*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 57249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #504 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 08:57:59 μμ »
Σε άλλο forum υποψήφιος έγραψε τα εξής:

Τηλεφώνησα σήμερα στην ΑΣΠΑΙΤΕ και τους ρώτησα σχετικά με το τί πρέπει να κάνουμε από δω και πέρα. Η απάντηση ήταν ότι δεν ανακοινώθηκαν οι επιτυχόντες αλλά τα μόρια των υποψήφιων εκπαιδευτικών.

Πρέπει να περιμένουμε μέχρι τις 4 Νοεμβρίου για την κατάθεση των ενστάσεων, αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος καταθέσει την ένταση ακριβώς στις 4/11 (ημέρα Παρασκεύη, όπου μετά μεσολαβεί σ/κ) πρέπει να περιμένουν τουλάχιστον 3 ημέρες για να αποσταλεί η ένσταση, μάξιμουμ δηλαδή 07-08/11.

Στη συνέχεια θα πρέπει να εξεταστούν οι ενστάσεις, βάζω μάξιμουμ 5 εργάσιμες ημέρες και εύχομαι να μην είναι περισσότερο, γιατί μου είπαν στην ΑΣΠΑΙΤΕ ότι έχουν πάρει πολλοί τηλέφωνο και κάνουν παράπονα για τα ΚΕΠ και κοιτάνε να δούνε τι θα κάνουν. Προφανώς έχει να κάνει με τις επικυρώσεις και το γνήσιο της υπογραφής στην υπεύθυνη δήλωση από τα ΚΕΠ.

Πάντως, δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που άκουσα για μαζικά παράπονα σχετικά με τα ΚΕΠ, και ότι περιμένουν οδηγίες για το τί πρέπει να κάνουν. Ελπίζω να μη έχουμε καμία δυσάρεστη έκπληξη!

Εντάξει, ολόκληρη ανακοίνωση είχε βγάλει η Ασπαιτε, όσον αφορά το γνήσιο της υπογραφής. Ας πρόσεχαν, ας διάβαζαν καλύτερα την προκύρηξη, τι τους φταίνε τα Κεπ?!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:22:12 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #505 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 09:01:33 μμ »
Στο σύνδεσμο https://rapidshare.com/files/3863736026/pe20results.xls έχω ανεβάσει και τα αποτελέσματα, σύμφωνα με τη βαθμολογία που έβγαλε η ΑΣΠΑΙΤΕ για το ΕΠΠΑΙΚ, για τους ΠΕ20.

Υπενθυμίζω ότι τα αντίστοιχα για τους ΠΕ19 είναι στο σύνδεσμο https://rapidshare.com/files/3254600932/pe19results.xls.

Αν διαπιστώσετε κάποιο λάθος, στείλτε μου pm.
Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι!

Πολύ σωστός!! Έκανα το control (για ΠΕ20). Άντε, να δουμε τι θα δουμε στα τελικά αποτελέσματα...

Αποσυνδεδεμένος kostakis7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #506 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:12:09 μμ »

μεταπτυχιακα δεν εχετε μονο εσεις για να μη λεμε κι οτι θελουμε, και παρακαλω μη βγαζετε ολη την κακια σας εδω στο forum, αν εχεις τα κοτσια πες τα αυτα οπως τα λες εδω προσωπο με προσωπο σε εναν απο εμας τους πε20

κοίταξε πόσα μεταπτυχιακά εχουν οι ΠΕ19 στις λίστες και πόσα οι ΠΕ20.
Έχετε μικρότερη βάση, πολύ μικρότερη μάλιστα, άρα μπαινετε πιο εύκολα στο ΕΠΠΑΙΚ, αποκτάτε παιδαγωγική επάρκεια και βγαινετε μπροστά στο πίνακα. ο πίνακας ειναι ενιαίος, σε ένα τσουβαλι μπαίνουν ΠΕ19 και ΠΕ20.
άρα πως δεν βγαίνετε μπροστά μας;;πως δεν παιρνετε τις θέσεις μπαίνοντας σε πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης με λιγότερα προσόντα..;;;;

γιατί να μην είναι όλοι σε μια κατηγορία στο ΕΠΠΑΙΚ και να αξιολογουμαστε όλοι μαζί και όχι ξεχωριστά;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2011, 10:17:21 μμ από kostakis7 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #507 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 11:13:23 μμ »

