*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 437872 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1358 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 01:32:43 μμ »
Εγώ δεν ελπίζω για το δώρο.....

Ακούστε και την κορυφαία πατέντα...

Μπαίνει το δώρο- επίδομα κανονικά στην τράπεζα για να είναι καλυμμένος ο εργοδότης και λογιστικά και σου ζητάει να του τα επιστρέψεις σε μετρητά.... :( :( :( :( :( :(

γίνεται εδώ και χρόνια. Απλά αν δεν του τα δώσεις σε απολύει με την ανοικτή παραίτηση που σε βάζει να υπογράψεις την πρώτη μέρα! PS πάντα πληρώνουν με καθυστέρηση οπότε έστω ότι κρατάς το δώρο σε κλέβει ο απατεώνας με το να σου φάει τον μήνα σου! (σε βάζει ότι 'παραιτήθηκες' 10/1 ενώ έχεις δουλέψει μέχρι 19/1). Προσοχή πάντα ζητάτε αντίγραφο σύμβασης, και από πριν ρωτάτε για τα δώρα, ένσημα κτλ. Απλά, όσο πιο πολύ ρωτάτε τόσο λιγότερες πιθανότητες για πρόσληψη θα έχετε λολ, Catch 22 :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:34 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1359 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 02:16:59 μμ »
Ας κάνουμε μία άλλη υπόθεση...ότι δεν σου ζητάει μόνο τα λεφτά αλλά και κάτι αλλο...εσυ θα το δώσεις?
Με τέτοιες δημοσιεύσεις...τι να πω,  μένω αφωνος
Απορώ που οι επιχειρηματίες πληρώνουν κιόλας και δεν τους πληρώνουν για να δουλευουν.
Ολους τους απίθανους συνδυασμούς που ακόμα και η πιό αρρωστημένη φαντασία δυσκολεύεται να συλλάβει συναντάς στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών.
Rest my case

Εντάξει, ας μη μιλάμε σε τέτοια βάση... Προφανώς και όχι στην πρώτη ερώτηση!!

Από κει και πέρα, κι εγώ έμεινα άφωνη όταν μου ζητήθηκε και μάλιστα σαν κάτι δεδομένο...

Ποτέ δεν έχω πάρει δώρο σε φροντιστήριο αλλά τουλάχιστον οι υπόλοιποι '' απλά '' δεν το έδιναν.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1360 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 02:55:59 μμ »
Εντάξει, ας μη μιλάμε σε τέτοια βάση... Προφανώς και όχι στην πρώτη ερώτηση!!

Από κει και πέρα, κι εγώ έμεινα άφωνη όταν μου ζητήθηκε και μάλιστα σαν κάτι δεδομένο...

Ποτέ δεν έχω πάρει δώρο σε φροντιστήριο αλλά τουλάχιστον οι υπόλοιποι '' απλά '' δεν το έδιναν.
Κυρία εσείς νομίζετε οτι προσπαθώ να δείξω το παράλογο χρησιμοποιώντας μία υπερβολή. Εγω μίλαγα για πραγματική κατάσταση.
Εστω σας κάνει πρόσληψη και σας ζητάει να του επιστρέφετε πίσω μέρος του μισθού σας, έστω λέμε τώρα , μια άλλη εκδοχή, με διάφορες δικαιολογίες, ειτε  γιατι δεν βγαίνει,  είτε γιατι το παλιοκράτος ξεσκίζει τον αμοιρο τον επιτηδευματία και αυτός πρέπει να μετακυλίσει το ξεσκισμα σε εσας κτλ.
Υπόθεση κάνουμε τώρα , αυτό δεν αφορά το ΔΧ αλλά τον μισθό...ειναι νομίμως να παίρνετε 800 και σας βάλει να επιστρέψετε τα 200 εσείς θα το κάνατε? απο την απάντηση σας υπολογίζω ναί.
Εστω σας ζητάει το ΔΧ γιατι η παλιοκοινωνία που αλλους τους ανεβάζει και αλλους....τους κάνει να μην πάνε διακοπές λονδίνο χρονιάρες μέρες.
Ε επιχειρηματίας είναι , να μην έχει ο αμοιρος 5-6000 ευρώ να τα απολάυσει, μαζί το κάνατε το φροντιστήριο, όχι βεβαια....
Το παράλογο μετα απο αυτά  η υπερβολή μάλλον..σας φάνηκε οτι θα σας ζητήσει κάτι περισσότερο ?
Αμα σας πέρασε όλα αυτά ΄και τα δεχθήκατε το κάτι περισσότερο (η υπερβολή) ειναι το πιό εύκολο να γίνει..
δεν σας ξέρω δεν σας ειρωνεύομαι καταννοώ το πρόβλημα με τους απατεων... που έχει γεμίσει αυτή η χώρα , αλλά δεν υποχρεούμαι να κατανοήσω την απαράδεκτη στάση των εργαζομένων που τους τα κάνουν όλα τόσο εύκολα..και ατομικά αλλα και συλλογικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2016, 03:01:58 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1361 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 03:06:10 μμ »
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει για τις αμοιβές εκπαιδευτικών σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για τα Χριστούγεννα. Για τις δύο εβδομάδες που είμαστε κλειστά, πληρωνόμαστε;
Πληρώνεστε κανονικά σαν να δουλεύατε. Απ' όσο ξέρω αυτό ίσχυε πάντα. Εγώ τουλάχιστον όταν δούλευα καθηγήτρια πληρωνόμουν κανονικά τις ημέρες των διακοπών και τώρα τις πληρώνω στις καθηγήτριές μου. Δεν έχω ενημερωθεί από το λογιστή μου ότι έχει συμβεί κάποια αλλαγή.

