με τα ενσημα μου ανεφερε οτι μετα απο καποιο καιρο θα μαζευετε ενα ενσημο αλλα πως μπορω να ξερω ποτε πηρα ενα ενσημο? δουλευω 4 μερες την εβδομαδα για μια ωρα. οσο αναφορα την προυπηρεσια μου ειπε οτι θα μπορουσε να μου δωσει στο μελλον συστατικη επιστολη. σε αυτη την περιπτωση θα ειμαι καλυμμενη ωστε να αποδειξω οτι εχω δουλεψει ως μαθηματικος?
Φ= 1.6180339887...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1052 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 12:37:51 πμ »

Για να έχεις ένα ένσημο απαιτείται ημερομίσθιο γύρω στα 11 € μεικτά. Αυτό μπορεί να γίνεται σε σένα στις 3-4 ώρες. Δε σου γράφω ακριβώς γιατί αυτά αλλάζουν.
Η συστατική επιστολή δεν αποτελεί επίσημη προϋπηρεσία και εξαρτάται από την καλή πίστη αυτού που θα την δει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1053 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 10:20:48 μμ »
Καλησπερα σε ολους. ειμαι καινουργια στην παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Φετος ξεκινησα πρωτη φορα να δουλευω σε φροντιστηριο ΜΕ ως μαθηματικος. η αμοιβη μου ειναι 3 ευρω την ωρα (τα οποια τα θεωρω πολυ λιγα) δουλευω 4 ωρες την εβδομαδα και μου βαζει και ενσημα. βεβαια ακομα δεν εχω παρει το πτυχιο μου(τελειωνω φετος) και με δηλωσε ως γραμματεα. δεχτηκα μονο και μονο για να εχω προυπηρεσια. μπορειτε να μου πειτε ποσα ενσημα θα παιρνω περιπου? επισης 3 ευρω δεν ειναι πολυ λιγα? τελος υπαρχει κανενα προβλημα που με εχει δηλωσει για γραμματεα? υπαρχει περιπτωση να μη μπορω να δειξω μετα οτι εχω προυπηρεσια ως μαθηματικος?

Φυσικά και είναι εξαιρετικά λίγα, εδώ παιδιά Δημοτικού να διάβαζες (aka καθημερινή μελέτη) 8-11 ευρώ ανά ώρα θα ήσουν! Επίσης, από ότι ξέρω τα φροντιστήρια δεν δίνουν δώρα, άδειες, επιδόματα κτλ οπότε why bother?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:22:40 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1054 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 11:24:14 μμ »
Φυσικά και είναι εξαιρετικά λίγα, εδώ παιδιά Δημοτικού να διάβαζες (aka καθημερινή μελέτη) 8-11 ευρώ ανά ώρα θα ήσουν! Επίσης, από ότι ξέρω τα φροντιστήρια δεν δίνουν δώρα, άδειες, επιδόματα κτλ οπότε why bother?
Δεν παίζουν τόσο μεγάλες τιμές στο διάβασμα παιδιών. Αν κρίνω από τις τιμές που συζητιούνται στα καθηγητικά φόρουμ, η ώρα πάει γύρω στο 5ευρω.

Το ιδιαίτερο είναι καλό για δύο πράγματα: πρώτον για να συμπληρώνει το εισόδημά του ο έμπειρος καθηγητής που μπορεί να χρεώσει ένα λογικό ποσό για τον κόπο του και δεύτερον για να βγάζει χαρτζιλίκι ο φοιτητής. Μακροπρόθεσμα δεν είναι λύση, και αν θέλεις να εργαστείς ως καθηγητής στον ιδιωτικό τομέα (και να φτάσεις να παίρνεις δώρα και επιδόματα) πρέπει να πάρεις το βάφτισμα του πυρός μέσα σε τάξη, όχι σε σαλόνια και κουζίνες.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1055 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 08:30:28 πμ »
Δεν παίζουν τόσο μεγάλες τιμές στο διάβασμα παιδιών. Αν κρίνω από τις τιμές που συζητιούνται στα καθηγητικά φόρουμ, η ώρα πάει γύρω στο 5ευρω.

Το ιδιαίτερο είναι καλό για δύο πράγματα: πρώτον για να συμπληρώνει το εισόδημά του ο έμπειρος καθηγητής που μπορεί να χρεώσει ένα λογικό ποσό για τον κόπο του και δεύτερον για να βγάζει χαρτζιλίκι ο φοιτητής. Μακροπρόθεσμα δεν είναι λύση, και αν θέλεις να εργαστείς ως καθηγητής στον ιδιωτικό τομέα (και να φτάσεις να παίρνεις δώρα και επιδόματα) πρέπει να πάρεις το βάφτισμα του πυρός μέσα σε τάξη, όχι σε σαλόνια και κουζίνες.

Απόλυτο δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1056 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 10:49:50 μμ »
Απόλυτο δίκιο!

