*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 58131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #532 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 09:52:31 πμ »
Εγώ απορώ γιατί γκρινιάζουν ορισμένοι!!Αφού έχουν πτυχία, μεταπτυχιακά κ είναι και επιστήμονες όπως δείχνουν τα λεγόμενα τους γιατί θέλουν ντε και καλά να μπουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ?Για να κάνουν μάθημα σε Δημοτικό μετά?Μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα με τις γνώσεις και τα προσόντα τους!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #533 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 10:38:46 πμ »
Παιδιά αντικειμενικά οι ΠΕ20 είστε ευνοοιμένοι. Όταν κάποιος διορίζεται (παλιότερα) περνώντας τη βάση στον ΑΣΕΠ και κάποιος άλλος όχι, έχοντας γράψει πολύ παραπάνω, για την ίδια ειδικότητα και θέματα, ε αυτό πως να το κάνουμε είναι άδικο. Το ίδιο ισχύει και για την ΑΣΠΑΙΤΕ. Είναι πολύ πιο εύκολο για τους ΠΕ20 να μπουν και να ανέβουν στη συνέχεια στον πίνακα. Όταν δύο άνθρωποι διαγωνίζονται για την ίδια θέση εργασίας πρέπει να διαγωνίζονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά. Αυτά δεν τα λέω με καμία διάθεση επίθεσης ή αντιπαράθεσης ειλικρινά και διαφωνώ με την επίθεση που κάνουν ορισμένοι συνάδελφοι στους ΠΕ20 προσβάλοντάς τους και υποτιμώντας τις γνώσεις τους-λες και μπορείς να ξέρεις τι γνώσεις έχει ο άλλος σε ένα forum. Όπως και διαφωνώ και με το "πως σου φαίνεται" στυλάκι ορισμένων ΠΕ20. Και οι δυο προηγούμενες συμπεριφορές είτε από την μία πλευρά είτε από την άλλη είναι παιδικές, απαράδεκτες για ανθρώπους που θέλουν να γίνουν εκπαιδευτικοί. Εγώ θεωρώ όλους (είτε ΠΕ19 είτε ΠΕ20) συνάδελφούς μου και ισάξιους. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορώ να δω και την αδικία, για την οποία μόνο οι ΠΕ20 δεν φταίνε. Αφού τους δίνεται η δυνατότητα να το κάνουν καλά κάνουν και το κάνουν. Οι ΠΕ19 που τους επιτίθενται τι θα έκαναν στη θέση τους; Και τέλος τροφή για σκέψη για όλους: Όταν ευνοείται ο άλλος εις βάρος μας εξεγειρόμαστε. Όταν ευνοούμαστε εμείς σε βάρος του άλλου σφυρίζουμε αδιάφορα  ::) και παρατάσσουμε και τα επιχειρήματά μας (ξέροντας όμως μέσα μας ότι έχουμε άδικο).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2011, 10:41:30 πμ από lzdg »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #534 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 10:53:52 πμ »
Το θέμα είναι ότι φτάσανε στο σημείο κατάντιας για μια επιμόρφωση που φέτος θα είναι 6 μήνων όπως δείχνουν τα πράγματα, να απαιτούνται μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Και αυτό είναι ευθύνη του Υπουργείο που επιμένει να αφήνει το μονοπώλιο της παιδαγωγικής κατάρτισης στην ΑΣΠΑΙΤΕ και στις λίγες θέσεις που προκηρύσσει.
Όπως είναι και κατάντια άνθρωποι με διδακτορικά να πηγαίνουν να βγάλουν μία ΑΣΠΑΙΤΕ για να έουν την πιθανότητα να δουλέψουν κάαααποια στιγμή σε ένα σχολείο με 800 ευρώ. Αλλά αφού δεν υπάρχει ούτε έρευνα, ούτε βιομηχανική παραγωγή στην Ελλάδα, εκεί φτάσαμε.

