*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 21539 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 27, 2007, 10:39:00 μμ »
Είναι να αναρωτιέται κανείς, εάν όσοι αδιόριστοι κατακρίνουν τώρα γενικώς και αορίστως τους μόνιμους, θα κάνουν το ίδιο όσον αφορά στην ΠΔΣ -για να μην μιλήσω για ιδιαίτερα κλπ- όταν ποτέ μονιμοποιηθούν.

Η ερώτηση είναι ασφαλώς ρητορική, δεν περιμένω απάντηση...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:29:44 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 28, 2007, 03:49:29 πμ »
Ποια ηθική παροτρύνει κάποιον να γλείψει ,να παρακαλέσει ,να βάλει βουλευτές ,να.... να..... για να πάρει 2-4-6-8-10 ώρες ΠΔΣ .Ποια Τσίπα έχει κάποιος που του φτιάχνουν τμήμα σε δυσπρόσιτο ,του δείνουν και πρωϊνές ώρες και γράφει 9 και κάτι μόρια (περισσότερα και από αναπληρωτή); Για να μη πώ για την ηθική και τσίπα αυτού που ενώ δεν πατάει μαθητής στην τάξη της ΠΔΣ ,αυτός γράφει ώρες παίρνει μόρια και πληρώνετε . (μη μου πέιτε ότι δεν συμβαίνουν αυτά!!)


Μα φυσικά και συμβαίνουν! Αυτή είναι η μεγάλη "πληγή" του συστήματος. Αυτό όμως είναι άσχετο με το ζήτημά μας. Θα δεχόμουν να μου πεις "ναι, ΠΔΣ να πάει στους αδιόριστους αλλά με ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια" και όχι αυτό που μου λες τώρα ότι αφού δεν υπάρχει αξιοκρατία καλύτερα να πάει στους μόνιμους. Δηλαδή ακολουθούμε τακτική "πονάει δόντι - βγάζει δόντι"; Τουλάχιστον ο σύλλογος στον οποίο ανήκω εγώ θεωρεί πρωταρχικό του αίτημα την υποστήριξη προώθηση λύσεων για αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ. Τώρα για τους διορισμούς που μου λες αυτό είναι άλλο καπέλο. Το καλύτερο είναι να έχουμε στόχους/προτάσεις/αιτήματα για έναν δίκαιο τρόπο διορισμών παράλληλα όμως να πατάμε και στη γη και να αντιμετωπίζουμε ρεαλιστικά την ήδη υπάρχουσα κατάσταση.

Είναι να αναρωτιέται κανείς, εάν όσοι αδιόριστοι κατακρίνουν τώρα γενικώς και αορίστως τους μόνιμους, θα κάνουν το ίδιο όσον αφορά στην ΠΔΣ -για να μην μιλήσω για ιδιαίτερα κλπ- όταν ποτέ μονιμοποιηθούν.

Η ερώτηση είναι ασφαλώς ρητορική, δεν περιμένω απάντηση...

Για μένα η ερώτησή σου δέχεται απάντηση και δεν είναι ρητορική. Επαναλαμβάνω λοιπόν: εξαρτάται από το άτομο και από το πόσο γρήγορα ξεχνάει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2007, 03:53:47 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 28, 2007, 06:57:39 πμ »
Είναι να αναρωτιέται κανείς, εάν όσοι αδιόριστοι κατακρίνουν τώρα γενικώς και αορίστως τους μόνιμους, θα κάνουν το ίδιο όσον αφορά στην ΠΔΣ -για να μην μιλήσω για ιδιαίτερα κλπ- όταν ποτέ μονιμοποιηθούν.

Η ερώτηση είναι ασφαλώς ρητορική, δεν περιμένω απάντηση...
Aγαπητέ συνάδελφε, ίσως να κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντίληψη περί σωστού και λάθους. Μην προτρέχεις. Περίμενε να διοριστούμε και τότε κρίνε μας.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 28, 2007, 10:26:24 πμ »
Η άποψη που θα διατυπώσω (παραδόξως) εμπίπτει στην κουβέντα του thread, αλλά δε νομίζω να έχει ακουστεί.
Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να θεωρει εξαντλητικο το προγραμμα των 21 ωρων

Αντίθετα η δημόσια εκπαίδευση (και το δημόσιο γενικότερα) σε εξαναγκάζει σε ένα συμβιβασμό χαμηλού πακέτου αποδοχών - χαλαρών συνθηκών εργασίας.
Στα πλαίσια αυτής της τοποθέτησης, θεωρώ ηθικό δικαίωμα του μόνιμου να διεκδικήσει όσες ώρες ΠΔΣ του επιτρέπει ο νόμος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απαξιώνω τις ικανότητες των αδιόριστων συναδέλφων ή ότι αδιαφορώ για τα προβλήματά τους.




