*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3143427 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7462 στις: Μάιος 14, 2016, 11:30:19 μμ »
Παιδια καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το μαθημα 624 - Δυσλεξία με την κ. Τσεμελή, εαν θυμαται καποιος που να ειχε το μαθημα σε προηγουμενα τετράμηνα, τι θεματα εβαλαν στις εξετάσεις ή τι να προσέξουμε λίγο παραπάνω.
Σας ευχαριστώ
Βασικά, το ότι είναι με ανοιχτές σημειώσεις δε σημαίνει ότι έχεις τον χρόνο να ψάχνεις πολλή ώρα αν θες να προλάβεις να γράψεις όλα τα θέματα. Καλό θα είναι να έχεις έτσι μία γενική εικόνα για ό,τι έχει συζητηθεί. Να ξαναδείς τα webex...που αν η διδάσκουσα που έχεις ήταν καλή θα σε βάλουν "στο κλίμα".
Θέματα ακριβώς δε θυμάμαι....
Περίπου ένα: "Πώς αντιλαμβάνεστε το όρο τονική κώφωση και σε τι διαφέρει από...????"Δεν θυμάμαι δυστυχώς.
ή ένα άλλο: "τι σημαίνει ο όρος επίκτητη δυσλεξία και ....".Δε θυμάμαι μωρέ δυστυχώς ούτε ένα ολοκληρωμένο. Τα γράφω έστω έτσι μισά μήπως δει και κανένας άλλος και του έρθει στο μυαλό να στα συμπληρώσει.
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται αποστήθιση...αλλά κατανόηση και κρίση.
Καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7463 στις: Μάιος 14, 2016, 11:52:37 μμ »
Οι αιτησεις φέτος θα γίνουν Ιούνιο..

Είναι έγκυρο αυτό που λες; Πως το ξέρεις;

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7465 στις: Μάιος 15, 2016, 11:15:53 πμ »
Καλημέρα σε όλους!Παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος που είχε το 504 Συγκριτική Παιδαγωγική να μου πει πόσο απαιτητικό είναι,αν έχει εβδομαδιέες εργασίες,τι εργασίες έχει και αν είναι εύκολες?Γενικά είναι εύκολο μάθημα?Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία?
Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7466 στις: Μάιος 15, 2016, 11:40:00 πμ »
Καλημέρα σε όλους!Παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος που είχε το 504 Συγκριτική Παιδαγωγική να μου πει πόσο απαιτητικό είναι,αν έχει εβδομαδιέες εργασίες,τι εργασίες έχει και αν είναι εύκολες?Γενικά είναι εύκολο μάθημα?Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία?
Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

Τοείχα στο τετράμηνο που τελειώνει... Έχει ομαδικές δραστηριότητες περίπου κάθε δύο εβδομάδες, οι οποίες καλύπτουν όλη την ύλη του μαθήματος. Η τελική ατομίκη εργασία (μου φάνηκε λίγο απαιτητική) είναι περίπου 3000 λέξεις και διαλέγεις ένα από τα προτεινόμενα θέματα της καθηγήτριας. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν δύσκολο, αλλά θέλει να ασχολείσαι στη διάρκεια του τετραμήνου. Οι εξετάσεις είναι με κλειστά βιβλία, αλλά το δίνω στο τέλος του μήνα και δεν μπορώ να σου πω αν είναι ευκολες ή δύσκολες. Γενικά, πάντως, έχω ακούσειο να το προτείνουν από τα μαθηματα ρτου Β κύκλου.

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7467 στις: Μάιος 15, 2016, 11:43:37 πμ »
Είχε κανείς το 610 σε προηγούμενο τετράμηνο;
Μήπως μπορεί να μου πει εντυπώσεις; Ισχύει ότι παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σαν μάθημα οι τελικές εξετάσεις (αν και πολλαπλής επιλογής με ανοιχτά τα βιβλία) είναι αρκετά δύσκολες;
Το έχω επιλέξει για το καλοκαιρινό τετράμηνο και με αυτά που διάβαζω σκέφτομαι μήπως το αλλάξω....