Στην παρούσα φάση αυτό που θα μπορούσε να κάνει το Υπουργείο είναι να μπορέσει με κάποιον τρόπο να διασφαλίσει ότι αυτοί που μπάινουν στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι άτομα που όντως επιθυμούν να Ασχοληθούν με την εκπαίδευση ή ασχολούνται ήδη με αυτή, και όχι κάποιοι που το κάνουν απλά για την πλάκα τους. Αυτό θα μπορούσε να γίνει με μοριοδότηση της εκπαιδευτικής προυπηρεσίας ή και της βαθμολογίας στον διαγωνισμό τυου ΑΣΕΠ.
Οι θέσεις εργασίας και στην εκπαίδευση θα είναι πια πολύ λίγες για να "χαραμίζονται" παιδαγωγικές επάρκειες σε ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται να διδάξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2011, 11:03:04 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #535 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 11:04:25 πμ »
Όταν δύο άνθρωποι διαγωνίζονται για την ίδια θέση εργασίας πρέπει να διαγωνίζονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά.

Για καμία ίδια θέση δε διαγωνίζονται οι ΠΕ19 με τους ΠΕ20. Οι ΠΕ19 διαγωνίζονται μεταξύ τους για το 60% και οι ΠΕ20 διαγωνίζονται μεταξύ τους για το 40%. Και στους αναπληρωτές το ίδιο!Οπότε ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα!!!Αν πει ότι θα πάρει 200 άτομα στον ΑΣΕΠ τα 120 θα είναι ΠΕ19 και τα 80 ΠΕ20. Συνεπώς αν εσύ θα διοριζόσουν και δε διορίζεσαι για το χ,ψ λόγο τη θέση σου δεν την παίρνει κανένας ΠΕ20 αλλά ένας ΠΕ19 με περισσότερα προσόντα από σενα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος kostakis7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #536 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 11:17:56 πμ »


Το ΤΕΙ το έβγαλα σε 4 χρόνια!Όταν έκανες εσύ το μεταπτυχιακό εγώ δούλευα για να μην τρώω απο τα έτοιμα!Και στο κάτω κάτω πάλι στα ίδια είμαστε.Και αν δεν έχεις και προϋπηρεσία είναι χαμένη ιστορία για σένα η εκπαίδευση γιατί ένας άχρηστος τειτζής έχει 25 μήνες προϋπηρεσία παραπάνω από εσένα!!!

25 μήνες προυπηρεσια στην εκπαιδευση.....οουαου...εντυπωσιαστηκα τωρα.....
ποσα χρονια δηλαδη;6 χρονια;;;ουαου

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #537 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 11:59:46 πμ »


Το ΤΕΙ το έβγαλα σε 4 χρόνια!Όταν έκανες εσύ το μεταπτυχιακό εγώ δούλευα για να μην τρώω απο τα έτοιμα!Και στο κάτω κάτω πάλι στα ίδια είμαστε.Και αν δεν έχεις και προϋπηρεσία είναι χαμένη ιστορία για σένα η εκπαίδευση γιατί ένας άχρηστος τειτζής έχει 25 μήνες προϋπηρεσία παραπάνω από εσένα!!!

25 μήνες προυπηρεσια στην εκπαιδευση.....οουαου...εντυπωσιαστηκα τωρα.....
ποσα χρονια δηλαδη;6 χρονια;;;ουαου
Παιδιά ρίχνετε το επίπεδο τώρα....Δεν εκφραζόμαστε λέγοντας "άχρηστος τειτζής" ούτε μειώνουμε αυτούς με τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά.Εγώ έχω δεί έναν απλό "μάστορα"που τους έχει ισοπεδώσει όλους στις γνώσεις τους λεγόμενους "διδάκτορες".Μην υποτιμάμε κανέναν ,να κοιτάμε να βρίσκουμε λύσεις.Καλώς ή κακώς οι αδικίες υπάρχουν στο σύστημα εκπαίδευσης .Αναρωτιέστε γιατί αυτοί με τα διδακτορικά ψάχνουν μια θέση στην εκπαίδευση....Αφού το ζητάει το σύστημα και για τις μοριοδοτήσεις και για τις προσλήψεις...Λένε θα πάω να το κάνω το μεταπτυχιακό,θα το πληρώσω και κάποια στιγμή θα το κάνω και απόσβεση αφού θα καταφέρω να μπώ στην εκπαίδευση και θα πληρώνομαι.Μόνο που από τώρα και στο εξής οι μονιμοποιήσεις θα γίνονται με το σταγονόμετρο αφού θα κοιτάξει να εκμεταλλευτεί τους ήδη υπάρχοντες μονίμους και μετά αν περισσέψει καμιά θεσούλα θα πάρει αναπληρωτές-ωρομίσθιους.Αξίζει η τόση αναμονή?Δεν ξέρω ,αρχίζω και απογοητεύομαι και μετά από τόσα χρόνια εκπαιδευτικής εμπειρίας έχω συλλάβει τον εαυτό μου να ψάχνει και δουλειά και στο εξωτερικό.Μόνο που δεν είναι τόσο εύκολο όταν υπάρχουν υποχρεώσεις....Ελπίζω να ανακάμψει αυτή η χώρα γιατί το μόνο που βλέπω είναι μια μιζέρια σε όλους μας ,μια κακία να αλληλοφαγωθούμε και αυτό βέβαια δεν ξεκινάει από μας,δεν ευθυνόμαστε εμείς γι'αυτό αλλά αυτό  το σάπιο σύστημα προσλήψεων στην εκπαίδευση που τόσα χρόνια ακολουθούσαμε.Παλιά φοβόμασταν να μιλήσουμε ,τώρα δεν φοβόμαστε αλλά δυστυχώς δεν μας έμεινε τίποτα να διεκδικήσουμε.......

