*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3142020 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7896 στις: Ιούνιος 15, 2016, 03:55:49 μμ »
Η εργασία του σεμιναρίου ΙΙ πως είναι; Είναι εύκολη;

Το ευκολή είναι και κάπως υποκειμενικό....Προσωπικά με δυσκόλεψε πολύ....ΆΛλοι έχουν αναφέρει ότι τους φάνηκε ευκολη.
Είναι 2 συνεντέυξεις που πρέπει να τις διαβάσεις πολλές φορές και να σκεφτείς-βρεις τι θέματα προκύπτουν από αυτές και να αναπτύξεις μία από αυτές τις θεματικές....
Σε πολύ αδρες γραμμές σου αναφέρω τι συμβαίνει.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7897 στις: Ιούνιος 15, 2016, 04:27:39 μμ »
Εχουν βγει βαθμοι για μετρηση και αξιολογηση στην εκπαιδευση η οχι? Δεν μου εμφανιζεται κατι...

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7898 στις: Ιούνιος 15, 2016, 05:52:34 μμ »
Βγήκε η Συγκριτική Παιδαγωγική με Χατζησωτηρίου.

Αποσυνδεδεμένος Diamond2016

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7899 στις: Ιούνιος 15, 2016, 06:02:00 μμ »
Νομίζω προτείνονται 2 βασικά εγχειρίδια σε αυτό το μάθημα. Το ένα είναι του Στασινού και το άλλο της Happe.
Εγώ αγόρασα και τα 2. Της Happe με βοήθησε να απαντήσω σε μια ερώτηση στις εξετάσεις.

Σ' ευχαριστω πολυ  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7900 στις: Ιούνιος 15, 2016, 07:18:00 μμ »
Εχουν βγει βαθμοι για μετρηση και αξιολογηση στην εκπαιδευση η οχι? Δεν μου εμφανιζεται κατι...


Οχι ακομα

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7901 στις: Ιούνιος 16, 2016, 12:43:44 πμ »
Παρακαλώ, όποιος μπορεί, να απαντήσει σε αυτό το πολύ σύντομο ερωτηματολόγιο που αφορά στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση Ελλήνων μεταπτυχιακών Φοιτητών. Πρόκειται για εργαλείο έρευνας σε διπλωματική εργασία. Ευχαριστώ πολύ!!

https://docs.google.com/forms/d/1qi8SehLvGYWt9GtaZFBgxse9gsNs_XY4SObKImTd8hU/viewform?c=0&w=1

Αποσυνδεδεμένος anastasia 14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7902 στις: Ιούνιος 16, 2016, 07:39:14 πμ »
Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Άν βέβαια θες να σου βγει πιο άνετα καλό είναι να αρχίσεις από τώρα να δουλέυεις την εργασία.
Υποτίθεται ότι εστιάζεις σε κάτι που να σε ενδιαφέρει να ερευνήσεις....Καλύτερα βέβαια θα ήταν να επιλέξεις ένα θέμα που να βρίσκεις αρκετά άρθρα για να χρησιμοποιήσεις για την βιβλιογραφική σου ανασκόπηση.
Π.χ Πώς η συμπεριφορά του καθηγητή επηράζει την επίδοση των μαθητών...ή πώς οι στάσεις των μαθητών απέναντι στα μαθηματικά επηρεάζουν την αποδοσή τους σε αυτά.
Γενικά, σκέψου διάφορα παρόμοια και γκουγκλάρισε να δεις αν σου βγάζει και υλικό που θα χρησιμοποιήσεις.
Αν θυμάμαι καλά μεν, στο διάγραμμα του μαθήματος αναφέρονται κάποια θέματα με τα οποία δεν πρεπει να έχει σχέσει το θέμα που θα επιλέξεις εσύ.
Σου φαίνεται βουνό σίγουρα....αλλά αν αρχίσεις να δουλεύεις από τώρα θα βγει άνετα....
Επίσης μελέτησε και από το βιβλίο...Εμένα με βοήθησε....
Καλή συνέχεια.
[/quote Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!Ελπίζω να τα καταφέρω!!

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7903 στις: Ιούνιος 16, 2016, 02:20:21 μμ »
Καλησπέρα! Είχε κάποιος από εσάς το 621 με θέμα εργασίας "εμπόδια στη μάθηση και τη συμμετοχή" και πήρε ένα σχετικά καλό βαθμό από τον Αγγελίδη; Μήπως  μπορεί να μας δώσει τα φώτα του να βγάλουμε μια άκρη με την εργασία; Γιατί από τον τίτλο δε δίνονται και πολλές πληροφορίες...

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7904 στις: Ιούνιος 16, 2016, 03:43:04 μμ »
Καλησπέρα! Είχε κάποιος από εσάς το 621 με θέμα εργασίας "εμπόδια στη μάθηση και τη συμμετοχή" και πήρε ένα σχετικά καλό βαθμό από τον Αγγελίδη; Μήπως  μπορεί να μας δώσει τα φώτα του να βγάλουμε μια άκρη με την εργασία; Γιατί από τον τίτλο δε δίνονται και πολλές πληροφορίες...

