*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3142352 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6034 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 03:58:06 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι αδικούνται κάποιοι αλλά από την άλλη δεν το βρίσκω παράλογο το να κάνεις πρακτική σε  αντικείμενο που από τη φύση του χρήζει πρακτικήΣ άσκησης και εμπειρίας πριν πας να διδάξεις σε μαθητές με ΕΕΑ. Ίσως τελικά να πρέπει να σταματήσει το "πάρτυ" με τα εξ αποστάσεως και τίτλους σπουδών που αποκτήθηκαν μόνο και μόνο για μια θέση και όχι από καθαρό ενδιαφέρον του αντικειμένου - ευαίσθητο θέμα παιδιών

Μήπως έχεις εσύ ενδιαφέρον για το αντικείμενο! Αρκετά με αυτή τη καραμέλα! Όλοι το ξεκινήσαμε γτ έχει απορρόφηση μέσω εσπα ας μν είχε κ θα σου λεγα!
Κ προσωπικά έχω εμπειρία 4 χρόνια ήδη!Κ συνεχίζω! Δεν βρίσκω το λόγο να τους κάνω κ πρακτική! Ποια η διαφορά? Αυτά είναι παράλογα! Σαφώς κ προουθουν το καποδιστριακο!Οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και εσείς που τους ψηφίζετε συνηδειτα ακόμα περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6035 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 05:15:12 μμ »
Σε ερωτηση μεσω e-mail στο πανεπιστημιο λευκωσιας απαντησαν: Η αναγνωριση του προγραμματος ισχυει κανονικα και δεν ειναι υποχρεωτικη η πρακτικη ασκηση. Η ελαχιστη φοιτηση ειναι 16 μηνες

Το πανεπιστήμιο δεν σε υποχρεώνει να κάνεις πρακτική. Όταν είχε προκύψει το θέμα το καλοκαίρι μας είχαν πει πάλι το ίδιο. Παρόλα αυτά αν ισχύσουν τα νέα δεδομένα όλοι θα υποχρεωθούν να την κάνουν διαφορετικά το μεταπτυχιακό δεν θα θεωρείται συναφές με την ειδική αγωγή, που είναι και ο λόγος για τον οποίο το κάνουμε.... αλλού θα μετράει κανονικά.
Ποιος όμως θα αφήσει την δουλειά του για να πάει 6 μήνες στη Κύπρο με επιπλέον έξοδα...; Προσωπικά δεν έχω αυτή τη δυνατότητα και θα σκεφτώ σοβαρά την πιθανότητα να το παρατήσω πριν ξεκινήσω το δευτερο εξάμηνο αν το πανεπιστήμιο δεν πάρει σύντομα θέση..

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6036 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 05:21:12 μμ »
Ηρεμία χρειάζεται στην προκειμένη περίπτωση,καθώς αποτελεί μια εισήγηση. Θα δειτε πως δεν πρόκειται να περάσει οπως συνέβη το καλοκαίρι.  Λιγη αισιοδοξία... και αφήστε τους κακεντρεχείς να μιλουν....

Αποσυνδεδεμένος panosz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6037 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 05:46:56 μμ »
Η ηρεμία είναι σωστή και χρειάζεται σε όλους μας. Όμως, το κακό ξεκίνησε. Κάποιος ή κάποιοι προσπαθούν να επωφεληθούν από την κατάσταση. Πραγματικά, μακάρι να μην εφαρμοστεί, γιατί πρακτικά είναι αδύνατον να πάμε όλοι στην Κύπρο για πρακτική άσκηση.
Η ανησυχία μου επαφίεται στο γεγονός ότι το θέμα ξανασυζητιέται. Ας περιμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6038 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 05:51:48 μμ »
Μήπως έχεις εσύ ενδιαφέρον για το αντικείμενο! Αρκετά με αυτή τη καραμέλα! Όλοι το ξεκινήσαμε γτ έχει απορρόφηση μέσω εσπα ας μν είχε κ θα σου λεγα!
Κ προσωπικά έχω εμπειρία 4 χρόνια ήδη!Κ συνεχίζω! Δεν βρίσκω το λόγο να τους κάνω κ πρακτική! Ποια η διαφορά? Αυτά είναι παράλογα! Σαφώς κ προουθουν το καποδιστριακο!Οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και εσείς που τους ψηφίζετε συνηδειτα ακόμα περισσότερο!
ΣΥΜΦΩΝΩ 110% μαζί σου
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6039 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 06:50:57 μμ »
Πήρα τηλέφωνο στο esos.gr και μου είπαν ότι το δημοσίευμα τους ειναι ΑΠΟΦΑΣΗ της κυβέρνησης και όχι απλή πληροφορία .
Αυτό για μένα σημαίνει ότι κατα 99% θα αφήσω το μεταπτυχιακό (καλά καλά δεν άρχισα)
Τώρα θα ξεκινούσα το πρώτο εξάμηνο και είχα δώσει προκαταβολή.
Τωρα τι κάνουμε ;    :-[

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6040 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 06:52:41 μμ »
ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΜΟΣ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΦΕΚ! ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΕΙΣΗΓΗΣΗ.

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6041 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 07:02:40 μμ »
ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ, ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΙΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΣΩΡΡΕΙΑ ΛΕΦΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΣΥΡΑΝ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΛΑΨΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΑΥΡΙΟ.

Αποσυνδεδεμένος eirini85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6042 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 07:05:33 μμ »
Είχε κανείς Αγγελίδη στο 621 να μου πει πως είναι??? Δεν υπάρχει διαθέσιμο με άλλο καθηγητή και δεν ξέρω τι να κάνω ??? ???

καλησπέρα μαριέτα !! το μάθημα αυτό το χα σε αυτό το εξάμηνο! Είναι πολύ ενδιαφέρων θεωρώ .Κάθε βδομάδα έχει μικρές -πολύ μικρές- εργασίες και στο τέλος μια μεγάλη. Επίσης, στις εξετάσεις μας είπαν ότι μπορούμε να έχουμε μαζί αμς σημειώσεις. !

Αποσυνδεδεμένος eirini85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6043 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 07:15:48 μμ »
Παιδιά διάβασα και εγω την συγκεκριμένη ανακοίνωση. Αναμένουμε γιατί υπάρχουν συνεχώς τροποποιήσεις. Αλλιώς όντως δεν συμ'φερει το πανεπιστήμιο να μη κάνει πιέσεις. Αν ισχύσει κάτι τέτοιο πρέπει να κινηθούμε και εμείς γιατί δεν είναι λίγα τα χρήματα!

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6044 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 07:48:10 μμ »
Πρέπει να βγάλει οπωσδήποτε ανακοίνωση το πανεπιστήμιο , να πει ξέρετε κάτι μιλήσαμε με τον Υπουργό και έγινε αυτό και αυτό . Δεν μπορούμε να δινουμε λεφτά μέσα στην άγνοια και τον φόβο , μιλάμε για πολλά λεφτά τα οποία δεν μας περισσεύουν . Πρέπει να κινηθούμε νομικά αν τελικά γίνει κάτι τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος Σέβη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6045 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 07:53:58 μμ »
 Καλησπέρα σε όλους τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του πανεπιστημίου Λευκωσίας!
  Έχω δύο απορίες βρε παιδιά και δε ξέρω μήπως κάποιος μπορεί να μου τις απαντήσει .
  1) Είμαι διορισμένη εκπαιδευτικός ΠΕ02 και το μεταπτυχιακό το χρειάζομαι σαν προσωπικό εφόδιο εξέλιξης και όχι για να διδάξω σε ειδικό σχολείο . Ομοίως θα υπάρξει πρόβλημα στην αναγνώρισή του;
  2) Δεν επιθυμούσα ταχύρυθμη φοίτηση , ως εκ τούτου το πρώτο σεμινάριο δεν το πήρα τον Σεπτέμβρη του 2015 που ξεκίνησα αλλά το δήλωσα τώρα . Το σύστημα μου το δέχτηκε κανονικά . Πιστεύετε ότι θα έχω θέμα ; Έστειλα mail στο πανεπιστήμιο αλλά δε μου απάντησαν

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6046 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 08:03:57 μμ »
Καλησπέρα και από μένα, στο alfavita γράφει οτι είναι Υπουργική απόφαση και όχι απλά κάποια εισήγηση οπότε είναι δεδομένο!!! Γράφει ξεκάθαρα για πρακτική άσκηση στη χωρα που απονέμει τον τίτλο σπουδών, αρα στην Κύπρο, τουλάχιστον στην προηγούμενη απόφαση δεν υπήρχε αυτός ο όρος!οπότε τι γίνεται? Απογοητευση!!! Αυτοί που βγάζουν τις αποφάσεις στην αρμόδια επιτροπή του Υπουργείου ζουν στο δικό τους κόσμο! Δεν έχουν συναισθηση των τεραστιων προβλημάτων που δημιουργούν. Ντροπή τους!

Αποσυνδεδεμένος Miriam_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6047 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 08:46:42 μμ »
και εγω αυτη την εντυπωση εχω....και κατι αλλο που δεν εφαρμοζεται στο μετ. της λευκωσιας εκτος την πρακτικη  ''Τα 6/9 των μαθημάτων (συμπεριλαμβανομένης της διπλωματικής εργασίας και της πρακτικής άσκησης) ή οι 60 από τις 90 απαιτούμενες πιστωτικές μονάδες ECTS του Προγράμματος Σπουδών  να είναι σχετικά με τις κατηγορίες αναπηριών ή ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών'''
 Δεν ισχυει αυτο σε μας ... τα μαθηματα ειδικης ειναι 6 απο τα 12.. ή αλλιως 6χ9ectc = 54ectc.
ενω στην αποφαση λεει οτι πρεπει να ειναι 60ects ειδικης.
βεβαια αυτο ειναι πολυ πιο ευκολο να αλλαξει και να προσαρμοστει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.