*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 442097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:08:28 μμ »
φετος βγηκα για πρωτη φορα ταμειο ανεργιας.φετος ομως μου βαζουν ολες τις ωρες σε 2 μερες εχω 8 ωρες την καθε μερα.στο τελος θα βγω ταμειο ανεργιας?η επειδη θα χω 2 ενσημα τη βδομαδα δεν βγαινω?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:32 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:13:42 μμ »
με 2 ενσημα μου φαινεται χλωμο. αλλα φανταζομαι θα παρεις την συνεχεια του φετινου. τωρα που ξεκινησες δεν το διεκοψες? τους μηνες που μενουν θα τους παρεις το επομενο καλοκαιρι.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:26:34 μμ »
δεν εγινε η προσληψη ακομα στο φροντ.απο οκτωβρη.απλα θελω να ξερω ποσα ενσημα θα χω το μηνα λαμβανοντας υποψη οτι οι 16 ωρες μπηκαν σε 2 μερες.και φυσικα αν θα βγω ταμειο ανεργιας!!!!αν και δεν νομιζω τους μηνες που θα το διακοψω να τους παρω του χρονου,μου ακουγεται λιγο παραλογο,αυτοι δεν εχουν να πληρωσουν....

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:34:59 μμ »
ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα του φορουμ

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=174.1365

και υπολογισε λιγο τα ενσημα σου.

http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.ergasia-asfalish&id=30786


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:32 »

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:40:35 μμ »
δεν εγινε η προσληψη ακομα στο φροντ.απο οκτωβρη.απλα θελω να ξερω ποσα ενσημα θα χω το μηνα λαμβανοντας υποψη οτι οι 16 ωρες μπηκαν σε 2 μερες.και φυσικα αν θα βγω ταμειο ανεργιας!!!!αν και δεν νομιζω τους μηνες που θα το διακοψω να τους παρω του χρονου,μου ακουγεται λιγο παραλογο,αυτοι δεν εχουν να πληρωσουν....

Να πεις στον ιδιοκτητη/ιδιοκτητρια του Φροντηστηριου να σε δηλωσει οτι δουλευεις απο Δευτερα ως και Σαββατο ετσι ωστε να εχεις 6 ενσημα την εβδομαδα....αυτος/αυτη δεν εχει καμμια επιβαρυνση....

Αυτο μπωρει να το κανει ο καθενας που εχει απο 12 ωρες και πανω....

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:43:07 μμ »
θα το κανει ομως?πως να το πω?το χουν κανει και αλλοι?αυτη θα χει επιβαρυνση?

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:49:03 μμ »
νομιζω εξαρταται ποσες ωρες θα δηλωσει οτι δολευεις αυτες τις 2 μερες. αν δηλωσει και τις 16 τοτε δεν εχει διαφορα για αυτον να σου βαλει 5 ενσημα. αλλα αν δηλωσει οτι δουλευεις λιγοτερες τοτε θα εχει διαφορα για αυτον.

σου τα λεω ομως με επιφυλαξη......

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:52:06 μμ »
τελικα τι μετραει οι μερες η οι ωρες?

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 10:56:06 μμ »
νομιζω εξαρταται ποσες ωρες θα δηλωσει οτι δολευεις αυτες τις 2 μερες. αν δηλωσει και τις 16 τοτε δεν εχει διαφορα για αυτον να σου βαλει 5 ενσημα. αλλα αν δηλωσει οτι δουλευεις λιγοτερες τοτε θα εχει διαφορα για αυτον.

σου τα λεω ομως με επιφυλαξη......

Δεν ξερω αν διαβασες ενα απο τα προηγουμενα ποστ μου...

Εμενα με εκλεβε περσι κανονικοτατα δουλευα πανω απο 12 ωρες την εβδομαδα και με δηλωνε οτι δουλευα 3 ημερες και τις υπολοιπες 2 ημερες τουπληρωνα τα ενσημα...

Καθησα ομως και εμαθα και μου ειπαν οτι πρεπει τουλαχιστον να φαινεται οτι δουλευεις 2 ωρες την ημερα...για να σου κολλησει 1 ενσημο...

