*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 441027 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #406 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:18:52 πμ »
Καλησπέρα, πήγα σήμερα σε μια συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο που ήθελαν γραμματέα για 6 ώρες την ημέρα 4-10, η οποία να είναι και καθηγήτρια, ώστε να μπορεί να κάνει και κάποιες ώρες μάθημα (αν προκύψουν). Ο ιδιοκτήτης με ρωτούσε πόσα χρήματα θεωρώ εγώ ότι θα πρέπει να παίρνω για αυτήν την -όπως το είπε- πανεύκολη δουλειά, μετά την οποία θα είμαι ξεκούραστη να βγαίνω και για ποτάκι! Εγώ δεν ήξερα τι να του πω και εκείνος μου είπε ότι οι περισσότεροι ως τώρα του ζητάνε 450. Για ικα απότι κατάλαβα, ούτε λόγος. Είναι καλό το ποσό? Τι πιστεύετε?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν έχεις δύο δουλειές, απαγορεύεται να σου βάζει ένσημα η μία από αυτές?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:54 »

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #407 στις: Αύγουστος 27, 2011, 03:17:48 πμ »
θα έλεγα απαγορεύεται να ΜΗ σου βάζει ένσημα  :D
κατά τα λοιπά, για 6 ώρες τη μέρα 450€, ενώ μπορεί (τι μπορεί ... στανταράκι) να διδάξεις κιόλας;
κι έστω αρνητικό σενάριο, 2 ώρες τη μέρα να διδάσκεις και 4 γραμματεία. είναι χοντρικά 45 διδακτικές ώρες + 90 ώρες γραμματεία το μήνα. ακόμα και 1 ώρα τη μέρα, δίνει χοντρικά 23+112. νομίζω ότι έτσι φαίνεται σαφέστερα το ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ για 20€ τη μέρα.  ;)
ψάξτο για ιδιαίτερα, μη σου πω baby-sitting καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 03:19:27 πμ από le »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #408 στις: Αύγουστος 27, 2011, 04:11:58 πμ »
Καλησπέρα, πήγα σήμερα σε μια συνέντευξη σε ένα φροντιστήριο που ήθελαν γραμματέα για 6 ώρες την ημέρα 4-10, η οποία να είναι και καθηγήτρια, ώστε να μπορεί να κάνει και κάποιες ώρες μάθημα (αν προκύψουν). Ο ιδιοκτήτης με ρωτούσε πόσα χρήματα θεωρώ εγώ ότι θα πρέπει να παίρνω για αυτήν την -όπως το είπε- πανεύκολη δουλειά, μετά την οποία θα είμαι ξεκούραστη να βγαίνω και για ποτάκι! Εγώ δεν ήξερα τι να του πω και εκείνος μου είπε ότι οι περισσότεροι ως τώρα του ζητάνε 450. Για ικα απότι κατάλαβα, ούτε λόγος. Είναι καλό το ποσό? Τι πιστεύετε?
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, αν έχεις δύο δουλειές, απαγορεύεται να σου βάζει ένσημα η μία από αυτές?

Το αν είναι καλά τα 450 € είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων και της ανάγκης που έχεις για να δουλέψεις. Από εκεί εξαρτάται και αν σε παίρνει να ζητήσεις ένσημα, γιατί έτσι δεν είσαι καθόλου κατοχυρωμένη. Μπορεί να βρεθείς να διδάσκεις και περισσότερες ώρες με μισθό γραμματέως μειωμένου ωραρίου.
Η αναλογία στο 8ωρο είναι 600 € αλλά αν δε σε δηλώσει, που εξασφαλίζει και τον ίδιο, μπορεί άνετα να σου δίνει μισθό χαμηλότερο από το βασικό και ώρες εργασίας περισσότερες από το νόμιμο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #409 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:30:39 πμ »
Απ' ότι μου είπε, ΑΝ διδάξω, θα είναι το πολύ 2-3 ώρες την εβδομάδα σε τμήματα που έχουν κάποιες αδυναμίες και έτσι εγώ θα τους κάνω extra ασκήσεις σε κάποιο μάθημα. Δηλαδή δεν θα έχω κανονικά τμήμα να διδάσκω. Επίσης μου είπε ότι πλέον που τα φροντιστήρια δεν παίρνουν άπειρους καθηγητές, αυτή είναι μια ευκαιρία για μένα, ώστε να μπορώ να συμπεριλάβω στο βιογραφικό μου καποια έστω μικρή διδακτική προϋπηρεσία σε φροντιστήριο παράλληλα με τη γραμματειακή υποστήριξη.
Όταν του είπα ότι ίσως πιάσω και κάποια πρωινή εργασία παράλληλα, μου είπε ότι δε μπορούν να μου βάζουν ικα και οι δύο δουλειές ή κάτι τετοιο. Αυτό ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:54 »

