*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135846 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #994 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:02:27 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Κατι μηνυματακια χανονται στο δρομο, αλλα δεν πειραζει...
Ελεγα λοιπον, αν εννοεις τους καημενους πια που σπουδαζουνε στον Βολο. Με αυτους δεν υπαρχει προβλημα. Με το μεταπτυχιακο μου θα τους φαω λαχανο και θα αρχισω να φορτωνω και προϋπηρεσια μια χαρα.
Κατα τα αλλα, επειδη δεν γινονται μονιμοι διορισμοι στην ειδικη θα χρησιμοποιησω μετα την προϋπηρεσια μου στον ΑΣΕΠ για να φαω καποιου αλλου τη θεση γενικης, αφου μια χαρα μετριεται η προϋπηρεσια  μου και στη γενικη.
Πραγματικα ειμαι ευτυχης που εχω τοσες πολλες επιλογες!
Μήπως  σπουδάζετε στο Ειδικής Αγωγής του Βόλου;
 Τα λόγια σας ακούγονται ειρωνικά ως προς τους υπόλοιπους συναδέλφους....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #995 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:09:47 μμ »
Κουτσοί, Στραβοί ΟΛΟΙ στον Αγιο Παντελεήμονα.....
Αυτό εχω να πω εγω...
Είναι ΑΙΣΧΟΣ να υπάρχει τέτοια ασυδοσία και να μπαινουν ολοι με εναν ασχετο πτυχιο ΑΕΙ Ή ΤΕΙ σε μαστερ ειδικκής. Εχω φίλο με πτυχιο κλωστουφαντουργίας και κάνει το μαστερ της ειδικής αγωγής στην Λευκωσία. Για αγγλικά ούτε λόγος.Μονο σε επίπεδο ελληνικο καμάκι.
Το είχα ξαναγραψει χωρίς να είμαι προφήτης ότι μολις βγουν φέτος οι πίνακες των αναπληρωτών και ωρομισθίων θα πέσουν πολλα ''εγκεφαλικά''.
Το εμποριο των μαστερ ειδικής εχει μεγάλο αριθμό αποφοίτων..
Τωρα αν ειστε ολοι λεφταδες και πατε και τα σκατε χοντρα στους Κυπριους καλα κανετε.!
Αλλα το επίπεδο του πανεπιστημιου είναι ισαξιο με αυτο των Βουλγαρικων. όπως παλια λεγανε γιατρος απο τη βουλγαρία κλπ. τωρα θα λένε μαστερ ειδικής απο την Κυπρο.!
Κουτσοί, Στραβοί ΟΛΟΙ στον Αγιο Παντελεήμονα.....
Αυτό εχω να πω εγω...
Είναι ΑΙΣΧΟΣ να υπάρχει τέτοια ασυδοσία και να μπαινουν ολοι με εναν ασχετο πτυχιο ΑΕΙ Ή ΤΕΙ σε μαστερ ειδικκής. Εχω φίλο με πτυχιο κλωστουφαντουργίας και κάνει το μαστερ της ειδικής αγωγής στην Λευκωσία. Για αγγλικά ούτε λόγος.Μονο σε επίπεδο ελληνικο καμάκι.
Το είχα ξαναγραψει χωρίς να είμαι προφήτης ότι μολις βγουν φέτος οι πίνακες των αναπληρωτών και ωρομισθίων θα πέσουν πολλα ''εγκεφαλικά''.
Το εμποριο των μαστερ ειδικής εχει μεγάλο αριθμό αποφοίτων..
Τωρα αν ειστε ολοι λεφταδες και πατε και τα σκατε χοντρα στους Κυπριους καλα κανετε.!
Αλλα το επίπεδο του πανεπιστημιου είναι ισαξιο με αυτο των Βουλγαρικων. όπως παλια λεγανε γιατρος απο τη βουλγαρία κλπ. τωρα θα λένε μαστερ ειδικής απο την Κυπρο.!