Έχετε μικρότερη βάση, πολύ μικρότερη μάλιστα, άρα μπαινετε πιο εύκολα στο ΕΠΠΑΙΚ, αποκτάτε παιδαγωγική επάρκεια και βγαινετε μπροστά στο πίνακα. ο πίνακας ειναι ενιαίος, σε ένα τσουβαλι μπαίνουν ΠΕ19 και ΠΕ20.
άρα πως δεν βγαίνετε μπροστά μας;;πως δεν παιρνετε τις θέσεις μπαίνοντας σε πρόγραμμα παιδαγωγικής κατάρτισης με λιγότερα προσόντα..;;;;

γιατί να μην είναι όλοι σε μια κατηγορία στο ΕΠΠΑΙΚ και να αξιολογουμαστε όλοι μαζί και όχι ξεχωριστά;

Είσαι λάθος φίλε μου γιατί πολύ απλά έχεις άγνοια για το πως γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών. Κι εκεί εφαρμόζεται η ποσόστωση 60-40. Μπορεί οι 1000 πρώτοι να είναι ΠΕ20 και ο 1001 να είναι ΠΕ19. Αν πάρει 2 άτομα αναπληρωτές θα πάρει τον 1ο ΠΕ20 και τον 1001ο ΠΕ19, όχι τον 2ο ΠΕ20.

Ναι μεν είναι ενιαίος ο πίνακας αλλά στην ουσία είναι 2 ξεχωριστοί πίνακες
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:22:12 »

Αποσυνδεδεμένος christina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #508 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 11:18:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά θέλω να ρωτήσω και κάποια πράγματα ακόμη...

1) Συγγνώμη τί είναι οι παδ?Οι ώρες διδασκαλίας?Δεν είναι μόνο στο Β εξάμηνο?Και είναι για το Αεξάμηνο 4 μέρες +1 μέρα παδ κ για το Β 3 μέρες+1 μέρα παδ?Η συμπεριλαμβάνονται στις 4 και 3 μέρες αντίστοιχα?
2) Μέχρι πόσες απουσίες μπορείς να κάνεις?Διάβασα κάπου για το 1/3 των ωρών του κάθε μαθήματος, αληθεύει?Και οι εβδομάδες είναι όντως 14 για κάθε εξάμηνο δεδομένου ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι κάτω από 14 εβδομάδες δεν υφίστανται εξετάσεις για το εξάμηνο καθώς θεωρείται ότι δεν έχει ολοκληρωθεί. Τί εννοούμε ότι μπορεί σε κάποιο παράρτημα της ασπαιτε να είναι πιο ελαστικοί?
3) Μου λέτε για 2 έτη. Εχω διαβάσει ότι αυτό ίσχυει παλαιότερα και ότι φέτος δεν υπάρχει η δυνατότητα των 2 ετών αλλά το πρόγραμμα είναι ετήσιο και θα πρέπει να ολοκληρωθεί ως έχει. Είστε σίγουροι?
4) Στην περίπτωση που δεν γράψεις καλά στις εξετάσεις, τί γίνεται? κόβεσαι?Ξαναπαρακολουθείς?Δίνεις μόνο εξετασεις?Πώς είναι το σύστημα γενικά?Υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις το πτυχίο?
5) Και τελος πότε θα βγει το πρόγραμμα αναλυτικά?Δεν θα έπρεπε να το έχουν έτοιμο ήδη οι σχολές?Ετσι κι αλλιώς ο αριθμός των υποψηφίων δεν αλλάζει, με τις ενστάσεις απλά μπορεί να αλλάξουν τα ονόματα αλλά οι θέσεις είναι ίδιες, δεν θα έπρεπε να έχει βγει πρόγραμμα?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πραγματικά είμαι σε τεράστιο δίλημμα, το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ να αποφασίσω. Πραγματικά αναρωτιέμαι, επειδή και τότε στις αιτήσεςι διάβαζα ότι όλοι δηλώνουν πολλές πόλεις λόγω σκληρού ανταγωνισμού, πράγματι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και οικονομική και πρακτική να φεύγουν όλοι από τις πόλεις τους και να νοικιάζουν ένα σπίτι ξανά από την άρχη σε μία άλλη πόλη?Δεν ξέρω... μήπως εγώ τα βλέπω όλα βουνό? Εσείς είστε διατεθειμένοι να πάτε σε μία άλλη πόλη μακριά από το τόπο κατοικίας σας για ένα χαρτί το οποίο σαφώς είναι προσόν και εφόδιο αλλά από την άλλη δεν υπόσχεται και καμιά σίγουρη θέση?Ουφφφ δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #509 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 11:33:27 μμ »
ΠΑΔ-Πρακτική Άσκηση Διδασκαλίας
Το 1ο εξάμηνο πρέπει να κάνεις 2 (μέσα στη σχολή σε ομάδα των 5 ατόμων), πρωινές ώρες.
Το 2ο εξάμηνο έχεις 2 μέσα στη σχολή + 2 σε σχολείο που συνεργάζεται με τη σχολή.
Η ΠΑΔ γίνονται εκτός ωραρίου μαθημάτων.
Επίσης στο 2ο εξάμηνο πρέπει να παρακολουθήσεις κ κάποιες ώρες στο σχολείο. Στη λίστα των σχολείων υπάρχουν κ εσπερινά.
Το πρόγραμμα ανακοινώνεται την ημέρα που ξεκινάνε τα μαθήματα.
Το ωράριο είναι 4-7.30 (Αθήνα).
Γενικά υπάρχει μία ελαστικότητα ως προς το ωράριο κ τις απουσίες, αλλά χωρίς υπερβολές.
Ισχύει το 1/3 για τις απουσίες.
Κάθε τέλος εξαμήνου έχει εξετάσεις κ κατά τη διάρκεια προόδους (εργασίες ή εξετάσεις, ανάλογα το μάθημα).
Η σχολή έχει ποσοστό αποφοίτησης 100%, άρα θέλει μεγάλή προσπάθεια να κοπείς!
Λόγω απουσιών όμως μπορείς να κοπείς!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά θέλω να ρωτήσω και κάποια πράγματα ακόμη...

