*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135319 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5054 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 02:24:17 μμ »
Συνάδερφοι γεια σας.Μόλις έκανα και γω την αίτηση στο παραπάνω λινκ με το δικηγόρο.Δε νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία με ποιον δικηγόρο από όλους θα κινηθούμε.Μια απο τα ίδια θα κάνουν όλοι.Χτες δεν άντεξα και ξαναμίλησα με το γραφείο της Κύπρου στη Ελλάδα και με διαβεβαίωσαν πως μέχρι 15/9 θα λύσουν οριστικά το πρόβλημα. Μάλιστα μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί πρακτική σε άτομα όπως εγώ και όπως πολύ απο εσάς που δουλεύουμε ήδη πολλά χρόνια σε δομές ειδικής αγωγής.Φυσικά θέλω να πιστεύω πως θα πάρουν πίσω αυτό το έκτρωμα όπως και να έχει.Καλή συνέχεια και υπομονή σε όλους μας.Είναι πραγματικά πολύ άδικο αυτό που περνάμε και κυρίως για εμάς που έχουμε ήδη τελειώσει και απο Κύπρο και απο ΔΟΑΤΑΠ και είμαστε με τα χέρια δεμενα.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.! Είμαστε όλοι σε δύσκολοι θέση και είναι αδικία για όλους μας. και για όσους τελείωσαν αλλά και για εμάς που ευελπιστούσαμε να τελειώσουμε σύντομα.. όσο για την πρακτική δεν μπορώ να το κατανοήσω αυτό.. όσοι δηλαδή έχουν δουλέψει δεν κάνουν πρακτική αλλά γράφεται ότι έκαναν και εμείς οι υπόλοιποι αναγκαστικά κάνουμε?? ούτε αυτό μου φαίνεται δίκαιο.. εγώ ας πούμε δουλεύω εθελοντικά σε ένα σύλλογο με παιδιά με Ε.Α...άρα οκ? είμαι καλυμμένη? ε δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.. Ότι είναι να ισχύσει πρέπει να ισχύσει για όλους..άλλωστε στην Ελλάδα η καλύτερη τακτική που ακολουθείται είναι το διαίρει και βασίλευε.

Συγνώμη για την διαφωνία αλλά έχω βαρεθεί σε αυτή τη χώρα όλα να γίνονται με προχειρότητες και με αδικίες. όταν κάνουμε κάτι ίδιο, όλοι πρέπει να έχουμε ίση μεταχείριση. ή πρέπει να εφαρμοστεί η πρακτική ή δεν πρέπει..

(στο πρώτο μου μεταπτυχιακό, στον κλάδο μου, οικονομικά, έκανα πρακτική επειδή την απαιτούσε το μεταπτυχιακό μου παρότι εργαζόμουν ήδη στον κλάδο αυτό. απλά είχα το προνόμιο να την κάνω στην επιχείρηση που εργαζόμουν.. άλλο πρακτική και άλλο εργασία.. στην πρακτική έχεις ελεγκτή, έχεις πρόγραμμα.)

Συγνώμη και πάλι σε όλους όσους δεν αρέσει η άποψη μου αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να είμαι έτοιμη να ακούσω. εμείς που δεν εργαζόμαστε στην εκπαίδευση είμαστε ήδη σε μειονεκτική θέση έναντι όλων των υπολοίπων καθώς οι περισσότεροι εργαζόμαστε ήδη σε άλλους τομείς. πρέπει να βρεθούν λύσεις επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5055 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 02:37:17 μμ »
Βεβαίως και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις και άλλωστε συμφωνούμε σε όλα. Όπως είδες αναφέρω απλά τι μου ειπώθηκε και λέω πιο κάτω ότι η γνώμη μου είναι να αποσυρθεί τελείως αυτό το έκτρωμα.Απλά αν η κατάσταση μείνει έτσι μόνο όσοι είναι μέσα τώρα θα σωθούνε, καθώς θα αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών.Για μας απο την άλλη σχόλασε ο γάμος.

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5056 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 02:58:08 μμ »
Βεβαίως και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις και άλλωστε συμφωνούμε σε όλα. Όπως είδες αναφέρω απλά τι μου ειπώθηκε και λέω πιο κάτω ότι η γνώμη μου είναι να αποσυρθεί τελείως αυτό το έκτρωμα.Απλά αν η κατάσταση μείνει έτσι μόνο όσοι είναι μέσα τώρα θα σωθούνε, καθώς θα αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών.Για μας απο την άλλη σχόλασε ο γάμος.