Όταν με το καλό αποφοιτήσετε και προσπαθήσετε μετά από εξαντλητικό διάβασμα να εισαχθείτε σε ένα ΠΜΣ στην Ελλάδα και δεν τα καταφέρετε θα διαπιστώσετε βλέποντας τις λίστες που αναρτώνται με τους επιτυχόντες να έχουν αριστεύσει στην συνέντευξη, να έχουν δημοσιεύσεις (υποτίθεται),να έχουν  διάφορα προσόντα (υποτίθεται) που εσείς πιθανόν να μην τα είχατε καταθέσει γιατί οι κολλητοί έχουν πάντα εσωτερική πληροφόρηση...
Τότε θα εκπλαγείτε.
Εύχομαι να μην βρεθείτε ποτέ σε αυτήν τη θέση....
Όλα τα πανεπιστήμια της Αγγλίας έχουν δίδακτρα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με την οικονομική του δυνατότητα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #996 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:13:27 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Κατι μηνυματακια χανονται στο δρομο, αλλα δεν πειραζει...
Ελεγα λοιπον, αν εννοεις τους καημενους πια που σπουδαζουνε στον Βολο. Με αυτους δεν υπαρχει προβλημα. Με το μεταπτυχιακο μου θα τους φαω λαχανο και θα αρχισω να φορτωνω και προϋπηρεσια μια χαρα.
Κατα τα αλλα, επειδη δεν γινονται μονιμοι διορισμοι στην ειδικη θα χρησιμοποιησω μετα την προϋπηρεσια μου στον ΑΣΕΠ για να φαω καποιου αλλου τη θεση γενικης, αφου μια χαρα μετριεται η προϋπηρεσια  μου και στη γενικη.
Πραγματικα ειμαι ευτυχης που εχω τοσες πολλες επιλογες!
Μήπως  σπουδάζετε στο Ειδικής Αγωγής του Βόλου;
 Τα λόγια σας ακούγονται ειρωνικά ως προς τους υπόλοιπους συναδέλφους....
Αν εννοείς εμένα όχι δε σπουδάζω στον Βόλο. Απλά πιστεύω πως ο δάσκαλος του οποιουδήποτε 1ετούς μάστερ γνωρίζει λιγότερα από κάποιον 4ετούς φοίτησης.
ΥΓ. Είμαι ΠΕ.04.

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #997 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:15:37 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Κατι μηνυματακια χανονται στο δρομο, αλλα δεν πειραζει...
Ελεγα λοιπον, αν εννοεις τους καημενους πια που σπουδαζουνε στον Βολο. Με αυτους δεν υπαρχει προβλημα. Με το μεταπτυχιακο μου θα τους φαω λαχανο και θα αρχισω να φορτωνω και προϋπηρεσια μια χαρα.
Κατα τα αλλα, επειδη δεν γινονται μονιμοι διορισμοι στην ειδικη θα χρησιμοποιησω μετα την προϋπηρεσια μου στον ΑΣΕΠ για να φαω καποιου αλλου τη θεση γενικης, αφου μια χαρα μετριεται η προϋπηρεσια  μου και στη γενικη.
Πραγματικα ειμαι ευτυχης που εχω τοσες πολλες επιλογες!
Μήπως  σπουδάζετε στο Ειδικής Αγωγής του Βόλου;
 Τα λόγια σας ακούγονται ειρωνικά ως προς τους υπόλοιπους συναδέλφους....
Αν εννοείς εμένα όχι δε σπουδάζω στον Βόλο. Απλά πιστεύω πως ο δάσκαλος του οποιουδήποτε 1ετούς μάστερ γνωρίζει λιγότερα από κάποιον 4ετούς φοίτησης.
ΥΓ. Είμαι ΠΕ.04.

Όλα τα μαθήματα (με εξαίρεση τα σεμινάρια και η μεταπτυχιακή εργασία) εξετάζονται με γραπτές εξετάσεις. Οι εξετάσεις διεκπεραιώνονται σε αναγνωρισμένα εξεταστικά κέντρα και προς το παρών στην Αθήνα


Αν πανεπιστήμιο έστειλε αυτό το mail με αυτή την ορθογραφία, προσωπικά θα μου άναβαν πολλά λαμπάκια προειδοποίησης.....

