*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 56405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Julia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:15:24 μμ »
Δηλαδή αν δεν περνάνε στις άλλες πόλεις θα περάσουν στην πόλη που πέρασα,έστω και αν είναι για αυτούς τελευταία επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:15 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:21:32 μμ »
Για όσους δεν μέτρησαν τη 2η ξένη γλώσσα... Το αναφέρω επειδή την έχουμε πατήσει αρκετοί στο παρελθόν. Πριν κάνετε ένσταση σιγουρευτείτε ότι στην προκήρυξη συμπεριλαμβάνεται το πτυχίο που έχετε σε κάποια κατηγορία. Πχ για όσους έχουν πάρει πριν χρόνια το Grundstufe, δεν δίνει μόρια στην ΑΣΠΑΙΤΕ, γιατί θεωρείται "μέτρια" γνώση ξένων γλωσσών, ενώ προσμετρούνται μόνο τα πτυχία με καλή-πολύ καλή-άριστη γνώση. Το λέω για να μη χάσετε τσάμπα τα χρήματα της ένστασης.
Εγώ πήρα δεύτερη γλώσσα τον Μάιο για την ΑΣΠΑΙΤΕ και μου έστειλαν το πτυχίο τον Σεπτέμβριο. :( Θα πέρναγα σε 3 πόλεις με αυτό  :(

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 10:24:01 μμ »
Δηλαδή αν δεν περνάνε στις άλλες πόλεις θα περάσουν στην πόλη που πέρασα,έστω και αν είναι για αυτούς τελευταία επιλογή;
Το κριτήριο κατάταξης είναι πρώτα η βαθμολογία. Ξεκινάνε οπό αυτόν με τη μεγαλύτερη βαθμολογία και τον βάζουν στην πρώτη του επιλογή, μετά τον δευτερο και τον βάζουν στην πρώτη του επιλογή που υπάρχει κενή θέση, στον τρίτο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Julia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 11:44:54 μμ »
Έχω ίδια μόρια με άλλον υποψήφιο, εμένα είναι πρώτη επιλογή ενώ του άλλου υποψήφιου είναι δεύτερη.τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:15 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:01:18 πμ »
Έχω ίδια μόρια με άλλον υποψήφιο, εμένα είναι πρώτη επιλογή ενώ του άλλου υποψήφιου είναι δεύτερη.τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Αυτός που έχει περισσότερα μόρια προηγείται. Αυτός διαλέγει σε ποιο παράρτημα θα περάσει. Αν αυτός δεν περνάει στην πρώτη του επιλογή επειδή υπάρχουν άλλοι με περισσότερα μόρια που έχουν δηλώσει την ίδια πόλη, τότε αυτός θα περάσει στη δεύτερη επιλογή του. Είναι όπως το σύστημα με την πρόσληψη αναπληρωτών...

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:19:18 πμ »
Για όσους δεν μέτρησαν τη 2η ξένη γλώσσα... Το αναφέρω επειδή την έχουμε πατήσει αρκετοί στο παρελθόν. Πριν κάνετε ένσταση σιγουρευτείτε ότι στην προκήρυξη συμπεριλαμβάνεται το πτυχίο που έχετε σε κάποια κατηγορία. Πχ για όσους έχουν πάρει πριν χρόνια το Grundstufe, δεν δίνει μόρια στην ΑΣΠΑΙΤΕ, γιατί θεωρείται "μέτρια" γνώση ξένων γλωσσών, ενώ προσμετρούνται μόνο τα πτυχία με καλή-πολύ καλή-άριστη γνώση. Το λέω για να μη χάσετε τσάμπα τα χρήματα της ένστασης.
Εγώ πήρα δεύτερη γλώσσα τον Μάιο για την ΑΣΠΑΙΤΕ και μου έστειλαν το πτυχίο τον Σεπτέμβριο. :( Θα πέρναγα σε 3 πόλεις με αυτό  :(

Έτσι την έπαθα κ εγώ κάποτε κ περίμενα άλλη μια χρονιά..

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:42:41 πμ »
Για όσους δεν μέτρησαν τη 2η ξένη γλώσσα... Το αναφέρω επειδή την έχουμε πατήσει αρκετοί στο παρελθόν. Πριν κάνετε ένσταση σιγουρευτείτε ότι στην προκήρυξη συμπεριλαμβάνεται το πτυχίο που έχετε σε κάποια κατηγορία. Πχ για όσους έχουν πάρει πριν χρόνια το Grundstufe, δεν δίνει μόρια στην ΑΣΠΑΙΤΕ, γιατί θεωρείται "μέτρια" γνώση ξένων γλωσσών, ενώ προσμετρούνται μόνο τα πτυχία με καλή-πολύ καλή-άριστη γνώση. Το λέω για να μη χάσετε τσάμπα τα χρήματα της ένστασης.
Εγώ πήρα δεύτερη γλώσσα τον Μάιο για την ΑΣΠΑΙΤΕ και μου έστειλαν το πτυχίο τον Σεπτέμβριο. :( Θα πέρναγα σε 3 πόλεις με αυτό  :(

Έτσι την έπαθα κ εγώ κάποτε κ περίμενα άλλη μια χρονιά..
Θα βγάλει όμως τόσες θέσεις και του χρόνου;  :(

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 10:22:44 πμ »
Πόσους παίρνουν σε κάθε πόλη? Υπάρχει αριθμός?

