*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136005 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8078 στις: Ιούλιος 10, 2016, 07:39:15 μμ »
Τι έγινε τελικά; Πήγατε ΔΟΑΤΑΠ ή ακόμα περιμένετε χαρτιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8079 στις: Ιούλιος 11, 2016, 10:45:33 πμ »
Καλημέρα! Σου έχω στείλει ένα ΠΜ taniademe και θα ήθελα εάν μπορείς να μου απαντήσεις γιατί έχω αγχωθεί αρκετά και ο χρόνος περνάει. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vix1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8080 στις: Ιούλιος 11, 2016, 10:54:32 πμ »
Ποιος έχει ΤΟ 529? Τι εχετε γραψει στη πρωτη εργασια?Δυσκολευομαι πολυ...
"Υποστηρίζεται στην επιστημονική κοινότητα οτι η διαταραχή της νοητικής υστέρησης,έτσι όπως εκφένεται συμεπριφορικά, έχει ταυτόχρονα προσωπικό-ατομικό και κοινωνικό-πολιτισμικό χαρακτήρα.Τα εν λόγω χαρακτηριστικά έκφανσης συνθέτουν το πάζλ της ομόλογης διαταραχής"

Αποσυνδεδεμένος taniademe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8081 στις: Ιούλιος 11, 2016, 11:01:34 πμ »
Καλημέρα! Σου έχω στείλει ένα ΠΜ taniademe και θα ήθελα εάν μπορείς να μου απαντήσεις γιατί έχω αγχωθεί αρκετά και ο χρόνος περνάει. Ευχαριστώ

Poca σου εστειλα πμ στειλε τη διευθυνση email soy..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8082 στις: Ιούλιος 11, 2016, 06:30:35 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Μήπως κάποιος σε προηγουμενο εξάμηνο είχε στο 621 ατομική εργασία με θέμα: [Ο όρος], «εμπόδια στη
μάθηση και τη συμμετοχή» παρέχει μια εναλλακτική λύση στην έννοια των «ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών» και μπορεί να με βοηθήσει στελνοντάς μου σε ΠΜ την εργασία του??? Ο καθηγητής δε μας έχει δώσει πληροφορίες και είμαι στα χαμένα... Δε θέλω να αντιγράψω, μία κατεύθυνση ψάχνω γιατί δεν θέλει να του γράψουμε για τα εμπόδια της συμπερίληψης ( όπως εγώ είχα καταλάβει). :(

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8083 στις: Ιούλιος 11, 2016, 07:45:31 μμ »
Συνάδερφοι γεια σας,
Οι αιτήσεις γενικής παιδείας ξεκινάνε αύριο και θα διαρκέσουν μέχρι την άλλη βδομάδα. Η εγκύκλιος της ειδικής αναμένεται να ανακοινωθεί μέχρι το τέλος της βδομάδας. Οπότε την αναγνώριση δεν πρόκειται να την έχουμε μέχρι τις αιτήσεις. Οπότε προτείνω να στείλουμε απευθείας προσωπικά μηνύματα και mail στον υπουργό για να βάλει διάταξη στην εγκύκλιο ώστε να μας συμπεριλάβουν και μας στους πίνακες και να πάμε την αναγνώριση όποτε κατορθωσει και βγει από τον ΔΟΑΤΑΠ, ώστε να μην πάει χαμένος ο χρόνος και τα χρήματα που διαθέσαμε για το μεταπτυχιακό. Μόνο αν είναι μαζική η συμμετοχή μπορεί να παρθεί μια τέτοια απόφαση για μας και να μην πάει χαμένο το νέο σχολικό έτος για μας. Μπορείτε να στείλετε μηνύματα-παράπονα περιγράφοντας το πρόβλημα αυτό όπως έστειλα εγώ στις σελίδες:
minister@minedu.gov.gr

https://www.facebook.com/nikosfilis.gr/?fref=ts

https://www.facebook.com/minedu.gr/?fref=ts

Και τηλέφωνα στο υπουργείο για το θέμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2016, 07:50:55 μμ από panatha »

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8084 στις: Ιούλιος 11, 2016, 08:20:24 μμ »
Καλησπέρα!!! Είμαι μαθηματικός και κάνω το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Μήπως γνωρίζει κανείς σελίδες ή βιβλία που μπορούν να με βοηθήσουν στην εκμάθηση τεχνικών για τη διδασκαλία παιδιών με νοητική υστέρηση και αυτισμό???