1) Συγγνώμη τί είναι οι παδ?Οι ώρες διδασκαλίας?Δεν είναι μόνο στο Β εξάμηνο?Και είναι για το Αεξάμηνο 4 μέρες +1 μέρα παδ κ για το Β 3 μέρες+1 μέρα παδ?Η συμπεριλαμβάνονται στις 4 και 3 μέρες αντίστοιχα?
2) Μέχρι πόσες απουσίες μπορείς να κάνεις?Διάβασα κάπου για το 1/3 των ωρών του κάθε μαθήματος, αληθεύει?Και οι εβδομάδες είναι όντως 14 για κάθε εξάμηνο δεδομένου ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι κάτω από 14 εβδομάδες δεν υφίστανται εξετάσεις για το εξάμηνο καθώς θεωρείται ότι δεν έχει ολοκληρωθεί. Τί εννοούμε ότι μπορεί σε κάποιο παράρτημα της ασπαιτε να είναι πιο ελαστικοί?
3) Μου λέτε για 2 έτη. Εχω διαβάσει ότι αυτό ίσχυει παλαιότερα και ότι φέτος δεν υπάρχει η δυνατότητα των 2 ετών αλλά το πρόγραμμα είναι ετήσιο και θα πρέπει να ολοκληρωθεί ως έχει. Είστε σίγουροι?
4) Στην περίπτωση που δεν γράψεις καλά στις εξετάσεις, τί γίνεται? κόβεσαι?Ξαναπαρακολουθείς?Δίνεις μόνο εξετασεις?Πώς είναι το σύστημα γενικά?Υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις το πτυχίο?
5) Και τελος πότε θα βγει το πρόγραμμα αναλυτικά?Δεν θα έπρεπε να το έχουν έτοιμο ήδη οι σχολές?Ετσι κι αλλιώς ο αριθμός των υποψηφίων δεν αλλάζει, με τις ενστάσεις απλά μπορεί να αλλάξουν τα ονόματα αλλά οι θέσεις είναι ίδιες, δεν θα έπρεπε να έχει βγει πρόγραμμα?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πραγματικά είμαι σε τεράστιο δίλημμα, το σκέφτομαι συνέχεια και δεν μπορώ να αποφασίσω. Πραγματικά αναρωτιέμαι, επειδή και τότε στις αιτήσεςι διάβαζα ότι όλοι δηλώνουν πολλές πόλεις λόγω σκληρού ανταγωνισμού, πράγματι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και οικονομική και πρακτική να φεύγουν όλοι από τις πόλεις τους και να νοικιάζουν ένα σπίτι ξανά από την άρχη σε μία άλλη πόλη?Δεν ξέρω... μήπως εγώ τα βλέπω όλα βουνό? Εσείς είστε διατεθειμένοι να πάτε σε μία άλλη πόλη μακριά από το τόπο κατοικίας σας για ένα χαρτί το οποίο σαφώς είναι προσόν και εφόδιο αλλά από την άλλη δεν υπόσχεται και καμιά σίγουρη θέση?Ουφφφ δεν ξέρω...
olg@