Τουλάχιστον ένα πανεπιστήμιο που θέλει να θεωρείται σοβαρό οφείλει να προσέχει την ορθογραφία σε αυτά που αποστέλλει στους υποψηφίους φοιτητές του
Οι παρατηρήσεις  για τα ορθογραφικά λάθη είναι αστείες...
Ασχοληθείτε με κάτι πιο ουσιώδες.

Δεν μας ενδιαφερει. Εμας μας νοιαζει το χαρτι για να χωθουμε στην ειδικη αγωγη

Μάλλον θα πρέπει να δώσετε ΑΣΕΠ για να χωθείτε στην Ειδική αγωγή.
Συγνώμη αν σας στενοχώρησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος soulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #998 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:35:01 μμ »
Μακάρι, αλλά φοβάμαι πολύ πως το αντίστροφο είναι πιθανότερο: μόνιμοι από τη γενική με μάστερ στην ειδική να τρώνε τις θέσεις των αναπληρωτών ειδικής...

Κατι μηνυματακια χανονται στο δρομο, αλλα δεν πειραζει...
Ελεγα λοιπον, αν εννοεις τους καημενους πια που σπουδαζουνε στον Βολο. Με αυτους δεν υπαρχει προβλημα. Με το μεταπτυχιακο μου θα τους φαω λαχανο και θα αρχισω να φορτωνω και προϋπηρεσια μια χαρα.
Κατα τα αλλα, επειδη δεν γινονται μονιμοι διορισμοι στην ειδικη θα χρησιμοποιησω μετα την προϋπηρεσια μου στον ΑΣΕΠ για να φαω καποιου αλλου τη θεση γενικης, αφου μια χαρα μετριεται η προϋπηρεσια  μου και στη γενικη.
Πραγματικα ειμαι ευτυχης που εχω τοσες πολλες επιλογες!
Μήπως  σπουδάζετε στο Ειδικής Αγωγής του Βόλου;
 Τα λόγια σας ακούγονται ειρωνικά ως προς τους υπόλοιπους συναδέλφους....
Αν εννοείς εμένα όχι δε σπουδάζω στον Βόλο. Απλά πιστεύω πως ο δάσκαλος του οποιουδήποτε 1ετούς μάστερ γνωρίζει λιγότερα από κάποιον 4ετούς φοίτησης.
ΥΓ. Είμαι ΠΕ.04.
Φαντάζομαι ότι εννοείτε όλους  τους πτυχιούχους που δεν έχουν αποφοιτήσει από παιδαγωγικά τμήματα.
Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σας ,διότι από όσο γνωρίζω, ελάχιστοι έχουν διδαχθεί ή έχουν επιλέξει μαθήματα παιδαγωγικών, ψυχολογίας ή ειδικής αγωγής.
Όσο για τους υπόλοιπους (τους πτυχιούχους παιδαγωγικών τμημάτων δασκάλων και νηπιαγωγών) μπορούν να εργαστούν και στις δομές της ειδικής αγωγής έχοντας την εξειδίκευση που τους προσφέρει το μεταπτυχιακό.


Αποσυνδεδεμένος tomygun31

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #999 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:36:15 μμ »
Καλά τον Ιανουάριο κάπου διάβασα τελειώνουν οι πρώτοι δεν υπάρχει κάποιος να μας πει αν οι εξετάσεις είναι μόνο Αθήνα;

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1000 στις: Αύγουστος 22, 2013, 12:24:44 πμ »
Tα ερωτήματα αυτά έχουν απαντηθεί πολλές φορές. Γίνονται σε Αθήνα, Θεσ/κη και Ηράκλειο Κρήτης

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1001 στις: Αύγουστος 22, 2013, 09:47:36 πμ »
Μια ερώτηση....
Όποιο τρόπο φοίτησης κι αν επιλέξουμε (12μηνο ή 18μηνο) το καλοκαίρι θα κάνουμε υποχρεωτικά μαθήματα;;;;;
Δεν έχει διακοπές;;;;