Όλο το 621 (και με τους 3 καθηγητές) αναφέρεται στα εμπόδια καθώς και στις πρακτικές συμπερίληψης. Διάβασε καλά το βιβλίο και τις σημειώσεις της πλατφόρμας και άρχισε από νωρίς να μαζεύεις βιβλιογραφία σχετική. Υπάρχει άπειρη βιβλιογραφία στη βιβλιοθήκη, βέβαια μόνο στα αγγλικά. Στις τηλεδιασκέψεις ο καθηγητής  θα σου δώσει περισσότερες οδηγίες. Σου στέλνω ενδεικτικά κάποιες σελίδες του βιβλίου που αναφέρονται στα εμπόδια: 202-210, 237-242, 306-318. Καλή συνέχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7905 στις: Ιούνιος 16, 2016, 04:31:19 μμ »
Βγήκε και το 511!
Είχε κανείς την Καιτε? Πώς βαθμολόγησε? Εμένα μου έβαλε χαμηλό στις εξετάσεις και σχετικά καλό στις εργασίες και παραξενεύτηκα γιατί περίμενα τ'αντίστροφο.
γεια σου espresso,
είχα Καιτέ και κουφάθηκα με τη βαθμολόγηση, πήρα άριστα στις εργασιες, που εγώ προσωπικά δεν ήμουν ευχαριστημένη και σχεδόν βάση στα γραπτά, ενώ περίμενα το αντίθετο. Δεν κατάλαβα τι δεν βρήκε σωστό  στο γραπτό μου, εγώ το θεώρησα αξιοπρεπέστατο.  Πάντως λέω Δόξα τω Θεώ που το πέρασα γιατί με δυσκόλεψε πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7906 στις: Ιούνιος 17, 2016, 02:38:10 πμ »
ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΙΤΛΩΝ ΣΤΟΝ ΔΟΑΤΑΠ
Συνάδερφοι γεια σας,

Από το Πανεπιστήμιο πληροφορηθήκαμε με έκπληξη ότι οι τίτλοι σπουδών και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα σταλούν στο ΔΟΑΤΑΠ στα μέσα Ιουλίου. Επίσης μαθαίνω ότι κάποιοι καθηγητές πήραν τα γραπτά για διόρθωση πριν 2 μέρες. Αν είναι δυνατόν! Ενώ είχαμε στείλει πριν 2 μήνες περίπου έγγραφο που τους εξηγούσαμε τις ανάγκες μας και ότι οι αιτήσεις αναπληρωτών ειδικής αγωγής θα γίνουν νωρίς φέτος, ίσως αρχές Ιουλίου. Αυτό σημαίνει ότι φέτος θα χάσουμε τις αιτήσεις αν τα στείλουν στα μέσα Ιουλίου! Την αντίστοιχη περίοδο πέρσι τα έστειλαν στα μέσα Ιουνίου. Παράλληλα το πτυχίο γνωστής μου που έδωσε εξετάσεις σε Πανεπιστήμιο της Ιταλίας την ίδια περίοδο με μένα  έχει βγει και βρίσκεται από χθες στον ΔΟΑΤΑΠ! Αυτό σημαίνει ότι απόφοιτοι άλλων Πανεπιστημίων θα προλάβουν τις αιτήσεις και ακούγεται ότι οι πίνακες φέτος θα κλείσουν. Οπότε το δικό μας δεν θα έχει καμιά αξία του χρόνου, θα είναι ένα κουρελόχαρτο, διότι δεν θα δουλέψουμε ποτέ αν χάσουμε τις προθεσμίες.

Επομένως όπως μου εξήγησε μια ακαδημαϊκή σύμβουλος όσοι πάτε στην ορκωμοσία δεν θα πάρετε τίτλους σπουδών. Δηλαδή η ορκωμοσία είναι μια ωραία γιορτή και θα γυρίσετε με άδεια χέρια! Οι υπεύθυνοι για αυτή την απόφαση όπως μου εξήγησαν στο τηλέφωνο είναι η Πρυτανεία, οπότε θα πρότεινα να στείλουμε όλοι από αύριο στον

Πρύτανη κύριο Φίλιππο Πουγιούτα e-mail pouyioutas.p@unic.ac.cy και 0035722841510.

Στο τηλέφωνο η γραμματέας δεν σου τον δίνει ούτε για 1 λεπτό, αλλά ας την πρήξουμε για να του πει τίποτα. Πιστεύω ότι το βασικό μας επιχείρημα θα πρέπει να είναι ότι άλλα Πανεπιστήμια με την ίδια περίοδο εξετάσεων έχουν ήδη στείλει τους τίτλους στο ΔΟΑΤΑΠ, όπως αυτό της Ιταλίας. Επειδή δεν θυμάμαι το όνομα του Πανεπιστημίου, θα ρωτήσω την γνωστή μου αύριο και θα σας ενημερώσω, ώστε να τους πούμε το συγκεκριμένο ως απόδειξη.

