*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438444 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1260 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:18:00 πμ »
Isla,είναι Senior A, τετάρτη δημοτικού και κάνουν το Webkids 1 και το Grammar Genius A.Αυτό το βιβλίο σε κάθε lesson έχει και ένα grammar box,με διαφορετική γραμματική κάθε φορά.Απαιτούν να βγαίνει σε κάθε μάθημα(1 ώρα και ένα τέταρτο,μέσα στο οποίο έχεις να διορθώσεις homework και να γράψουν ορθογραφία)ένα lesson με τη γραμματική του,συν έξτρα ασκήσεις από το Grammar Genius.
Έχω την εντύπωση πως το Webkids 1 είναι σχεδιασμένο όπως το Our World 1, δηλαδή να βγαίνει 1 κεφάλαιο ανά δύο μαθήματα, με ένα μάθημα λεξιλογίου και ένα μάθημα γραμματικής. Δεν έχει 30-35 κεφάλαια; Αν σε κάθε μάθημα που κάνεις βγάζεις ολόκληρο το κεφάλαιο τότε το βιβλίο θα τελειώσει στη μέση της χρονιάς. Αυτό είναι το πλάνο; Τι θα κάνετε μετά;

Το να δυσκολεύεται ένα παιδάκι της Senior A να καταλάβει ότι ο George είναι he δεν είναι περίεργο, συμβαίνει σε πολλά παιδιά, το ίδιο και τα this-these-that-those (τα οποία παίζει να είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της γραμματικής για τα ελληνάκια, οπότε μην σκας αν δεν τα ξέρουν ή δεν τα μάθουν, έχουν καιρό μέχρι το Lower να προσπαθήσουν να τα ξεχωρίσουν στο μυαλό τους). Κρίμα που δεν έχετε μια γραμματική Burlington που θα συνδιαζόταν πολύ καλύτερα με το Webkids απ' ό,τι το Grammar Genius.

Τα 8 παιδιά στην τάξη είναι πολλά για αυτό το επίπεδο, ειδικά όταν πρόκειται για ανήσυχους και αδύναμους μαθητές, αλλά φαντάζομαι πως οι γονείς νομίζουν ότι 50 ευρώ το μήνα είναι πολλά για Senior A, γι' αυτό κάνετε τόσο λίγες ώρες, αλλιώς δεν βγαίνει. Υποψιάζομαι επίσης πως το οικονομικό ήταν ο λόγος που τα παιδιά έκαναν Junior A+B μαζί και τώρα είναι σαν χαμένα. Τα περισσότερα παιδιά που έχουν κάνει τις προκαταρκτικές τάξεις σε ένα χρόνο ή που έχουν πηδήξει την Junior B, πνίγονται στην ύλη της A Senior.

Τσέκαρε πρώτα από όλα το πλάνο της χρονιάς για να βεβαιωθείς ότι δεν προχωράς υπερβολικά γρήγορα. Φυσικά θα κάνεις γραμματική σε κάθε μάθημα, αλλά καινούρια ύλη θα πρέπει να παραδίδεις κάθε 2 μαθήματα. Το ίδιο ισχύει για το λεξιλόγιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1261 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 08:09:07 μμ »
Το Webkids έχει 35 lessons(το καθένα περιέχει reading-vocabulary-grammar) και στο πλάνο θέλουν αυστηρά ένα lesson τη φορά.Το τσέκαρα και λέει ακριβώς αυτό το πράγμα,και το είχα συζητήσει και με καθηγήτριες που έκαναν πέρσι αυτό το βιβλίο και μου το επιβεβαίωσαν γιατί και μένα μού έκανε εντύπωση στην αρχή.Και σε όλα αυτά, θέλουν έξτρα ασκήσεις από το Grammar Genius,μέσα σε τόση λίγη ώρα,με τόσα παιδιά.Δεν είναι παράλογοι;