Αυτό φυσικά είναι το νόμιμο, αλλά δεν το ακολουθούν όλοι, ειδικά στην τωρινή εποχή των ισχνών αγελάδων. Κάποιες φορές οι παρανομίες συμφέρουν και τον εργαζόμενο και τον εργοδότη, και πολλοί κάνουν τέτοιες παράνομες συμφωνίες προς αμφότερο όφελος. Μπορεί ας πούμε να δεχτείς να μην πληρώνεσαι τις ημέρες των διακοπών προκειμμένου να συντηρήσεις ένα υψηλό ωρομίσθιο.

Εμένα ως εργοδότη που πάει με το γράμμα του νόμου σαφώς δεν με συμφέρει οποιαδήποτε παρανομία και είμαι κατά τέτοιων πρακτικών, αλλά έχω να πω το εξής: όσοι από εσάς διαρρηγνύετε τα ιμμάτιά σας στην σκέψη και μόνο ότι κάποιος εργοδότης δεν σας πληρώνει σύμφωνα με το νόμο, ελπίζω να εκφράζετε την ίδια αγανάκτηση όταν σας πληρώνουν με μαύρα και χωρίς εργόσημο στα ιδιαίτερα που κάνετε.

Ε επιχειρηματίας είναι , να μην έχει ο αμοιρος 5-6000 ευρώ να τα απολάυσει, μαζί το κάνατε το φροντιστήριο, όχι βεβαια....
Τα 5-6.000 ευρώ είναι το κέρδος του μήνα ή του χρόνου;  :o


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:34 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1362 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 03:08:15 μμ »
Κυρία μην μου απευθύνεται τον λόγο εσας ειδικά  δεν πρόκειται να σας απαντήσω, για να μην κουράζεστε πιο πολύ...
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1363 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 03:16:54 μμ »
Κυρία μην μου απευθύνεται τον λόγο εσας ειδικά  δεν πρόκειται να σας απαντήσω, για να μην κουράζεστε πιο πολύ...
Α καλά, συγγνώμη που σου μίλησα μικρέ.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1364 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 09:42:26 μμ »
Τι κυκλοφοράει θεέ μου στην πιάτσα

(Τυχόν ομοιότητα με πρόσωπα και απατ.....συμπτωματική)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 19, 2016, 09:46:05 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1365 στις: Δεκέμβριος 19, 2016, 11:28:23 μμ »
Αχ εμείς κυκλοφορούμε στην πιάτσα και τη χαλάμε... Οι παλιοί καθηγητές που σκεφτήκαμε να ανοίξουμε δικό μας φροντιστήριο.

Εμείς, εμείς, φταίμε για όλα.

Σταυρώστε μας, κάψτε μας, επιτέλους να ξεβρωμίσει ο τόπος  ::)

