*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135332 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #406 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:19:59 μμ »
Cohen, L., Manion, L. & Morrison, K. (2008). Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας. Αθήνα: Μεταίχμιο.
το βιβλίο αυτό είναι μια και όχι τόσο καλή μετάφραση από το αγγλικό. Αλλά έχει πολλές πληροφορίες. Δεν ξέρω αν σας έχουν συγκεκριμένη ύλη αλλά ορισμένα που θέλουν γενικά προσοχή γιατί έχω εξεταστεί σ'αυτό το βιβλίο είναι τα παρακάτω:
Θετικισμός, κριτικές του θετικισμού και της επιστημονικής μεθόδου
Φαινομενολογία, κριτική θεωρία και κριτική εκπαιδευτική έρευνα
έρευνα και αξιολόγηση, ο ρόλος της έρευνας στην εκπαίδευση
δεοντολογία της κοιωνικής έρευνας, πηγές έντασης, απόψεις που πηγάζουν από την εμπειρία
δειγματοληψία, πρόσβαση στο δείγμα
εγκυρότητα και αξιοπιστία
χρήση των ποσοτικών μεθόδων
ιστορίες ζωής
μελέτη περίπτωσης και είδη
σχεδιασμός διαδικασιών για έρευνα βασισμένη σε συνέντευξη
παρατήρηση-ζητήματα δεοντολογίας
παίξιμο ρόλων
διαδίκτυο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #407 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:23:01 μμ »
ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες futiki!!! :)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #408 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:29:44 μμ »
να είστε καλά αυτά είναι sos από καθηγήτρια με μεταπτυχιακό στη εκπαιδευτική έρευνα οπότε σίγουρα ρίξτε πολλές ματιές γιατί πάνω κάτω σε αυτά θα εστιάζουν και αυτοί

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #409 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:37:37 μμ »


Το λέω αυτό διότι, εφόσον το μαστερ τελείωνει τον ιανουάριο του 2014 ως ελάχιστο, εννοείται ότι πολύ θα θέλουν να τελειώσουν σε 1 έτος, μιας και αν τελειώσουν τον Μάιο δεν θα προλάβουν να περάσουν κρίση από το ΔΟΑΤΑΠ μέχρι το Ιουλίο που βγαίνει η προκήρυξη αναπληρωτών ειδικής αγωγής. Ο ΔΟΑΤΑΠ κάνει τουλάχιστον 3 μήνες να δώσει πιστοποιητικό αναγνωρισης στον καθένα, από την στιγμή που κάποιος καταθέσει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ, το οποίο κυμαίνεται στα 180 ευρώ αν δεν κάνω λάθος

Κάποιος ο οποίος είναι ήδη στους πίνακες αναπληρωτών της γενικής εκπαίδευσης δεν μπορεί να καταθέσει το μεταπτυχιακό του στην Ειδική Αγωγή και να μπει στους οικείους πίνακες; Θα πρέπει να περιμένει την συγκεκριμένη προκήρυξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #410 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 08:48:03 μμ »
Ναι museum, οι αιτήσεις αναφέρονται πάντα σε συγκεκριμένες προκηρύξεις που τρέχουν συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος γλυκάνισο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #411 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:07:11 μμ »
Καλησπέρα! Και γω χωρίς κωδικούς ακόμη...:( :(
Τελος πάντων, θα θελα  να ρωτήσω τελικά ξέρει κανείς αν είμαστε πολλοί απο Θεσσαλονίκη ωστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μας κάνουν εξετάσεις εδώ? Στο γραφείο στην Ελλάδα που ρώτησα μου είπαν οτι δεν ξέρουν κατι τετοιο αλλά με τηλεφωνική επικοινωνία στην Κύπρο, είπαν οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνουν εξετάσεις Θεσσαλονίκη ή Κοζάνη (έστω..!) για εμας τους βόρειους.
Ξέρει κανείς κάτι νεότερο?
Επίσης επειδή με έχει φάει η περιέργεια, μέχρι πόσα μαθήματα το μέγιστο μπορούμε να δηλώσουμε?

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #412 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:16:19 μμ »
Καλησπέρα! Και γω χωρίς κωδικούς ακόμη...:( :(
Τελος πάντων, θα θελα  να ρωτήσω τελικά ξέρει κανείς αν είμαστε πολλοί απο Θεσσαλονίκη ωστε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μας κάνουν εξετάσεις εδώ? Στο γραφείο στην Ελλάδα που ρώτησα μου είπαν οτι δεν ξέρουν κατι τετοιο αλλά με τηλεφωνική επικοινωνία στην Κύπρο, είπαν οτι υπάρχει πιθανότητα να κάνουν εξετάσεις Θεσσαλονίκη ή Κοζάνη (έστω..!) για εμας τους βόρειους.
Ξέρει κανείς κάτι νεότερο?
Επίσης επειδή με έχει φάει η περιέργεια, μέχρι πόσα μαθήματα το μέγιστο μπορούμε να δηλώσουμε?
Το μέγιστο 3 μαθήματα + 1 σεμινάριο αν επιθυμείς το 12άμηνο πρόγραμμα. Αν θέλεις το 18άμηνο, τότε δηλώνεις 2 μαθήματα μόνο.

Αποσυνδεδεμένος γλυκάνισο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #413 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:27:30 μμ »

Το μέγιστο 3 μαθήματα + 1 σεμινάριο αν επιθυμείς το 12άμηνο πρόγραμμα. Αν θέλεις το 18άμηνο, τότε δηλώνεις 2 μαθήματα μόνο.
Σ ευχαριστώ πολύ!!
Το σεμινάριο που θα γίνει? είναι υποχρεωτικό?

