*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 21516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 29, 2007, 01:11:50 πμ »
Αγαπητε Siobaras,δωσε τοπο στην οργη ,δεν εχεις καταλαβει οτι πολλοι εχουν στεναχωρεθει και ριχνουν καρφια για τον διαγωνισμο?Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια, εχω μια απορια ομως , γιατι συνεχιζουν να δινουν αφου πιστευουν οτι ο διαγωνισμος ειναι διαβλητος ,εγω αν το πιστευα δεν θα εδινα ουτε για την εμπειρια.Τωρα για την ΠΔΣ συμφωνω απολυτα με τον bill ξερουμε ολοι πως γινονται οι προσληψεις εκει και δεν το θεωρω κακο οι μονιμοι να συμπληρωνουν με αυτο τον τροπο τον μισθο τους,αλλωστε η ΠΔΣ δεν εγινε για να παρουν μορια οι αδιοριστοι, αλλα για να βοηθηθουν καποιοι αδυνατοι μαθητες η καποιοι μαθητες που δεν ειχαν την δυνατοτητα να πανε φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:10 »

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 29, 2007, 01:24:01 πμ »
Αγαπητε Siobaras,δωσε τοπο στην οργη ,δεν εχεις καταλαβει οτι πολλοι εχουν στεναχωρεθει και ριχνουν καρφια για τον διαγωνισμο?Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια, εχω μια απορια ομως , γιατι συνεχιζουν να δινουν αφου πιστευουν οτι ο διαγωνισμος ειναι διαβλητος ,εγω αν το πιστευα δεν θα εδινα ουτε για την εμπειρια.Τωρα για την ΠΔΣ συμφωνω απολυτα με τον bill ξερουμε ολοι πως γινονται οι προσληψεις εκει και δεν το θεωρω κακο οι μονιμοι να συμπληρωνουν με αυτο τον τροπο τον μισθο τους,αλλωστε η ΠΔΣ δεν εγινε για να παρουν μορια οι αδιοριστοι, αλλα για να βοηθηθουν καποιοι αδυνατοι μαθητες η καποιοι μαθητες που δεν ειχαν την δυνατοτητα να πανε φροντιστηριο.
Αγαπητή Λουλού.Δεν είμαι σίγουρα αλεπού και δεν κάνω σίγουρα κρεμαστάρια ό,τι δε φτάνω. Προσωπικά δεν έχω κανένα κόλλημα με όσους συναδέλφους διορίστηκαν.Πέρασαν όλοι από το λούκι του ΑΣΕΠ  και άξιζαν το διορισμό.Το ότι εγώ π.χ δεν κατάφερα να διοριστώ δε με καθιστά σίγουρα αλεπού...Και σίγουρα η ΠΔΣ δεν έγινε για να συμπληρώνουν το μισθό τους οι μόνιμοι, αλλά για να βοηθηθούν κάποιοι αδύνατοι μαθητές...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 29, 2007, 01:45:36 πμ »
Το ρήμα "τρυπώνω" δεν έχει απαραιτήτως αρνητική σημασία. Για μένα έχει περισσότερο τη σημασία "καταφέρνω να μπω". Όποιος δεν το κατάλαβε πρόβλημά του και ποσώς με ενδιαφέρει.

Δεύτερον, για όποιον πετάει υπονοούμενα για αλεπούδες και κρεμαστάρια ας πάει να δει το μήνυμα που έστειλα προς όλους τους διοριστέους αμέσως μόλις βγήκαν τα αποτελέσματα http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2405.msg21401#msg21401 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ.

Τρίτον, δεν απευθύνθηκα σε κανέναν προσωπικά,΄είμαι από αυτούς που αν θέλω να το κάνω δεν κολάω. Από κει και πέρα όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Τέλος, όσοι εξακοντίζουν καρφιά για προσωπικές στιγμές κλπ δείχνουν το επίπεδο-δάπεδο που τους χαρακτηρίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2007, 02:13:32 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 29, 2007, 02:16:25 πμ »
Παιδιά η προυπηρεσία ΠΔΣ παίζει ρόλο για την τοποθέτηση νεοδιόριστου σε σχολείο ?

Νομίζω ότι παίζει (όπως και κάθε προϋπηρεσία), αφού βέβαια έχει βγει η περιοχή τοποθέτησης.

Μεταξύ δύο εκπαιδευτικών με ίδια κοινωνικά κριτήρια (ή ισοβαθμία τελοσπάντων) κάποιος που έχει έστω και τις "αθώες" 2 ώρες ΠΔΣ προηγείται σε επιλογή σχολείου έναντι κάποιου χωρίς προϋπηρεσία.

