*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1498 στις: Μάιος 28, 2018, 12:08:50 μμ »

Εγώ αυτό που λέω είναι να αρχίσει να αρνιέται ο κόσμος την εκμετάλλευση γιατί μετά δεν ξέρω τι άλλο θα ζητήσουν οι εργοδότες.
Αρνήθηκα να εργαστώ σε ένα ιδιωτικό σχολείο που είχε κάνει πολλές παρανομίες και μάλιστα στη συνέντευξη ο "διευθυντής" μου έλεγε ότι κάνει παράνομα μάθημα στο δημοτικό. Δεν πήγα γιατί μου φάνηκαν θρασύτατοι και φοβήθηκα ότι θα μου ζητήσουν απίστευτα πράγματα. Για καλή μου τύχη βρέθηκα σε άλλο ιδιωτικό που τουλάχιστον δεν είχαν αυτό το θράσος και κρατάνε τα προσχήματα.

Ξέρετε τι μετανοιώνω; Μετανιώνω που δεν τους είπα "Είστε η ντροπή της εκπαίδευσης. Απορώ πως έρχονται μαθητές σε έσας". Δεν αξίζουν κανένα σεβασμό τέτοιοι "συνάδελφοι". Δεν είναι συνάδελφοι και δεν θα έπρεπε να έχουν θέση στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:33 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1499 στις: Μάιος 28, 2018, 01:09:05 μμ »
Εγώ αυτό που λέω είναι να αρχίσει να αρνιέται ο κόσμος την εκμετάλλευση γιατί μετά δεν ξέρω τι άλλο θα ζητήσουν οι εργοδότες.

Είναι προφανές ότι αυτό που ελπίζεις είναι μάλλον απίθανο να γίνει.

Αρνήθηκα να εργαστώ σε ένα ιδιωτικό σχολείο που είχε κάνει πολλές παρανομίες και μάλιστα στη συνέντευξη ο "διευθυντής" μου έλεγε ότι κάνει παράνομα μάθημα στο δημοτικό. Δεν πήγα γιατί μου φάνηκαν θρασύτατοι και φοβήθηκα ότι θα μου ζητήσουν απίστευτα πράγματα. Για καλή μου τύχη βρέθηκα σε άλλο ιδιωτικό που τουλάχιστον δεν είχαν αυτό το θράσος και κρατάνε τα προσχήματα.

Ξέρετε τι μετανοιώνω; Μετανιώνω που δεν τους είπα "Είστε η ντροπή της εκπαίδευσης. Απορώ πως έρχονται μαθητές σε έσας". Δεν αξίζουν κανένα σεβασμό τέτοιοι "συνάδελφοι". Δεν είναι συνάδελφοι και δεν θα έπρεπε να έχουν θέση στην εκπαίδευση.

Καλά έκανες και αρνήθηκες. Όσο για την μετάνοια... Ελπίζω, για να μείνεις τίμιος προς τον εαυτό σου, την επόμενη φορά που θα σου παρουσιαστεί η ευκαιρία να το κάνεις. Γιατί είναι ΟΚ να μην κάνεις κάτι ενώ θα το ήθελες και να το μετανιώσεις, μια φορά.