Χμ, μια άποψη απλά, γνωρίζω άριστα πως σε περιοχή λίαν υποβαθμισμένη της Αθήνας το διάβασμα παιδιών για Δημοτικό πάει από 7 plus Euros ανά ώρα (συν συνοδεύεται συχνά με δεμένη πώληση πχ διδασκαλία έπειτα σε κάποιο αδερφάκι-φίλο του μαθητή και μπορεί να πάει ο καθηγητής 2 ή και 3 φορές την εβδομάδα. Έπειτα, (και ας απαντήσουν και άλλοι καθηγητές που είναι εδώ!) υπάρχουν φροντιστήρια που να δίνουν κανονικά τα δώρα?? εγώ τόσα χρόνια 1 φορά πήρα από ένα καλό φροντιστήριο τα δώρα μου τις άλλες φορές άκουσα/είδα τα εξής α) δεν προβλέπονται (!?!), β) θα δουλεύεις με Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης- άρα μηδέν εις το πηλίκον, γ) στο λέει από την αρχή ο ιδιοκτήτης φροντιστηρίου ότι θα υπογράψεις ένα χαρτί πως έλαβες τα δώρα χωρίς φυσικά ποτέ να τα πάρεις.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1057 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 11:10:34 μμ »
Χμ, μια άποψη απλά, γνωρίζω άριστα πως σε περιοχή λίαν υποβαθμισμένη της Αθήνας το διάβασμα παιδιών για Δημοτικό πάει από 7 plus Euros ανά ώρα
Μήπως είναι προάστιο του Πειραιά? Γιατί κι εγώ ξέρω φροντιστήριο σε υποβαθμισμένη περιοχή με υψηλές τιμές στα δίδακτρα. Αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Όπως και να 'χει πάντως, 7 ευρώ την ώρα δεν είναι κανένα σημαντικό ποσό αν σκεφτείς τι ξοδεύεις, τι χάνεις από ακυρώσεις και φυσικά ότι εργάζεσαι 8 μήνες το χρόνο, δεν έχεις ασφάλιση και δεν παίρνεις επίδομα ανεργίας τους καλοκαιρινούς μήνες. Και φυσικά ότι η δουλειά σου δεν μετράει ως προϋπηρεσία για κάποια καθηγητική θέση.

Όσο για δώρα και επιδόματα, εγώ πάντα όσο δούλευα καθηγήτρια πληρωνόμουν όλα τα νόμιμα και τώρα πληρώνω κανονικά τις καθηγήτριές μου. Φίλες που εργάζονται σε φροντιστήρια επίσης πλήρώνονται κανονικά (σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα αυτό είναι εις βάρος τους γιατί χάνουν ώρες εργασίας λόγω του ότι κοστίζουν πολύ).

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1058 στις: Φεβρουάριος 05, 2015, 11:28:40 μμ »
Μήπως είναι προάστιο του Πειραιά? Γιατί κι εγώ ξέρω φροντιστήριο σε υποβαθμισμένη περιοχή με υψηλές τιμές στα δίδακτρα. Αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Όπως και να 'χει πάντως, 7 ευρώ την ώρα δεν είναι κανένα σημαντικό ποσό αν σκεφτείς τι ξοδεύεις, τι χάνεις από ακυρώσεις και φυσικά ότι εργάζεσαι 8 μήνες το χρόνο, δεν έχεις ασφάλιση και δεν παίρνεις επίδομα ανεργίας τους καλοκαιρινούς μήνες. Και φυσικά ότι η δουλειά σου δεν μετράει ως προϋπηρεσία για κάποια καθηγητική θέση.

Όσο για δώρα και επιδόματα, εγώ πάντα όσο δούλευα καθηγήτρια πληρωνόμουν όλα τα νόμιμα και τώρα πληρώνω κανονικά τις καθηγήτριές μου. Φίλες που εργάζονται σε φροντιστήρια επίσης πλήρώνονται κανονικά (σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα αυτό είναι εις βάρος τους γιατί χάνουν ώρες εργασίας λόγω του ότι κοστίζουν πολύ).

Λέγοντας κανονικά για πες μου πως ακριβώς υπολογίζεις το δώρο των Χριστουγέννων (και να σε ρωτήσω πλέον θα εφαρμόσεις το νόμιμο βασικό μισθό των 751 Ευρώ πχ για την γραμματέα σου? ή θα πεις δεν είσαι 8-ωρη είσαι 6-ωρη άρα 3 ευρώ την ώρα- την ώρα πόσο ακριβώς δίνεις?. Anyways, αν κάνει κανείς σωστή διαχείριση των ραντεβού του και βρει σταθερούς μαθητές (ώρες-πληρωμές) την παλεύει ΥΓ το καλοκαίρι κάνει κανείς καλοκαιρινή προετοιμασία παιδιών+ προετοιμάζει μετεξεταστέους, ΥΓ2 για να βγει κανείς ταμείο ανεργίας απαιτούνται 250 ένσημα (δηλαδή εσύ στους καθηγητές σου κολλάς από 1/9/2014 έως 1/5/2015 250 ένσημα??? γιατί αλλιώς πως θα το λάβουν???