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7468 στις: Μάιος 15, 2016, 11:59:59 πμ »
Καλημέρα σε όλους!Παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος που είχε το 504 Συγκριτική Παιδαγωγική να μου πει πόσο απαιτητικό είναι,αν έχει εβδομαδιέες εργασίες,τι εργασίες έχει και αν είναι εύκολες?Γενικά είναι εύκολο μάθημα?Εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία?
Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

Ariadny καλημέρα.Είχα το 504 σε αυτό το εξάμηνο.Με κούρασε πολύ γιατί έχει ομαδικές δραστηριότητες κάθε 2 εβδομάδες περίπου και μια μεγάλη ατομική 3000 λέξεων.Η ατομική είναι πολύ απαιτητική γιατί χρειάζεται να διαβάσεις πολλά επιστημονικά άρθρα και βιβλία, τα περισσότερα στα αγγλικά (ανάλογα με το θέμα που επιλέγεις) για να χρησιμοποιήσεις κάποια από αυτά στις βιβλιογραφικές αναφορές με τις οποίες θα στηρίξεις τις απόψεις σου.Αυτό το εξάμηνο γράφουμε με κλειστά βιβλία.Σε προηγούμενα εξάμηνα έγραφαν με ανοιχτά.Άν και χρειάζεται πολύ διάβασμα είναι ενδιαφέρον σαν μάθημα.Για τα θέματα των εξετάσεων δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω δώσει ακόμα.Δεν μπορώ να το συγκρίνω με τα άλλα μαθήματα του κύκλου του για να σου πω αν είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο.

Όποιος θυμάται κανένα παλιό θέμα του 504 ας το δημοσιεύσει.

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7469 στις: Μάιος 15, 2016, 12:48:55 μμ »
Παιδια μολις ειδα οτι ανοιξε η δηλωση μαθηματων! ειναι δυνατον να μην μας εχουν ενημερωσει πρωτα? εχω πανικοβληθει..θελω σεμ.ΙΙ και ΙΙΙ για να τελειωσω κ δεν υπαρχει τπτ διαθεσιμο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2016, 12:50:52 μμ από Macam »

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7470 στις: Μάιος 15, 2016, 01:10:46 μμ »
Είχε κανείς το 610 σε προηγούμενο τετράμηνο;
Μήπως μπορεί να μου πει εντυπώσεις; Ισχύει ότι παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό σαν μάθημα οι τελικές εξετάσεις (αν και πολλαπλής επιλογής με ανοιχτά τα βιβλία) είναι αρκετά δύσκολες;
Το έχω επιλέξει για το καλοκαιρινό τετράμηνο και με αυτά που διάβαζω σκέφτομαι μήπως το αλλάξω....
Το είχα στο προηγούμενο τετράμηνο. Δεν είναι πολύ απαιτητικό σαν μάθημα.
Η εργασία είναι σχετικά εύκολη και από ότι μας είπε ο καθηγητής (τον Παναγίδη είχα) σχεδόν όλοι οι φοιτητές παίρνουν από 19-20/20.
Όμως στις εξετάσεις παρόλο που τα θέματα ήταν πολλαπλής επιλογής τα περισσότερα μου φάνηκαν δύσκολα και ήθελαν πολύ σκέψη για να αποφασίσω ποια απάντηση θα επέλεγα. Ο χρόνος με πήρε ίσα ίσα.
Αν θες τη γνώμη μου κράτα το, γιατί άλλα μαθήματα του Α κύκλου είναι πιο απαιτητικά κατά τη διάρκεια του τετραμήνου.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7471 στις: Μάιος 15, 2016, 01:21:42 μμ »
Παιδια μολις ειδα οτι ανοιξε η δηλωση μαθηματων! ειναι δυνατον να μην μας εχουν ενημερωσει πρωτα? εχω πανικοβληθει..θελω σεμ.ΙΙ και ΙΙΙ για να τελειωσω κ δεν υπαρχει τπτ διαθεσιμο!
Μου έτυχε το ίδιο πριν 2-3 μέρες με το σεμινάριο ΙΙΙ που με ενδιαφέρει.
Μου είπε η ακαδημαική σύμβουλος ότι επειδή το σεμινάριο ΙΙΙ είναι υποχρεωτικό θα ανοίξουν και άλλα τμήματα και πράγματι έτσι έγινε και μετά από 2 μέρες ενώ ήταν κλειστό είχε ανοίξει τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7472 στις: Μάιος 15, 2016, 01:22:26 μμ »
Ariadny καλημέρα.Είχα το 504 σε αυτό το εξάμηνο.Με κούρασε πολύ γιατί έχει ομαδικές δραστηριότητες κάθε 2 εβδομάδες περίπου και μια μεγάλη ατομική 3000 λέξεων.Η ατομική είναι πολύ απαιτητική γιατί χρειάζεται να διαβάσεις πολλά επιστημονικά άρθρα και βιβλία, τα περισσότερα στα αγγλικά (ανάλογα με το θέμα που επιλέγεις) για να χρησιμοποιήσεις κάποια από αυτά στις βιβλιογραφικές αναφορές με τις οποίες θα στηρίξεις τις απόψεις σου.Αυτό το εξάμηνο γράφουμε με κλειστά βιβλία.Σε προηγούμενα εξάμηνα έγραφαν με ανοιχτά.Άν και χρειάζεται πολύ διάβασμα είναι ενδιαφέρον σαν μάθημα.Για τα θέματα των εξετάσεων δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω δώσει ακόμα.Δεν μπορώ να το συγκρίνω με τα άλλα μαθήματα του κύκλου του για να σου πω αν είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο.