Καποτε ενας συναδελφος διορισμενος χρόνια μου ειπε: 'Εμεις κανουμε οτι δουλευουμε, κι αυτοι κανουν οτι μας πληρωνουν...' Ηταν η δευτερη χρονια που δουλευα σε δημοσιο σχολειο και η πρωτη στη δευτεροβαθμια. Αυτη η φραση μου εχει μεινει. Νομιζω οτι αυτο ισχυει γενικα στην Ελλαδα: ολοι κανουν οτι κανουν κατι, αλλα ποτε δεν το κανουν. λιγο μπερδεμα, αλλα αληθινο. Θα συμφωνησω με τον Siobaras, κατι δινεις, κατι παιρνεις σε καθε περιπτωση....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:29:44 »

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 28, 2007, 12:05:25 μμ »


Μα φυσικά και συμβαίνουν! Αυτή είναι η μεγάλη "πληγή" του συστήματος. Αυτό όμως είναι άσχετο με το ζήτημά μας. Θα δεχόμουν να μου πεις "ναι, ΠΔΣ να πάει στους αδιόριστους αλλά με ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια" και όχι αυτό που μου λες τώρα ότι αφού δεν υπάρχει αξιοκρατία καλύτερα να πάει στους μόνιμους. Δηλαδή ακολουθούμε τακτική "πονάει δόντι - βγάζει δόντι"; Τουλάχιστον ο σύλλογος στον οποίο ανήκω εγώ θεωρεί πρωταρχικό του αίτημα την υποστήριξη προώθηση λύσεων για αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ. Τώρα για τους διορισμούς που μου λες αυτό είναι άλλο καπέλο. Το καλύτερο είναι να έχουμε στόχους/προτάσεις/αιτήματα για έναν δίκαιο τρόπο διορισμών παράλληλα όμως να πατάμε και στη γη και να αντιμετωπίζουμε ρεαλιστικά την ήδη υπάρχουσα κατάσταση.

αγαπητή rica

προφανώς διαβάζεις επιλεκτικά ή δεν ξέρεις να διαβάζεις .

Από που μου αποδίδεις το "αφού δεν υπάρχει αξιοκρατία καλύτερα να πάει στους μόνιμους." .Που το διάβασες ; Πού έγραψα κάτι τέτοιο ;
Η θέση μου, όπως την έγραψα είναι "Να πώ επίσης ότι είμαι εντελώς αντίθετος με το πώς λειτουργεί -ΑΝ λειτουργεί (φτιάχνονται τμήματα για να βολευτούν κάποιοι) -η ΠΔΣ ,και είμαι υπέρ επέκτασης του ωραρίου το μεσημέρι με προσλήψεις καθηγητών για την κάλυψη του ωραρίου όπως πχ συμβαίνει με τους δασκάλους ." Διαφωνείς ;

Γράφεις "Τουλάχιστον ο σύλλογος στον οποίο ανήκω εγώ θεωρεί πρωταρχικό του αίτημα την υποστήριξη προώθηση λύσεων για αξιοκρατικές προσλήψεις στην ΠΔΣ." και γώ μαζί σας και μάλιστα προσφέρομαι να βοηθήσω ,αν θέλετε . Και μάλιστα έγραψα "Για μένα ο διορισμένος θα δείξει την αλληλεγγύη του στον αδιόριστο αν προσπαθήσει ,μέσω ΟΛΜΕ; να μη ξεχάσει την αδιοριστία του και προσπαθήσει να βρεί τον καταλληλότερο και διαφανέστερο  και χωρίς παράθυρα τρόπο (να συμπληρώσω παντός)διορισμού κατα το ρητό (ή κάτι τέτοιο ,δεν το θυμάμαι ) είναι καλύτερα να μαθεις να φτιάχνεις ψωμί παρά να το ζητάς."

