*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 67918 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 31, 2022, 12:24:51 πμ »
Τα υπόλοιπα που γράφεις όπως είπα και πριν έχουν να κάνουν με το τι εφαρμόζει κάθε ΠΥΣΔΕ. Το δικό μου ΠΥΣΔΕ εφαρμόζει αυτό που έγραψα εγώ. Προσωπικά έχω μεγάλο παρελθόν με την έννοια της υπεραριθμίας. Έχω συμβουλευτεί δικηγόρο κλπ. Οπότε ας αφήσουμε το κάθε ΠΥΣΔΕ να εφαρμόζει αυτό που κατά καιρούς θεωρεί σωστό.

ΔEN πρέπει να αφήσουμε το κάθε ΠΥΣΔΕ να εφαρμόζει αυτό που κατά καιρούς θεωρεί σωστό.
Το σωστό είναι ένα, αυτό που ορίζει ο νόμος, και όλα τα ΠΥΣΔΕ οφείλουν να λειτουργούν με έναν ενιαίο και κοινό τρόπο, τον νόμιμο τρόπο.

Καθήκον του υπουργείου είναι όταν διαπιστώνει ότι τα ΠΥΣΔΕ του δεν λειτουργούν με ενιαίο και κοινό τρόπο, να διευκρινίζει το νόμιμο, να επιπλήττει τα ΠΥΣΔΕ που παρανομούν και να επαναφέρει την νομιμότητα. Καθήκον της κάθε ΕΛΜΕ, εκτός από το να ζητάει να αλλάξει ένας άδικος νόμος, είναι να ζητάει να εφαρμοστεί ο νόμος, και να προσφεύγει στα δικαστήρια κατά του κάθε ΠΥΣΔΕ και του κάθε υπουργείου που παραβιάζει το νόμο. Αλλά δυστυχώς το υπουργείο δεν εποπτεύει τις παρανομίες των ΠΥΣΔΕ, και πολλές ΕΛΜΕ τα έχουν κάνει πλακάκια με τα ΠΥΣΔΕ και δεν προσφεύγουν στα δικαστήρια όταν το ΠΥΣΔΕ τους παρανομεί.

Ας προσέχουμε τι ψηφίζουμε, τόσο για τις ΕΛΜΕ, όσο και για τα κόμματα που διορίζουν τους υπουργούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2022, 12:43:35 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:00 »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 08:47:46 πμ »
Καλημέρα!
Είχα μια μίνι διαφωνία με τη Διευθύντριά μου για το εξής θέμα και θα θέλαμε τα φώτα σας: εκπαιδευτικός (όχι νεοδιόριστος) ο οποίος μετατίθεται στο χ ΠΥΣΔΕ , παίρνει οργανική θέση και παράλληλα ζητά και παίρνει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ από την πρώτη χρονιά... χρωστά να υπηρετήσει την οργανική του ή θεωρείται ότι την υπηρέτησε;;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 09:53:44 πμ »
Καλημέρα!
Είχα μια μίνι διαφωνία με τη Διευθύντριά μου για το εξής θέμα και θα θέλαμε τα φώτα σας: εκπαιδευτικός (όχι νεοδιόριστος) ο οποίος μετατίθεται στο χ ΠΥΣΔΕ , παίρνει οργανική θέση και παράλληλα ζητά και παίρνει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ από την πρώτη χρονιά... χρωστά να υπηρετήσει την οργανική του ή θεωρείται ότι την υπηρέτησε;;
Αν δεν κάνω λάθος, όταν κάποιος μόνιμος πάρει οργανική ακόμη κι αν ζητήσει αμέσως απόσπαση μπορεί από την επόμενη κιόλας χρονιά να αιτηθεί εκ νέου μετάθεση σε άλλο ΠΥΣΔΕ ή απόσπαση αλλά ΔΕΝ μπορεί να αιτηθεί βελτίωση θέσης (εντός ΠΥΣΔΕ).
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 10:04:50 πμ »
Καλημέρα!
Είχα μια μίνι διαφωνία με τη Διευθύντριά μου για το εξής θέμα και θα θέλαμε τα φώτα σας: εκπαιδευτικός (όχι νεοδιόριστος) ο οποίος μετατίθεται στο χ ΠΥΣΔΕ , παίρνει οργανική θέση και παράλληλα ζητά και παίρνει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ από την πρώτη χρονιά... χρωστά να υπηρετήσει την οργανική του ή θεωρείται ότι την υπηρέτησε;;
την χρωστα εφόσον εκανε αιτηση αποσπασης. Δεν τη χρωστα εαν πλεοναζε εξ ολοκληρου στο σχολειο του και χωρις να κανει αιτηση τον πηγε το πυσδε οπου υπηρχε κενό (=αναγκες υπηρεσίας)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2022, 12:12:00 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:00 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 10:05:29 πμ »
Καλημέρα!
Είχα μια μίνι διαφωνία με τη Διευθύντριά μου για το εξής θέμα και θα θέλαμε τα φώτα σας: εκπαιδευτικός (όχι νεοδιόριστος) ο οποίος μετατίθεται στο χ ΠΥΣΔΕ , παίρνει οργανική θέση και παράλληλα ζητά και παίρνει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ από την πρώτη χρονιά... χρωστά να υπηρετήσει την οργανική του ή θεωρείται ότι την υπηρέτησε;;

Αν δεν υπηρετήσει την οργανική του, δε θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης, συνεπώς τη χρωστάει.