Με συγχωρείς και πάλι.. η επίθεση δεν είναι προσωπική αλλά έχω κουραστεί αφάνταστα..
Μόλις μίλησα και γω με το γραφείο της Ελλάδας μόλις. Μου είπε και εμένα το ίδιο..όσον αφορά την πρακτική. όσοι είστε ήδη σε σχολεία ειδικής αγωγής δε θα χρειαστεί πρακτική.. (τουλάχιστον κάποιο θα φανούν τυχεροί..αν και συνεχίζω να το θεωρώ άδικο και να μην κατανοώ πως θα γίνει αυτό.. το χαρτί θα λέει ότι έχει γίνει πρακτική ενώ δεν έγινε?)
Επίσης της ανέφερα ότι εγώ εργάζομαι εκτός εκπαίδευσης όμως (και πως γι'αυτο έχω επιλέξει άλλωστε ένα εξ΄αποστάσεως μεταπτυχιακό) και δεν κατανοώ πως θα γίνει η πρακτική και μου ανέφερε χαρακτηριστικά ότι δεν γνωρίζει τι γίνεται σε μια τέτοια ειδική περίπτωση... αλλά σίγουρα θα βρεθεί λύση..χαχαχ!! γίναμε και ειδική περίπτωση τώρα..
Πάντως μου ανέφερε και μένα ότι μέχρι τις 15 θα έχουν λάβει τις τελικές αποφάσεις.. ΕΛΕΟΣ!!

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5057 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 03:12:22 μμ »
Καλησπέρα, έστειλα email στον Κουρπέτη σχετικά με τη συνάφεια και μου διαβεβαίωσε πως ο νόμος αυτός δε θα έχει αναδρομική ισχύ γι' όσους έχουν κάνει ήδη το μεταπτυχιακό.. Μου είπε πως τα κριτήρια θα έχουν ισχύ από εδώ και πέρα..
Τι να πω, θα δείξει.. ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5058 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 03:20:48 μμ »
Για να μην το κουράζουμε το θέμα ξαναλέω πως συμφωνω απολύτως μαζί σου.Το πιο δίκαιο και απολύτως συνταγματικό που οφείλουν και πρέπει να κάνουν είναι να εξαιρέσουν τους ανθρώπους που ήδη έχουν τελειώσει ή φοιτούν τώρα. Άπο εδώ και στο εξής ας κάνουν ότι θέλουν.Το θέμα είναι να ξέρει κάποιος απο την αρχή με τι σύστημα γίνονται οι διαδικασίες και να επιλέγει.Ξέρει πολύ καλά το ΙΕΠ πως τέτοιο αντισυνταγματική διαδικασία δε θα περάσει.Υ.Γ. διάβασα μόλις ευχάριστα νέα απο miki. Μακάρι να είναι έτσι λοιπόν και να καταλάβανε εκεί στο ΙΕΠ τι θα πει δημοκρατία και σύνταγμα.

Αποσυνδεδεμένος katrinxab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5059 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 03:25:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Διάβασα τη φόρμα από το γραφείο του κ. Χατζηφώτη και κάτω λέει να επιλέξουμε 1 από τα 3 από αυτό που εκφράζει την κατάσταση μας. Για κάποιον που ξεκίνησε Μάιο-Ιούνιο 2015 (πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ειδική εκπαίδευση) ποια κατηγορία τον εκφράζει; Με τα κριτήρια που ίσχυαν θα τελείωνε το μεταπτυχιακό Σεπτέμβριο 2016 (αν πήγαιναν όλα καλά με τα μαθήματα).
Η τρίτη επιλογή γράφει: Δεν έχω ολοκληρώσει την φοίτηση μου στο μεταπτυχιακό, αλλά θέλω να τον καταθέσω στο επόμενο έτος. Είναι η κατάλληλη επιλογή για όποιον βρίσκεται στην ίδια θέση;  Ρωτάω γιατί στο γραφείο του δικηγόρου δεν ήταν σίγουροι

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5060 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 03:48:55 μμ »
Καλησπέρα, έστειλα email στον Κουρπέτη σχετικά με τη συνάφεια και μου διαβεβαίωσε πως ο νόμος αυτός δε θα έχει αναδρομική ισχύ γι' όσους έχουν κάνει ήδη το μεταπτυχιακό.. Μου είπε πως τα κριτήρια θα έχουν ισχύ από εδώ και πέρα..
Τι να πω, θα δείξει.. ::)
Και μένα μου είχε απαντήσει το ίδιο πριν βγει η καινούργια εγκύκλιος ε.α. ΌΠΟΥ αναφέρεται το αντίθετο. Μας δίνει ο καλος ο άνθρωπος δυνατότητα να βρούμε τα κριτήρια που μας λείπουν και δε θα διαγράψει τις προυπηρεσιες. ..Άγιος κουρμπετης

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5061 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 03:50:02 μμ »
miki σύμφωνα με την απάντηση του Κουρμπέτη  τα νέα δεδομένα δεν θα ισχύσουν για όσους έχουν ήδη πάρει πτυχίο ή και για όσους φοιτούν; Γιατί όσοι φοιτούμε καταλαβαίνω ότι είμαστε στο "από δω και πέρα". Και έπειτα τι βλακείες είναι αυτές ότι όσοι δε δουλεύουμε στην εκπαίδευση είμαστε "ειδική περίπτωση"; Δεν πάνε να πνιγούνε όλοι λέω γω!!!