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #538 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 12:08:42 μμ »

Όχι Γιώργο στον ΟΑΕΔ δεν υπάρχει το 60-40 για τις προσλήψεις ΠΕ19-20. Έχουν δυο διαφορετικούς πίνακες και προσλαμβάνουν εναλλάξ ξεκινώντας από εκείνον τον πίνακα που ο πρώτος έχει τα περισσότερα μόρια.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στον ΟΑΕΔ έχουν μειωθεί πολύ τα τμήματα και λόγω των υπερωριών που πήραν φέτος σε μερικά σχολεία οι μόνιμοι δεν έμειναν και πολλές ώρες για τους ωρομίσθιους.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τον τρόπο κλήσης στον ΟΑΕΔ. Με κάλεσαν 1 φορά αλλά δεν πήγα για να ξέρω καλύτερα τα 'δικά' τους. Απλά υπέθεσα ότι για να έχουν 2 πίνακες θα παίρνουν και από τους 2
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ntgkatr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #539 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 12:14:48 μμ »
Εγω είμαι ΠΕ20 και εχω ενα μαστερ για το οποίο διάβασα σκληρά για να πάρω. Δεν έχω κατι με τους ΠΕ19 και εν τέλει πιστεύω πως η σχολή δεν σου βάζει στο μυαλό τις γνώσεις, αλλά η ατομική προσπάθεια. Γνωρίζω άτομα απο ΑΕΙ και αυτό που διαπιστώνω είναι οτι (προφανώς) μάθαμε τα ίδια πράγματα. Δεν γνωρίζω το λόγο αλλά ορισμένοι (φαντάζομαι καθηγητές) εισάγουν αυτή την διχόνοια στους φοιτητές τους. Αυτοί με τους οποίους πρέπει να εναντιωνόμαστε είναι όσοι (φυσικά όχι όλοι) πήγαν σε ξένες χώρες και επί πληρωμής απέκτησαν εν μια νυκτί μεταπτυχιακά και διδακτορικά.. οι υπόλοιποι για μένα είναι απλά συνάδελφοι. Και ναι, θα συμφωνήσω με ορισμένους προλαλήσαντες ας μπούμε όλοι σε μια λίστα σε όλα. Ας βγούν οι ταμπέλες και ας μετρήσουν τα πτυχία σε όλους τους τομείς.

Αυτό πάντως που θεωρώ οτι εξεγείρει τους απόφοιτους των ΑΕΙ είναι όχι τόσο η εξίσωση των πληροφορικών ΑΕΙ-ΤΕΙ, άλλα οτι μέσα στις πληροφορικές των ΤΕΙ είναι και το κάθε τμήμα ΤΕΙ της κακιάς ώρας που τυγχάνει στον τίτλο του να έχει το σύνθετο "πληροφορική" (γεωπληροφορική, κλπ κλπ). (Η γιαννάκου δεν το εισήγαγε αυτό αν θυμαμαι καλα;) Δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω τις γνώσεις αυτών, αλλά κάτι μου λέει οτι δεν εστιάζουν σε ίδιο βαθμό με τους υπόλοιπους στο αντικείμενο.