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #410 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:11:28 μμ »
Απ' ότι μου είπε, ΑΝ διδάξω, θα είναι το πολύ 2-3 ώρες την εβδομάδα σε τμήματα που έχουν κάποιες αδυναμίες και έτσι εγώ θα τους κάνω extra ασκήσεις σε κάποιο μάθημα. Δηλαδή δεν θα έχω κανονικά τμήμα να διδάσκω. Επίσης μου είπε ότι πλέον που τα φροντιστήρια δεν παίρνουν άπειρους καθηγητές, αυτή είναι μια ευκαιρία για μένα, ώστε να μπορώ να συμπεριλάβω στο βιογραφικό μου καποια έστω μικρή διδακτική προϋπηρεσία σε φροντιστήριο παράλληλα με τη γραμματειακή υποστήριξη.
Όταν του είπα ότι ίσως πιάσω και κάποια πρωινή εργασία παράλληλα, μου είπε ότι δε μπορούν να μου βάζουν ικα και οι δύο δουλειές ή κάτι τετοιο. Αυτό ισχύει?
Αυτο που ισχυει συμφωνα με το νομο ειναι οτι οπου και αν δουλεψεις πρεπει να σου κολουν ενσημα . Απλα οταν η μια δουλεια ειναι κανονικη σου τα βαζουν ολα και αν η αλλη ειναι με ωρες σου βαζουν λιγοτερα. Το θεμα ειναι οτι αν καποια μερα καταθεσεις για  συνταξη και εργαζοσουν κανονικα ( δηλαδη σου εβαζαν ολα το ενσημα του μηνα) τα ενσημα που θα εχεις απο την εργασια με τις ωρες απλα δεν θα μετρησουν( εσυ βεβαια και ο εργοδοτης θα τα εχετε πληρωσει). Να ξερεις ομως οτι αν το πρωι η δουλεια σου  ειναι κανονικη και παιρνεις ολο το ενσημο, στο μηνα δεν μπορουν να υπολογιστουν πανω απο 25 ενσημα.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #411 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:01:40 μμ »
Κατάλαβα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #412 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:16:34 μμ »
Απ' ότι μου είπε, ΑΝ διδάξω, θα είναι το πολύ 2-3 ώρες την εβδομάδα σε τμήματα που έχουν κάποιες αδυναμίες και έτσι εγώ θα τους κάνω extra ασκήσεις σε κάποιο μάθημα. Δηλαδή δεν θα έχω κανονικά τμήμα να διδάσκω. Επίσης μου είπε ότι πλέον που τα φροντιστήρια δεν παίρνουν άπειρους καθηγητές, αυτή είναι μια ευκαιρία για μένα, ώστε να μπορώ να συμπεριλάβω στο βιογραφικό μου καποια έστω μικρή διδακτική προϋπηρεσία σε φροντιστήριο παράλληλα με τη γραμματειακή υποστήριξη.
Όταν του είπα ότι ίσως πιάσω και κάποια πρωινή εργασία παράλληλα, μου είπε ότι δε μπορούν να μου βάζουν ικα και οι δύο δουλειές ή κάτι τετοιο. Αυτό ισχύει?

Να μην πολυπιστεύεις αυτά που σου λέει. Προσπαθεί να σε πείσει για κάτι που θέλει να κάνει. Ούτε το όποιος πάει εκεί ζητάει 450 € ισχύει, ούτε το ότι δεν μπορείς να έχεις από περισσότερους εργοδότες ταυτόχρονα ασφάλιση ισχύει. Αν δε σε έχει δηλωμένη θα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Η τελική απόφαση όμως είναι δικιά σου.
Στο βιογραφικό σου επίσης πώς θα συμπεριλάβεις τη διδακτική προϋπηρεσία αφού δεν θα μπορείς να την αποδείξεις;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #413 στις: Αύγουστος 27, 2011, 07:56:09 μμ »
Έλα ντε!!! Τελικά δεν αξίζει αυτή η δουλειά...κρίμα η ταλαιπωρία που έτρεχα στην άλλη άκρη της Αθήνας για τη συνέντευξη!  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2011, 12:00:51 πμ από loella »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #414 στις: Αύγουστος 27, 2011, 11:09:31 μμ »
Μην αγχώνεσαι τέτοια θα βρεις πολλά.
Ψάξτο με την ησυχία σου.

