*

Αποστολέας Θέμα: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 62911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 22, 2010, 04:39:38 μμ »
Συγνωμη που κανω την ερωτηση εδω, αλλα ίσως καποιος να ξερει. Επρεπε, συμφωνα με το αυτοκολλητο της καρτας, να την ανανεώσω σήμερα. Νομιζα οτι εχω περιθωριο 5 ημερων μετα την ημ/νια αυτη να παω, αλλα μολις μου ειπαν (καποιοι γνωστοι) οτι πρεπει να γινει η ανανεωση το αργοτερο τη "μερα του αυτοκολλητου".

Ξερεις κανεις κατι για αυτο? κ παλι συγνωμη για την ασχετη ισως ερωτηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 22, 2010, 08:03:48 μμ »
Συγνωμη που κανω την ερωτηση εδω, αλλα ίσως καποιος να ξερει. Επρεπε, συμφωνα με το αυτοκολλητο της καρτας, να την ανανεώσω σήμερα. Νομιζα οτι εχω περιθωριο 5 ημερων μετα την ημ/νια αυτη να παω, αλλα μολις μου ειπαν (καποιοι γνωστοι) οτι πρεπει να γινει η ανανεωση το αργοτερο τη "μερα του αυτοκολλητου".

Ξερεις κανεις κατι για αυτο? κ παλι συγνωμη για την ασχετη ισως ερωτηση!

Αν παίρνεις ταμείο δεν χρειάζεται ανανέωση. Αν δε παίρνεις, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις  :-\
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 22, 2010, 08:24:28 μμ »
Συγνωμη που κανω την ερωτηση εδω, αλλα ίσως καποιος να ξερει. Επρεπε, συμφωνα με το αυτοκολλητο της καρτας, να την ανανεώσω σήμερα. Νομιζα οτι εχω περιθωριο 5 ημερων μετα την ημ/νια αυτη να παω, αλλα μολις μου ειπαν (καποιοι γνωστοι) οτι πρεπει να γινει η ανανεωση το αργοτερο τη "μερα του αυτοκολλητου".

Ξερεις κανεις κατι για αυτο? κ παλι συγνωμη για την ασχετη ισως ερωτηση!

Αν όντως δεν παίρνεις ταμείο ανεργίας αλλά την ανανεώνεις κάθε μήνα ως άνεργη μπορείς να την ανανεώσεις μέχρι και 5 μέρες πριν την ημερομηνία που αναγράφεται στην κάρτα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2010, 08:28:06 μμ από Natas@ »
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 23, 2010, 01:58:21 πμ »
Σας ευχαριστω για την ανταποκριση. Θα δειξει αυριο, καθως φετος δεν δικαιουμαι επιδομα, αλλα θα παρω μια δοση που ειναι υπολοιπο της περσινης χρονιας (ειχα κανει διακοπη).

Ειχα μεινει στην προ 2 ετων κατασταση όπου είχες δικαιωμα να την ανανεωσεις απο 5 μερες πριν μεχρι και 5 μετα, απο τοτε προφανως αλλαξε και δεν σκεφτηκα να το ρωτησω!

Ευχαριστω κ παλι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:51 »

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:09:41 μμ »
...Θα δειξει αυριο, καθως φετος δεν δικαιουμαι επιδομα, αλλα θα παρω μια δοση που ειναι υπολοιπο της περσινης χρονιας (ειχα κανει διακοπη).

Ισχύει αυτό? Αν σου βγαλουν επιδομα πχ για 5 μήνες και πάρεις μόνο τους 2 και κάνεις διακοπή λογω διορισμού (ωρομισθιος) μπορείς να πάρεις τους υπολοιπους 3 τη επόμενη χρονιά? Αυτό στην περιπτωση που δεν συμπληρώνεις το ελαχιστο οριο ημερομισθιων 125 γιατι αν το συμπληρώνεις φανταζομαι παίρνεις νεο επίδομα.

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:21:55 μμ »
Ισχύει αυτό? Αν σου βγαλουν επιδομα πχ για 5 μήνες και πάρεις μόνο τους 2 και κάνεις διακοπή λογω διορισμού (ωρομισθιος) μπορείς να πάρεις τους υπολοιπους 3 τη επόμενη χρονιά? Αυτό στην περιπτωση που δεν συμπληρώνεις το ελαχιστο οριο ημερομισθιων 125 γιατι αν το συμπληρώνεις φανταζομαι παίρνεις νεο επίδομα.

ευχαριστω
είναι ακριβώς όπως τα λες.Και εγώ είμαι με αναστολή(έτσι λέγεται) του επιδόματος. Παίρνω το υπόλοιπο από πέρσι γιατί δε συμπληρώνω 125.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 02:18:53 πμ από Lasid »

Συνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 08:58:53 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω κατι:εχω βγει σε ταμειο για 12 μηνες.αν με προσλαβουν  σε φροντιστηριο και ως το καλοκαιρι δεν εχω συμπληρωσει τα ενσημα για να ξαναπαρω μπορω να παρω οσα θα απομεινουν απο την τωρινη αποφαση??
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:26:17 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω κατι:εχω βγει σε ταμειο για 12 μηνες.αν με προσλαβουν  σε φροντιστηριο και ως το καλοκαιρι δεν εχω συμπληρωσει τα ενσημα για να ξαναπαρω μπορω να παρω οσα θα απομεινουν απο την τωρινη αποφαση??
Ναι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 02:20:46 μμ από Lasid »

Συνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 08:37:49 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω κατι:εχω βγει σε ταμειο για 12 μηνες.αν με προσλαβουν  σε φροντιστηριο και ως το καλοκαιρι δεν εχω συμπληρωσει τα ενσημα για να ξαναπαρω μπορω να παρω οσα θα απομεινουν απο την τωρινη αποφαση??
Ναι
Eυχαριστω ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 02:20:23 μμ από Lasid »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 08, 2011, 09:28:06 μμ »
10 Ιουνίου πληρώνομαι κάθε φορά, αν γίνει διακοπή στης 8 Ιουνίου σχεδόν θα πάρω όλο το μήνα και μένει ακόμη
ένας μήνας γιατί μετά λήγει, γνωρίζετε σε πόσο καιρό  από την απόλυση μπορώ να πάρω τη συνέχιση της επιδότησης
(η δουλειά μου είναι εποχιακή περίπου τρεις μήνες) θα μπορέσω να πληρωθώ το μήνα ή θα διαγραφεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 06:10:32 μμ από Lasid »
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10863
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 08, 2011, 10:27:33 μμ »
10 Ιουνίου πληρώνομαι κάθε φορά, αν γίνει διακοπή στης 8 Ιουνίου σχεδόν θα πάρω όλο το μήνα και μένει ακόμη
ένας μήνας γιατί μετά λήγει, γνωρίζετε σε πόσο καιρό  από την απόλυση μπορώ να πάρω τη συνέχιση της επιδότησης
(η δουλειά μου είναι εποχιακή περίπου τρεις μήνες) θα μπορέσω να πληρωθώ το μήνα ή θα διαγραφεί;
Δεν υπάρχει προθεσμία μέσα στην οποία δικαιούσαι τη συνέχιση της επιδότησης. Μπορείς να την πάρεις όποτε μείνεις άνεργη αν δεν έχεις τα ένσημα να ξαναβγείς κανονικά σε νέα επιδότηση. Δε χάνεις ποτέ το δικαίωμα.

Φαντάσου ότι εγώ παίρνω το ένα καλοκαίρι για 3-4 μήνες την επιδότηση και όταν απολύομαι την επόμενη σχολική χρονιά παίρνω τη συνέχεια άλλους 3-4 μήνες. Μια χρονιά μόνο είχα πρόβλημα επειδή εισέπραξα όλο το μήνα ενώ δεν έπρεπε, παρόλο που ήθελε 2-3 μέρες για να κλείσει όλος ο μήνας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2013, 06:11:38 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 12, 2011, 12:01:22 πμ »
@ Lasid
Τι εννοείς με το "παίρνουν τη συνέχεια, δηλαδή το υπόλοιπο της περσινής επιδότησης"; Αν δηλαδή ένας εκπαιδευτικός δεν μπόρεσε να μαζέψει τα ένσημα για να πάρει επίδομα ανεργίας μία χρονιά, αλλά έπαιρνε την προηγούμενη, μπορεί να πάρει το υπόλοιπο από το προηγούμενο επίδομα ανεργίας εφόσον του έχουν περισσέψει μήνες που δεν τους είχε πάρει;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 12, 2011, 12:10:03 πμ »
Αν δηλαδή ένας εκπαιδευτικός δεν μπόρεσε να μαζέψει τα ένσημα για να πάρει επίδομα ανεργίας μία χρονιά, αλλά έπαιρνε την προηγούμενη, μπορεί να πάρει το υπόλοιπο από το προηγούμενο επίδομα ανεργίας εφόσον του έχουν περισσέψει μήνες που δεν τους είχε πάρει;

Ναι, έτσι συμβαίνει. Θα στο επιβεβαιώσει και ο Lasid  ;)

@basilique, η απορία σου είναι εύλογη αλλά αν δεις και αμέσως πριν το σχόλιο σου, το ίδιο θέμα συζητείται. Δυστυχώς έτσι συμβαίνει και όπως καταλαβαίνουμε είναι πολύ δύσκολο για έναν εκπαιδευτικό να συμπληρώσει τα απαραίτητα ένσημα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνέχιση περσινού επιδόματος ανεργίας ΟΑΕΔ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 12, 2011, 12:18:15 πμ »
10 Ιουνίου πληρώνομαι κάθε φορά , αν γίνει διακοπή στης 8 Ιουνίου σχεδόν θα πάρω όλο το μήνα και μένει ακόμη ένας μήνας γιατί μετά λήγει, γνωρίζεται σε πόσο καιρό  από την απόλυση μπορώ να πάρω τη συνέχιση της επιδότησης  (η δουλειά μου είναι εποχιακή περίπου τρεις μήνες) θα μπορέσω να  πληρωθώ το μήνα ή θα διαγραφεί?
Δεν υπάρχει προθεσμία μέσα στην οποία δικαιούσαι τη συνέχιση της επιδότησης. Μπορείς να την πάρεις όποτε μείνεις άνεργη αν δεν έχεις τα ένσημα να ξαναβγείς κανονικά σε νέα επιδότηση. Δε χάνεις ποτέ το δικαίωμα.

Φαντάσου ότι εγώ παίρνω το ένα καλοκαίρι για 3-4 μήνες την επιδότηση και όταν απολύομαι την επόμενη σχολική χρονιά παίρνω τη συνέχεια άλλους 3-4 μήνες. Μια χρονιά μόνο είχα πρόβλημα επειδή εισέπραξα όλο το μήνα ενώ δεν έπρεπε, παρόλο που ήθελε 2-3 μέρες για να κλείσει όλος ο μήνας.
         Lasid σ΄ευχαριστώ πολύ  για την ενημέρωση
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161858
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.