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5062 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 03:57:10 μμ »
Καλησπέρα, έστειλα email στον Κουρπέτη σχετικά με τη συνάφεια και μου διαβεβαίωσε πως ο νόμος αυτός δε θα έχει αναδρομική ισχύ γι' όσους έχουν κάνει ήδη το μεταπτυχιακό.. Μου είπε πως τα κριτήρια θα έχουν ισχύ από εδώ και πέρα..
Τι να πω, θα δείξει.. ::)
Miki, μπορείς να κάνεις copy paste την απάντησή του εδώ;από περιέργεια για να δούμε πώς ακριβώς απάντησε.Επίσης,κάνε ένα photo screen την απάντηση στο μαιλ σου και μην το σβήσεις για κανένα λόγο!είναι έγγραφο αποδεικτικό στοιχείο!μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και για το δικηγόρο!

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5063 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 04:50:05 μμ »
Παιδιά θα σας κάνω copy paste αυτό που του έστειλα και την απάντησή του η οποία δε λέει και πολλά όπως θα δείτε..
Καλησπέρα,
Είμαι απόφοιτη του Ευρωπαικού Πανεπιστήμιου Κύπρου, τμήμα Ειδικής Αγωγής 2014.
Έχω μπει στους πίνακες αναπληρωτών αλλά δεν έχω δουλέψει..
Διευκρινίστε μου σας παρακαλώ, θα υπάρξει πρόβλημα με τη συνάφεια του Μεταπτυχιακού μου?
Διάβασα σε μια συνέντευξη σας πως η απόφαση δεν έχει αναδρομική ισχύ και δεν αφορά όσους ήδη έχουν ενταχθεί στους πίνακες με το προσόν του μεταπτυχιακού ή διδακτορικού. Το μεταβατικό διάστημα και η προσωρινή συνάφεια αφορούν τους εκπαιδευτικούς λοιπόν, που θα ενταχθούν για πρώτη φορά στους πίνακες αναπληρωτών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης με προσόν το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό.

Θα ισχύσουν τα παραπάνω, δε θα έχει αναδρομική ισχύ ο νόμος?
Από εδώ και πέρα όσοι εντάσσονται στους πίνακες θα πρέπει να πληρούν τα απαραίτητα κριτήρια?

Απάντηση:καλησπέρα,

Καλά τα έχεις καταλάβει.
Η απάντηση είναι ΝΑΙ σε όλα

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5064 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 04:53:39 μμ »
Βαριέται να μιλήσει το άτομο.Και εγώ αυτό καταλαβαίνω πως δεν έχει αναδρομικότητα.Κρατα το πάντως κ φυλαξε το μηνυμα αυτο.Θα το χρειαστουμε.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5065 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 04:56:32 μμ »
Μήπως μπορείτε να γράψετε το μαιλ του Κουρμπέτη;

Αποσυνδεδεμένος MKK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5066 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 05:41:44 μμ »
Σαφως και μπορεις να συμμετεχεις στη προσφυγη. Θα σου προτεινα τωρα που θα γινουν αιτησεις να πας να καταθεσεις αιτηση ωστε να συμπεριληφθεις στους πινακες εστω και χωρις επιλογες περιοχης.


Δηλαδή αν δε βάλω περιοχές μπαίνω απλά στους πίνακες αλλά δεν προσλαμβάνομαι (επειδή δεν έχω δηλώσει κανένα μέρος); Μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο;Για να καταθέσω στην ειδική πρώτη φορά τι χαρτιά χρειάζομαι;Την αναγνώριση του ΔΙΚΑΤΣΑ (1 χαρτί), την αναλυτική βαθμολογία (που μου έστειλε το πανεπιστήμιο της Λευκωσίας), το βασικό μου πτυχίο.Πρέπει αυτά να είναι επικυρωμένα;Χρειάζεται κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5067 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 05:57:24 μμ »
Γνωρίζετε από άλλα ΜΤΠ τι γίνεται με τη χρονική διάρκεια της πρακτικής; Πρέπει ας πούμε να γίνει μέσα σε ένα τετράμηνο ή μπορεί και να απλωθεί χρονικά( σε δύο τετράμηνα ή και παραπάνω;) Ρωτάω γιατί η μοναδική επιλογή που έχω είναι να χρησιμοποιήσω την νόμιμη άδεια από τη δουλειά μου, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει μέσα σε τέσσερις μήνες. Ούτε η άδεια φτάνει, ούτε γίνεται να λείψω τόσο, σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.