*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3138106 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7476 στις: Μάιος 15, 2016, 08:56:17 μμ »
Tωρα τι γινεται... θα ανοιξουν κ αλλα η οτι εδωσαν -εδωσαν? αφου βλεπουν πως ανοιγουν κ κλεινουν σε λιγες ωρες γιατι δεν βαζουν περισσοτερα?

Eπισης οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει... το ΣΕΜ ΙΙ ειναι προαπαιτουμενο για το ΙΙΙ ?? Μπορω να τα παρω σε ενα τετραμηνο κ τα δυο μαζι? ευχαριστω

Αναφορικά με την 2η ερώτησή σου, είχα παρακολουθήσει Σεμ. ΙΙ και Σεμ. ΙΙΙ μαζί στο ίδιο τετράμηνο και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα, επομένως μπορείς να τα επιλέξεις μαζί και δεν νομίζω ότι το ΙΙ είναι προαπαιτούμενο του ΙΙΙ (δεν έχουν και ιδιαίτερη σχέση μεταξύ τους άλλωστε).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kandr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7477 στις: Μάιος 15, 2016, 10:49:59 μμ »
Tωρα τι γινεται... θα ανοιξουν κ αλλα η οτι εδωσαν -εδωσαν? αφου βλεπουν πως ανοιγουν κ κλεινουν σε λιγες ωρες γιατι δεν βαζουν περισσοτερα?

Eπισης οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει... το ΣΕΜ ΙΙ ειναι προαπαιτουμενο για το ΙΙΙ ?? Μπορω να τα παρω σε ενα τετραμηνο κ τα δυο μαζι? ευχαριστω
Κ γω τις ιδιες αποριες εχω με τις δηλωσεις, αν κ με καθησυχασαν πιο πανω οτι θα ανοιξουν τμηματα. Εστειλα σχετικο μεηλ κ στο Πανεπιστημιο, πιστευω αυριο θα απαντησουν και θα ανοιξουν καινουργια τμηματα. Για τα Σεμ2 κ 3 με εχει ενημερωσει συμβουλος οτι μπορουμε να τα παρουμε μαζι, στο ιδιο εξαμηνο

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7478 στις: Μάιος 16, 2016, 09:34:41 πμ »
Το είχα στο προηγούμενο τετράμηνο. Δεν είναι πολύ απαιτητικό σαν μάθημα.
Η εργασία είναι σχετικά εύκολη και από ότι μας είπε ο καθηγητής (τον Παναγίδη είχα) σχεδόν όλοι οι φοιτητές παίρνουν από 19-20/20.
Όμως στις εξετάσεις παρόλο που τα θέματα ήταν πολλαπλής επιλογής τα περισσότερα μου φάνηκαν δύσκολα και ήθελαν πολύ σκέψη για να αποφασίσω ποια απάντηση θα επέλεγα. Ο χρόνος με πήρε ίσα ίσα.
Αν θες τη γνώμη μου κράτα το, γιατί άλλα μαθήματα του Α κύκλου είναι πιο απαιτητικά κατά τη διάρκεια του τετραμήνου.



Καλημέρα!Μήπως θα μπορούσες να μου πεις λεπτομέρειες για την εργασία του 610?Είναι μία εργασία και τι θέμα περίπου?Πολύ μεγάλη?Εχει άλλες δραστηριότητες υποχρεωτικές κατά τη διάρκεια του τετραμήνου?

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7479 στις: Μάιος 16, 2016, 01:23:45 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να έχει βαθμολογηθεί για την δεύτερη εργασία στο 624; Αν ναι σε ποιο ακροατήριο;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7480 στις: Μάιος 16, 2016, 01:37:18 μμ »
Υπάρχει κάποιος που να έχει βαθμολογηθεί για την δεύτερη εργασία στο 624; Αν ναι σε ποιο ακροατήριο;
Ευχαριστώ!

Ναι, έχω πάρει βαθμό για το 624. Έχω την Κωνσταντινίδου στο ακροατήριο 5

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7481 στις: Μάιος 16, 2016, 02:06:01 μμ »
Ναι, έχω πάρει βαθμό για το 624. Έχω την Κωνσταντινίδου στο ακροατήριο 5

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είμαι στο 2ο ακροατήριο με Πίττα και ακόμα δεν έχει βγει ο βαθμός. Μου φάνηκε ότι άργησε γι' αυτό και ρώτησα. Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7482 στις: Μάιος 16, 2016, 02:31:58 μμ »
Για το 523, ψυχομετρικές μέθοδοι στην εκπαίδευση μήπως θυμάται κανείς να μας γράψει το ανάπτυξης τι ζητούσε περίπου?
Επιπλέον, αρκούν οι σημειώσεις ή πρέπει να διαβάσουμε και το βιβλίο για τις εξετάσεις?
Τέλος, έχει κανείς να μου βάλει λινκ webex από κάποιον άλλο διδάσκοντα εκτος του Νίκου Ηλία?



Αρκούν οι σημειώσεις... Αν της διαβάζεις καλα θα παρεις άριστα μην ανησυχείς  :)

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7483 στις: Μάιος 16, 2016, 04:07:05 μμ »


Καλημέρα!Μήπως θα μπορούσες να μου πεις λεπτομέρειες για την εργασία του 610?Είναι μία εργασία και τι θέμα περίπου?Πολύ μεγάλη?Εχει άλλες δραστηριότητες υποχρεωτικές κατά τη διάρκεια του τετραμήνου?