Όποιος θυμάται κανένα παλιό θέμα του 504 ας το δημοσιεύσει.
Το είχα στο θερινό τετράμηνο. Οι εξετάσεις ήταν με κλειστά βιβλία και τα θέματα είναι συνδυασμός γνώσης και κριτικής σκέψης. Εγώ διάβασα τις σημειώσεις μόνο παρόλο που είχα αγοράσει το βιβλίο, καθώς μου φάνηκε δυσνόητο.
Θέματα στο περίπου θυμάμαι: χαρακτηριστικά καλού ηγέτη, εξευρωπαϊσμός, τα συστήματα των άλλων χωρών ποιο θεωρούμε καλύτερο και γιατί, ρατσισμός (δε θυμάμαι καλά αλλά ζητούσε ή αίτια, ή συνέπειες ή τρόπους αντιμετώπισης). Από τα 4 επιλέγαμε τα 3.
Έχουν αναρτηθεί κι άλλα θέματα στη σελίδα, αν ψάξεις παλιότερες δημοσιεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7473 στις: Μάιος 15, 2016, 02:15:37 μμ »
Για το 523, ψυχομετρικές μέθοδοι στην εκπαίδευση μήπως θυμάται κανείς να μας γράψει το ανάπτυξης τι ζητούσε περίπου?
Επιπλέον, αρκούν οι σημειώσεις ή πρέπει να διαβάσουμε και το βιβλίο για τις εξετάσεις?
Τέλος, έχει κανείς να μου βάλει λινκ webex από κάποιον άλλο διδάσκοντα εκτος του Νίκου Ηλία?

Αποσυνδεδεμένος Kandr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7474 στις: Μάιος 15, 2016, 06:36:45 μμ »
Στα μαθηματα που αναφερεται η δυνατοτητα ανοιχτων βιβλιων και σημειωσεων, μπορουμε να εχουμε και δικες μας σημειωσεις, χειρογραφες? Νομιζω οτι καπου ειχα δει οτι δν επετρεψαν σημειωμενα βιβλια και τα πηραν απ'οσους ειχαν γραψει πανω, γνωριζεις κανεις εαν υπαρχει καποιος περιορισμος?
Κραταω προσεκτικες σημειωσεις τωρα που διαβαζω, μην πανε χαμενες..

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7475 στις: Μάιος 15, 2016, 08:22:32 μμ »
Μου έτυχε το ίδιο πριν 2-3 μέρες με το σεμινάριο ΙΙΙ που με ενδιαφέρει.
Μου είπε η ακαδημαική σύμβουλος ότι επειδή το σεμινάριο ΙΙΙ είναι υποχρεωτικό θα ανοίξουν και άλλα τμήματα και πράγματι έτσι έγινε και μετά από 2 μέρες ενώ ήταν κλειστό είχε ανοίξει τμήμα.

Tωρα τι γινεται... θα ανοιξουν κ αλλα η οτι εδωσαν -εδωσαν? αφου βλεπουν πως ανοιγουν κ κλεινουν σε λιγες ωρες γιατι δεν βαζουν περισσοτερα?

Eπισης οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει... το ΣΕΜ ΙΙ ειναι προαπαιτουμενο για το ΙΙΙ ?? Μπορω να τα παρω σε ενα τετραμηνο κ τα δυο μαζι? ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2016, 08:25:33 μμ από Macam »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.