*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 21437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 21, 2007, 02:22:21 πμ »
Eχεις απόλυτο δίκιο με τη μονη διαφορά ότι το βύσμα είναι ίδιον σε όλους τους τομεις της δημόσιας ζωής μας. Γίνεται παντού αρα λογικα συμβαινει και στους εκπαιδευτικους διορισμενους ή μη. Ομως επειδή έχεις πρόσφατη την αδιοριστία θα νιωσεις και αυτο που θα σου πω. Το ίδιο είναι μήνας μπαίνει μήνας βγαινει να πέφτει το χιλιάρικο σταθερά και από κει και πέρα αν θες να κάνεις και τα προσθετά σου Ο.Κ. και το ίδιο είναι να τρέμει η ψιχούλα σου για τα 400-500 ευρώ του φροντιστηριου με ξεκολωμα δουλειας και την απλήρωτη ωρομισθία και 4 μήνες το καλοκαιρι μπορεί να έχεις ΟΑΕΔ μπορεί και όχι.
Και στο λεω αυτό γιατι πρεπει να καταλάβεις ότι εδώ δεν μιλάμε για τα 1000 ευρώ αλλά για το καθημερινο αίσθημα ασφάλειας που νιωθει κανεις λόγω σταθερότητας. Και στο λέω εγώ που πέρασα μεγάλο διάστημα πηγαινοντας στο φροντιστηριο ενώ έπρεπε να κάθομαι σπίτι μου λόγω υγείας και από το φόβο μου μη με διώξουν και επειδή είχα πραγματικά ανάγκη τα χρήματα πήγαινα σε κακή κατάσταση να δουλέψω γιατί όποτε επρεπε να κάνω θεραπεια ή να μεινω στο νοσσοκομειο δεν πληρωνομουν. Αυτο θα γινόταν αν ήμουν στο δημόσιο ? ή όπως λες και εσυ θα έπεφτε το χιλιάρικο αλλά τουλάχιστον θα καθομουν σπίτι μου και θα πλήρωνα τους γιατρούς μου. Λοιπον χιλιαρικο και πάλι χιλιάρικο παρά εξάρτηση από το κάθε φροντιστηριουχο που κοιτάζει μόνο την τσεπη του και τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:42 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 21, 2007, 02:31:40 πμ »
Επίσης θα ήθελα να σε συγχαρώ για το διορισμό σου είτε μεσω ασεπ είτε μεσω προυπηρεσίας είτε με συνδυασμο. Απ'οτι φαινεται αγωνίστηκες γι'αυτόν με αξιοπρέπεια και πρέπει να απολαυσεις τους κόπους σου. Και μη ξεχνας ότι η Ροδος είναι ωραιότατο νησι. Αλλοι πληρώνουν για να πάνε εκεί. Σκεψου το σαν μακροχρόνιες διακοπες. Πίστεψε με πρέπει να βλέπεις πάντα τα θετικά σε κάθε δυσκολία και δεξου αυτά τα λόγια από μένα. Δε φαντάζεσαι πόσο τα έχω βιώσει στο πετσί μου. Δεστο σαν μια περιπετεια. θα δεις άλλα πραγματα, θα κάνεις καινουριους φίλους και θα δοκιμάσεις τον εαυτό σου. Χαμογέλα η ζωή είναι μπροστά είτε με 4 μόρια είτε με 6. Κατάφερες κατι σημαντικό με τον κόπο σου και κανεις δεν μπορεί να σου το αφαιρέσει. Απόλαυσέ το 

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 21, 2007, 02:41:34 πμ »
Ερώτηση: ένας ωρομίσθιος με αρκετές ώρες το πρωί και αρκετές το απόγευμα σε πδσ συμπληρώνει το ωράριο ενός αναπληρωτή περίπου; Αν ναι τότε να δίνεται στους ωρομίσθιους και να γίνονται αυτοί οι τελευταίοι πλήρως απασχολούμενοι.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 21, 2007, 02:47:36 πμ »
Κοιταξε νομιζω ότι η προσθετη είναι μεχρι 10 και η ωρομισθία μέχρι 12, σύνολο 22. Ο αναπληρωτης δεν έχει 21? Μπορείς τώρα να μου πεις καλέμου Syllas τι μεσο πρέπει να έχει κανείς για να πάρει όλες αυτες τις ώρες? Δεν τις δίνουν γιατί δε θελουν να έχουν ενα πλήρως απασχολουμενο που σε 3 χρονια θα διοριστει. Θέλουν 10 ωρομισθιους για να τους κρατουν σε ομηρια και να τους αλλάζουν κάθε χρονια αναλογα με τα ρουσφέτια τους. Στο δίνουν ψιχουλο ψιχουλο για να έχεις την ελπίδα ότι καποτε θα χορτάσεις αλλά πόσα ψίχουλα χρειάζονται για να γεμίσει το στομάχι μεχρι να ερθει ο διορισμός.?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:42 »

