*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3141974 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6048 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 09:10:30 μμ »
Διαβάζοντας και εγώ αυτά που γράφτηκαν για την υπουργική απόφαση μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αποφοίτησα τον Μάιο που πέρασε, μέχρι όμως την τελευταία φορά που κάναμε χαρτιά για αναπληρωτές δεν είχα την αναγνώριση στα χέρια μου, τώρα την έχω. Εγώ δεν θα έχω τη δυνατότητα να κάνω χαρτιά στον πίνακα αναπληρωτών ειδικής ενώ άλλοι με ακριβώς το ίδιο πτυχίο και το ίδιο χρονικό διάστημα σπουδών θα έχουν γιατί πήραν την αναγνώριση μια βδομάδα νωρίτερα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6049 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 09:29:26 μμ »
Ποια ειναι η θεση του πανεπιστημίου; 
Εγώ σκέφτομαι να το αρχίσω τώρα το μεταπτυχιακό και δεν υπάρχει δυνατότητα για πρακτική στην Κύπρο. Και δεν είναι λύση να ισχύει για τους νέους εισακτέους μόνο που διάβασα από κάποιους εδώ.  Ας μην σκεφτόμαστε για μια φορά μόνο την πάρτη μας. Αν ισχύσει αυτό δε θα το κάνει κανείς μετά.. Μέχρι πότε έχουμε περιθώριο για  νέες αιτήσεις ;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6050 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 09:39:55 μμ »
παιδιά όχι πανικός, δεν είναι τελικό αυτό, είναι διαρροή και η διαρροή έχει σκοπό να βολιδοσκοπήσει αντιδράσεις.... οπότε καλό είναι να αντιδράσετε μέσω των πανεπιστημίων αλλά και ατομικά προς την επιτροπή και το πρόεδρο της

για την ιστορία 20 ECT που θέλει τουλάχιστον για την πρακτική αντιστοιχούν σε ένα τρίμηνο αλλά προσοχή
ο φόρτος ορίζεται από το πανεπιστήμιο.... με άλλα λόγια μπορεί να υπάρχει θεωρητική προετοιμασία για την πρακτική (σχεδιασμός κλπ) των φοιτητών αξίας 80 ημερών και 10 μέρες εφαρμογής στο σχολείο.... ή οτιδήποτε αποφασίσει το πανεπιστήμιο

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6051 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 12:08:15 πμ »
Παιδιά θα σας μιλήσω απο προσωπική πείρα και μέσα απο ενα συνονθύλευμα βιωμάτων...
Τελείωσα το μεταπτυχιακό πέρυσι τέτοια εποχή και η αναγνώριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ μου ήρθε 1 Αυγούστου λίγο πριν τις αιτήσεις των αναπληρωτών. Και τότε...έσκασε η βόμβα με τον Αρχικομμωτή Κουρμπετη. Κριτηρια και αναδρομική ισχύ μαζί... Πολλοί πάθαμε σοκ!!! Συμπληρώναμε λίστες με τα ονόματα μας ως κατήγοροι της υπουργικής απόφασης, μιλούσαμε ατέλειωτες ώρες μέσω forum και γενικότερα αλληλοσυμπαραστεκόμασταν... Παρόλα αυτα κάναμε τα χαρτιά μετά απο 2 άθλιες εγκυκλίους μεγάλης φαρσοκωμωδίας...
Κινηθήκαμε με τους δικηγόρους οι οποίοι έκαναν καταγγελία της απόφασης. Και ευτυχώς με την τότε υπηρεσιακή κυβέρνηση η υπουργός παιδείας κυρία Κιάου (ικανότατη κατα την προσωπική μου άποψη) προέβη σε ανάκληση της απόφασης μέχρι νεοτέρας. Τώρα έρχονται πάλι με ακομα πιο ηλίθια κριτηρια προς υποστήριξη του ΕΚΠΑ, το οποίο σημειωτέον εχει κατηγορηθεί για αμαρτωλό παρελθόν αφού παρείχε πλαστές βεβαιώσεις.
Κινηθείτε άμεσα... Ήδη οι δικηγόροι ειναι γνώστες και μας ενημερώνουν για οποιεσδήποτε αποφάσεις του ΙΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6052 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 12:39:46 πμ »
Παιδιά θα σας μιλήσω απο προσωπική πείρα και μέσα απο ενα συνονθύλευμα βιωμάτων...
Τελείωσα το μεταπτυχιακό πέρυσι τέτοια εποχή και η αναγνώριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ μου ήρθε 1 Αυγούστου λίγο πριν τις αιτήσεις των αναπληρωτών. Και τότε...έσκασε η βόμβα με τον Αρχικομμωτή Κουρμπετη. Κριτηρια και αναδρομική ισχύ μαζί... Πολλοί πάθαμε σοκ!!! Συμπληρώναμε λίστες με τα ονόματα μας ως κατήγοροι της υπουργικής απόφασης, μιλούσαμε ατέλειωτες ώρες μέσω forum και γενικότερα αλληλοσυμπαραστεκόμασταν... Παρόλα αυτα κάναμε τα χαρτιά μετά απο 2 άθλιες εγκυκλίους μεγάλης φαρσοκωμωδίας...
Κινηθήκαμε με τους δικηγόρους οι οποίοι έκαναν καταγγελία της απόφασης. Και ευτυχώς με την τότε υπηρεσιακή κυβέρνηση η υπουργός παιδείας κυρία Κιάου (ικανότατη κατα την προσωπική μου άποψη) προέβη σε ανάκληση της απόφασης μέχρι νεοτέρας. Τώρα έρχονται πάλι με ακομα πιο ηλίθια κριτηρια προς υποστήριξη του ΕΚΠΑ, το οποίο σημειωτέον εχει κατηγορηθεί για αμαρτωλό παρελθόν αφού παρείχε πλαστές βεβαιώσεις.
Κινηθείτε άμεσα... Ήδη οι δικηγόροι ειναι γνώστες και μας ενημερώνουν για οποιεσδήποτε αποφάσεις του ΙΕΠ.