Τέλος, δεν νομίζω πως μπορεί να μπεί ταμπέλα σε εκπαιδευτικούς ή μη, για μένα εκπαιδευτικός είναι ο μόνιμος, ο με τον ασεπ διορισμένος. Οι υπόλοιποι είμαστε απλά εκπαιδευτικοί wannabe και γι αυτό παλεύουμε άλλωστε να μπούμε στην ασπαιτε. Κανένας δεν μπορεί να κατακρίνει τους υπόλοιπους τυφλά, επειδή ίσως δεν κατάφερε να μπεί και αυτός στο πρόγραμμα. Αλήθεια, το σκέφτηκε κανένας οτι όλοι εμείς που προσπαθούμε να μπούμε στην ασπαιτε και ξοδεύουμε σε τέτοιες εποχές τα χρήματά μας μπορεί -λεω γω- απλά να θέλαμε να μπούμε στην εκπαίδευση; Δεν νομίζω οτι κανένας έκανε τα χαρτιά του μόνο και μόνο για να φάει τη θέση κάποιου άλλου...

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #540 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 12:23:34 μμ »
Εγω είμαι ΠΕ20 και εχω ενα μαστερ για το οποίο διάβασα σκληρά για να πάρω. Δεν έχω κατι με τους ΠΕ19 και εν τέλει πιστεύω πως η σχολή δεν σου βάζει στο μυαλό τις γνώσεις, αλλά η ατομική προσπάθεια. Γνωρίζω άτομα απο ΑΕΙ και αυτό που διαπιστώνω είναι οτι (προφανώς) μάθαμε τα ίδια πράγματα. Δεν γνωρίζω το λόγο αλλά ορισμένοι (φαντάζομαι καθηγητές) εισάγουν αυτή την διχόνοια στους φοιτητές τους. Αυτοί με τους οποίους πρέπει να εναντιωνόμαστε είναι όσοι (φυσικά όχι όλοι) πήγαν σε ξένες χώρες και επί πληρωμής απέκτησαν εν μια νυκτί μεταπτυχιακά και διδακτορικά.. οι υπόλοιποι για μένα είναι απλά συνάδελφοι. Και ναι, θα συμφωνήσω με ορισμένους προλαλήσαντες ας μπούμε όλοι σε μια λίστα σε όλα. Ας βγούν οι ταμπέλες και ας μετρήσουν τα πτυχία σε όλους τους τομείς.

Αυτό πάντως που θεωρώ οτι εξεγείρει τους απόφοιτους των ΑΕΙ είναι όχι τόσο η εξίσωση των πληροφορικών ΑΕΙ-ΤΕΙ, άλλα οτι μέσα στις πληροφορικές των ΤΕΙ είναι και το κάθε τμήμα ΤΕΙ της κακιάς ώρας που τυγχάνει στον τίτλο του να έχει το σύνθετο "πληροφορική" (γεωπληροφορική, κλπ κλπ). (Η γιαννάκου δεν το εισήγαγε αυτό αν θυμαμαι καλα;) Δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω τις γνώσεις αυτών, αλλά κάτι μου λέει οτι δεν εστιάζουν σε ίδιο βαθμό με τους υπόλοιπους στο αντικείμενο.

Τέλος, δεν νομίζω πως μπορεί να μπεί ταμπέλα σε εκπαιδευτικούς ή μη, για μένα εκπαιδευτικός είναι ο μόνιμος, ο με τον ασεπ διορισμένος. Οι υπόλοιποι είμαστε απλά εκπαιδευτικοί wannabe και γι αυτό παλεύουμε άλλωστε να μπούμε στην ασπαιτε. Κανένας δεν μπορεί να κατακρίνει τους υπόλοιπους τυφλά, επειδή ίσως δεν κατάφερε να μπεί και αυτός στο πρόγραμμα. Αλήθεια, το σκέφτηκε κανένας οτι όλοι εμείς που προσπαθούμε να μπούμε στην ασπαιτε και ξοδεύουμε σε τέτοιες εποχές τα χρήματά μας μπορεί -λεω γω- απλά να θέλαμε να μπούμε στην εκπαίδευση; Δεν νομίζω οτι κανένας έκανε τα χαρτιά του μόνο και μόνο για να φάει τη θέση κάποιου άλλου...
Δεν ήθελε να φάει την θέση κάποιου άλλου αλλά την  έφαγε άθελα του αφού με την ασπαίτε (που πολλές φορές μπήκε παρανόμως) τον εκτόξευσε ψηλά στους πίνακες.Γι'αυτό σου λέω μην το ψάχνεις .Είναι σάπιο το σύστημα.Δηλαδή παλιά που μπαίναν χωρίς ασεπ ,απλά με το 30μηνο αυτούς δεν τους υπολογίζεις για εκπαιδευτικούς?Γι'αυτό σου λέω από όπου και να το πιάσεις το σύστημα "μπάζει"