Rica σαν πολλά να μαζεύονται τα μηνύματά σου που παρερμηνεύονται τώρα τελευταία και δεν έχει παντού μύγες...
Και είσαι και φιλόλογος...

Αν θες να μη θεωρώ ότι απευθύνεσαι προσωπικά σε μένα, τότε παρακαλώ μην ξεκινάς τα μηνύματα σου με "Προς Siobaras" γιατί μπερδεύομαι.

Επίσης εκ παραδρομής απάντησα στην παρακάτω φράση σου:

Siobaras, για όσους έχουν όρεξη για πολλή δουλειά με πολλές ώρες και πολλά λεφτά μη ξεχνάς ότι υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Δεν χρειάζεται να μπούμε όλοι στο δημόσιο.

Ζητώ συγνώμη. Τώρα που το ξανακοιτάω είναι προφανές ότι απευθύνεσαι σε κάποιον άλλον...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:40:10 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 29, 2007, 02:22:15 πμ »
Σου έστειλα pm να λύσουμε το πρόβλημα σε προσωπικό επίπεδο και το συνεχίζεις. Αν και θα μπορούσα να το συνεχίσω σταματάω. Συνέχισε μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 29, 2007, 03:37:39 πμ »
Παιδιά η προυπηρεσία ΠΔΣ παίζει ρόλο για την τοποθέτηση νεοδιόριστου σε σχολείο ?

Νομίζω ότι παίζει (όπως και κάθε προϋπηρεσία), αφού βέβαια έχει βγει η περιοχή τοποθέτησης.

Μεταξύ δύο εκπαιδευτικών με ίδια κοινωνικά κριτήρια (ή ισοβαθμία τελοσπάντων) κάποιος που έχει έστω και τις "αθώες" 2 ώρες ΠΔΣ προηγείται σε επιλογή σχολείου έναντι κάποιου χωρίς προϋπηρεσία.

Rica σαν πολλά να μαζεύονται τα μηνύματά σου που παρερμηνεύονται τώρα τελευταία και δεν έχει παντού μύγες...
Και είσαι και φιλόλογος...

Αν θες να μη θεωρώ ότι απευθύνεσαι προσωπικά σε μένα, τότε παρακαλώ μην ξεκινάς τα μηνύματα σου με "Προς Siobaras" γιατί μπερδεύομαι.

Επίσης εκ παραδρομής απάντησα στην παρακάτω φράση σου:

Siobaras, για όσους έχουν όρεξη για πολλή δουλειά με πολλές ώρες και πολλά λεφτά μη ξεχνάς ότι υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Δεν χρειάζεται να μπούμε όλοι στο δημόσιο.

Ζητώ συγνώμη. Τώρα που το ξανακοιτάω είναι προφανές ότι απευθύνεσαι σε κάποιον άλλον...


Διαβάζοντας το αμέσως προηγούμενο μήνυμα της rica ήμουν έτοιμος να απαντήσω ,

αλλά με πρόλαβε  ο Siobaras ,με την απάντηση του οποίου συμφωνώ απολύτως ,οπότε .......

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2007, 03:57:47 πμ από bilstef »

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 29, 2007, 03:53:06 πμ »
Και σίγουρα η ΠΔΣ δεν έγινε για να συμπληρώνουν το μισθό τους οι μόνιμοι, αλλά για να βοηθηθούν κάποιοι αδύνατοι μαθητές...

Μπράβο ,συμφωνώ και επαυξάνω

οπότε αν σκεφτούμε τα παιδιά -μαθητές ,αλλά και την ίδια την εγκύκλιο και τα πραγματικά κριτήρια που βάζει (όπου εμπλέκει και το σύλλογο γονέων -αλλά αυτοί δηλ εμείς οι γονείς όταν δεν αναλαμβάνουμε τα καθήκοντα του ρόλου μας ,και μάλιστα θεσμοθετημένα ,το μόνο που κάνουμε είναι να φωνάζουμε για το μπάχαλο -ότι δεν δουλεύει σωστά η πδσ κλπ)
ερχόμαστε στην απάντηση της ερώτησης που έχω θέσει εδω και πολύ καιρό .

Τώρα θα ξαναρωτήσω : γιατί να μη μπορώ ,εγώ ο βασίλης , όντας διορισμένος να πάρω μέχρι και 7 ώρες ΠΔΣ ;

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 29, 2007, 10:30:22 πμ »
Προσωπικα δεν θιχτηκα με αυτα που ειπε η rica για τους διορισμενους, αν και ειμαι στους διοριστεους του ΑΣΕΠ.