Μπορείς να παραθέσεις περαιτέρω πληροφορίες ή ακόμα καλύτερα κάποια στοιχεία ως προς αυτό;

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6053 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 08:42:22 πμ »
τότε θα γινόντουσαν εκλογές, οπότε τα πήραν πίσω για να μην χάσουν ψήφους......
Παιδιά θα σας μιλήσω απο προσωπική πείρα και μέσα απο ενα συνονθύλευμα βιωμάτων...
Τελείωσα το μεταπτυχιακό πέρυσι τέτοια εποχή και η αναγνώριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ μου ήρθε 1 Αυγούστου λίγο πριν τις αιτήσεις των αναπληρωτών. Και τότε...έσκασε η βόμβα με τον Αρχικομμωτή Κουρμπετη. Κριτηρια και αναδρομική ισχύ μαζί... Πολλοί πάθαμε σοκ!!! Συμπληρώναμε λίστες με τα ονόματα μας ως κατήγοροι της υπουργικής απόφασης, μιλούσαμε ατέλειωτες ώρες μέσω forum και γενικότερα αλληλοσυμπαραστεκόμασταν... Παρόλα αυτα κάναμε τα χαρτιά μετά απο 2 άθλιες εγκυκλίους μεγάλης φαρσοκωμωδίας...
Κινηθήκαμε με τους δικηγόρους οι οποίοι έκαναν καταγγελία της απόφασης. Και ευτυχώς με την τότε υπηρεσιακή κυβέρνηση η υπουργός παιδείας κυρία Κιάου (ικανότατη κατα την προσωπική μου άποψη) προέβη σε ανάκληση της απόφασης μέχρι νεοτέρας. Τώρα έρχονται πάλι με ακομα πιο ηλίθια κριτηρια προς υποστήριξη του ΕΚΠΑ, το οποίο σημειωτέον εχει κατηγορηθεί για αμαρτωλό παρελθόν αφού παρείχε πλαστές βεβαιώσεις.
Κινηθείτε άμεσα... Ήδη οι δικηγόροι ειναι γνώστες και μας ενημερώνουν για οποιεσδήποτε αποφάσεις του ΙΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος grookiee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6054 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 11:21:11 πμ »
Παιδια μην επικρατησει πανικος.Και εγω στη μεση του μεταπτυχιακου ειμαι, αλλα τον πανικο που περασα τον Αυγουστο δεν το ξαναπερναω. Εμπιστευομαι το πανεπιστημιο, το θεωρω αξιοπιστο και  πιστευω οτι αφου εχουμε δωσει ενα σκασμο λεφτα, σιγουρα δε θα μας αφησει ξεκρεμαστους.. και στην τελικη ας μπει επιτελους αυτη η πρακτικη να τελειωνουμε, να εχουμε ενα δυνατο μεταπτυχιακο το οποιο δε θα εχει θεμα πουθενα. το πως θα την ενταξουν ειναι δικο τους θεμα και θα βρουν τη λυση πιστευω ετσι ωστε να βολευτουμε ολοι με τις αποστασεις.ηδη το μεταπτυιακο ειναι πκεον αναγκαστικα 18μηνο.