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1262 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 08:11:43 μμ »
Τα τεστ τα γράφουμε μέσα στο μάθημα,οπότε υπολόγισε ότι κάποια μαθήματα χάνονται λόγω αυτού.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1263 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 11:59:06 μμ »
Το Webkids έχει 35 lessons(το καθένα περιέχει reading-vocabulary-grammar) και στο πλάνο θέλουν αυστηρά ένα lesson τη φορά.Το τσέκαρα και λέει ακριβώς αυτό το πράγμα,και το είχα συζητήσει και με καθηγήτριες που έκαναν πέρσι αυτό το βιβλίο και μου το επιβεβαίωσαν γιατί και μένα μού έκανε εντύπωση στην αρχή.Και σε όλα αυτά, θέλουν έξτρα ασκήσεις από το Grammar Genius,μέσα σε τόση λίγη ώρα,με τόσα παιδιά.Δεν είναι παράλογοι;
Δεν ξέρω πότε ξεκινήσατε μαθήματα και πότε τελειώνετε, αλλά αν ξεκινήσατε 12/9/16 και τελειώνετε 16/6/2017, έχεις στη διάθεσή σου 35 διδακτικές εβδομάδες ή 70 μαθήματα. Αν υποθέσουμε ότι χάνεις 10 από αυτά λόγω αργιών και τεστ, σου μένουν 60 μαθήματα για να καλύψεις την ύλη σου. Αν σε κάθε μάθημα κάνεις ένα κεφάλαιο, τότε το βιβλίο θα τελειώσει το αργότερο τέλη Φεβρουαρίου 2017. Τι θα κάνεις τους άλλους 3 μήνες μέχρι να τελειώσει η χρονιά; Επανάληψη; Παιχνίδια; Διακοπές; Τι λέει το πλάνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:21 »

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1264 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 11:42:50 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Φέτος εργάζομαι σε ένα φροντιστήριο στο οποίο εκτός από φιλολογικά, διδάσκω και αγγλικά σε τμήμα ενηλίκων (ΤΙΕ) με 10 άτομα. Συνολικά έχω 11 ώρες και στο αρχικό πρόγραμμα μου έβαλε τις εξι μαζεμένες σε μια μέρα (3 ωρες αρχαία+ 3 ώρες ΤΙΕ) και τις υπόλοιπες τις χώρισε σε 2 μερες, οπότε έβγαιναν 3 ένσημα. Δεδομένου ότι έτσι όπως χώρισε το πρόγραμμα με 2 τρίωρα κάθε βδομάδα είναι πολύ πιεστικό για τους ενήλικες και για εμένα, έχει αφαιρέσει και 10 ώρες από το συνολο των ωρών του προγράμματος , οπότε πρέπει να διδάξω 2 βιβλία παράλληλα από επίπεδο Β1-C2 (μεικτό τμήμα)και στο επόμενο τμήμα θέλει να αλλάξει και τις μέρες. Βλέπω ότι έχει την τάση να μου μαζέψει όλες τις ώρες σε 2 μέρες και εκεί που θα μπορούσα να έχω 4 ένσημα και ταμείο να με αφήσει με 2 ένσημα. Σε όλα αυτά προσθέστε ότι δεν με ρωτάει για την αλλαγή ωραρίων θεωρεί δεδομένο ότι πρέπει να καλύψω το φροντιστήριο. Τα μαθαίνω πρώτα από τους μαθητές μου. Πως θα χειριζόσασταν την κατάσταση. Έχω φτάσει στα όρια μου.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1265 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 12:10:20 μμ »
Δεδομένο νο.1: Όντως δεν σου πέφτει πολύς λόγος για το πρόγραμμα.

Δεδομένο νο.2: Μαλακία που το μαθαίνεις από τους μαθητές και όχι από την ίδια.

Δεδομένο νο.3: Δεν έχει κανένα κέρδος η ίδια, αν σε δηλώνει κανονικά τις ώρες που δουλεύεις, αν θα σου κολλάει 2 ένσημα ή 4. Ο εργοδότης πληρώνει εισφορές με βάση τις ώρες.

