*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3139846 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2030 στις: Απρίλιος 14, 2014, 06:14:02 μμ »
Παιδιά, καλησπέρα κι από εμένα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του για τα μαθήματα ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση και συγκριτική παιδαγωγική;;

Καλησπέρα! Για τις ψυχολογικές διαστάσεις ξέρω να σου πω. Το έχω σε αυτό το τετράμηνο. Είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα. Μαθαίνεις θεωρίες μάθησης (piaget , vygotsky κα) και πώς να τα εφαρμόσεις στην τάξη. Ίσως δυσκολευτείς λίγο στην αρχή με τις έννοιες αλλά όταν τα εμπεδώσεις θα σου φανούν εύκολα. Αν έχεις ωστόσο ασχοληθεί πάλι με αυτές τις έννοιες δε θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα. Έχει εβδομαδιαίες εργασίες και μία ομαδική τελική εργασία, εύκολη. Ελπίζω να βοήθησα!καλή σηνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2031 στις: Απρίλιος 14, 2014, 06:16:30 μμ »
Καλή συνέχεια εννοούσα! :-\

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2032 στις: Απρίλιος 14, 2014, 07:00:47 μμ »
Παιδιά, καλησπέρα κι από εμένα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του για τα μαθήματα ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση και συγκριτική παιδαγωγική;;
Καλησπέρα. Η συγκριτική παιδαγωγική ασχολείται με τη διαπολιτισμικότητα. Μοιάζει λιγάκι με τη συμπερίληψη, ειδικά με τη δομή της ύλης. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, έχει ενδιάμεσες ομαδικές δραστ. και μία τελική εργασία βιβλιογραφικής ανασκόπησης.

Αποσυνδεδεμένος lemonaki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2033 στις: Απρίλιος 14, 2014, 07:39:46 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και χαίρομαι που έχει τόσα πολλά ενεργά μέλη και που βοηθάει ο ένας τον άλλο. Θα προσπαθήσω κι εγώ να διαφωτίσω όπως μπορώ τους συφοιτητές μου.
H απορία η δικιά μου είναι σχετικά με την εργασία του μαθήματος 621 (Παιδαγωγική της Συμπερίληψης - Αγγελίδης). Ρε παιδιά μας έχει βάλει ένα θέμα για τις φωνές των παιδιών στη συμπεριληπτική εκπαίδευση κ εχω πραγματικά πελαγώσει γιατι δεν έχουν αναρτηθεί σαφείς οδηγίες.. Έχει κάνει κανείς αυτή την εργασία; Ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω. Να σχολιάσω το κείμενο της Μέσσιου ή να γράψω γενικά για τις φωνές των παιδιών στη συμπεριληπτική εκπαίδευση βάσει της βιβλιογραφίας; Εχω και μόνο 2 βδομαδες στη διαθεση μου, να δω τι θα προλαβω να γραψω. Όποιος μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή για το πώς να δομήσω την εργασία θα του ημουν πραγματικά ευγνώμων! :-( 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2034 στις: Απρίλιος 14, 2014, 09:53:21 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και χαίρομαι που έχει τόσα πολλά ενεργά μέλη και που βοηθάει ο ένας τον άλλο. Θα προσπαθήσω κι εγώ να διαφωτίσω όπως μπορώ τους συφοιτητές μου.
H απορία η δικιά μου είναι σχετικά με την εργασία του μαθήματος 621 (Παιδαγωγική της Συμπερίληψης - Αγγελίδης). Ρε παιδιά μας έχει βάλει ένα θέμα για τις φωνές των παιδιών στη συμπεριληπτική εκπαίδευση κ εχω πραγματικά πελαγώσει γιατι δεν έχουν αναρτηθεί σαφείς οδηγίες.. Έχει κάνει κανείς αυτή την εργασία; Ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω. Να σχολιάσω το κείμενο της Μέσσιου ή να γράψω γενικά για τις φωνές των παιδιών στη συμπεριληπτική εκπαίδευση βάσει της βιβλιογραφίας; Εχω και μόνο 2 βδομαδες στη διαθεση μου, να δω τι θα προλαβω να γραψω. Όποιος μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή για το πώς να δομήσω την εργασία θα του ημουν πραγματικά ευγνώμων! :-(
Κι εγώ έχω το μάθημά αυτό το τετράμηνο και έχω παρόμοια εργασία απλά αντί για τις "φωνές των παιδιών"  έχω να σχολιάσω "τον ρόλο των συνοδών στην εκπαίδευση". Κι εγώ το ψιλοψάχνω ακόμα, απ΄ ότι έχω καταλάβει όμως πρέπει να συνδέσουμε τις ιδέες του άρθρου με τη συμπερίληψη και αυτό να το στηρίξουμε βιβλιογραφικά. Εγώ μπερδεύομαι γιατί σε όλα τα άρθρα που βρήκα, πάνω κάτω λέει αυτά που λέει και βασικό μας άρθρο, αρά θα επαναλάβουμε τα ίδια πράγματα; Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω θα ήταν πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος lemonaki87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2035 στις: Απρίλιος 14, 2014, 10:46:50 μμ »
Κι εγώ έχω το μάθημά αυτό το τετράμηνο και έχω παρόμοια εργασία απλά αντί για τις "φωνές των παιδιών"  έχω να σχολιάσω "τον ρόλο των συνοδών στην εκπαίδευση". Κι εγώ το ψιλοψάχνω ακόμα, απ΄ ότι έχω καταλάβει όμως πρέπει να συνδέσουμε τις ιδέες του άρθρου με τη συμπερίληψη και αυτό να το στηρίξουμε βιβλιογραφικά. Εγώ μπερδεύομαι γιατί σε όλα τα άρθρα που βρήκα, πάνω κάτω λέει αυτά που λέει και βασικό μας άρθρο, αρά θα επαναλάβουμε τα ίδια πράγματα; Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω θα ήταν πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ.