Γράφεις "Το καλύτερο είναι να έχουμε στόχους/προτάσεις/αιτήματα για έναν δίκαιο τρόπο διορισμών παράλληλα όμως να πατάμε και στη γη και να αντιμετωπίζουμε ρεαλιστικά την ήδη υπάρχουσα κατάσταση." εγώ τι άλλο έγραψα ;

Εσύ -εις όμως (αντιγράφω από το blog "ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΕΣΒΟΥ" )"Θεωρούμε και, ως εκ τούτου, στηρίζουμε την άποψη πως η μόνη πραγματικά αξιοκρατική μέθοδος προσλήψεων εκπαιδευτικών στο δημόσιο σχολείο είναι με βάση τη χρονολογία λήψης πτυχίου. " να ρωτήσω τι σχέση έχει το "να πατάμε και στη γη και να αντιμετωπίζουμε ρεαλιστικά την ήδη υπάρχουσα κατάσταση." με την παραπάνω αξιοκρατική (; ) μέθοδο;

φιλικά
Βασίλης Στεφανίδης ,αδιόριστος από το 1986 και διορισμένος το 2007
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2007, 12:16:15 μμ από bilstef »

Αποσυνδεδεμένος JN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 28, 2007, 12:35:05 μμ »
Παιδιά η προυπηρεσία ΠΔΣ παίζει ρόλο για την τοποθέτηση νεοδιόριστου σε σχολείο ?

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 28, 2007, 01:24:13 μμ »


αγαπητή rica

προφανώς διαβάζεις επιλεκτικά ή δεν ξέρεις να διαβάζεις .

Το "ή δεν ξέρεις να διαβάζεις" είναι τελείως άκυρο και δεν θα ασχοληθώ μ'αυτό. Ενδεχομένως να παρερμήνευσα κάτι κι αυτό είναι το μόνο που δέχομαι.



Εσύ -εις όμως (αντιγράφω από το blog "ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΕΣΒΟΥ" )"Θεωρούμε και, ως εκ τούτου, στηρίζουμε την άποψη πως η μόνη πραγματικά αξιοκρατική μέθοδος προσλήψεων εκπαιδευτικών στο δημόσιο σχολείο είναι με βάση τη χρονολογία λήψης πτυχίου. " να ρωτήσω τι σχέση έχει το "να πατάμε και στη γη και να αντιμετωπίζουμε ρεαλιστικά την ήδη υπάρχουσα κατάσταση." με την παραπάνω αξιοκρατική (; ) μέθοδο;



Ως προς αυτό. Η πρόταση για προσλήψεις στην ΠΔΣ με βάση το έτος λήψης πτυχίου ήταν η πρώτη που διατυπώθηκε από τα παιδιά στο σύλλογο, τις τελευταίες μέρες, όμως, συζητάμε να αναθεωρήσουμε και να ζητήσουμε ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΔΣ προσλήψεις βάσει του πίνακα ωρομισθίων του νομού που θα ζητήσουμε να μας δημοσιεύσουν. Δεν έχουμε οριστικοποιήσει γι' αυτό και δεν το τροποποίησα ακόμη στο κείμενο του blog μας.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 28, 2007, 03:21:03 μμ »
Είναι να αναρωτιέται κανείς, εάν όσοι αδιόριστοι κατακρίνουν τώρα γενικώς και αορίστως τους μόνιμους, θα κάνουν το ίδιο όσον αφορά στην ΠΔΣ -για να μην μιλήσω για ιδιαίτερα κλπ- όταν ποτέ μονιμοποιηθούν.

Η ερώτηση είναι ασφαλώς ρητορική, δεν περιμένω απάντηση...

Για μένα η ερώτησή σου δέχεται απάντηση και δεν είναι ρητορική. Επαναλαμβάνω λοιπόν: εξαρτάται από το άτομο και από το πόσο γρήγορα ξεχνάει...
Παράθεση

Ακριβώς λοιπόν επειδή είναι κάτι που μένει να αποδειχθεί, για τον καθένα ξεχωριστά, καλό θα είναι να αφήσουμε για τώρα τις εκ του ασφαλούς κρίσεις.  :)

Θάνο, ισχύει και για σένα η ίδια απάντηση. Να προσθέσω απλώς, επειδή βιάστηκες λίγο να διατυπώσεις κρίση για μένα, ότι εγώ τώρα διορίζομαι και γενικότερα δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μία ώρα ΠΔΣ.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 28, 2007, 03:42:17 μμ »
Είναι να αναρωτιέται κανείς, εάν όσοι αδιόριστοι κατακρίνουν τώρα γενικώς και αορίστως τους μόνιμους, θα κάνουν το ίδιο όσον αφορά στην ΠΔΣ -για να μην μιλήσω για ιδιαίτερα κλπ- όταν ποτέ μονιμοποιηθούν.