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 21, 2007, 08:52:51 πμ »
πάντως το συνολικό ωράριο δεν μπορεί να υπερβαίνει το πλήρες ωράριο του πρωτοδιόριστου! και σίγουρα δε θέλει δόντι, χαβλιόδοντα θέλει για να συμπληρώσει κανείς ένα τέτοιοοοο
πρόγραμμα
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 21, 2007, 07:59:38 μμ »
Κοιταξε νομιζω ότι η προσθετη είναι μεχρι 10 και η ωρομισθία μέχρι 12, σύνολο 22.

Μέχρι 11 ώρες κάνει ο ωρομίσθιος το πρωί.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 21, 2007, 08:59:28 μμ »
Ναι Ρικα μου έχεις δικιο. Πάντως να παιρνεις πλήρες ωράριο ωρομισθιας και ΠΔΣ πρεπει να είσαι παρα πολυ βυσματουχος.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 22, 2007, 01:09:01 πμ »
Δεν λέμε πως να το πάρεις, αλλά πως θα έπρεπε να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 22, 2007, 01:39:09 πμ »
Syllas, νομίζω ότι αυτο ακριβως που λες είναι το ζητουμενο δηλαδή ικανοποιητικοι διορισμοι μονιμων και αναπληρωτων πλήρους ωραριου για να μπορουν και αυτοι σε 2-3 χρονια να γινονται μονιμοι και να καταργηθει πια αυτος ο απαραδεκτος θεσμος του υποαπασχολουμενου κακοπληρωμενου και ταλαιπωρημενου ωρομισθιου που παρακαλάει τον κάθε καρεκλοκενταυρο για 2 ωρες απλήρωτης ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 22, 2007, 05:58:35 πμ »
Εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω...
Αφού έχει αυξημένες ανάγκες σε αναπληρωτές / ωρομισθίους κλπ, ΓΙΑΤΙ δεν αυξάνει το πλήθος των διορισμών;
Είναι λίγο γελοίο να παίρνει π.χ. 300 ΠΕ03 (το νούμερο είναι τυχαίο) αναπληρωτές/ωρομίσθιους [ΑΣΧΕΤΟ : μήπως είναι ωρομισθίους, αφού είναι μακρά η λήγουσα;].

Αυτό σημαίνει τουλάχιστον αδυναμία / ανικανότητα στην πρόβλεψη των κενών.
Ας πάρουν έναν που να ξέρει τα βασικά της Στατιστικής να τους πει πόσους πρέπει να προσλάβουν με σφάλμα το πολύ + - 15 άτομα σε κάθε κλάδο.

Είναι σα να παραδέχονται εμμέσως είτε ότι τους βολεύει να έχει τόσο κόσμο στο κυνήγι της ΠΔΣ κλπ, είτε ότι οι άνθρωποι δεν έχουν ιδέα από Διαχείριση Ανθρωπίνου Δυναμικού.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 22, 2007, 09:21:42 πμ »
Καμία αδυναμία πρόβλεψης κενών δεν υπάρχει. Ωρομίσθιους θέλουν. Όχι αναπληρωτές και μόνιμους, για 2 λόγους:

1) Φτηνό εργατικό δυναμικό, πρόθυμο να ξεσπιτωθεί για λίγες ώρες ωρομισθίας, προκειμένου να πάρει λίγα μόρια και να ελπίζει σε διορισμό με το 40%. Αν δεν υπήρχε το "τυράκι" του διορισμού, νομίζεις θα πήγαιναν άνθρωποι με ΚΤΕΛ να δουλέψουν σε διπλανούς νομούς.; Ξέρω κοπέλα Γερμανικών που σκεφτόταν σοβαρά να φύγει από το σπίτι της στη Β.Ελλάδα και να πάει στη Θάσο να μείνει για 7 ώρες τη βδομάδα. Για τα λεφτά το έκανε; Ούτε για αστείο!!! Για τα μόρια το έκανε.

2) Σίγουρη πελατειακή σχέση με βουλευτές, δημάρχους, αντιδημάρχους και ό,τι άλλο άχρηστο αλλά πολιτικά ισχυρό έχει βγάλει αυτός ο τόπος. Δυστυχώς έκλογές έχουμε κάθε 2 το πολύ χρόνια και είναι καλύτερο για τους πολιτικούς να έχουν πολλούς ωρομίσθιους. Καθένας κουβαλάει την δική του και της οικογένειάς του ελπίδα διορισμού - άρα και την ψήφο...