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1059 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 12:01:30 πμ »
ΥΓ2 για να βγει κανείς ταμείο ανεργίας απαιτούνται 250 ένσημα (δηλαδή εσύ στους καθηγητές σου κολλάς από 1/9/2014 έως 1/5/2015 250 ένσημα??? γιατί αλλιώς πως θα το λάβουν???

Για να δικαιούται κάποιος επίδομα ανεργίας δεν απαιτούνται 250 ένσημα το χρόνο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1060 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 12:04:56 πμ »
Για να δικαιούται κάποιος επίδομα ανεργίας δεν απαιτούνται 250 ένσημα το χρόνο.

Αν ο άνεργος επιδοτείται για πρώτη φορά:

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. (=αν δεν έχεις ένσημα τους 2 τελευταίους μήνες πολύ απλά σου λέει ο ΟΑΕΔ αμφισβητούμε την απόλυση και δεν λαμβάνεις φράγκο!). Άρα 160+50=210 για την πρώτη φορά για την ακρίβεια (σαν καθηγητής πρέπει να κάτσεις συγκεκριμένες ώρες για να λάβεις 1 ένσημο πχ με μία μέρα λαμβάνεις πχ μισό-rough figure).

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

Αν ο άνεργος έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν:

Ο άνεργος που έχει επιδοτηθεί ξανά στο παρελθόν πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=360&lang=el
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2015, 12:15:25 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1061 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 12:27:00 πμ »
Λέγοντας κανονικά για πες μου πως ακριβώς υπολογίζεις το δώρο των Χριστουγέννων (και να σε ρωτήσω πλέον θα εφαρμόσεις το νόμιμο βασικό μισθό των 751 Ευρώ πχ για την γραμματέα σου? ή θα πεις δεν είσαι 8-ωρη είσαι 6-ωρη άρα 3 ευρώ την ώρα- την ώρα πόσο ακριβώς δίνεις?. Anyways, αν κάνει κανείς σωστή διαχείριση των ραντεβού του και βρει σταθερούς μαθητές (ώρες-πληρωμές) την παλεύει ΥΓ το καλοκαίρι κάνει κανείς καλοκαιρινή προετοιμασία παιδιών+ προετοιμάζει μετεξεταστέους, ΥΓ2 για να βγει κανείς ταμείο ανεργίας απαιτούνται 250 ένσημα (δηλαδή εσύ στους καθηγητές σου κολλάς από 1/9/2014 έως 1/5/2015 250 ένσημα??? γιατί αλλιώς πως θα το λάβουν???
Δεν υπολογίζω εγώ προσωπικά το δώρο των Χριστουγέννων, αλλά ο λογιστής μου. Συνολικά, αν προσθέσεις όλα τα δώρα, τα επιδόματα, τις πληρωμένες αργίες, το ΙΚΑ κλπ. βγαίνει περίπου +70% στο ωρομίσθιο.

Στη γραμματέα μου δίνω 600 ευρώ καθαρά για 6ωρη απασχόληση Δευτέρα-Παρασκευή. Νομίζω ότι αναλογικά βγαίνει περισσότερο από 751 ευρώ για 8ωρο. Συν ΙΚΑ, δώρα, επιδόματα κλπ.

Στους καθηγητές κολλάω όσα ένσημα αναλογούν στις ώρες που εργάζονται. Δεν ξέρω πόσα είναι, πάντως όλοι όσοι εργάζονται 5 μέρες την εβδομάδα παίρνουν επίδομα το καλοκαίρι.

Καλά αυτό για την καλοκαιρινή προετοιμασία παιδιών και τους μετεξεταστέους πρέπει κι εσύ να καταλαβαίνεις ότι είναι αστείο, έτσι?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1062 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 12:28:29 πμ »

Αυτά που μου παραθέτεις τα γνωρίζω. Έχω απαντήσει εξ`άλλου άπειρες φορές σε συναδέλφους που είχαν απορίες. Γι`αυτό έγραψα ότι δεν απαιτούνται 250 ένσημα, ούτε την πρώτη φορά ούτε τις επόμενες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1063 στις: Φεβρουάριος 06, 2015, 12:31:34 πμ »
Αυτά που μου παραθέτεις τα γνωρίζω. Έχω απαντήσει εξ`άλλου άπειρες φορές σε συναδέλφους που είχαν απορίες. Γι`αυτό έγραψα ότι δεν απαιτούνται 250 ένσημα, ούτε την πρώτη φορά ούτε τις επόμενες.
Δεν απαντώ σε σένα, φαίνεται άλλωστε ξεκάθαρα ότι έχω κάνει παράθεση το μήνυμα του George999.

Απλά ξεκίνησα να γράφω, χάζεψα με κάτι άλλο και πριν ποστάρω την απάντησή μου είχες στο μεταξύ γράψει εσύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.