Άρα... πήγαινε στην ψύχρα και πες της να κάνει ό,τι θέλει με το πρόγραμμα, αλλά αν γίνεται, να σε δηλώνει -ψευδώς- για παραπάνω μέρες, τις οποίες θα χρεώνεσαι εσύ για τις εισφορές, θα τις πληρώνεις από την τσέπη σου. Δεν έχει σοβαρό λόγο να αρνηθεί.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1266 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 12:37:28 μμ »
Δεν μου πέφτει λόγος για το πρόγραμμα όταν δεν είναι σταθερά τα τμήματα; Δηλαδή εγώ πρέπει να αιχμαλωτίσω τις ώρες από 4 μέρες όταν εκείνη κοιτάει να μου καλύψει 2; Για ποιο λόγο να  πληρώνω εγώ κι άλλες εισφορές, υποτίθεται για αυτό το λόγο είναι χαμηλά τα ωρομίσθια. Ούτε έχω πρόβλημα να πηγαίνω 4 φορές στο φροντιστήριο. Εκείνη τι κερδίζει με το να στοιβάζει τις ώρες σε δυο μέρες αν όχι τις εισφορές.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2016, 12:48:43 μμ από joka »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1267 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 12:50:55 μμ »
Όχι, δεν σου πέφτει λόγος. Δεν είναι δικά σου τα τμήματα, του φροντιστηρίου είναι. Δεν είναι δικό σου το πρόγραμμα, του φροντιστηρίου είναι. Συνεπώς, είναι του φροντιστηρίου θέμα και τι τμήματα θα σχηματίσει, και τι πρόγραμμα θα κάνει. Για την ακρίβεια, πολλές φορές δεν είναι θέμα, είναι πρόβλημα.

Ο εργοδότης σου δεν είναι υποχρεωμένος να σε βγάλει ταμείο ανεργίας. Είναι όμως υποχρεωμένος να σε δηλώσει τις ώρες που δουλεύεις.

Αυτό που κερδίζει δεν είναι οι εισφορές. Είναι ο πονοκέφαλος του προγράμματος, όπως επίσης και πιθανές άλλες ευκολίες που σχετίζονται με αυτό. Λεφτά πάντως, δεν κερδίζει.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1268 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 12:57:41 μμ »
Αν έχει το δικό σας σκεπτικό τότε λυπάμαι αλλά πολύ σύντομα θα πρέπει να ξαναψάξει για καθηγήτρια. Δεν πρόκειται για μεγάλη εκπαιδευτική μονάδα, υπάρχουν επιλογές για το πρόγραμμα. 

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1269 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 01:00:50 μμ »
Όσο για τα τμήματα μια καλή καθηγήτρια τα γεμίζει και μια  αδιάφορη τα αδειάζει. Οπότε φυσικά και τα τμήματα εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από την παρουσία του καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1270 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 01:05:13 μμ »
Κοίταξε, αυτή θα ψάξει για καθηγητή, εσύ θα ψάχνεις για δουλειά. Fair enough το ένα, fair enough και το άλλο.

Κατά τη γνώμη μου, αυτά είναι θέματα που πρέπει να συζητιούνται από πριν. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω.

Όσο για τις επιλογές που υπάρχουν για το πρόγραμμα...

Μπορείς να της προτείνεις να το φτιάξεις εσύ ολόκληρο από την αρχή.Ή απλά να δεχτείς ότι μόνο το δικό σου πρόγραμμα δεν είναι αρμοδιότητά σου. Συνεπώς, ή όλο το πρόγραμμα θα το κάνεις από την αρχή, ή δεν θα κάνεις τίποτα.

Φαντάσου όλοι οι καθηγητές να απαιτούσαν να γίνει το δικό τους πρόγραμμα. Και όλοι να λέγανε αυτό που λες, ότι "θα ψάχνει για καθηγητές". Θα είχες ένα φροντιστήριο χωρίς καθηγητές και 5-10 καθηγητές χωρίς δουλειά, χωρίς ένσημα, χωρίς υγειονομική περίθαλψη. Δεν το λες και έξυπνο.