Είναι πολύ φλου η διατύπωση και όντως η βιβλιογραφία επαναλαμβάνεται!
Αύριο έχουμε τηλεδιάσκεψη στις 18:00. Ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να εκφράσουμε τις απορίες μας..

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2036 στις: Απρίλιος 15, 2014, 12:48:51 πμ »
Ntouki μήπως μπορείς να μου στειλεις το διάγραμμα μαθήματος του 521;

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2037 στις: Απρίλιος 15, 2014, 08:39:16 πμ »
Ntouki μήπως μπορείς να μου στειλεις το διάγραμμα μαθήματος του 521;

Kαλημέρα! Προσπάθησα να σου το στείλω με ΠΜ αλλά απ' ο,τι κατάλαβα δεν μπορείς να επισυνάψεις αρχεία.
Μπες καλύτερα σε αυτό το λινκ: http://www.unic.ac.cy/study-with-us/academic-information/course-descriptions , έχει τις περιγραφές και τα διαγράμματα όλων των μαθημάτων. :)
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2038 στις: Απρίλιος 15, 2014, 10:05:30 πμ »
Ntouki καλημέρα! Η σελίδα που μου έστειλες δε δείχνει το αναλυτικό διάγραμμα, που στέλνουν εφόσον γίνεσαι δεκτός στο μάθημα. Αν σου είναι εύκολο το μέιλ μου είναι dora_mesinezi_21@hotmail.com. Σε ευχαριστώ πολύ! Αν επίσης δε σου κάνει κόπο περιέγραψέ μου τις εργασίες. Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2039 στις: Απρίλιος 15, 2014, 04:35:50 μμ »
καλησπέρα παιδιά και καλό Πάσχα! Θα ήθελα να ρωτήσω για τις εξετάσεις στο 510 (μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας). Θεωρείτε ότι είναι αρκετά εύκολες ή δύσκολες οι ερωτήσεις πολλαπλής στις εξετάσεις; Από τα πολλαπλής στην πλατφόρμα πάντως που κάνουμε είναι πολλές ερωτήσεις που είναι αρκετά διφορούμενες και σε πολλές ερωτήσεις είσαι ανάμεσα σε 2 απαντήσεις. Εσείς που έχετε δώσει εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι βατές οι ερωτήσεις;
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2040 στις: Απρίλιος 15, 2014, 07:57:02 μμ »
καλησπέρα παιδιά και καλό Πάσχα! Θα ήθελα να ρωτήσω για τις εξετάσεις στο 510 (μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας). Θεωρείτε ότι είναι αρκετά εύκολες ή δύσκολες οι ερωτήσεις πολλαπλής στις εξετάσεις; Από τα πολλαπλής στην πλατφόρμα πάντως που κάνουμε είναι πολλές ερωτήσεις που είναι αρκετά διφορούμενες και σε πολλές ερωτήσεις είσαι ανάμεσα σε 2 απαντήσεις. Εσείς που έχετε δώσει εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι βατές οι ερωτήσεις;
Ευχαριστώ πολύ!