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:00:51 μμ »
θα δουλευω σε 2 μερες 14 ωρες!τι να την πω?να βαλει τα ενσημα σε 5 μερες?παιδια,εχω πελαγωσει.αν καποιος ξερει ας μας ενημερωσει.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 11:18:10 μμ »
καλα τα λενε παραπάνω ....αναλογα πόσες ώρες σ εχει δηλωμένη έτσι μπορει να βγούνε και οι μέρες ,παράδειγμα εγώ δουλεύω 15 και ενω έπρεπε να χω 5 ενσημα τη εβδομαδα γιατι απασχολούμαι εκεί κάθε ημέρα ,οι γενναιόδωροι εργοδότες μου με ασφαλίζουν τις 3 μόνο δλδ δηλώνουν λιγότερες ώρες ότι δουλεύω ,διότι η συμφωνία για τα 5 ένσημα ήταν να δουλεύω 20 ώρες και να μεκάνουνε μπαλάκι.....μπορείς πολύ ευγενικά να τη ρωτήσεις εάν της είναι εύκολο να δε δηλώνει όλες τις ημέρες της εβδομαδας και πόσες ώρες σε ασφαλίζει γιατί και καλά πρεπει να ενημερώσεις το λογιστή σου

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #277 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:06:55 πμ »
καλα τα λενε παραπάνω ....αναλογα πόσες ώρες σ εχει δηλωμένη έτσι μπορει να βγούνε και οι μέρες ,παράδειγμα εγώ δουλεύω 15 και ενω έπρεπε να χω 5 ενσημα τη εβδομαδα γιατι απασχολούμαι εκεί κάθε ημέρα ,οι γενναιόδωροι εργοδότες μου με ασφαλίζουν τις 3 μόνο δλδ δηλώνουν λιγότερες ώρες ότι δουλεύω ,διότι η συμφωνία για τα 5 ένσημα ήταν να δουλεύω 20 ώρες και να μεκάνουνε μπαλάκι.....μπορείς πολύ ευγενικά να τη ρωτήσεις εάν της είναι εύκολο να δε δηλώνει όλες τις ημέρες της εβδομαδας και πόσες ώρες σε ασφαλίζει γιατί και καλά πρεπει να ενημερώσεις το λογιστή σου
μου ειπε κανονικα οι ωρες στο ικα και τα ενσημα.απλα εγω ρωταω ειμαι καλυμμενη αν μου δηλωνει ,οπως μου ειπε τις 14 ωρες σε 2 μερες ,η θα πρεπει να την πω να μου βαζει 5 ενσημα.γιατι ετσι οπως το βλεπω θα χω 2 ενσημα.ποσο παει βρε παιδια?οι ωρες μετραν η οι μερες εργασιας???

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #278 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 09:08:17 μμ »
για να παρεις επιδομα το καλοκαιρι πρεπει να εχεις 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο μειον οι 2 τελευταιοι μηνες.οπως τα εχω υπολογισει για μενα που κανω προσληψη γυρω στις 20 σεπτεμβρη μεχρι 20 μαη χρειαζομαι 5 ενσημα την εβδομαδα.ο εργοδοτης μου δηλωνει 18 ωρες στο ικα αλλα τις μοιραζει σε 5 μερες.ειτε τισ δηλωσει σε 5 μερες ειτε σε 3 για αυτον ειναι το ιδιο .το ικα το πληρωνει βασει των ωρων και οχι των ημερων μιας και μιλαμε για ημιαπασχοληση.βεβαια κατι πηρε φετος το αυτι μου απο τον λογιστη του οτι πανω απο 6 ωρες τη μερα υπολογιζεται διαφορετικα το κοστος και οτι πρεπει να δηλωνει μεχρι 6 τη μερα.
συμπερασμα δεν τους κοστιζει τιποτα το να δηλωνουν παραπανω μερεσ εργασιασ απλα μασ κανουν εξυπηρετηση.
δεν φτανει που δεν πληρωνομαστε κανονικα τουλαχιστον ας παιρνουμε το επιδομα ανεργιας.
2 ωρες= 1 ενσημο αρα 2χ5=10 ωρες την εβδομαδα αρκουν για 5 ενσημα.

Αποσυνδεδεμένος ronsent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #279 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 01:26:48 πμ »
Απο ό,τι έμαθα η άδεια διδασκαλίας προσκομίζεται και την κρατάει και το φροντιστήριο.
Αρκεί απλή φωτογραφία ή χρειάζεται επικυρωμένο φωτοαντίγραφο;
Αν είναι το τελευταίο,αρμόδιο για επικύρωση είναι και το ΚΕΠ ή μόνο το γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.