*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 21481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 07:17:29 μμ »
Υπάρχει και για τους μόνιμους (πέρυσι ήμουν σχεδιαστής-αξιολογητής) αλλά όπως και για τους ωρομίσθιους είναι τελείως τυπικό.
Στα υπόλοιπα έχεις δίκαιο.
Όταν έψαχνα για ΠΔΣ ο μόνιμος που την είχε αναλάβει στο σχολείο δεν την έκανε επι 2 μήνες  και με την λογική "να έχει την έξοθεν καλή μαρτυρία στον Διευθυντή ΔΔΕ για να την ξανααναλάβει και την επόμενη χρονιά"(λέγε με επίσης να παίρνω τσάμπα λεφτά) δεν την παρατούσε μέχρι που με λυπήθηκε ο υποδιευθυντής που ήταν και υπεύθυνος ΠΔΣ και του την πήρε με το έτσι θέλω
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 08:20:01 μμ »
Eγω δεν το ηξερα οτι υπήρχε αλλά επειτα από 3 χρονια ΠΔΣ το εμαθα φετος με ασχημο τροπο. Στις πανελληνιες ο καθηγητης πληροφορικης ήταν υπευθυνος για να παιρνει θεματα κ.λ.π. Δε ξερω τι εκανε ακριβως αλλά επειδη εκανε αυτη τη δουλεια ειχε περιορισει τις ωρες εργασιας στο σχολειο. Επαναλαμβανω οτι δεν τα ξερω καλα τα πράγματα αλλα αυτος επειδη εκανε αυτο το εξτρα παραπονεθηκε οτι δεν μπορουσε να περναει βαθμους και απουσιες (δεν ηξερα καν οτι οι της πληροφορικης κανουν τετοια πραγματα). Τοτε με επιασαν ο λυκος και ο σχεδιαστης και μου ζητησαν να τους κανω τη χαρη να περασω βαθμους και απουσιες επειδη δηθεν ηξερα υπολογιστη. Εγω τους ρωτησα τι θα γινει αν αρνηθω και τοτε μου ειπαν οτι υπαρχει φυλλο αξιολογησης και θα μου γραψουν τα καλυτερα αφηνοντας να εννοηθει οτι θα υπαρχει δυσαρεσκεια αν δεν το κάνω. Και εγω ως χαζη αποδεχτηκα και ετσι δουλεψα 20 ωρες σχεδον δωρεάν. Δεν ειναι η τσαμπα εργασια , θα το εκανα και απο φιλοτιμια αν μου το ελεγαν αλλιως αλλά εγω δεν ειχα ξανακουσει για αυτο το φυλλο και ετσι μου φανηκε λιγο ως εκβιασμος, τη στιγμη μαλιστα που πηρα τις ώρες και τα μαθηματα που μου εδωσαν αδιαμαρτυρητα, ημουν συνεπης και εργατικη και μάλιστα ειχα τακτικη παρακολουθηση από τους μαθητες μου και επιασα το θεμα στην ειδικοτητα μου πραγμα που σχολιαστηκε πολυ ευμενως απο γονεις και μαθητες. Θεωρω λοιπον οτι κοινως οι μονιμοι με επιασαν κοροιδο, εκμεταλλευτηκαν την άγνοια μου για να κανουν αυτοι τη δουλεια τους και γενικα μου φερθηκαν αντισυναδελφικα. Εγω δε θα το εκανα ποτε αυτο σε αδιοριστο συναδελφο που ερχεται από την άλλη ακρη της πόλης για να κανει μαθημα απληρωτος και να πληρωνει και τις φωτοτυπιες που δινει στα παιδια.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 08:40:23 μμ »