Η ερώτηση είναι ασφαλώς ρητορική, δεν περιμένω απάντηση...

Για μένα η ερώτησή σου δέχεται απάντηση και δεν είναι ρητορική. Επαναλαμβάνω λοιπόν: εξαρτάται από το άτομο και από το πόσο γρήγορα ξεχνάει...
Παράθεση

Ακριβώς λοιπόν επειδή είναι κάτι που μένει να αποδειχθεί, για τον καθένα ξεχωριστά, καλό θα είναι να αφήσουμε για τώρα τις εκ του ασφαλούς κρίσεις.  :)

Θάνο, ισχύει και για σένα η ίδια απάντηση. Να προσθέσω απλώς, επειδή βιάστηκες λίγο να διατυπώσεις κρίση για μένα, ότι εγώ τώρα διορίζομαι και γενικότερα δεν έχω πάρει ποτέ ούτε μία ώρα ΠΔΣ.
Αγαπητέ συνάδελφε δε συνηθίζω να κρίνω αβασάνιστα συναδέλφους, ούτε να διατυπώνω ρητορικές ερωτήσεις για μελλοντικές καταστάσεις. Και επίσης δεν κατατάσσω όλους τους συναδέλφους,διορισμένους και αδιόριστους, σε μια κατηγορία ανθρώπων.Ούτε γενικεύω. Αμφισβήτησες τις αντιστάσεις ενός αδιόριστου και υπέθεσες ότι μόλις διοριστεί θα αναζητήσει ώρες Π.Δ.Σ. .Άρα με τη ρητορική σου ερώτηση, έκρινες όχι μόνο εμένα, αλλά το σύνολο των αδιορίστων συναδέλφων. Μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε αγαπητέ συνάδελφε. Παρεμπιπτόντως, συγχαρητήρια για το διορισμό σου και καλή τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 28, 2007, 03:52:51 μμ »
Το μόνο που αμφισβήτησα είναι οι εκ του ασφαλούς κρίσεις. Αυτό το νόημα είχε άλλωστε, για μένα, και η ρητορική ερώτηση. 'Οπως και να'χει, πιστεύω πως έγιναν σαφείς οι απόψεις εκατέρωθεν και δεν πρόκειται να επανέλθω. Ευχαριστώ για τις ευχές και καλή τύχη και σε εσένα.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 28, 2007, 07:39:15 μμ »
Εν προκειμένω δεν έχουμε να κάνουμε με νομικούς κώδικες αλλά με ηθικούς.  Ναι, η εγκύκλιος ορίζει ότι η ΠΔΣ μπορεί να γίνεται σε ποσοστό 60% από αδιόριστους και 40% από μόνιμους. Από κει και πέρα επαφίεται στην ατομική συνείδηση του καθενός (κοινώς στην τσίπα του) το αν θα επικαλεστεί ή όχι το νόμιμο αυτό δικαίωμά του και θα πάρει αυτές τις ώρες προκειμένου να δουλέψει περισσότερο και να βγάλει πιο πολλά λεφτά. Εκείνος, ο μόνιμος εννοώ, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τρύπωσε (είτε περιμένοντας κάποια χρόνια μέσω πίνακα, είτε μέσω ΑΣΕΠ, είτε με λαμογιές από βυσματικές ώρες).

Rica πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ μαζί σου.

Αλλά επειδή πρόκειται για δημόσιο διάλογο, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να σου απαντήσω στο ύφος που σου αρμόζει.

Αρχικά, δεν δέχομαι ΚΑΝΕΝΑΣ να αφήνει υποννοούμενα για το πώς διορίστηκα.
Άρα όταν απευθύνεσαι προσωπικά σε μένα, το ρήμα "τρύπωσε" σου επιτρέπω να το χρησιμοποιείς μόνο όταν μου περιγράφεις προσωπικές στιγμές σου.