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #510 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 07:39:26 πμ »
Λοιπόν θαυμάστε τις βάσεις για ΠΕ20:

ΑΘΗΝΑ:31.11
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ:30.82
ΠΑΤΡΑ:29.73
ΒΟΛΟΣ:29.75
ΙΩΑΝΝΙΝΑ:29.37
ΚΡΗΤΗ:24.23
ΣΑΠΕΣ:24.52


Συγνώμη αλλά αυτό είναι κοροϊδία. Και αυτό το δημιουργούν κάποιοι που με πτυχίο, μεταπτυχιακό, 2 ξένες γλώσσες είναι διατεθιμένοι να "μεταναστεύσουν" πληρώνοντας ενοίκια, έξοδα μετακίνησης κλπ μόνο και μόνο γιατί θέλουν να πάρουν το χαρτάκι του ΕΠΠΑΙΚ, για να έχουν καλύτερες πιθανότητες να μπούν στην εκπαίδευση (αν υπάρξουν θέσεις για ΠΕ20, και αν γίνει κάποτε διαγωνισμός).

Φυσικά ένας άνεργος, με ή χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν μπορεί να το κάνει αυτό ακόμα και αν έχει τα μόρια. Ενώ τα παιδάκια που θα φάνε πάλι του μπαμπά τα λεφτά (στυλ μεταπτυχιακού) έχουν την πολυτέλεια να το κάνουν αυτό. Άλλη μια πτυχή της κοινωνίας μας!

Ο χρόνος ανεργίας και η επαγγελματική προυπηρεσία δεν θα πρεπε να λαμβανονται υποψην για την εισαγωγη σε ενα προγραμμα επαγγελματικης καταρτισης? (γιατί αυτό είναι το ΕΠΠΑΙΚ)
Aυτές θεωρούνται υψηλές βάσεις; Μας κάνεις πλάκα; Στην ειδικότητα μου είναι για όλες τις πόλεις από 36 και επάνω.

Το ΕΠΠΑΙΚ ειναι πρόγραμμα ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΉΣ κατάρτισης, όπως λέει και το όνομα του. Καμία δουλειά δεν έχουν άτομα εκτός εκπαίδευσης, γιατί ούτως ή άλλως πουθενά αλλού εκτός εκπάιδευσης δεν έχει αυτό το χαρτί κάποιο πρακτικό αντίκρισμα,  και φυσικά θα έπρεπε η εκπαιδευτική προυπηρεσία να μετρά και όχι η επαγγελματική ή ο χρόνος ανεργίας.
Radius συμφωνώ, στο ΕΠΠΑΙΚ δεν έχουν καμιά δουλειά άτομα εκτός της εκπαίδευσης.Ατομα που δεν είχαν καμία σχέση με την εκπαίδευση μας έπιαναν τις θέσεις και διορίζονταν εις βάρος μας,επειδή είχαν αυτό το παλιόχαρτο.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #511 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 11:00:56 πμ »
Λοιπόν θαυμάστε τις βάσεις για ΠΕ20:

ΑΘΗΝΑ:31.11
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ:30.82
ΠΑΤΡΑ:29.73
ΒΟΛΟΣ:29.75
ΙΩΑΝΝΙΝΑ:29.37
ΚΡΗΤΗ:24.23
ΣΑΠΕΣ:24.52


Συγνώμη αλλά αυτό είναι κοροϊδία. Και αυτό το δημιουργούν κάποιοι που με πτυχίο, μεταπτυχιακό, 2 ξένες γλώσσες είναι διατεθιμένοι να "μεταναστεύσουν" πληρώνοντας ενοίκια, έξοδα μετακίνησης κλπ μόνο και μόνο γιατί θέλουν να πάρουν το χαρτάκι του ΕΠΠΑΙΚ, για να έχουν καλύτερες πιθανότητες να μπούν στην εκπαίδευση (αν υπάρξουν θέσεις για ΠΕ20, και αν γίνει κάποτε διαγωνισμός).