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #541 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 12:27:51 μμ »
Όταν δύο άνθρωποι διαγωνίζονται για την ίδια θέση εργασίας πρέπει να διαγωνίζονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά.

Για καμία ίδια θέση δε διαγωνίζονται οι ΠΕ19 με τους ΠΕ20. Οι ΠΕ19 διαγωνίζονται μεταξύ τους για το 60% και οι ΠΕ20 διαγωνίζονται μεταξύ τους για το 40%. Και στους αναπληρωτές το ίδιο!Οπότε ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα!!!Αν πει ότι θα πάρει 200 άτομα στον ΑΣΕΠ τα 120 θα είναι ΠΕ19 και τα 80 ΠΕ20. Συνεπώς αν εσύ θα διοριζόσουν και δε διορίζεσαι για το χ,ψ λόγο τη θέση σου δεν την παίρνει κανένας ΠΕ20 αλλά ένας ΠΕ19 με περισσότερα προσόντα από σενα!!!

Όταν λέω για την ίδια θέση εννοώ για την ίδια θέση στην εκπαίδευση. Ο ΠΕ19 έχει διαφορετικά καθήκοντα από τον ΠΕ20; Και οι δυο εκπαιδευτικοί πληροφορικής δεν είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτός ο διαχωρισμός (μπορώ μάλλον να καταλάβω - ο λόγος είναι τα ψηφαλάκια), όταν τα καθήκοντα είναι τα ίδια. Ξαναλέω ότι αυτά δεν τα λέω με καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, δεν θεωρώ ότι κανένας μου "παίρνει" τη θέση, είτε ΠΕ19 είτε ΠΕ20. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτό το 60%-40%.

Να το πω και διαφορετικά. Αν υποθέσουμε ότι οι ΠΕ19 είναι "ανώτεροι" από τους ΠΕ20, θα έπρεπε να προηγούνταν των ΠΕ20 (όχι ότι υποστηρίζω κάτι τέτοιο βέβαια). Αν υποθέσουμε ότι και οι δύο είναι ισάξιοι να διδάξουν σε Α/θμια και Β/θμια (και έτσι είναι στην τελική), γιατί να μην διαγωνίζονταν ΟΛΟΙ μαζί και οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ να παιρνούσαν μπροστά. Είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω; Και στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να μην οφελούνταν οι ΠΕ19, επειδή συνήθως αυτοί έχουν μεταπτυχιακά, θα μπορούσαν απλά να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά αλλά η προϋπηρεσία (λογικότερο).

Τέλος πάντων, όλα αυτά που λέμε είναι υποθετικά και σε αυτή την περίοδο είναι αστεία μάλλον. Καμιά φορά όμως δεν είναι κακό να βγει κάποιος και να πει "ναι ρε παιδιά οφελούμαστε από το σύστημα". Όπως και εγώ λέω ότι οφελούμαι καθότι είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχ/κος. (Ελπίζω να μην ανοίξω άλλο "πόλεμο" τώρα). Η ουσία είναι ότι δεν μερίμνησε το Υπουργείο ώστε να φτιάξει ένα σύστημα δίκαιο για όλους και έτσι τρωγόμαστε (και θα τρωγόμαστε) μεταξύ μας.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #542 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 12:45:23 μμ »
Όταν δύο άνθρωποι διαγωνίζονται για την ίδια θέση εργασίας πρέπει να διαγωνίζονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά.