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:44:35 μμ »
Πόσους παίρνουν σε κάθε πόλη? Υπάρχει αριθμός?

http://www.exetaseis-asep.com/index.php/aspaite

Προς το τέλος
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος christina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 02:24:22 μμ »
Γεια σας!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένη και δεν ξέρω τί να κάνω.
Η Ασπαίτε ανακοίνωσε ελάχιστες θέσεις  για τη σχολή μου και όπως ήταν φυσικό δήλωσα στην πόλη μου αλλά και σε άλλη πόλη 250χλμ. μακριά. Είμαι δεύτερη στην σειρά βαθμολογίας και οπότε περνάω στην άλλη πόλη αφού ο πρώτος δήλωσε την πόλη μου και θα πάει εκεί. Μετά από σύντομη έρευνα είδα ότι τα μαθηματα είναι υποχρεωτικά, αρκετές ώρες την εβδομάδα (19-20) και καθημερινά. Όντας παντρεμένη, εργαζόμενη και μητέρα ενός μωρού, αναρωτιέμαι πώς μπορώ να παρακολουθήσω το εππαικ. Είναι κάτι που το θέλω πολύ αλλά πρακτικά είναι πολύ δύσκολο. Εψαξα μήπως υπαρχει η περίπτωση να παρακολουθήσω μέσω ιντερνετ τα μαθήματα αλλά το e-class της ασπαίτε αναφέρεται μόνο στην ενίσχυση διδασκαλίας. Υπάρχει τρόπος να παρακολουθήσω το πρόγραμμα μέσω απόστασης?Στο μυαλό μου όταν έκανα την αίτηση το είχα πολύ διαφορετικό, ότι απλά θα πήγαινα στις εξετάσεις χωρίς να παρακολουθώ καθημερινά, όπως και στα πανεπιστήμια. Σαφώς δεν έχω πρόβλημα να πάω εκεί κάποιες φορές αλλά το καθημερινό πώς θα γίνει με τόσα χλμ. διαφορά? Περιμένω τις γνώμες μας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Δεν θέλω να παρατήσω τη θέση αλλά μάλλον για εκεί το βλέπω.... ???
Φιλικά...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 02:53:51 μμ »
Γεια σας!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένη και δεν ξέρω τί να κάνω.
Η Ασπαίτε ανακοίνωσε ελάχιστες θέσεις  για τη σχολή μου και όπως ήταν φυσικό δήλωσα στην πόλη μου αλλά και σε άλλη πόλη 250χλμ. μακριά. Είμαι δεύτερη στην σειρά βαθμολογίας και οπότε περνάω στην άλλη πόλη αφού ο πρώτος δήλωσε την πόλη μου και θα πάει εκεί. Μετά από σύντομη έρευνα είδα ότι τα μαθηματα είναι υποχρεωτικά, αρκετές ώρες την εβδομάδα (19-20) και καθημερινά. Όντας παντρεμένη, εργαζόμενη και μητέρα ενός μωρού, αναρωτιέμαι πώς μπορώ να παρακολουθήσω το εππαικ. Είναι κάτι που το θέλω πολύ αλλά πρακτικά είναι πολύ δύσκολο. Εψαξα μήπως υπαρχει η περίπτωση να παρακολουθήσω μέσω ιντερνετ τα μαθήματα αλλά το e-class της ασπαίτε αναφέρεται μόνο στην ενίσχυση διδασκαλίας. Υπάρχει τρόπος να παρακολουθήσω το πρόγραμμα μέσω απόστασης?Στο μυαλό μου όταν έκανα την αίτηση το είχα πολύ διαφορετικό, ότι απλά θα πήγαινα στις εξετάσεις χωρίς να παρακολουθώ καθημερινά, όπως και στα πανεπιστήμια. Σαφώς δεν έχω πρόβλημα να πάω εκεί κάποιες φορές αλλά το καθημερινό πώς θα γίνει με τόσα χλμ. διαφορά? Περιμένω τις γνώμες μας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Δεν θέλω να παρατήσω τη θέση αλλά μάλλον για εκεί το βλέπω.... ???
Φιλικά...

Δεν παίζει αυτή η περίπτωση. Προφανώς είχες ελλειπή ενημέρωση σχετικά με το πρόγραμμα...

