*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3141970 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sandoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6118 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 09:40:21 μμ »
Κι εγω που επικοινωνησα μαζι του αναφέροντας την περίπτωση οσον τελειωσαμε τον Σεπτέμβρη μ ειπε οτι μας πιάνουν τα κριτηρια,  οτι τα πανεπιστήμια τα γνωριζαν απο το καλοκαίρι και οτι επρεπε να τα εφαρμοσουν.... Την πατήσαμε

Μα μετά έγινε ανάκληση της πρότασης... Για ποιο λόγο να εφαρμόσουν κάτι το οποίο δεν ίσχυε;;;; Και δεν ισχύει στην τελική, γιατί μιλάμε για κάτι που δεν έχει ψηφιστεί καν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annamath07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6119 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 09:52:19 μμ »
Γεια σου! Κι εγώ ξεκινάω το Φεβρουάριο! Όμως αν η πρακτική γίνει στην Ελλάδα δεν υπάρχει θέμα αναγνώρισης από ΔΟΑΤΑΠ;
αν τελικα ισχυσει η πρακτικη ποτε ειναι το συντομοτερο που μπορει να τελειωσει καποιος αν ξεκινησει φεβρουαριο;

Αποσυνδεδεμένος alex_ia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6120 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 09:53:58 μμ »
Μα μετά έγινε ανάκληση της πρότασης... Για ποιο λόγο να εφαρμόσουν κάτι το οποίο δεν ίσχυε;;;; Και δεν ισχύει στην τελική, γιατί μιλάμε για κάτι που δεν έχει ψηφιστεί καν.

Κι εγω αυτο του απαντησα αλλα δεν απάντησε ακόμη

Αποσυνδεδεμένος Sandoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6121 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 10:04:03 μμ »
αν τελικα ισχυσει η πρακτικη ποτε ειναι το συντομοτερο που μπορει να τελειωσει καποιος αν ξεκινησει φεβρουαριο;

Δεν έχω ιδέα τι είδους πρακτική θα είναι και πόσο θα κρατήσει... Σου είπαν κάτι παραπάνω στο τηλέφωνο; Το μόνο που διάβασα είναι ότι θα υπάρχει θέμα με την αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ αν η πρακτική γίνει σε χώρα διαφορετική από αυτή του Πανεπιστημίου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kostas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6122 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 10:56:59 μμ »
Ελπίζω στο τέλος θα πρυτανεύσει ή λογική και όλα αυτά θα ισχύουν για όσουν εγγραφούν τον Ιούνιο , γιατί και εγώ που είμαι νεοεισαχθέντας με άλλα δεδομένα μπήκα. Το εύχομαι

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6123 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:11:34 μμ »
Γτ υπάρχει περίπτωση να μν υπογράψει? ?

από την στιγμή που το ΙΕΠ αποφασίζει τα κριτήρια ο υπουργός πρέπει να συνυπογράψει.... κάποια στιγμή.... όταν μπορεί..... καταλαβαίνεις.....

σε κάθε περίπτωση ο αρχικομωτής έπιασε δουλειά... δεν μας λέει γιατί ανακάλεσαν τα προηγούμενα κριτήρια αφού δεν δέχονται πιέσεις όμως..... όσο για τις σκληρές ερωτήσεις που του έκανε το esos μου έκανε εντύπωση.... αλλά δεν του έκανε την καλύτερη ερώτηση για την σχέση του με το μεταπτυχιακό στο ΕΚΠΑ και αν είναι έμμισθη..... μην τα θέλουμε όμως όλα δικά μας.... και μόνο που "απάντησε" είχε την αξία του....

σε κάθε περίπτωση είναι εμφανές ότι υπάρχει νομικό θέμα και το αναγνώρισε και ο ίδιος και αυτό δείχνει το πόσο νομικά αίωλα είναι όσα αποφάσισαν

Παράθεση
ΕΡΩΤΗΣΗ:Πως θα λυθεί το ζήτημα ότι κάποιος μπορεί να έχει ένα Μεταπτυχιακό π.χ. από το 2012 το οποίο ουδέποτε κατέθεσε για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών (ενώ οι άλλοι απόφοιτοι είχαν καταθέσει) και σύμφωνα με αυτή την απόφαση τώρα το πετάει έξω;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δεν έχουμε κανένα  τέτοιο αίτημα και εάν υπάρχει τέτοια περίπτωση είμαι σίγουρος ότι το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους μπορεί να αποφανθεί.