Δεν σου λέω ότι πρέπει να σε γαμάνε και να λες ευχαριστώ. Σου λέω κάποια πράγματα που αντικειμενικά ανήκουν στην δικαιοδοσία της μιας ή της άλλης πλευράς. Προφανώς κάποια πράγματα θολώνουν την κρίση σου. Άλλο είναι όμως το "δεν με βολεύει" και άλλο είναι το "έχω δίκιο".

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1271 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 01:36:08 μμ »
Με τους υπόλοιπους καθηγητές τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν γιατί τα τμήματα τους όπως ξεκινάνε έτσι και τελειώνουν την χρονιά. Από τη στιγμή που δεν με υπολογίζει στις αποφάσεις της μου δίνει το δικαίωμα να μην την υπολογίσω και εγώ αν μου γίνει  μια καλύτερη πρόταση τις μέρες που δεν με απασχολεί τώρα αλλά σκέφτεται να με απασχολήσει από τον Δεκέμβρη και μετά. Οι καθηγητές δεν ζούμε πλέον από  τα φροντιστήρια μακάρι να ήταν οι συνθήκες αξιοπρεπείς, ο μόνος λόγος να δουλεύουμε εκεί είναι τα ένσημα.  Οπότε όταν δεν υπάρχει και ο αντίστοιχος σεβασμός οι εργοδότες πιστέψτε με βγαίνετε περισσότερο χαμένοι. Ο κάθε καθηγητής αποκτά και μια φήμη που τον ακολουθεί. Ένα φροντιστήριο όμως που αλλάζει συνέχεια καθηγητές σίγουρα έχει και απώλειες σε μαθητές. Οι μαθητές δένονται με τους καθηγητές τους όχι με τους εργοδότες.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1272 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 02:30:01 μμ »
Από τη στιγμή που δεν με υπολογίζει στις αποφάσεις της μου δίνει το δικαίωμα να μην την υπολογίσω και εγώ αν μου γίνει  μια καλύτερη πρόταση τις μέρες που δεν με απασχολεί τώρα αλλά σκέφτεται να με απασχολήσει από τον Δεκέμβρη και μετά.

Αυτό φυσικά και έχεις το δικαίωμα να το κάνεις. Έχει όμως και συνέπειες, που αφορούν κυρίως το όνομά σου και τη φήμη σου.

Οι καθηγητές δεν ζούμε πλέον από  τα φροντιστήρια μακάρι να ήταν οι συνθήκες αξιοπρεπείς, ο μόνος λόγος να δουλεύουμε εκεί είναι τα ένσημα. 

Κακώς. Μέσα σε μια ώρα μάθημα, ο καθηγητής γίνεται γνωστός σε περισσότερα άτομα από ό,τι στα ιδιαίτερα. Πάντα μετράει να λες ότι είσαι χρόνια καθηγήτρια στο Α φροντιστήριο, γιατί αυτό περνάει υποσυνείδητα το μήνυμα, ότι για να σε έχει κρατήσει κάποιος χρόνια, αξίζεις. Αλλιώς, θα είσαι πάντα μια καθηγήτρια που θα τρέχει από 'δω κι από 'κει. Δεν είναι τυχαίο που οι πιο γνωστοί καθηγητές δουλεύουν σε φροντιστήρια. Ή σε σχολεία :Ρ

Οπότε όταν δεν υπάρχει και ο αντίστοιχος σεβασμός οι εργοδότες πιστέψτε με βγαίνετε περισσότερο χαμένοι. Ο κάθε καθηγητής αποκτά και μια φήμη που τον ακολουθεί. Ένα φροντιστήριο όμως που αλλάζει συνέχεια καθηγητές σίγουρα έχει και απώλειες σε μαθητές. Οι μαθητές δένονται με τους καθηγητές τους όχι με τους εργοδότες.