Σε μερικές πόλεις είναι λίγο πιο ελαστικό το πρόγραμμα, ρώτησε τους. Έχεις δικαίωμα να το κάνεις σε 2 χρόνια
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος sia30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 05:15:05 μμ »
Γεια σας!Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένη και δεν ξέρω τί να κάνω.
Η Ασπαίτε ανακοίνωσε ελάχιστες θέσεις  για τη σχολή μου και όπως ήταν φυσικό δήλωσα στην πόλη μου αλλά και σε άλλη πόλη 250χλμ. μακριά. Είμαι δεύτερη στην σειρά βαθμολογίας και οπότε περνάω στην άλλη πόλη αφού ο πρώτος δήλωσε την πόλη μου και θα πάει εκεί. Μετά από σύντομη έρευνα είδα ότι τα μαθηματα είναι υποχρεωτικά, αρκετές ώρες την εβδομάδα (19-20) και καθημερινά. Όντας παντρεμένη, εργαζόμενη και μητέρα ενός μωρού, αναρωτιέμαι πώς μπορώ να παρακολουθήσω το εππαικ. Είναι κάτι που το θέλω πολύ αλλά πρακτικά είναι πολύ δύσκολο. Εψαξα μήπως υπαρχει η περίπτωση να παρακολουθήσω μέσω ιντερνετ τα μαθήματα αλλά το e-class της ασπαίτε αναφέρεται μόνο στην ενίσχυση διδασκαλίας. Υπάρχει τρόπος να παρακολουθήσω το πρόγραμμα μέσω απόστασης?Στο μυαλό μου όταν έκανα την αίτηση το είχα πολύ διαφορετικό, ότι απλά θα πήγαινα στις εξετάσεις χωρίς να παρακολουθώ καθημερινά, όπως και στα πανεπιστήμια. Σαφώς δεν έχω πρόβλημα να πάω εκεί κάποιες φορές αλλά το καθημερινό πώς θα γίνει με τόσα χλμ. διαφορά? Περιμένω τις γνώμες μας γιατί πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω. Δεν θέλω να παρατήσω τη θέση αλλά μάλλον για εκεί το βλέπω.... ???
Φιλικά...
Δυστυχως τα μαθηματα εχουν υποχρεωτικες παρουσιες και ειναι στο πρωτο εξαμηνο 4 φορες την εβδ και 3 στο β εξαμηνο. επισης πρεπει να γινουν και οι παδ κατα τις πρωινες ωρες.

Αποσυνδεδεμένος eleni80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:56:17 πμ »
Λοιπόν θαυμάστε τις βάσεις για ΠΕ20:

ΑΘΗΝΑ:31.11
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ:30.82
ΠΑΤΡΑ:29.73
ΒΟΛΟΣ:29.75
ΙΩΑΝΝΙΝΑ:29.37
ΚΡΗΤΗ:24.23
ΣΑΠΕΣ:24.52


Συγνώμη αλλά αυτό είναι κοροϊδία. Και αυτό το δημιουργούν κάποιοι που με πτυχίο, μεταπτυχιακό, 2 ξένες γλώσσες είναι διατεθιμένοι να "μεταναστεύσουν" πληρώνοντας ενοίκια, έξοδα μετακίνησης κλπ μόνο και μόνο γιατί θέλουν να πάρουν το χαρτάκι του ΕΠΠΑΙΚ, για να έχουν καλύτερες πιθανότητες να μπούν στην εκπαίδευση (αν υπάρξουν θέσεις για ΠΕ20, και αν γίνει κάποτε διαγωνισμός).

Φυσικά ένας άνεργος, με ή χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν μπορεί να το κάνει αυτό ακόμα και αν έχει τα μόρια. Ενώ τα παιδάκια που θα φάνε πάλι του μπαμπά τα λεφτά (στυλ μεταπτυχιακού) έχουν την πολυτέλεια να το κάνουν αυτό. Άλλη μια πτυχή της κοινωνίας μας!

Ο χρόνος ανεργίας και η επαγγελματική προυπηρεσία δεν θα πρεπε να λαμβανονται υποψην για την εισαγωγη σε ενα προγραμμα επαγγελματικης καταρτισης? (γιατί αυτό είναι το ΕΠΠΑΙΚ)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2011, 11:00:17 πμ από eleni80 »
ΠΕ20 περιμενοντας τον ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος eleni80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:59:01 πμ »
Δεν θα πρεπε επίσης να ενημερώνουμε για τις βάσεις, αυτούς που κάνουν αιτήσεις κάθε χρόνο και έχουν κάτω από 20 μόρια??

Κρίμα δεν είναι τόσα λεφτά πεταμένα και φρούδες ελπίδες σε αυτούς τους υποψηφίους??
ΠΕ20 περιμενοντας τον ΑΣΕΠ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.