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #414 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:33:00 μμ »

Το μέγιστο 3 μαθήματα + 1 σεμινάριο αν επιθυμείς το 12άμηνο πρόγραμμα. Αν θέλεις το 18άμηνο, τότε δηλώνεις 2 μαθήματα μόνο.
Σ ευχαριστώ πολύ!!
Το σεμινάριο που θα γίνει? είναι υποχρεωτικό?
ναι είναι υποχρεωτικό και απ'όσο ξέρω θα γίνει κατά κάποιο τρόπο όπως το web conference.Λεπτομέρειες δεν ξέρω... 8)

Αποσυνδεδεμένος annap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #415 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:34:37 μμ »
 ???

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #416 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:44:17 μμ »
Όσοι έχουν πάρει κωδικούς και έχουμε τα ίδια μαθήματα (500, 511, 591) θα τους παρακαλούσα αν μπορούν να μου πούνε ποια βιβλία θα χρειαστούμε.

Για το 511 νομίζω το ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ (COHEN LOUIS, MANION LAWRENCE, MORRISON KEITH ;
για το 511 ναι, στην πολιτεία τα πιο φθηνά το έψαξα,δεν ξέρω απο το ίδιο το Πανεπιστήμιο ποσο τα δίνουνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2013, 10:04:17 μμ από KAR »

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #417 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:49:41 μμ »
Antonia19

δεν λέει πότε την παραδίνουμε προφανώς περιμένουν να συνδεθούν όλοι.ναι το υποχρεωτικό παίρνουμε μόνο , δυστυχως αυτό με τα συμπληρωματικά και τη βιβλιογραφία θα είναι ένα σοβαρό θέμα...που θα τα βρίσκουμε όλα αυτά..στο ΕΑΠ σου τα στέλνουνε απο τη βιβλιοθήκη τους και τα επιστρέφεις εδω τι γίνεται?έστειλα mail..ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει για τα δια ζώσης είχε κανείς καμία πληροφορία?ναι εαν εχεις απορίες για το μάθημα στην πλατφόρμα που λεέι συζητήσεις για το μάθημα απορίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2013, 10:07:46 μμ από KAR »

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #418 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:55:04 μμ »
αααα δεν θα τα παμε καλά τόσοι πολλοί?τόσοι πάντως δεν είναι όλοι στον πίνακα αγωγής του κλάδου μου...τέλος πάντων θα αποκτήσουμε μόρφωση..κορίτσια εγω βλέπω και τα 2 μαθήματα 511 621 sto moodle.
μιας που επιλέξαμε τα ίδια μαθήματα κι εγώ δεν έχω πάρει ακόμη κωδικούς για να δω περί τίνος πρόκειται, για κάνε βρε KAR μια πρώτη εκτίμηση (δύσκολα-εύκολα, απαιτητικά ή όχι κλπ.) για να μου φύγει ένα μικρό ποσοστό του άγχους και της περιέργειάς μου...
Άννα μόλις τα είδα πάγωσα λίγο, μετά αποφάσισα να μην πανικοβληθώ σήμερα ψύχραιμα διάβασα είδα το βιντεάκι κάτι γίνεται στο 621, στο 511 διάβασα τις σημειώσεις έχασα τη μπάλα...είναι απαιτητικά, η τελική εργασία με αγχώνει λίγο και ο χρόνος...ΑΛΛΑ ήρεμα θα μπούμε στο κλίμα και όλα μετά θα κυλάνε φυσιολογικά..εξαρτάται βέβαια και τι σπουδές έχεις κάνει πριν..αν για παράδειγμα έχεις τελειώσει φιλολογία ή παιδαγωγικό νομίζω ότι είναι πιο εύκολο..εγω που τελείωσα πληροφορική τον θέλω τον κώδικά μου και την μαθηματική πράξη ρε παιδί μου!!!ηρεμία και θα τα καταφέρουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #419 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 09:59:48 μμ »
Μόλις μπηκα!!διαβασα τις σημειωσεις κ κατέβασα κ ενα κειμενο που πρεπει να διαβασουμε κ παρακολουθησα το πρωτο μαθημα. ειναι ηχογραφημενο κ το ακους ενω βλεπεις κ τις σημειωσεις απο powerpoint. δειτε οπωσδηποτε τα βιντεακια στο προηγουμενο λινγκ που σας εγραψα γιατι οντως βοηθανε..

υ.γ. ελπιζω να πανε ολα καλα σε οσους τους εχουν καθυστερησει τους κωδικους..
για ποιο μάθημα?
sorry σημερα το ειδα..για το 621 ειδικη της συμπεριληψης
εχω την αίσθηση ότι μας έβαλαν στην ίδια ομάδα εργασίας για το 621 ομάδα c..
ναι ειμαστε στην ιδια ομαδα!!!τελεια!!ποσοι ομως ειμαστε στην ιδια ομάδα κ μεχρι ποτε πρεπει να παραδωσουμε την εργασια;ουφ αγχωθηκα λιγο
δεν λέει μέχρι πότε θα ρωτήσουμε όμως στο φόρουμ...είμαστε 5 γυναίκες... και εγω αγχώθηκα αλλά νομίζω περισσότερο με το 511...αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως 5 άτομα θα κάνουν θεωρητική εργασία θα γράφει ο καθένας απο 1 λέξη?  :D εννοώ ότι ο καθένας έχει προσωπικό στυλ στο γράψιμο φαντάζομαι...πάντως μέχρι στιγμής η συγκεκριμένη εργασία μου φαίνεται οκ..χαίρομαι πάντως που έχω έστω και μία ηλεκτρονικά γνωστή στην ομάδα και στο τμήμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 270
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.