Για καμία ίδια θέση δε διαγωνίζονται οι ΠΕ19 με τους ΠΕ20. Οι ΠΕ19 διαγωνίζονται μεταξύ τους για το 60% και οι ΠΕ20 διαγωνίζονται μεταξύ τους για το 40%. Και στους αναπληρωτές το ίδιο!Οπότε ας μην μπερδεύουμε τα πράγματα!!!Αν πει ότι θα πάρει 200 άτομα στον ΑΣΕΠ τα 120 θα είναι ΠΕ19 και τα 80 ΠΕ20. Συνεπώς αν εσύ θα διοριζόσουν και δε διορίζεσαι για το χ,ψ λόγο τη θέση σου δεν την παίρνει κανένας ΠΕ20 αλλά ένας ΠΕ19 με περισσότερα προσόντα από σενα!!!

Όταν λέω για την ίδια θέση εννοώ για την ίδια θέση στην εκπαίδευση. Ο ΠΕ19 έχει διαφορετικά καθήκοντα από τον ΠΕ20; Και οι δυο εκπαιδευτικοί πληροφορικής δεν είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτός ο διαχωρισμός (μπορώ μάλλον να καταλάβω - ο λόγος είναι τα ψηφαλάκια), όταν τα καθήκοντα είναι τα ίδια. Ξαναλέω ότι αυτά δεν τα λέω με καμιά διάθεση αντιπαράθεσης, δεν θεωρώ ότι κανένας μου "παίρνει" τη θέση, είτε ΠΕ19 είτε ΠΕ20. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι αυτό το 60%-40%.

Να το πω και διαφορετικά. Αν υποθέσουμε ότι οι ΠΕ19 είναι "ανώτεροι" από τους ΠΕ20, θα έπρεπε να προηγούνταν των ΠΕ20 (όχι ότι υποστηρίζω κάτι τέτοιο βέβαια). Αν υποθέσουμε ότι και οι δύο είναι ισάξιοι να διδάξουν σε Α/θμια και Β/θμια (και έτσι είναι στην τελική), γιατί να μην διαγωνίζονταν ΟΛΟΙ μαζί και οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ να παιρνούσαν μπροστά. Είναι τόσο δυσνόητο αυτό που λέω; Και στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να μην οφελούνταν οι ΠΕ19, επειδή συνήθως αυτοί έχουν μεταπτυχιακά, θα μπορούσαν απλά να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά αλλά η προϋπηρεσία (λογικότερο).

Τέλος πάντων, όλα αυτά που λέμε είναι υποθετικά και σε αυτή την περίοδο είναι αστεία μάλλον. Καμιά φορά όμως δεν είναι κακό να βγει κάποιος και να πει "ναι ρε παιδιά οφελούμαστε από το σύστημα". Όπως και εγώ λέω ότι οφελούμαι καθότι είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχ/κος. (Ελπίζω να μην ανοίξω άλλο "πόλεμο" τώρα). Η ουσία είναι ότι δεν μερίμνησε το Υπουργείο ώστε να φτιάξει ένα σύστημα δίκαιο για όλους και έτσι τρωγόμαστε (και θα τρωγόμαστε) μεταξύ μας.
Όντως δεν μερίμνησε να φτιάξει ένα σύστημα δίκαιο και ούτε και θα φτιάξει γιατί είναι πολύ αργά.Εσύ ωφελείσαι από το σύστημα αλλά πολλοί άλλοι χαντακώνονται.Δυστυχώς αυτοί που καταλαμβάνουν θέσεις στα υπουργεία είναι άσχετοι με την εκπαίδευση.Αν ήταν λίγο έμπειροι θα ήταν διαφοετικά τα πράγματα,χωρίς αδικίες ακόμα και στους ήδη κάποιους μόνιμους που υπάρχουν στο σύστημα της εκπαίδευσης και δεν έπρεπε να είχαν μπεί ποτέ.Βλέπεις άτομα χωρίς καμία σχέση με την εκπαίδευση και όμως κατάφεραν και μπήκαν και πληρώνονται και τρέχεις κι εσύ κι εγώ και όλοι οι άλλοι με την τσαντούλα τους μήπως και καταφέρουμε και πάρουμε καμιά ωρούλα γνωρίζοντας οτι θα είμαστε και πάλι άνεργοι και έχοντας ελπίδες μήπως γίνει κάτι και με μάς...Αν αυτό δεν είναι κατάντια τότε τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10883
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #543 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 02:20:53 μμ »
Όχι Γιώργο στον ΟΑΕΔ δεν υπάρχει το 60-40 για τις προσλήψεις ΠΕ19-20. Έχουν δυο διαφορετικούς πίνακες και προσλαμβάνουν εναλλάξ ξεκινώντας από εκείνον τον πίνακα που ο πρώτος έχει τα περισσότερα μόρια.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι στον ΟΑΕΔ έχουν μειωθεί πολύ τα τμήματα και λόγω των υπερωριών που πήραν φέτος σε μερικά σχολεία οι μόνιμοι δεν έμειναν και πολλές ώρες για τους ωρομίσθιους.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τον τρόπο κλήσης στον ΟΑΕΔ. Με κάλεσαν 1 φορά αλλά δεν πήγα για να ξέρω καλύτερα τα 'δικά' τους. Απλά υπέθεσα ότι για να έχουν 2 πίνακες θα παίρνουν και από τους 2
Μη νομίζεις...κι εγώ που δουλεύω 8η χρονιά στον ΟΑΕΔ φέτος δεν είναι ευνόητο ότι θα έπρεπε να τα ξέρω.
Οι προκηρύξεις και οι συνθήκες στον ΟΑΕΔ αλλάζουν περίπου κάθε δυο χρόνια κι αν δεν ασχοληθεί κάποιος για να ενημερωθεί για εσωτερικές εγκυκλίους που δίνουν διευκρινίσεις τις τελευταίας στιγμής λίγο πριν αρχίσει η σχολική χρονιά, δύσκολα θα μπορεί να πει ότι τελικά ξέρει "τα δικά τους".