Την δεύτερη όμως, είσαι απλά υποκριτής.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1500 στις: Μάιος 28, 2018, 11:37:26 μμ »
Δεν είναι επιχείρημα όμως αυτό. Κάνουν όλοι οι εκπαιδευτικοί ιδιαίτερα και εισπράττουν μαύρα και αφορολόγητα; Όχι βέβαια. Αλλά και αν γινόταν αυτό δε θα δικαιολογούσε και άλλες παρανομίες. Από την άλλη, θα μπορούσε να πει ο καθηγητής ότι οι ιδιοκτήτες δεν πληρώνουν τα νόμιμα, δεν αγοράζουν τα σωστά ένσημα, χρησιμοποιούν τους εκπαιδευτικούς για άλλες εργασίες εκτός του αντικειμένου τους, τούς υποχρεώνουν να πηγαίνουν σε τριήμερες εκδρομές χωρίς να τους πληρώνουν για τα εκτός έδρας, χωρίς να καλύπτουν τις υπερωρίες και πάει λέγοντας.Ένας ανούσιος φαύλος κύκλος δηλαδή, που δεν οδηγεί πουθενά.
Ακριβώς επειδή θα μπορούσε λοιπόν ο καθένας να πει το οτιδήποτε, ας μείνουμε στο γεγονός (ιδιοκτήτης υποχρεώνει εργαζόμενους να πληρώσουν 120€ για να πάνε εκδρομή) και ας αφήσουμε τα "η καημένη η κοπέλα θα της μείνουν μόνο 400€" (γιατί ούτε αυτό είναι επιχείρημα).

Δηλαδή συγνώμη, αν οι καθηγητές σε αυτό το φροντιστήριο πληρώνονταν με 50€ την ώρα και έβγαζαν 4000€ τον μήνα, θα ήταν ΟΚ να τους υποχρεώνει ο ιδιοκτήτης;

Το δικό μου σχόλιο αφορούσε την ανάγκη να γνωρίζει ο καθένας τα δικαιώματά του για να αποφεύγονται, όσο είναι δυνατόν οι παρανομίες. Και είναι παρανομία το συγκεκριμένο περιστατικό, ανεξάρτητα από το ύψος των εισοδημάτων, είτε του ιδιοκτήτη είτε των καθηγητών.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1501 στις: Μάιος 29, 2018, 12:40:30 πμ »
Σε ΚΞΓ που εργάζεται φίλη καθηγήτρια, διοργανώνουν 3ημερη εκδρομή,όπου οι καθηγητές έχει απαιτηθεί να πάνε. "Όλα καλά" μέχρι εδώ. Το σοκ είναι ότι θα πρέπει να πληρώσουν κι αυτοί υποχρεωτικά το ποσό των 120 ευρώ και όσοι αρνούνται δέχονται συστάσεις. Έχουν ξεφύγει τελείως έτσι;  >:(
Από πότε τα ΚΞΓ κλπ πηγαίνουν πολυήμερες εκδρομές? Νομικά καλύπτονται??
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:33 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1502 στις: Μάιος 29, 2018, 03:52:32 πμ »
Παράθεση
Από πότε τα ΚΞΓ κλπ πηγαίνουν πολυήμερες εκδρομές? Νομικά καλύπτονται??

Συμμετέχουν και γονείς αν θέλουν. Γιατί να είναι παράνομο; Εντάσσεται στο ευρύτερο πλάισιο μαρκετινίστικης φιέστας, εν όψει τέλους σχολικής χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1503 στις: Σεπτέμβριος 28, 2018, 09:57:47 μμ »

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με διαφωτίσει στο εξής θέμα.

Αν ο εργοδότης σε απασχολεί 4 χρόνια με συμβάσεις που έχουν διάρκεια ετήσια αλλά τώρα μετά απο 4 χρόνια ανακάλυψα ότι στη σύμβαση τη νέα φαίνομαι χωρίς προυπηρεσία. Εκτός από το ημερομίσθιο που φυσικά ξέρω ότι παίρνω χαμηλότερο, μπορεί να έχω κάποιο πρόβλημα με τα ένσημα και την προυπηρεσία μου; ή είναι καθαρά οικονομικό θεμα;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1504 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 01:22:37 μμ »
Καθαρά οικονομικό θέμα.

Αυτό το έκανε ο εργοδότης σου, σε συνεννόηση προφανώς με τον λογιστή του, για να μην πληρώνει παραπάνω εισφορές  για τα ίδια ένσημα.