δηλαδή αποφασίζουν με βάση αν έχουν αίτημα! απλά απαράδεχτοι.... και θα πάει ο υπουργός να υπογράψει αυτή την μπούρδα?....ας το στείλει στο νομικό συμβούλιο πριν το υπογράψει και εκτεθεί....

Η άλλη μπούρδα είναι το κομμάτι της πρακτικής .... το μόνο που θα μπορούσαν να πουν είναι να υπάρχει πρακτική και όχι πως αυτή γίνετε.... δηλαδή λέει στο πανεπιστήμιο πως να κάνει την δουλειά του? τι πάει να πει δεν θα γίνονται δεχτές πρακτικές που γίνονται έτσι ή αλλιώς ? θα πάρουν δηλαδή τα παρουσιολόγια για να τα ελέγξουν?

 και γιατί μπαίνει μετά στα θέματα του ΔΟΑΤΑΠ ? αν θα κάνει πρακτική εδώ ποιος του είπε ότι δεν θα το δεχτεί το ΔΟΑΤΑΠ? Δηλαδή αν κάποιος σπουδάζει αρχαιολογία στην κύπρο και για ένα μάθημα/σεμινάριο κάνει ανασκαφές στην Ελλάδα ο ΔΟΑΤΑΠ θα πει ότι δεν γίνετε δεχτό ? αυτές είναι γελοιότητες.....δεν έχει δουλειά να λέει για το ΔΟΑΤΑΠ άλλο η φοίτηση να γίνει σε κολλέγιο και άλλο η πρακτική που μπορεί να γίνει και σε συνεργασία με κάποιο δημόσιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο....
δηλαδή ένας που σπουδάζει μηχανικός στην Γαλλία και έρχεται για ένα εξάμηνο με εράσμους στο ΕΜΠ και φοιτά δεν θα το δεχτεί το πτυχίο του το ΔΟΑΤΑΠ ?
στην απόφαση τελικά το έβγαλαν να ξέρετε δεν λέει πουθενά ότι πρέπει να είναι στην ίδια χώρα η πρακτική δείτε


Όσα γράφουν μπάζουν...τελεία και παύλα...

και πάμε και στο ηθικό θέμα... με ποιο δικαίωμα απαξιώνεις όσους φοιτούν και όσους αποφοίτησαν και δεν έχουν προλάβει να μπουν στους πίνακες? Αναλγησία το λιγότερο.... Ακόμα και λογικά να ήταν τα κριτήρια δεν μπορεί να εφαρμόζονται με τέτοιο κόστος.... ας πει το απλό και λογικό... ξεκινούν για όσους γραφτούν από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος

Επίσης δεν γράφουν πια ότι μπορεί να τροποποιηθούν και το λέει και ο ίδιος "Δεν προβλέπεται καμία άλλη αλλαγή των κριτηρίων"..... αυτά είναι και τέλος! Άρχοντας

Σας συνιστώ... ατομικά και  ομαδικά να πιέσετε προς το ΙΕΠ και ταυτόχρονα και σημαντικότερο προς το γραφείο του Υπουργού....μην περιμένετε στωικά να λυθεί με βάση την λογική... αυτά ξεχάστε τα.... όσοι πίεσαν τον αύγουστο και τα πήραν πίσω ξέρουν

Αποσυνδεδεμένος Chara-x_x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6125 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:44:12 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται αν περάσεις τον μέγιστο χρόνο φοίτησης;;;;;

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6126 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:48:24 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται αν περάσεις τον μέγιστο χρόνο φοίτησης;;;;;

Και πόσο είναι ο μέγιστος χρόνος;;; στη σελίδα λέει 9 εξάμηνα δηλαδή 4,5 χρόνια ισχύει αυτό;;;