Επίσης μπορούμε να πούμε ότι είμαστε όλοι μέλη σε ομάδες και forum κοινωνικών δικτύων και πολλοί που θέλουν να γραφτούν μας ρωτάνε για την εξυπηρέτηση του Πανεπιστημίου και για το αν θα προλάβουμε τις αιτήσεις, το οποίο ισχύει. Δυστυχώς μόνο έτσι μπορούμε πλέον να τους πιέσουμε, καθώς εμάς δεν μας έχουν πλέον ανάγκη οικονομικά.

Τέλος, έχω κανονίσει για αύριο συνάντηση με δικηγόρο που ασχολείται με εκπαιδευτικά θέματα για το αν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο ώστε να πιέσουμε το Πανεπιστήμιο να στειλει τους τίτλους άμεσα. Αν και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι, καθώς το Πανεπιστήμιο είναι σε άλλη χώρα θα ενημερώσω για αυτά που θα μου πει.               

Αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο γράψτε.Κοινοποιήστε αυτό το μήνυμα σε γνωστούς σας που τελειώνουν τώρα και σε άλλες ομάδες του facebook, ώστε να πιέσουμε να τα στείλουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Μόνο με καθημερινή πίεση από εμάς υπάρχει η πιθανότητα να τα στείλουν πιο γρήγορα

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7907 στις: Ιούνιος 17, 2016, 08:31:29 πμ »
 Έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να πιέσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Ωστόσο εγώ έχω μια απορία. Ποια είναι αυτά τα μαθήματα που δεν έχουν διορθωθεί ακόμα; Εγώ έχω λάβει βαθμολογίες σε όλα τα μαθήματα και όσους έχω ρωτήσει δεν περιμένουν κάτι; Είναι όντως κάποιος που περιμένει βαθμολογία σε μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7908 στις: Ιούνιος 17, 2016, 09:50:49 πμ »
Να σας ενημερώσω και εγώ με κάτι που έμαθα χθες και ξενέρωσα όχι μόνο με το Πανεπιστήμιο (που ήμουν ήδη ξενερωμένη) αλλά και με τους συμφοιτητές μας.
Το μπου@@@λο αυτό, που θέλει να λέγεται Πανεπιστήμιο, δεν έχει νομικό πλαίσιο ούτε γράφει πουθενά κάτι για εκπτώσεις. Ωστόσο, όσοι φοιτητές οργανώνονται σε ομάδες ή ατομικά και στέλνουν έγγραφα ανεργίας, χαμηλού εισοδήματος, αναπηρίας, ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο παίρνουν έκπτωση η οποία ανέρχεται έως και 1500€ (το μέγιστο που έχω ακούσει εγώ). Οι σύμβουλοι λένε ότι δε ξέρουν τίποτα γιατί δεν υπάρχει πλαίσιο, αλλά αν κάνεις κάποια αίτηση μπορεί να δικαιούσαι την έκπτωση.
Και ρωτάω εγώ: γιατί κάποιοι συμφοιτητές μας ενώ ήξεραν δεν ενημέρωσαν και τους υπόλοιπους?
Εμετική κατάσταση σε όλα τα επίπεδα. Απαράδεκτο το Πανεπιστήμιο και όλοι όσοι ήξεραν και δεν είπαν κάτι. Εγώ δυστυχώς δε μπορώ να διεκδικήσω κάτι γιατί μόλις τελείωσα, αλλά όλοι όσοι είστε μέσα ξεσκίστε το Πανεπιστήμιο. Πάρτε τηλέφωνα και κάντε αιτήσεις. Απαιτήστε να αναρτηθούν επίσημα οι εκπτώσεις αυτές έτσι ώστε να είναι όλοι ενήμεροι.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7909 στις: Ιούνιος 17, 2016, 10:15:43 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να πιέσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο. Ωστόσο εγώ έχω μια απορία. Ποια είναι αυτά τα μαθήματα που δεν έχουν διορθωθεί ακόμα; Εγώ έχω λάβει βαθμολογίες σε όλα τα μαθήματα και όσους έχω ρωτήσει δεν περιμένουν κάτι; Είναι όντως κάποιος που περιμένει βαθμολογία σε μαθήματα;
Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα βαθμολογίες σε 2 μαθήματα. Στο 624 Δουκανάρη και 526 Αγαλιώτης, ο οποίος μας είπε ότι τα γραπτά τα παρέλαβε πριν 3 μέρες.
Έχω αγανακτήσει με αυτή την κατάσταση. Έχουμε ένα μήνα που δώσαμε τα μαθήματα και ακόμα δεν έχουμε πάρει βαθμολογίες. Αν είναι δυνατό.
Σήμερα μίλησα με μια σύμβουλο και μου είπε ότι θα στείλουν τα χαρτιά μας στο ΔΟΑΤΑΠ αρχές Ιουλίου. Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια καθυστέρηση φέτος, ενώ πέρσι στάλθηκαν αρκετά νωρίς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.