Eγω δεν το ηξερα οτι υπήρχε αλλά επειτα από 3 χρονια ΠΔΣ το εμαθα φετος με ασχημο τροπο. Στις πανελληνιες ο καθηγητης πληροφορικης ήταν υπευθυνος για να παιρνει θεματα κ.λ.π. Δε ξερω τι εκανε ακριβως αλλά επειδη εκανε αυτη τη δουλεια ειχε περιορισει τις ωρες εργασιας στο σχολειο. Επαναλαμβανω οτι δεν τα ξερω καλα τα πράγματα αλλα αυτος επειδη εκανε αυτο το εξτρα παραπονεθηκε οτι δεν μπορουσε να περναει βαθμους και απουσιες (δεν ηξερα καν οτι οι της πληροφορικης κανουν τετοια πραγματα). Τοτε με επιασαν ο λυκος και ο σχεδιαστης και μου ζητησαν να τους κανω τη χαρη να περασω βαθμους και απουσιες επειδη δηθεν ηξερα υπολογιστη. Εγω τους ρωτησα τι θα γινει αν αρνηθω και τοτε μου ειπαν οτι υπαρχει φυλλο αξιολογησης και θα μου γραψουν τα καλυτερα αφηνοντας να εννοηθει οτι θα υπαρχει δυσαρεσκεια αν δεν το κάνω. Και εγω ως χαζη αποδεχτηκα και ετσι δουλεψα 20 ωρες σχεδον δωρεάν. Δεν ειναι η τσαμπα εργασια , θα το εκανα και απο φιλοτιμια αν μου το ελεγαν αλλιως αλλά εγω δεν ειχα ξανακουσει για αυτο το φυλλο και ετσι μου φανηκε λιγο ως εκβιασμος, τη στιγμη μαλιστα που πηρα τις ώρες και τα μαθηματα που μου εδωσαν αδιαμαρτυρητα, ημουν συνεπης και εργατικη και μάλιστα ειχα τακτικη παρακολουθηση από τους μαθητες μου και επιασα το θεμα στην ειδικοτητα μου πραγμα που σχολιαστηκε πολυ ευμενως απο γονεις και μαθητες. Θεωρω λοιπον οτι κοινως οι μονιμοι με επιασαν κοροιδο, εκμεταλλευτηκαν την άγνοια μου για να κανουν αυτοι τη δουλεια τους και γενικα μου φερθηκαν αντισυναδελφικα. Εγω δε θα το εκανα ποτε αυτο σε αδιοριστο συναδελφο που ερχεται από την άλλη ακρη της πόλης για να κανει μαθημα απληρωτος και να πληρωνει και τις φωτοτυπιες που δινει στα παιδια.

Κι εμενα μονιμοι συναδελφοι με εχωσαν υπευθυνη τμηματος, ενω ημουν ωρομισθια και σε αλλα 2 σχολεια. Και μαλιστα μου ειπαν οτι ημουν υποχρεωμενη να αναλαβω το τμημα. και εκανα και εφημεριες 1 φορα την εβδομαδα... που κι αυτο δεν γινεται αν εισαι σε παραπανω απο ενα σχολεια. Απο τοτε βεβαια δεν θελω να τους ξαναδω, κι ουτε θα ηθελα να καταντησω σαν κι αυτους. τι ψαχνεις να βρεις τωρα?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 08:54:10 μμ »
και εκανα και εφημεριες 1 φορα την εβδομαδα... που κι αυτο δεν γινεται αν εισαι σε παραπανω απο ενα σχολεια.
Παιδιά καμία υποχρέωση δεν έχει να κάνει  εφημερία ο ωρομίσθιος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:04:07 μμ »
Γιατι μπορει να περναει βαθμους και απουσιες? :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:08:45 μμ »
Βέβαια περνάει και βάζει και βαθμούς γιατι αν είναι το διάστημα που λείπει ο μόνιμος ποιος θα τα κάνει

Υ.Γ Παιδιά συγγνώμη αλλά κάτι μάλλον δεν κατάλαβα καλά?
Για ωρομίσθιο σε πρωϊνό νομίζω μιλάτε γι΄αυτό και το παραπάνω μήνυμα.