Δόξα το Θεό να λέμε που γλιτώσαμε.
Και να μην ξεχνάμε ούτε που είμασταν, ούτε που βρίσκονται χιλιάδες άλλοι συνάδελφοί μας τώρα που με το καλό θα διοριστούμε.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:24:29 πμ »
Για μια ακόμη φορά θα γίνω ο αντιπαθητικός του θέματος.

Δεν ξέρω αν θα κάνω ΠΔΣ και δε με νοιάζει και καθόλου στην τελική.
Αλλά αντίθετα με τους προλαλήσαντες θα ήθελα η ΠΔΣ να γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από μόνιμους.

Σε άλλο thread του forum έγινε ολόκληρη κουβέντα για το πόσο βυσματικά συμπληρώνονται οι ανάγκες για την ΠΔΣ.
Γιατί θέλετε να συντηρήσετε αυτήν την κατάσταση;;

Κάποια συνάδελφος μάλιστα έγραψε ότι πήγε να κάνει αίτηση για ΠΔΣ και κάποιοι πολύ νεώτεροι (αλλά πιο δικτυωμένοι) γελούσαν με το που την είδαν...
Δεν είναι ντροπή να υπάρχει αυτή η νοοτροπία σε εκπαιδευτικούς που (μεταξύ άλλων) θα υποδεικνύουν και τον ενδεδειγμένο τρόπο συμπεριφοράς στους μαθητές;;

Δεν ανήκουμε όλοι οι διοριστέοι στην κατηγορία αυτών που εκμεταλλεύονται κάποιες γνωριμίες για να αποκτήσουν πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.
Φυσικά δεν εννοώ ότι όλοι όσοι κάνουν ΠΔΣ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
Αλλά έστω και ένα μέρος να ανήκει, είναι αδικία για τους υπολοίπους και καθιστά τη διαδικασία διορισμών ΔΙΑΒΛΗΤΗ.

Άντε μπας και κλείσει κανένα παράθυρο σε αυτό το κωλομέρος που γεννηθήκαμε...


Θα συμφωνησω μαζι σου Siob... Αυτο που ειναι περισσοτερο ενοχλητικο ειναι το ποσο δεδομενο θεωρουμε το βυσμα πλεον για το συγκεκριμενο θεμα. Ποσο ξεδιαντροπα λενε ολοι 'Εκανες αιτηση για ΠΔΣ? Α, χρειαζεται βυσμα!.' Ναι,το ξερω...' Και κανεις δεν κανει τιποτα γι'αυτο.

 Ισως και για τις ωρες της ΠΔΣ θα επρεπε να αντλουν απο καποιο πινακα οπως γινεται και για τους ωρομισθιους. Τι πα να πει βιογραφικο σημειωμα? ¨Η στο κατω κατω ας μην βγαζουν ανακοινωση για ΠΔΣ, ας βολευει ο καθενας αυτον που ειναι να βολεψει και να μην μας ζαλιζουν .Ουτως ή αλλως αυτο γινεται....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:31:59 πμ »
Siobaras σε καμια περιπτωση μη νομιζεις ότι πάω να το παιξω δασκάλα. Αλλά επειδη ειχες την απορία για τον τονισμο στην αρχαια ελληνικη γραμματικη ο τονος κατεβαινει και ειναι ωρομισθίους όμως στην νεα ελληνικη γραμματικη (τριανταφυλλιδης), αν και τα προπαροξυτονα κοινα αρσενικα σε -ος στη γεν και αιτ. πληθυντικου κατεβαζουν τον τονο στην παραληγουσα, εξαιρουνται τα συνθετα καθώς και τα κυρια ονοματα ανθρωπων τα οποια κρατουν τον τονο στην προπαραλήγουσα π.χ. των αντίλαλων-τους αντίλαλους, των Χριστόφορων-τους Χριστόφορους. Οπως καταλαβαινεις στα αρχαια είναι ωρομισθίους και στα νεα επειδη είναι συνθετη λέξη είναι ωρομίσθιους. Επειδή όμως εγώ θεωρώ οτι η γλώσσα είναι μια, με οποιο τροπο και αν τονιστει, νομίζω είναι σωστό. Ομως ας πουν και άλλοι φιλολογοι τη γνωμη τους.

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και ΠΔΣ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 22, 2007, 11:35:43 πμ »
Αν είσαι μόνιμος και κάνεις επιπλέον ΠΔΣ, παίρνεις extra μόρια για τη μετάθεσή σου ή δεν παίζει κάτι τέτοιο?
Careful with that axe Eugene...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 226
Σύνολο: 231

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.