Η εργασία ζητάει να δημιουργήσεις ένα δοκίμιο αξιολόγησης. Πιο συγκεκριμένα να επιλέξεις μια τάξη και ένα μάθημα και να δημιουργήσεις ένα τεστ αξιολόγησης με 20 ερωτήματα κλειστού τύπου (πολλαπλής επιλογής) με βάση την ταξινόμηση του Bloom. Οι ερωτήσεις έχουν διαβάθμισης δυσκολίας για τα παιδιά (γνώσης, εφαρμογής, επίλυσης προβλήματος). Είναι εύκολη εργασία (όχι μεγάλη) και το βιβλίο του μαθήματος πολύ κατατοπιστικό. Εγώ το είχα με την Παπαναστασίου και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Κατά την διάρκεια του τετραμήνου έχει κάτι μικρά κουίζ που συμβαδίζουν με την ύλη και ακόμα μια ερώτηση ανάπτυξης η οποία έχει να κάνει με μια εμπειρία σου από το σχολείο είτε ως μαθητή είτε ως εκπαιδευτικού. Όσο για την τελική εξέταση αν έχεις κατανοήσει αυτά που διαβάζεις κατά την διάρκεια του τετραμήνου είναι εύκολη.
Ελπίζω να σε βοήθησα  :)

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7484 στις: Μάιος 16, 2016, 08:05:37 μμ »
Η εργασία ζητάει να δημιουργήσεις ένα δοκίμιο αξιολόγησης. Πιο συγκεκριμένα να επιλέξεις μια τάξη και ένα μάθημα και να δημιουργήσεις ένα τεστ αξιολόγησης με 20 ερωτήματα κλειστού τύπου (πολλαπλής επιλογής) με βάση την ταξινόμηση του Bloom. Οι ερωτήσεις έχουν διαβάθμισης δυσκολίας για τα παιδιά (γνώσης, εφαρμογής, επίλυσης προβλήματος). Είναι εύκολη εργασία (όχι μεγάλη) και το βιβλίο του μαθήματος πολύ κατατοπιστικό. Εγώ το είχα με την Παπαναστασίου και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Κατά την διάρκεια του τετραμήνου έχει κάτι μικρά κουίζ που συμβαδίζουν με την ύλη και ακόμα μια ερώτηση ανάπτυξης η οποία έχει να κάνει με μια εμπειρία σου από το σχολείο είτε ως μαθητή είτε ως εκπαιδευτικού. Όσο για την τελική εξέταση αν έχεις κατανοήσει αυτά που διαβάζεις κατά την διάρκεια του τετραμήνου είναι εύκολη.
Ελπίζω να σε βοήθησα  :)



Με βοήθησες πολύ...Σ'ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7485 στις: Μάιος 16, 2016, 09:02:27 μμ »
Έχω μπερδευτεί λίγο με τα όσα γραφονται για τα μαθήματα που μπορούμε να πάρουνε για καλοκαίρι. Για όσους μπήκαν Ιανουάριο δε μπορούν να δηλώσουν 2 μαθήματα μαζί?

Επίσης σε εμένα δεν μου έχει ανοίξει η δήλωση των μαθημάτων κ δεν μου έχει την επιλογή Summer II. Δεν έχει ανοίξει για όλους?

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7486 στις: Μάιος 16, 2016, 09:21:47 μμ »
Έχω μπερδευτεί λίγο με τα όσα γραφονται για τα μαθήματα που μπορούμε να πάρουνε για καλοκαίρι. Για όσους μπήκαν Ιανουάριο δε μπορούν να δηλώσουν 2 μαθήματα μαζί?

Επίσης σε εμένα δεν μου έχει ανοίξει η δήλωση των μαθημάτων κ δεν μου έχει την επιλογή Summer II. Δεν έχει ανοίξει για όλους?

Το θερινό μπορείς να δηλώσεις ένα μάθημα και δύο σεμινάρια. Στο Intranet δε μπορείς να δηλώσεις; Λογικά για όλους έχεις ανοίξει.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7487 στις: Μάιος 16, 2016, 10:58:34 μμ »
Το θερινό μπορείς να δηλώσεις ένα μάθημα και δύο σεμινάρια. Στο Intranet δε μπορείς να δηλώσεις; Λογικά για όλους έχεις ανοίξει.

Όποιος έχει παρακολουθήσει το καλοκαίρι του 2015 μαθήματα, δεν έχει δικαίωμα να παρακολουθήσει το καλοκαιρινό εξάμηνο του 2016.Μήπως γι αυτό δεν σου έχει ανοίξει;

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7488 στις: Μάιος 16, 2016, 11:00:08 μμ »


Αρκούν οι σημειώσεις... Αν της διαβάζεις καλα θα παρεις άριστα μην ανησυχείς  :)
Ευχαριστώ.
Το ανάπτυξης δεν το θυμάσαι ε?

Αποσυνδεδεμένος sum2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7489 στις: Μάιος 17, 2016, 12:45:32 πμ »
Καλησπέρα παιδιά!!! είναι το πρώτο τετράμηνο κι ετοιμάζομαι για τις εξετάσεις. Το ρώτησε κι ένα άλλο άτομο κι θα ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ γτ παλιότερα κάπου το είχα διαβάσει εδώ κι δεν το βρίσκω. Στα μαθήματα που είναι με ανοιχτά βιβλία πειράζει να είναι σημειωμένο το βιβλίο, π.χ. υπογραμμισμένα τα σημαντικά, σελιδοδείχτες που βρίσκετε καθε τι ? η να έχουμε κι δικές μας σημειώσεις? Διότι δεν βρίσκω λογική να ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον είναι με ανοιχτά κι αγχώθηκα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.