Γιατι αν είναι για ΠΔΣ τίποτα δεν κάνει απο τα παρακάτω.Οτιδήποτε άλλο θα είναι εκμετάλευση
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:13:31 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:25:19 μμ »
Εγω ειμαι ΠΔΣ και θεωρησα οτι ηταν εκβιασμος να κανω πρωινη δουλεια κατα τη διαρκεια των πανελληνιων ενω ειχα ηδη τελειωσει και ειχε σημειωθει η μερα απολυσης μου.
Δεν ηξερα τιποτε για φυλλο αξιολογησης και μου το παρουσιασαν σε στυλ αν δεν εισαι προθυμη και εργατικη θα το γραψουμε στο φυλλο και δε θα σε ξανακαλεσουν.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:42:45 μμ »
Η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν μόνιμοι που θέλουν (κατα την γνώμη μου) ξήλωμα !!!
Εχω ακούσει και εγώ για μόνιμο που δεν έκανε μάθημα στην ΠΔΣ και οταν ο αξιολογητής ανακοίνωσε στο σύλλογο οτι θα κόψει τα τμήματα που δεν γίνονται καθόλου, αντέδρασε πολύ άσχημα. Ο ίδιος καθηγητής στην ώρα του μαθήματος δεν έκανε και πολύ μάθημα. Και ήταν και μαθηματικός! Και φυσικά δεν είναι ο μόνος που βλέπει το δημόσιο σαν τόπο ανάπαυσης και τεμπελιάς.
Πως να διεκδικήσουμε μετά μεγαλύτερες αποδοχές, αφού μας έχουν κολλήσει την ταμπέλα ''τεμπέληδες, ανίκανοι'' λόγω τέτοιων περιστατικών!!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 09:44:40 μμ »
kellykou εχεις δίκιο σε οτι λές.Ο ωρομίσθιος της ΠΔΣ δεν έχει καμία υποχρέωση να κάνει οσα έχετε αναφέρει.Μόνο το μάθημα του και το 15θήμερο παρουσιολόγιο
 Αυτά που έγραψα εγω ειναι για ωρομίσθιο σε πρωϊνό πρόγραμμα.Απλά λάθος κατάλαβα όπως διάβαζα τα μηνύματά σας.
΄Για το φύλλο αξιολόγησης υπάρχει αλλά δεν το έχω δει ποτέ.Ομως θυμάμαι οτι πριν απο 3-4 χρόνια αξιολογούσαμε εμεις το πρόγραμμα της ΠΔΣ και τον σχεδιαστή




Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 10:24:48 μμ »
Eγω δεν ειχα ιδεα για αξιολογηση και κανω 4 χρονια ΠΔΣ. Δεν κανω αρνητικα σχολια για τους μονιμους ουτε κατηγορω το αν παιρνουν ΠΔΣ. Καποιοι εχουν γυρισει ολα τα κατσικοχωρια για να ειναι εκει που ειναι. Στην πλειοψηφια τους οι συναδελφοι με εχουν βοηθησει πραγματικα. Ομως αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει και μια μικρη μεριδα που όπως ειπα παιρνουν ΠΔΣ χωρις να τη διδασκουν (δεν θα με πειραζε αν διδασκαν κανονικα) και παιρνουν τα παιδια ιδιαιτερα, καποιοι εκβιαζουν τους μαθητες οτι αν δεν πηγαινουν στην προσθετη και διαλυθει το τμημα θα τους αφησουν στην ιδια ταξη. Επίσης καποια φιλολογος της εκλεισα ραντεβου για να μιλησουμε για το τι θα την εξυπηρετουσε να εκανα για το καλο των παιδιων και ενω πηγα και περιμενα αυτη πηγε με μια άλλη καθηγητρια για καφε. Επισης καποια άλλη την ειχα παρακαλεσει να μου δωσει ενα βιβλιο καθηγητη ενοψει ΑΣΕΠ για να το βγαλω φωτοτυπιες και μου το αρνηθηκε.