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1002 στις: Αύγουστος 22, 2013, 11:51:35 πμ »
Kανονικότατα το καλοκαιράκι....
Ίσως κατόπιν συνενόησης με το πανεπιστήμιο να διακόψεις τη φοίτηση για το καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν γίνεται.
Αλλα αφου δεν θες το καλοκαίρι λογικά δεν βιάζεσαι να τελειώσεις.... Οπότε μπορείς να πάρεις μόνο ένα μάθημα ή σεμινάριο ώστε να μην είσαι φορτωμένη :)

Αποσυνδεδεμένος pde86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1003 στις: Αύγουστος 22, 2013, 05:10:47 μμ »
Παιδιά καλησπέρα..τι θλιβέρο θέμα είναι αυτό?Εχω διαβάσει σχεδόν όλο το topic και δεν ξέρω τι να κάνω, να απορρήσω, να ξαφνιαστώ, να στεναχωρηθώ?αλλά μάλλον όχι να χαρώ που 2000 το λιγότερο άνθρωποι τρέχουν να προλάβουν τι????Την μπουκωμένη σειρά των ειδικών παιδαγωγών???Για να καθήσουν μετά από ένα χρόνο δίπλα σε ένα παιδάκι με αυτισμό ή down...?
Δηλαδή τι θα γίνει φετος στους πίνακες???Αφού είναι ήδη μπουκωμένοι πού θα πάει???
"They who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night."
E.A.P.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1004 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:41:33 μμ »
Δηλαδή τι θα γίνει φετος στους πίνακες???Αφού είναι ήδη μπουκωμένοι πού θα πάει???

Δεν κανουν ολοι ενα μεταπτυχιακο για τους ιδιους λογους. ;) Αλλά ειναι γεγονος οτι οποιος το αρχισει τον Οκτωβριο 2013 με μοναδικο στοχο να μπει στους πινακες Ειδικης Αγωγης το φθινοπωρο 2015, καλυτερα να επανεξετασει τους στοχους του.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1005 στις: Αύγουστος 22, 2013, 07:38:08 μμ »
καλησπέρα, θα ήθελα οι φοιτητές του προγράμματος να μου προτείνετε 2-3 μαθήματα σχετικά εύκολα για κάποιον που θα ξεκινήσει φέτος το μεταπτυχιακό. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1006 στις: Αύγουστος 22, 2013, 08:37:48 μμ »
Παιδιά καλησπέρα..τι θλιβέρο θέμα είναι αυτό?Εχω διαβάσει σχεδόν όλο το topic και δεν ξέρω τι να κάνω, να απορρήσω, να ξαφνιαστώ, να στεναχωρηθώ?αλλά μάλλον όχι να χαρώ που 2000 το λιγότερο άνθρωποι τρέχουν να προλάβουν τι????Την μπουκωμένη σειρά των ειδικών παιδαγωγών???Για να καθήσουν μετά από ένα χρόνο δίπλα σε ένα παιδάκι με αυτισμό ή down...?
Δηλαδή τι θα γίνει φετος στους πίνακες???Αφού είναι ήδη μπουκωμένοι πού θα πάει???
Ο πίνακας των φιλολόγων έχει κλείσει ήδη από πέρσι, φυσικοί, χημικοί και βιολόγοι θα δουλεύουν μόνο με κουτάκι και τους μαθηματικούς τους παίρνει να ελπίζουν για κανά χρόνο ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1007 στις: Αύγουστος 25, 2013, 07:23:02 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Ετοιμάζω και εγώ τα χαρτιά μου για το μεταπτυχιακό της Κύπρου και θα ήθελα να ρωτήσω, στην έκθεση που απαιτείται τι περίπου γράψατε? Επίσης οι συστατικές είναι απαραίτητες? Σε παλιότερες αναρτήσεις είχα διαβάσει πως πολλοί είχαν γίνει δεκτοί απλά με φωτοτυπία πτυχίου και αναλυτικής. Έχω τελειώσει δυο χρόνια σχεδόν την σχολή και θα είναι αρκετά δύσκολο να βρω συστατικές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 240
Σύνολο: 254

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.