Όταν ένας εκπαιδευτικός δεν έχει οργανική και παραμένει στη διάθεση χωρίς δική του υπαιτιότητα -πχ. νεοδιόριστος ή υπεράριθμος- και παραμείνει όμως εντος ΠΥΣΔΕ -δηλαδή δεν πάρει απόσπαση για άλλο ΠΥΣΔΕ-, θεωρείται ότι έχει ξεχρεώσει την οργανική που ΘΑ πάρει όταν την πάρει.

Αποσυνδεδεμένος Mixalis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 12:07:02 μμ »
Καλημέρα!
Είχα μια μίνι διαφωνία με τη Διευθύντριά μου για το εξής θέμα και θα θέλαμε τα φώτα σας: εκπαιδευτικός (όχι νεοδιόριστος) ο οποίος μετατίθεται στο χ ΠΥΣΔΕ , παίρνει οργανική θέση και παράλληλα ζητά και παίρνει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ από την πρώτη χρονιά... χρωστά να υπηρετήσει την οργανική του ή θεωρείται ότι την υπηρέτησε;;
Ξεκαθαρα την χρωστάει, δεν μπορεί να κάνει αίτηση μεταθεσης/βελτίωσης.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 02:11:00 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, όταν κάποιος μόνιμος πάρει οργανική ακόμη κι αν ζητήσει αμέσως απόσπαση μπορεί από την επόμενη κιόλας χρονιά να αιτηθεί εκ νέου μετάθεση σε άλλο ΠΥΣΔΕ ή απόσπαση αλλά ΔΕΝ μπορεί να αιτηθεί βελτίωση θέσης (εντός ΠΥΣΔΕ).
Αυτό ισχύει μόνο για τους νεοδιοριστους οι οποίοι έχουν παραμείνει το πρώτο έτος στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ ΠΥΣΔΕ .

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 02:36:40 μμ »
Οι νεοδιόριστοι που έχουν τοποθετηθεί προσωρινά τον πρώτο χρόνο, έχουν δικαίωμα να αιτηθούν βελτίωση θέσης κατά την διάρκεια της χρονιάς;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 02:40:08 μμ »
Οι νεοδιόριστοι που έχουν τοποθετηθεί προσωρινά τον πρώτο χρόνο, έχουν δικαίωμα να αιτηθούν βελτίωση θέσης κατά την διάρκεια της χρονιάς;

Βελτίωση θέσης = Μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Οπότε οχι δεν έχουν το διακαίωμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:00:44 μμ »
Βελτίωση θέσης = Μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Οπότε οχι δεν έχουν το διακαίωμα.
Ναι έχουμε και μάλιστα έχουν πάρει κι όλας κάποιοι πήρα κι εγώ στην διεύθυνση μου και ρώτησα για μένα και μου είπαν γίνεται και μου έστειλαν και τη φόρμα στο μέιλ γιατί δεν μπορούσα να τη βρω.

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:02:08 μμ »
Αυτό που λες θα ίσχυε αν είχαν οργανική. Εδώ μιλάμε για προσωρινή τοποθέτηση. Θα πάρω την Δευτέρα να ρωτήσω, απλά έλεγα μήπως ξέρει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:04:45 μμ »
Αυτό που λες θα ίσχυε αν είχαν οργανική. Εδώ μιλάμε για προσωρινή τοποθέτηση. Θα πάρω την Δευτέρα να ρωτήσω, απλά έλεγα μήπως ξέρει κανείς.
Συγγνώμη η δική μου απάντηση δεν σε καλύπτει;

Αποσυνδεδεμένος baronos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:07:05 μμ »
Η απάντηση μου αναφερόταν στον victor. Σας ευχαριστώ και τους δύο όπως και να έχει. ΕΠ06 θα μπορούσες να μου πεις τι γράφει ως τίτλο η φόρμα που σου έστειλαν; Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάτι στη σελίδα της διεύθυνσης. Αν εγκριθεί πάντως, θα περιμένουμε τη β φάση αναπληρωτών;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 03, 2022, 03:14:42 μμ »
Ναι έχουμε και μάλιστα έχουν πάρει κι όλας κάποιοι πήρα κι εγώ στην διεύθυνση μου και ρώτησα για μένα και μου είπαν γίνεται και μου έστειλαν και τη φόρμα στο μέιλ γιατί δεν μπορούσα να τη βρω.
Αποσπαση γίνεται σίγουρα τη 2η χρονιά. Βελτίωση ( δλδ μετάθεση εντός ΠΥΣΠΕ/ ΠΥΣΔΕ) πως μπορεί να γίνει τη δεύτερη χρονιά, εφόσον την πρώτη χρονιά δεν είχαμε οργανική;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2022, 08:03:47 μμ από georgia06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.