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό όμως πρέπει να το σκεφτεί ο Χ ιδιοκτήτης που έβαλε τα ωραία του λεφτουδάκια και άνοιξε μια επιχείρηση παίρνοντας και το αντίστοιχο ρίσκο. Έχουν και οι ιδιοκτήτες να πάρουν πολλές αποφάσεις και να διαλέξουν από μια πληθώρα επιλογών πώς και γιατί θα κάνουν το Α ή το Β. Πρόβλημά τους είναι, όχι του καθηγητή. Δεν είναι τυχαίο ότι όσες φορές είδα ο ιδιοκτήτης έπεισε τους καθηγητές ότι τα προβλήματά του είναι και δικά τους, η φάση πήγε κατά διαόλου.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1273 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 03:59:44 μμ »
Άρα... πήγαινε στην ψύχρα και πες της να κάνει ό,τι θέλει με το πρόγραμμα, αλλά αν γίνεται, να σε δηλώνει -ψευδώς- για παραπάνω μέρες, τις οποίες θα χρεώνεσαι εσύ για τις εισφορές, θα τις πληρώνεις από την τσέπη σου. Δεν έχει σοβαρό λόγο να αρνηθεί.
Με δεδομένο ότι συζητιέται έντονα η πιθανότητα να ζητηθεί από τα φροντιστήρια να στείλουν το αναλυτικό πρόγραμμα και τα στοιχεία των μαθητών και των καθηγητών στις κατά τόπους Β'θμιες, ο ιδιοκτήτης έχει σοβαρό λόγο να αρνηθεί να δηλώσει ο,τιδήποτε δεν μπορεί να αποδείξει με ονόματα μαθητών και τα απαραίτητα φορολογικά στοιχεία.

Σίγουρα δεν χρειάζεται να ερωτηθεί ο καθηγητής για το πρόγραμμα. Πολλοί ιδιοκτήτες το κάνουν, ειδικά για τους παλιούς / μόνιμους καθηγητές τους, αλλά δεν μπορείς πάντα να το κάνεις για όλους. Προέχουν οι ανάγκες της επιχείρησης και οι απαιτήσεις των μαθητών.

Αυτό βέβαια σημαίνει πως και ο καθηγητής δεν έχει υποχρέωση να λάβει υπόψιν του τις ανάγκες του φροντιστηρίου όταν κλείνει ώρες για ιδιαίτερα μαθήματα ή για εργασία σε άλλα φροντιστήρια. Με άλλα λόγια, κάνεις εσύ ό,τι είναι συμφέρον για σένα και ο ιδιοκτήτης ό,τι είναι συμφέρον για το φροντιστήριο, και ελπίζετε να συναντηθείτε στη μέση.

Τολμώ να πω ότι φροντιστήριο που έχει τον ίδιο καθηγητή για φιλολογικά και αγγλικά, και όχι μόνο αυτό αλλά διδάσκει αγγλικά σε μεικτό τμήμα (4 επίπεδα, όχι αστεία) για ΤΙΕ δεν ενδιαφέρεται τόσο πολύ για τη φήμη του, μην σου πω και καθόλου για τη φήμη του ως φροντιστήριο αγγλικών. Είναι επίσης σίγουρο πως οι μαθητές ενδιαφέρονται πρωτίστως όχι να μάθουν αγγλικά, αλλά να πάρουν ένα χαρτί όσο πιο φτηνά γίνεται για να το καταθέσουν σε κανένα διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Σωστό ότι η καλή καθηγήτρια γεμίζει τα τμήματα, αλλά το συγκεκριμένο τμήμα μάλλον γέμισε επειδή ήταν φτηνά τα δίδακτρα. Άλλωστε δεν υπάρχει καθηγήτρια που να μπορεί να διδάξει με αξιώσεις 4 επίπεδα σε 1. Food for thought.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159857
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 687
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.