Ανεφερα αυτα τα αρνητικα ομως υπηρχαν και πολλοι συναδελφοι που με βοηθησαν, ενδιαφερθηκαν και εκαναν πραγματικο αγωνα μεσα στο σχολειο για να κρατησουν το επιπεδο του σχολειου και των παιδιων . Υπήρχε μονιμη που εφαγε ωρες εξηγωντας μου πραγματα για τον ΑΣΕΠ όπως και συναδελφοι που εστειλαν χαρτι στη δευτεροβαθμια για να ξαναπαω στο σχολειο τους και την επομενη χρονια. Αυτα δεν μπορω να τα ξεχασω.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 11:51:11 μμ »
Aν θέλετε πείτε μου να σας στείλω τα έντυπα να τα δείτε (αν το σύστημα βέβαια ειναι ανοικτό)
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:30:40 μμ »
Εχω ακούσει και εγώ για μόνιμο που δεν έκανε μάθημα στην ΠΔΣ και οταν ο αξιολογητής ανακοίνωσε στο σύλλογο οτι θα κόψει τα τμήματα που δεν γίνονται καθόλου, αντέδρασε πολύ άσχημα.

Εχω και εγω προσωπική εμπειρία σαν και την δική σου.Και μάλιστα μας κοιτούσε με μισό μάτι.Κάθε φορά -φυσικός αυτός-έβαζε ασκήσεις παλούκια και ρωτούσε:δεν σας την έλυσε ο Καθηγητής της πρόσθετης?
Το φαινόμενο αυτό το συνάντησα κατά 90% μέσα στην πόλη, ενω όσες φορές είχα σε χωριά ήταν
πολύ καλύτερα.Να σας πω οτι ωρομίσθια και ΠΔΣ ξεκίνησα απο το 1999. Με μηδενική τότε εννοείται προϋπηρεσία και χωρίς βύσμα.Εχω δει και κακά αλλά και πολύ καλά.Ανθρωποι με μεράκι και συνέπεια γι αυτό που κάνουν΄ειτε σχεδιαστές είτε ωρομίσθιοι, και να μπαίνουν στο περιθώριο για ευνόητους λόγους. Ομως   
 απο τότε που ο λόγος του σχεδιαστή και των μαθητών δεν περνά καθόλου,τουλάχιστον στην δικιά μου πόλη, έπεσε η απόδοση της ΠΔΣ γιατι πολλοί πηγαίνουν μόνο για τα μόρια και για τα χρήματα όσοι καταφέρνουν και έχουν πολλές ωρες καθώς και αρκετοί  μόνιμοι
Ομως τονίζω οτι ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται γι΄αυτό που κάνουν

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 04:29:22 μμ »
συνάδελφοι γεια σας ;D

Στις περιοχές που υπηρετείτε πληρώθηκε η ΠΔΣ του 2005 - τρίτο τρίμηνο που περιμένουμε. Εχετε κάποια πληροφορία; ???
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 08:49:44 μμ »
Den plirothike kai efoson oi sindikalistes den minisoun to kratos na ta paroume entoka tha tous parakalame gia ayta pou mas hrostane!!!!!! Epipleon gia tin pds to na tin pairnoyn monimoi den to theoro sosto as afisoun kai kanena allon na faei psomi. Episis giati den ehei axiokratika kritiria? Oloi xeroun oti pds= visma min geliomaste , Se shesi me tin douleia tora. Otan tin xekinane 1 noemvrioy enneoeitai oti ayto ginetai skopima gia na doyleyoun ta frontistiria alla ftaine goneios kai mathites kai kathigites giati i prostheti ehei katantisei parking paidion. Kalo tha itan na ehei sindromi 100 eyro etision giati mono otan plironei kapoios katalavainei distihos :-(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.177 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.