Αποσυνδεδεμένος christina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #544 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:34:48 μμ »
ΠΑΔ-Πρακτική Άσκηση Διδασκαλίας
Το 1ο εξάμηνο πρέπει να κάνεις 2 (μέσα στη σχολή σε ομάδα των 5 ατόμων), πρωινές ώρες.
Το 2ο εξάμηνο έχεις 2 μέσα στη σχολή + 2 σε σχολείο που συνεργάζεται με τη σχολή.
Η ΠΑΔ γίνονται εκτός ωραρίου μαθημάτων.
Επίσης στο 2ο εξάμηνο πρέπει να παρακολουθήσεις κ κάποιες ώρες στο σχολείο. Στη λίστα των σχολείων υπάρχουν κ εσπερινά.
Το πρόγραμμα ανακοινώνεται την ημέρα που ξεκινάνε τα μαθήματα.
Το ωράριο είναι 4-7.30 (Αθήνα).
Γενικά υπάρχει μία ελαστικότητα ως προς το ωράριο κ τις απουσίες, αλλά χωρίς υπερβολές.
Ισχύει το 1/3 για τις απουσίες.
Κάθε τέλος εξαμήνου έχει εξετάσεις κ κατά τη διάρκεια προόδους (εργασίες ή εξετάσεις, ανάλογα το μάθημα).
Η σχολή έχει ποσοστό αποφοίτησης 100%, άρα θέλει μεγάλή προσπάθεια να κοπείς!
Λόγω απουσιών όμως μπορείς να κοπείς!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!
Επειδή όμως από την ειδικότητα μου παίρνουν ήδη ελάχιστα άτομα σε όλη την Ελλάδα και φοβούμενη από τα λεγόμενα όλων ότι θέσεις μάλλον θα κλείσουν παρά θα ανοίξουν τα επόμενα έτη, αναρωτιέμαι μήπως φάω τζάμπα το τρέξιμο στην ασπέτε και στο τέλος δεν υπάρχουν θέσεις για πρόσληψη. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει.. :-\

Αποσυνδεδεμένος christina09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #545 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 09:39:24 μμ »
Ααα και κάτι ακόμη.. αν ο πρωτος δεν γραφτεί στην πρώτη του επιλογή τότε ειδοποιούν τον επόμενο επιτυχών που έχει δηλώσει την πόλη αυτή ή περνάνε στον πρώτο μη επιτυχόντα?Γιατί το δεύτερο κατάλαβα από την ανακοίνωση. Δηλ. πάει δεν πάει ο πρώτος εγώ δεν έχω καμιά ελπίδα να είμαι στην πόλη μου αφού θα ειδοποιήσουν τον πρώτο μη  επιτυχόντα?Αδικία δεν είναι???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162244
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.