Αποσυνδεδεμένος annamath07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6055 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 11:26:52 πμ »
Εμενα μου απαντησαν απο το πανεπιστημιο οτι η ελαχιστη διαρκεια φοιτησης ειναι 16 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6056 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 11:48:19 πμ »
Μπορείς να παραθέσεις περαιτέρω πληροφορίες ή ακόμα καλύτερα κάποια στοιχεία ως προς αυτό;
Δεν εχω προσωπικά στοιχεία. Παραθέτω οτι άκουγα απο διάφορα άτομα κατα καιρούς. Δεν ειναι κατηγορίες μου γιατί πολύ απλα δεν τα γνωρίζω απο μέσα

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6057 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 11:54:11 πμ »
Τα πανεπιστήμια μην τα φοβάστε. Θα σας καλύψουν. Απλα θα ειναι δύσκολη η πρακτική στον τόπο του πτυχίου. Ξεσηκωθείτε για αυτό...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6058 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:53:36 μμ »
Δεν εχω προσωπικά στοιχεία. Παραθέτω οτι άκουγα απο διάφορα άτομα κατα καιρούς. Δεν ειναι κατηγορίες μου γιατί πολύ απλα δεν τα γνωρίζω απο μέσα

Μάλιστα.Πιστεύω ότι τον εχθρό δεν τον αντιμετωπίζεις ρίχνοντάς του λάσπη, τρέφεται από αυτό. Υπάρχουν οι καθαροί τρόποι, με τους οποίους έχεις περισσότερες ελπίδες να κερδίσεις κάτι επί μονιμου βάσεως.Όσο για το ιεπ και τον πρόεδρό του σιγά μη δεν επανερχόταν δριμύτερος, εδώ ήμασταν προ ολίγου καιρού και τα λέγαμε.Πέρα από τις πεποιθήσεις του, γνωστές στους φοιτητές του χρόνια τώρα μιας και φροντίζει πάντα να τις επισημαίνει, τέτοιο άδειασμα δε θα το ανεχόταν.

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6059 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:17:37 μμ »
καλησπέρα μαριέτα !! το μάθημα αυτό το χα σε αυτό το εξάμηνο! Είναι πολύ ενδιαφέρων θεωρώ .Κάθε βδομάδα έχει μικρές -πολύ μικρές- εργασίες και στο τέλος μια μεγάλη. Επίσης, στις εξετάσεις μας είπαν ότι μπορούμε να έχουμε μαζί αμς σημειώσεις. !


Σε ευχαριστώ πολυ :) το βιβλίο χρειάζεται να το αγορασουμε;;;;;

Αποσυνδεδεμένος eirini85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6060 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:26:49 μμ »
Εγω το χω αγορασει να σου πω την αληθεια μιας που εκανα και 20 ευρω! Αλλα ίσως καλύπτεσαι και από τις πολύ καλά σχεδιασμένες διαφάνειες που αναρτωνται!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2016, 03:33:32 μμ από eirini85 »

Αποσυνδεδεμένος eirini85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6061 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:35:24 μμ »
Στο 511 τα βάζουν σχεδόν όλα...δηλαδή χαρακτηριστικά ποιοτικής έρευνας , ανάλυση σταδίων , διαμόρφωση ερευνητικών ερωτημάτων , αξιοπιστία, εγκυρότητα , στάδια συνέντευξης!

Στο 521 , λίγο μπερδεμένα τα ερωτήματα κ κυρίως κρίσεως,,,δεν θυμάμαι ακριβώς τί μας είχε βάλει πάντως είναι του τύπου π.χ Σε μία τάξη με παιδί με επιθετικότητα ,τι διδακτικές μπορεί να αναλάβει ο εκπαιδευτικός προκειμένου να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση του παιδιού? ( Παρόλο που πήρα Β+ πραγματικά δεν ήμουν απολύτως σίγουρη για το τί έπερεπε ακριβώς να γράψω) κατανόησε καλά τις πληροφορίες του βιβλίου

παιδια!!ξέρετε αν είναι αναγκαίο το βιβλίο??? δίνω σε λίγες μέρες και δν το αγόρασα μιας που η πειπαλ δν μου λειτουργεί και εμβάσματα οι τράπεζες δεν δέχονται!! Αν μπορείτε απαντήστε μου! Ευχαριστώ! Στο 511 αναφέρομαι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2016, 03:41:42 μμ από eirini85 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.