Κάπως έτσι είναι και στις εξετάσεις, κάποιες λίγο πιο δύσκολες άλλες πιο εύκολες. Πάντως, αν και αρκετές (75), εγώ δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να τις απαντήσω σε σχέση με πολλαπλής επιλογής που μου έτυχαν σε άλλα μαθήματα και ήταν πολύ αμφίσημα. Εντάξει λογικό είναι να είναι και λίγο "τσιμπημένες" μερικές, δεν γίνεται να βγάζει μάτι ποιο είναι το σωστό...

Αποσυνδεδεμένος eri13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2041 στις: Απρίλιος 15, 2014, 09:08:16 μμ »
Καλησπέρα κι απο μένα! εγώ έχω πάρει το 500 αυτό το τετράμηνο. είναι όντως πολύ ενδιαφέρον αλλά αρκετά απαιτητικό με τις έννοιές του.
ntouki, μηπως θυμάσαι περίπου τι θεματα ζητησε ο πέτρου στις εξετάσεις; ενδεικτικά...
ευχαριστώ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2014, 09:11:33 μμ από eri13 »

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2042 στις: Απρίλιος 15, 2014, 09:49:22 μμ »
Κάπως έτσι είναι και στις εξετάσεις, κάποιες λίγο πιο δύσκολες άλλες πιο εύκολες. Πάντως, αν και αρκετές (75), εγώ δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να τις απαντήσω σε σχέση με πολλαπλής επιλογής που μου έτυχαν σε άλλα μαθήματα και ήταν πολύ αμφίσημα. Εντάξει λογικό είναι να είναι και λίγο "τσιμπημένες" μερικές, δεν γίνεται να βγάζει μάτι ποιο είναι το σωστό...

Σε ευχαριστώ πολύ Remedios!  Ελπιζω να μη δυσκολευτώ και εγω ιδιαίτερα! Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2043 στις: Απρίλιος 15, 2014, 09:54:42 μμ »
καλησπέρα παιδιά και καλό Πάσχα! Θα ήθελα να ρωτήσω για τις εξετάσεις στο 510 (μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας). Θεωρείτε ότι είναι αρκετά εύκολες ή δύσκολες οι ερωτήσεις πολλαπλής στις εξετάσεις; Από τα πολλαπλής στην πλατφόρμα πάντως που κάνουμε είναι πολλές ερωτήσεις που είναι αρκετά διφορούμενες και σε πολλές ερωτήσεις είσαι ανάμεσα σε 2 απαντήσεις. Εσείς που έχετε δώσει εξετάσεις θεωρείτε ότι είναι βατές οι ερωτήσεις;
Ευχαριστώ πολύ!
Πολλές από τις ερωτήσεις ήταν ίδιες με αυτές των δραστηριοτήτων (οπότε μάθε τις καλά) και οι υπόλοιπες κυμαίνονταν στο ίδιο κλίμα, άλλες ευκολότερες και άλλες δυσκολότερες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.