Είχα τα @@ να παραιτηθώ από ΜΟΝΙΜΟΣ στην τράπεζα (όπου επίσης είχα μπει με διαγωνισμό για μεταπτυχιακούς - 47 άτομα από 2500)  2-3 μήνες πριν τον ΑΣΕΠ και να περάσω ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΜΟΥ.
Ούτε έπιασα το Δ/ντη του σχολείου μου για ΠΔΣ, ούτε τους πολιτικούς που μπορεί να γνωρίζω, ούτε κανέναν άλλον ημιτασιόν άνθρωπο που εξυπηρετεί ημετέρους.

Πρώτ'απ'όλα ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΙ Η ΗΘΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΔΣ;. Όταν ο άλλος παίρνει τις ώρες με το κατάλληλο τηλέφωνο και μετά από κάποια χρόνια διορίζεται πού σκατά βλέπεις εσύ την ηθική;

Siobaras, για όσους έχουν όρεξη για πολλή δουλειά με πολλές ώρες και πολλά λεφτά μη ξεχνάς ότι υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας. Δεν χρειάζεται να μπούμε όλοι στο δημόσιο.

Κάποιος δηλαδή που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΔΑΣ από τα 32 του, δεν έχει δικαίωμα στη μονιμότητα, στην ασφάλιση του δημοσίου και τα υπόλοιπα προνόμια του δημοσίου; Μόνο όποιος βαριέται να δουλεύει πρέπει να μπαίνει στο δημόσιο;

Πραγματικά επιβεβαιώνεις την ρήση: "Το συνολικό IQ στον κόσμο παραμένει σταθερό. Ο πληθυσμός αυξάνει..."
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 28, 2007, 07:55:50 μμ »
τις τελευταίες μέρες, όμως, συζητάμε να αναθεωρήσουμε και να ζητήσουμε ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΔΣ προσλήψεις βάσει του πίνακα ωρομισθίων του νομού που θα ζητήσουμε να μας δημοσιεύσουν. Δεν έχουμε οριστικοποιήσει γι' αυτό και δεν το τροποποίησα ακόμη στο κείμενο του blog μας.

Έχετε υπόψιν ότι : μπορεί όποιος ενδιαφέρεται και έχει έννομο συμφέρο (πχ έχει κάνει αίτηση για ΠΔΣ ή ωρομίσθιος) να ζητήσει να του δωθεί και εγγράφως ο αντίστοιχος πίνακας .
Αν -λέω αν (που είναι έως και σίγουρο) σας αρνηθούν κάντε αίτηση ,όπου θα ζητάτε έγγραφη απάντηση , (μη σας πουν δεν την παραλαμβάνουν -υποχρεούνται κατα καθήκον ) ζητήστε να πρωτοκοληθεί και περιμένετε να σας απαντήσουν .Υποχρεούνται νομίζω σε εύλογο διάστημα 10ημερών να σας απαντήσουν .Ανάλογα πράττετε (δικηγόρο ,τηλ στο Υπεπθ , το τηλ στο Υπεπθ γενικά πρέπει να χρησιμοποιητε και ως απειλή και ως πραγματικότητα)
φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 28, 2007, 08:35:35 μμ »
Θα παρακαλούσα να πέσουν οι τόνοι και να αποφεύγονται οι εντάσεις. Μερικά pm ίσως να βοηθούσαν στην επίλυση κάποιων πιθανών παρεξηγήσεων.
Ας κρατήσουμε την κουβέντα καθαρή και στα όρια της ενημέρωσης των μελών και μόνο.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 29, 2007, 12:46:58 πμ »
Γενικά συμφωνώ Lena.
'Οταν όμως ένας Διαχειριστής - "Hero Member" σε χαρακτηρίζει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και ΔΗΜΟΣΙΑ ανήθικο, χωρίς τσίπα και υποννοεί ότι ίσως είσαι και βίσμα δεν γίνεται να απαντήσεις με pm ή να μην απαντήσεις καθόλου.

Δύο περιπτώσεις υπάρχουν :
1) Αυτά που γράφει τα πιστεύει.
2) Δεν καταλαβαίνει ότι προσβάλλει με αυτά που γράφει.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν έχω λόγο να συνεχίσω οποιουδήποτε είδους συζήτηση, αλλά οφείλω να προστατέψω την αξιοπρέπειά μου δημόσια.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.