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1366 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 08:52:12 πμ »
Φροντιστήριο Μ.Ε. στα Δυτικά προάστια Αθήνας με 4 παραρτήματα πριν μερικά χρόνια: έδινε 8 ευρώ την ώρα,πλήρωνε μέσω τραπέζης με τη συλλογική σύμβαση τα 4 ευρώ (περίπου) την ώρα και τα υπόλοιπα στο χέρι.Τις μέρες των γιορτών έβαζε στη τράπεζα το ποσό που αντιστοιχούσε για δώρο και απλά μας έδινε λιγότερα στο χέρι...γιατί σας κάνει εντύπωση;
Εννοείται πως δεν πλήρωνε τις μέρες των διακοπών και εννοείται πως δεν τα είχε ξεκαθαρίσει στην αρχή. Και πριν αρχίσετε να ρωτάτε,εννοείται πως έφυγα όταν τελείωσε η χρονιά αλλά εκεί δουλεύουν τουλάχιστον 50 καθηγητές αρκετά χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1367 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 12:09:07 μμ »
Φροντιστήριο Μ.Ε. στα Δυτικά προάστια Αθήνας με 4 παραρτήματα πριν μερικά χρόνια: έδινε 8 ευρώ την ώρα,πλήρωνε μέσω τραπέζης με τη συλλογική σύμβαση τα 4 ευρώ (περίπου) την ώρα και τα υπόλοιπα στο χέρι.Τις μέρες των γιορτών έβαζε στη τράπεζα το ποσό που αντιστοιχούσε για δώρο και απλά μας έδινε λιγότερα στο χέρι...γιατί σας κάνει εντύπωση;
Εννοείται πως δεν πλήρωνε τις μέρες των διακοπών και εννοείται πως δεν τα είχε ξεκαθαρίσει στην αρχή. Και πριν αρχίσετε να ρωτάτε,εννοείται πως έφυγα όταν τελείωσε η χρονιά αλλά εκεί δουλεύουν τουλάχιστον 50 καθηγητές αρκετά χρόνια...

αφου δε σου εδιναν 3Ε/ωρα όπως μ προτειναν εμενα καλα ηταν ,αδικα εφυγες... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1368 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 12:56:55 μμ »
Φροντιστήριο Μ.Ε. στα Δυτικά προάστια Αθήνας με 4 παραρτήματα πριν μερικά χρόνια: έδινε 8 ευρώ την ώρα,πλήρωνε μέσω τραπέζης με τη συλλογική σύμβαση τα 4 ευρώ (περίπου) την ώρα και τα υπόλοιπα στο χέρι.Τις μέρες των γιορτών έβαζε στη τράπεζα το ποσό που αντιστοιχούσε για δώρο και απλά μας έδινε λιγότερα στο χέρι...γιατί σας κάνει εντύπωση;
Εννοείται πως δεν πλήρωνε τις μέρες των διακοπών και εννοείται πως δεν τα είχε ξεκαθαρίσει στην αρχή. Και πριν αρχίσετε να ρωτάτε,εννοείται πως έφυγα όταν τελείωσε η χρονιά αλλά εκεί δουλεύουν τουλάχιστον 50 καθηγητές αρκετά χρόνια...

ε πως θα βγουν τα λεφτά για franchising ή για ενοίκιο πολλών τετραγωνικών ιδιόκτητο με Άγγλους (και καλά)??
τα ίδια μου λέγανε στην Ευρω.. 7,5 στο χέρι το δώρο υπολογίζεται με 3,52 λολ.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1369 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 02:33:40 μμ »
ε πως θα βγουν τα λεφτά για franchising ή για ενοίκιο πολλών τετραγωνικών ιδιόκτητο με Άγγλους (και καλά)??
τα ίδια μου λέγανε στην Ευρω.. 7,5 στο χέρι το δώρο υπολογίζεται με 3,52 λολ.
Τα meeting στην ευρώ... τα εβαλες μέσα σαν μη πληρωτέα? Την εργασία στο σπίτι? την βαθμολογία? δεν ειναι 7,5 ευρω την ώρα , εκτος αμα ωρα υπολογιζεις μονο στην τάξη. Ειναι πολύ λιγότερα
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1370 στις: Δεκέμβριος 20, 2016, 03:04:38 μμ »
ε πως θα βγουν τα λεφτά για franchising ή για ενοίκιο πολλών τετραγωνικών ιδιόκτητο με Άγγλους (και καλά)??
τα ίδια μου λέγανε στην Ευρω.. 7,5 στο χέρι το δώρο υπολογίζεται με 3,52 λολ.
Μην δουλεύεις σε franchise τότε. Δούλεψε σε μικρό συνοικιακό που έχει χαμηλό ενοίκιο και μπορεί να πληρώνει 10 ευρώ την ώρα και έξτρα τις διορθώσεις. Συν δώρα, επιδόματα κλπ.

Ή ακόμα καλύτερα κάνε ιδιαίτερα να βάλεις λεφτά στην τσέπη σου. 20 ευρώ την ώρα, εργόσημο και μηδενικά φέσια. Τι, όχι?

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #1371 στις: Δεκέμβριος 24, 2016, 10:54:11 πμ »
Isla πραγματικά ελπίζω να είσαι τόσο τυπική και ηθική εργοδότης όσο λες. Τουλάχιστον κάποιοι συνάδελφοι θα μπορούν να είναι 100% ικανοποιημενοι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.