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6127 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 11:33:35 πμ »
Και πόσο είναι ο μέγιστος χρόνος;;; στη σελίδα λέει 9 εξάμηνα δηλαδή 4,5 χρόνια ισχύει αυτό;;;

Ρώτησα προχτες μια σύμβουλο γιατί θέλω να τελειώσω το μεταπτυχιακό σε 6 εξάμηνα. Όντως μου είπε ότι το ανώτερο είναι 9. Αν το υπολογίσεις καλύτερα δεν είναι 4,5 χρόνια αλλά 3 γιατί μετράει και το καλοκαίρι σαν εξάμηνο ασχετα αν μπορείς να πάρεις μονο 15 μονάδες. Εγώ που ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη του 15 μπορώ να παρακολουθήσω μέχρι και το εαρινό εξάμηνο του 18. Δυστυχώς φοβάμαι ότι αν βάλουν παραπάνω μάθημα και την πρακτική, όπως μας είπαν το καλοκαίρι, θα προλάβω οριακά..

Αποσυνδεδεμένος Eleni_theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6128 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 11:44:32 πμ »
Παιδιά Καλημέρα,  προσπαθω να καταλάβω όσα γράφονται εδώ για νέα απόφαση περί ειδικης αγωγής και από ότι αντιλαμβανομαι δεν θα αναγνωριζεται ο τίτλος του μεταπτυχιακου?  Δηλαδή εγώ ας πούμε που μπαίνω στο δεύτερο τετράμηνο και υπολογίσω σε άλλα δύο να τελειώσω ...πάει όλος ο κόπος χαμένος ?

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6129 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 02:06:05 μμ »
Οι αιτήσεις για το εαρινό τελειώνουν σε 4 ημέρες... Το πανεπιστήμιο με διαβεβαιώνει ότι η πρακτική μπορεί να γίνει Κ στην Ελλάδα και εδώ είδα απάντηση του Κουρμπετη που λέει ότι κανονικά θα ισχύσουν τα κριτήρια.  Έχω 4 μέρες περιθώριο και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...................

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6130 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 02:37:50 μμ »
Ρώτησα προχτες μια σύμβουλο γιατί θέλω να τελειώσω το μεταπτυχιακό σε 6 εξάμηνα. Όντως μου είπε ότι το ανώτερο είναι 9. Αν το υπολογίσεις καλύτερα δεν είναι 4,5 χρόνια αλλά 3 γιατί μετράει και το καλοκαίρι σαν εξάμηνο ασχετα αν μπορείς να πάρεις μονο 15 μονάδες. Εγώ που ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη του 15 μπορώ να παρακολουθήσω μέχρι και το εαρινό εξάμηνο του 18. Δυστυχώς φοβάμαι ότι αν βάλουν παραπάνω μάθημα και την πρακτική, όπως μας είπαν το καλοκαίρι, θα προλάβω οριακά..

Άρα εννοεί τετράμηνα κ οχι εξάμηνα.... Και εμένα με προβληματίζει για την πρακτική επειδή τωρα μας περιορίζουν στο εαρινό εξάμηνο. Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια 😊

Αποσυνδεδεμένος doraK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6131 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 05:28:46 μμ »
Τελείωσα το Σεπτέμβρη και έχω κάνει την αίτηση για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ. Έκανα το μεταπτυχιακό για ένα παραπάνω εφόδιο. Θα αναγνωριστεί άραγε από τον ΔΟΑΤΑΠ σαν ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής  ( όπως όλα τα άλλα του Πανεπιστημίου) ή θα υπάρξει πρόβλημα; Εχω ειδικότητα τεχνολόγου και δεν με ενδιαφέρει η συνάφεια με την ειδική αγωγή με σκοπό να δουλέψω κάπου σχετικά.
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με αυτό;
Ευχαριστώ!

Και εγώ τελείωσα τον Σεπτέμβρη του 2015 και σε λίγο θα μου έρθει και η αναγνώριση... εγώ θα μπορέσω να ενταχθώ στους πίνακες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.