Φυσικά ένας άνεργος, με ή χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις, δεν μπορεί να το κάνει αυτό ακόμα και αν έχει τα μόρια. Ενώ τα παιδάκια που θα φάνε πάλι του μπαμπά τα λεφτά (στυλ μεταπτυχιακού) έχουν την πολυτέλεια να το κάνουν αυτό. Άλλη μια πτυχή της κοινωνίας μας!

Ο χρόνος ανεργίας και η επαγγελματική προυπηρεσία δεν θα πρεπε να λαμβανονται υποψην για την εισαγωγη σε ενα προγραμμα επαγγελματικης καταρτισης? (γιατί αυτό είναι το ΕΠΠΑΙΚ)

Συγνώμη, θεωρείς πολλά αυτά τα μόρια;; Eγώ παιρνούσα άνετα μιας και έχω ήδη αυτά τα μόρια. Εδώ λέμε ο τελευταίος απόγοιτος γεωπόνος εισήχθε με 35,5 μόρια περίπου. ΟΛΟΙ ΟΙΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.
Θα τρελαθούμε τώρα. Ακου εκεί 31 μόρια είναι πολλά;; Μου φαίνεται εσείς οι ΠΕ20 δεν έχετε καταλάβει τι εστί ανταγωνισμός με ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ!!!!!!!!

Πιστεύω ότι οι απόφοιτοι γεωπονοδασολογικών σχολών ξεπέρασαν όλες τις ειδικότητες σε μόρια. Τι ιατρικές και βλακείες. Οι αποφοιτοί μας είναι ξεφτέρια λέμε. Το δυστυχές είναι ότι ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ. Για να καταλάβετε για τι αίσχοες και κατ΄λαντια μιλάμε η πόλη της Θεσσαλονίκης καλύφθηκε με άτομα που ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ και με βάσεις πάνω από 40 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 11:07:53 πμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #512 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 12:45:20 μμ »
Συγνωμη  που θα στο πω...................αλλα μηπως οι αποφοιτοι των γεωπονοδασολογικων σχολων παιρνουν πολυ ευκολα διδακτορικα?Θελω να πω ενα σοβαρο διδακτορικο ειναι κατι ιερο..........εσεις μου φαινεται το εχετε για πασατεμπο.Ε συγνωμη δεν εξηγειται αλλιως αυτο το φαινομενο με την σχολη σας.Οταν ειμουν εγω στην ΑΣΠΑΙΤΕ ηταν ενα παιδι απο γεωπονοδασολογικη σχολη.Και αυτος οντως ειχε κανει μεταπτυχιακο και διδακτορικο και περασε στην ΑΣΠΑΙΤΕ.Αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι οτι ηταν διδακτορας αλλα στην ΑΣΠΑΙΤΕ .............γκαγκα.Και προς Θεου δεν λεω οτι η ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι δυσκολη.Καμια σχεση.Ευκολα ειναι.Αλλα απορουσα το πως αυτος ο ανθρωπος ειχε διδαδκτορικο και δεν μπορουσε ουτε στις συζητησεις να συμμετεχει, ουτε στις προοδους να γραφει αλλα ουτε στην εξεταστικη.Ηταν γκαγκα.
Καλα δεν σου μιλαω οταν εκανε αυτος ΠΑΔ τι παρουσιαζε.....Δεν νομιζω , με την εκπαιδευτικη εμπειρια 10 ετων που εχω,αυτος ο ανθρωπος να σταθει ποτε σε ταξη και να κανει μαθημα.ΠΟΤΕ.Δεν νομιζω βασικα να χρησιμοποιησει ποτε το χαρτι της ΑΣΠΑΙΤΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 12:47:54 μμ από tinakipe17 »
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #513 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 01:01:16 μμ »
Προφανώς έχει μεγάλη ανεργία ο κλάδος και μαζεύουν όλοι προσόντα για να βρουν δουλειά (στο δημόσιο φυσικά). Και μήπως δεν έχουν αχρηστευτεί πρακτικά και τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά, αφού τα έχει και η κουτσή Μαρία; Υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα μία σύνδεση των σπουδών στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ με την αγορά εργασίας; Αντίθετα όλοι ήθελαν να μπούνε στο δημόσιο.
Για την ΑΣΠΑΙΤΕ έπρεπε να υπάρξει μία πρόβλεψη για τους ανθρώπους που ταλαιπωρούνται χρόνια ως αναπληρωτές. Είτε με συνυπολογισμό της προϋπηρεσίας στα μόρια εισαγωγής, είτε με τη βαθμολογία του ΑΣΕΠ. Τώρα πιστεύω ότι είναι πια αργά, οι διορισμοί θα παγώσουν για πολλά χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #514 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 01:37:57 μμ »
Tα διδακτορικ'α που παίρνουν από τις γεωπονικές σχολές δεν είναι ακθόλου εύκολα. Για να καταλάβεις τα περισσότερα είναι πειραματικά και το ελάχιστο που κάνου για να το πάρου είναι 5 έτη με απαιτήσεις δημοσιευσης σε ξένα περιοδικά!!!!!!!!!!!!!!
ο θέμα είναι ότι κανένα από αυτά δεν έχει πρακτική εφαρμογή ή γελάνε οι υπεύθυνοι της αγροτικής παραγωγής με το που τα ακούνε.

ΝΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ

Το θέμα είναι οι καθηγητές που δε έχουν επίγνωση της αγοράς εργασίας και ζητάνε απο τους μεταπτυχιακους να συνεχίσουν για διδακτορικό. Οι περισσότεροι το 90% το κάνου για το δημόσιο. Τώρα που πάγωσε όμως το δημόσιο η ανωμαλία έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα, που λένε έχω διδακτορικό δεν καταδέχομαι να πάω στο ιδιωτικό τομέα και συνεχίζω με ΑΣΠΑΙΤΕ!!!!!!!!!

Ε ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, ΕΛΕΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Κανονικά η γεωργία με τόσα διδακοπρικά θα έπρεπεο να είαι σούπερ

Αποσυνδεδεμένος kostakis7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #515 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:31:22 μμ »

Είσαι λάθος φίλε μου γιατί πολύ απλά έχεις άγνοια για το πως γίνονται οι προσλήψεις αναπληρωτών. Κι εκεί εφαρμόζεται η ποσόστωση 60-40. Μπορεί οι 1000 πρώτοι να είναι ΠΕ20 και ο 1001 να είναι ΠΕ19. Αν πάρει 2 άτομα αναπληρωτές θα πάρει τον 1ο ΠΕ20 και τον 1001ο ΠΕ19, όχι τον 2ο ΠΕ20.

Ναι μεν είναι ενιαίος ο πίνακας αλλά στην ουσία είναι 2 ξεχωριστοί πίνακες

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά..και εκπαιδευση δεν ειναι μονο ο πίνακας των αναπληρωτων για την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια..υπάρχουν πολλές δομές της εκπάιδευσης που κοιτάζουν πρώτο κριτήριο την παιδαγωγική επάρκεια...κανονικά οι ΠΕ19 και οι ΠΕ20 έπρεπε να αξιολογούνται από κοινού στους πινακες για το ΕΠΠΑΙΚ γιατι δικεδικούν όλοι ίδιες θέσεις....ειστε προκλητικοί!!καθεται παραπάνω και παραπονιέται ένας ΠΕ20 επειδή η βάση τους εχει 24...τι να πουν και οι αλλες ειδικότητες...κοιτάξτε το ΠΕ19 (που ουσιαστικά ειστε το ιδιο πράγμα) κοιτάξτε οικονομολόγους, γεωπόνους και τα λοιπά και μην κλαιγεστε επειδη δεν μπηκατε με 24 μόρια. ΕΛΕΟΣ!!!ΞΥΠΝΑΤΕ!!!κοιταξτε ποσοι ΠΕ19 με μεταπτυχιακά μενουν εκτός και δεν μιλάει κανείς...μην προκαλείτεε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #516 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 02:55:10 μμ »
kostakis7 σε πονάει ρε φίλε που π.χ εγώ μπαίνω ΑΣΠΑΙΤΕ με 24 ενώ εσύ με 32 δεν μπορείς ε;
Έτσι έτσι και τα μυαλά στα κάγκελα..

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2011, 02:57:45 μμ από MortalMan »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #517 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 03:05:54 μμ »
kostakis7 σε πονάει ρε φίλε που π.χ εγώ μπαίνω ΑΣΠΑΙΤΕ με 24 ενώ εσύ με 32 δεν μπορείς ε;
Έτσι έτσι και τα μυαλά στα κάγκελα..
Το θέμα φίλε είναι ότι εσύ θα είσαι πάντα ο εκπαιδευτικός των "24 μορίων", και καμία ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θα σε γλυτώσει από αυτό…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.