Επίσης μου είπε ότι πλέον που τα φροντιστήρια δεν παίρνουν άπειρους καθηγητές, αυτή είναι μια ευκαιρία για μένα, ώστε να μπορώ να συμπεριλάβω στο βιογραφικό μου καποια έστω μικρή διδακτική προϋπηρεσία σε φροντιστήριο παράλληλα με τη γραμματειακή υποστήριξη.
Καλά τα φροντιστήρια για να γλυτώσουν λεφτά βάζουν μέχρι και φοιτητές  ;) Ακόμα και "μεγάλα" ονόματα.

Όταν του είπα ότι ίσως πιάσω και κάποια πρωινή εργασία παράλληλα, μου είπε ότι δε μπορούν να μου βάζουν ικα και οι δύο δουλειές ή κάτι τετοιο. Αυτό ισχύει?
>:(
Προσπαθεί να "φάει" το ΙΚΑ ή είναι η ιδέα μου  ;)

Έπρεπε να τους πεις ότι στα διαλείμματα μεταξύ διδασκαλίας και  γραμματέας μπορείς να κάνεις και ένα σκούπισμα /σφουγγάρισμα  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2011, 04:52:29 μμ από stargate »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #415 στις: Αύγουστος 28, 2011, 04:35:02 μμ »
προσωπικα δεν θα δεχομουν αλλα οπως ανεφερε και καποιος απο τους συναδελφους εξαρταται απο πολλους παραγοντες.θεωρω οτι τα 450 ειναι λιγα και πιστευω οτι η διδσκαλια δεν θα ειναι μονο 2-3 ωρες την εβδομαδα αλλα παραπανω.ασε που θεωρω οτι εσενα θα βυσματωνει καθε φορα που καποιος καθηγητης θα λειπει να καλυψεις το κενο του.αλλα το σημαντικοτερο κατ'εμε ειναι οτι δεν θα εισαι σιγουρη οτι θα σε πληρωνει και δεν θα μπορεις να διεκδικησεις τα δεδουλευμενα αν κατι παει στραβα.
τωρα,οσον αφορα τη σσε εμαθα οτι ο καθε εργοδοτης εχει το ελευθερο πια να πληρωνει οσα ευρω θελει την ωρα και οχι οσα προβλεπονται απο τη συμβαση.ισχυει ?

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #416 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:22:22 πμ »
Παιδιά καλημέλα loella επειδή πέρισυ δούλευα και εγώ σε φροντιστήριο είχα όμως και πρωινή δουλειά μου βάζανε και οι 2 τα ένσημα κανονικότατα. Μπορόύν και οι 2 να σου κολλάνε κανονικότατα τα ένσημα αρκεί η πρωινή με την απογευματινή δουλειά να μην έχει καμία σχέση. Μπορείς δηλαδή το πρωί να δουλεύεις πωλήτρια π.χ. και το απόγευμα καθηγήτρια απλά από την μία δουλειά τα ένσημα πάνε στην ασφάλισή του και τα άλλα στα συντάξημα έτσι μου είχαν πεί και μένα.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #417 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:30:54 πμ »
Το ένσημο ανά μέρα είναι 1 όσες ώρες και αν δουλεύει κανείς, σε όσες δουλειές και αν δουλεύει.
Στα φροντιστήρια 1 διδακτική ώρα την ημέρα (αν το ωρομίσθιο είναι από 10€ και πάνω μου φαίνεται) είναι 1 ένσημο. 8 διδακτικές ώρες πάλι ένα ένσημο είναι.

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #418 στις: Αύγουστος 30, 2011, 11:38:16 πμ »
Το ένσημο ανά μέρα είναι 1 όσες ώρες και αν δουλεύει κανείς, σε όσες δουλειές και αν δουλεύει.
Στα φροντιστήρια 1 διδακτική ώρα την ημέρα (αν το ωρομίσθιο είναι από 10€ και πάνω μου φαίνεται) είναι 1 ένσημο. 8 διδακτικές ώρες πάλι ένα ένσημο είναι.
Που υπολογιζεται ομως διαφορετικα οταν προκειται για συνταξη. ( αν ποτε την παρουμε)

Αποσυνδεδεμένος lne_pits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 12:03:36 μμ »
καλημερα σας.να ρωτησω και εγω κατι..ειμαι μαθηματικος(μολις πηρα το πτυχιο μου) και μια που δεν εχω ιδεα, ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας.σε πιθανη προσληψη μας σε φροντιστηριο τι πρεπει να εχουμε στο νου μας;εχετε καποια συμβουλη;και που κυμαινονται οι αμοιβες στο περιπου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.