Παρ'ολα αυτα το ρημα 'τρυπωνω' υποδηλωνει μια πονηρια, οτι καποιος μπηκε καπου που δεν θα επρεπε να ηταν με δολιο τροπο. Π.χ. 'Τρυπωσε σαν τον ποντικο', ή  'ο πρωην αντρας της τρυπωσε σπιτι της χωρις να το καταλαβει...'

Ο Μπαμπινιωτης δινει την εξης εξηγηση: 'αναζητω επαγγελματικες, οικονομικες κ.α. ευκαιριες και καταφερνω να συμμετασχω σε αυτες (με πονηρο ή εξυπνο τροπο)'

Επισης θελω να πω οτι οι αποψεις του Siobaras και του bilstef με εκαναν να σκεφτω δυο πραγματα παραπανω, πιο σφαιρικα.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 29, 2007, 10:52:05 πμ »
Θα παρακαλέσω για άλλη μια φορά να αφήσουμε στην άκρη την προηγούμενη διαμάχη και να μείνουμε στην ενημερωτική πλευρά του θέματος.
Δεν νομίζω ότι απαντήσεις που αφορούν τα συγκεκριμένα post έχουν να δώσουν κάτι στο θέμα. Ας μην το χωρίσουμε σε δυό στρατόπεδα  ;)

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:10:50 πμ »
Εχεις δικιο Admin,εγω προσωπικα ζητω συγγνωμη αν εθιξα καποιο συναδελφο.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 12:20:39 πμ »
Αχ Ελλάδα!!!
Δεν βλέπεται τι κάνουν?
Δίνουν μια ελπίδα στους ωρομίσθιους για να τους κάνουν να σιωπάσουν !!!
Δεν είναι λύση στην ανεργία και στην εκμετάλευση των φροντιστηρίων η ΠΔΣ. Και απο τη στιγμή που δεν δίνονται οι ώρες με αξιοκρατικά κριτήρια, δεν μας τιμά να ζητάμε να τρυπώσουμε στο δημόσιο με αυτό τον τρόπο. Αλλά να μου πείς, στην Ελλάδα δεν είμαστε? Δεν σε αφήνει το σύστημα να αγιάσεις !!!!!!!!
Αντι να μαλώνουμε μεταξύ μας , καλύτερα να βρούμε τρόπους να διεκδικήσουμε αυτήν την πολυπόθητη ''αξιοπρέπεια''.
Οσο για την ΠΔΣ ας πούμε οτι ίσως καλό θα ήταν να μην την κάνουν μόνιμοι απο την άποψη οτιι οι αδιόριστοι έχουν πιθανότατα τα χρήματα περισσότερη ανάγκη, αλλα είναι ανάγκη να δίνονται μόρια και για διορισμό απο τη στιγμή που οι προσλήψεις σε αυτήν δεν γίνονται με αξιοκρατικό τρόπο?

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2007, 12:26:51 πμ από JOY »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 12:41:22 πμ »
Και βεβαια οι αδιοριστοι εχουν αναγκη να παιρνουν εστω και τα 100 ευρω το μηνα της ΠΔΣ αλλά δυστυχως μεχρι στιγμης δεν εχουμε παρει τιποτα. Μεχρι να τα παρουμε θα φτανουν μονο για τσιχλες. :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος sk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 03:59:35 μμ »
Παιδιά προς θεού! Αφήστε την ΠΔΣ για τους αδιόριστους!!!!
Οι αδιοριστοι μπορούν να κάνουν ιδιαίτερα,... Οι μόνιμοι όχι....
(διορίστηκα με ΑΣΕΠ χωρίς προυπηρεσία)
 ;)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 04:30:49 μμ »
Μακαρι να το ελεγαν ολοι οι μονιμοι αυτο, δηλαδη οτι δεν ειναι σωστο να κανουν ιδιαιτερα. Δυστυχως εχουν πεσει στην πλωρη μου μονιμοι που παιρνουν ιδιαιτερα μεσα από το σχολειο και μερικοι μαλιστα δεν κανουν ουτε μαθημα παρα κάποιοι πηγαινουν μονο για να παρουν την εισπραξη. Επίσης εχω προσεξει οτι καποιοι μονιμοι που κανουν ΠΔΣ δεν εχουν δουλεψει ουτε μια ωρα αλλά μαζευουν τις υπογραφες από τα παιδια την ωρα που κανουν το κανονικο τους μαθημα. Δυστυχως ολα αυτα με την ανοχη καποιων μονιμων συναδελφων τους. Το ξερατε οτι για τους ωρομισθιους της ΠΔΣ υπαρχει φυλλο αξιολογησης ενω για τους μονιμους οχι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.