Τα ένσημα δεν επηρεάζονται, αν δεν μιλάμε για πολύ μικρό αριθμό ωρών και φυσικά αν δηλώνονται όλα κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος tinky_fairy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1505 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 01:42:19 μμ »
Καθαρά οικονομικό θέμα.

Αυτό το έκανε ο εργοδότης σου, σε συνεννόηση προφανώς με τον λογιστή του, για να μην πληρώνει παραπάνω εισφορές  για τα ίδια ένσημα.

Τα ένσημα δεν επηρεάζονται, αν δεν μιλάμε για πολύ μικρό αριθμό ωρών και φυσικά αν δηλώνονται όλα κανονικά.


Ευχαριστώ πολύ. Απ'οτι είδα οι ώρες είναι όλες δηλωμένες κανονικά. Απλά αναρωτιέμαι αν το έκανε κάθε χρόνο, μήπως θα έχω πρόβλημα με την απόδειξη προυπηρεσίας αργότερα. Ελπίζω πως όχι.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1506 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 03:30:12 πμ »

Ευχαριστώ πολύ. Απ'οτι είδα οι ώρες είναι όλες δηλωμένες κανονικά. Απλά αναρωτιέμαι αν το έκανε κάθε χρόνο, μήπως θα έχω πρόβλημα με την απόδειξη προυπηρεσίας αργότερα. Ελπίζω πως όχι.
Αν είναι δηλωμένες οι ώρες τότε δε θα έχεις πρόβλημα να αποδείξεις την προϋπηρεσία σου, μέσω ΙΚΑ. Το ζήτημα είναι ότι αφού ψάχνει και βρίσκει τρόπους να πληρώνει χαμηλότερα ημερομίσθια και εισφορές από τα νόμιμα, χωρίς να συνεννοηθεί μάλιστα με τον αντισυμβαλλόμενο, θα μείνει μόνο σ`αυτά;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ThaliaTh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1507 στις: Νοέμβριος 05, 2018, 02:36:55 μμ »
Καλησπέρα σας!
Για τάξεις πανελλαδικών το 8ε/ω καθαρά (9,54 μικτά) θεωρείται ικανοποιητικό ποσό ; Εννοείται, με δώρα και όλα όσα δικαιούται ο εργαζόμενος...

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1508 στις: Νοέμβριος 06, 2018, 06:13:23 μμ »
Καλησπέρα σας!
Για τάξεις πανελλαδικών το 8ε/ω καθαρά (9,54 μικτά) θεωρείται ικανοποιητικό ποσό ; Εννοείται, με δώρα και όλα όσα δικαιούται ο εργαζόμενος...

Καλησπέρα!

Εγώ τόσα έπαιρνα- χωρίς δώρα. Πληρωνόμασταν όμως τις αργίες τις ώρες που θα είχαμε μάθημα κανονικά.
Για την προετοιμασία που έκανα στο σπίτι, τα διαγωνίσματα που έφτιαχνα, τις διορθώσεις, τις συναντήσεις που ήταν εκτός ωραρίου κλπ νομίζω πως δεν άξιζε ΑΛΛΑ γενικά άκουγα τιμές από 7,5-9 ευρώ οπότε...

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1509 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 08:02:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε; στα 7.80 την ώρα μεικτά, πόσα πρέπει να είναι τα καθαρά; υγ είμαι καθηγήτρια αγγλικών..

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1510 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 09:46:32 μμ »
6,7 net πληρώνει μεγάλη αλυσίδα (αν δεν έχεις προϋπηρεσία-είσαι παντρεμένη κτλ).

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1511 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 11:29:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε; στα 7.80 την ώρα μεικτά, πόσα πρέπει να είναι τα καθαρά; υγ είμαι καθηγήτρια αγγλικών..

Τα καθαρά είναι το 84% των μεικτών, δηλαδή αυτών που υπογράφεις στην σύμβαση.

Τουτέστινα, 7,8 επί 84% = 6,55.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.