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8085 στις: Ιούλιος 11, 2016, 11:10:30 μμ »
Συνάδερφοι γεια σας,
Οι αιτήσεις γενικής παιδείας ξεκινάνε αύριο και θα διαρκέσουν μέχρι την άλλη βδομάδα. Η εγκύκλιος της ειδικής αναμένεται να ανακοινωθεί μέχρι το τέλος της βδομάδας. Οπότε την αναγνώριση δεν πρόκειται να την έχουμε μέχρι τις αιτήσεις. Οπότε προτείνω να στείλουμε απευθείας προσωπικά μηνύματα και mail στον υπουργό για να βάλει διάταξη στην εγκύκλιο ώστε να μας συμπεριλάβουν και μας στους πίνακες και να πάμε την αναγνώριση όποτε κατορθωσει και βγει από τον ΔΟΑΤΑΠ, ώστε να μην πάει χαμένος ο χρόνος και τα χρήματα που διαθέσαμε για το μεταπτυχιακό. Μόνο αν είναι μαζική η συμμετοχή μπορεί να παρθεί μια τέτοια απόφαση για μας και να μην πάει χαμένο το νέο σχολικό έτος για μας. Μπορείτε να στείλετε μηνύματα-παράπονα περιγράφοντας το πρόβλημα αυτό όπως έστειλα εγώ στις σελίδες:
minister@minedu.gov.gr

https://www.facebook.com/nikosfilis.gr/?fref=ts

https://www.facebook.com/minedu.gr/?fref=ts

Και τηλέφωνα στο υπουργείο για το θέμα
Πάλι καλά που υπάρχει κάποιος να αγωνίζεται για όλους τους υπόλοιπους. Αλλά δε βλέπω μεγάλη ανταπόκριση. Σε καταλαβαίνω panatha γιατί έχω βρεθεί στη θέση σου και είμαι πολύ ευαίσθητος σε αυτόν τον τομέα. Στο τσακ πρόλαβα εκείνη τη χρονιά τις αιτήσεις. Με τον δικηγόρο κάνατε τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8086 στις: Ιούλιος 12, 2016, 10:38:58 πμ »
συνάδερφοι παρακαλώ απαντήστε μου όσοι καταθέσατε πρώτη φορά μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής.. έχει καταχωρηθει στο οπσυδ? εμένα μου λένε απο την β'βάθμια ότι πρώτα θα πάει για συνάφεια και μετά θα φανει..ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8087 στις: Ιούλιος 12, 2016, 01:45:06 μμ »
συνάδερφοι παρακαλώ απαντήστε μου όσοι καταθέσατε πρώτη φορά μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής.. έχει καταχωρηθει στο οπσυδ? εμένα μου λένε απο την β'βάθμια ότι πρώτα θα πάει για συνάφεια και μετά θα φανει..ισχύει?

για να μοιραστούμε τον πόνο μας....

τα δικά μου χαρτιά (Απλή φωτοτυπία από πτυχίο, αναγνώριση, αναλυτική, οδηγός σπουδών) τα πήρανε χωρίς αριθμό πρωτοκόλλου και χωρίς να βάλουν σφραγίδα για ακριβές αντίγραφο????
και μου πέρασαν στο σύστημα ότι είμαι κάτοχος του μεταπτυχιακού τίτλου, αφού μάλιστα ήταν πρώτο στις επιλογές
και μου είπαν ότι θα τα στείλουν πακέτο στο υπουργείο για την συνάφεια

απλά σκέφτομαι αν είναι καλά που δεν έχουν επικυρωμένα αντίγραφα, και εγώ αριθμό πρωτοκόλλου ότι τα κατέθεσα... απλά βλέπω στο σύστημα ότι είναι περασμένο το μεταπτυχιακό
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8088 στις: Ιούλιος 12, 2016, 02:06:28 μμ »
μπορεις να μου πεις σε ποια β'θμια ανήκεις ώστε να μιλήσω μαζί τους? εμένα επιμένουν ότι πρέπει πρώτα να εγκριθεί η συνάφεια κ επειτα να καταχωρηθει.. αν γινει ετσι ομως πως θα κανω αιτηση για την ειδική αγωγή αφου ούτε καν φιανεται το μεταπτυχιακο??

Αποσυνδεδεμένος Jordanian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8089 στις: Ιούλιος 12, 2016, 04:41:46 μμ »
Συμφωνώ στο να στείλουμε μηνύματα στο υπουργείο μήπως κάνουν κάποια αλλαγή στη διάταξη, αν και το βλέπω λίγο δύσκολο. Γνωρίζετε κάποιο τηλέφωνο του Υπουργείου στο οποίο να απαντούν και να ασχολούνται με αυτά τα θέματα; Επίσης, έχει μιλήσει κανείς με τους υπεύθυνους στον ΔΟΑΤΑΠ, μήπως λένε πότε θα έχουν πάνω κάτω έτοιμη την αναγνώριση; Εγώ θα τους πάρω ένα τηλέφωνο αύριο, μήπως γνωρίζουν να μου απαντήσουν.

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8090 στις: Ιούλιος 12, 2016, 06:24:59 μμ »
Όλο το 621 (και με τους 3 καθηγητές) αναφέρεται στα εμπόδια καθώς και στις πρακτικές συμπερίληψης. Διάβασε καλά το βιβλίο και τις σημειώσεις της πλατφόρμας και άρχισε από νωρίς να μαζεύεις βιβλιογραφία σχετική. Υπάρχει άπειρη βιβλιογραφία στη βιβλιοθήκη, βέβαια μόνο στα αγγλικά. Στις τηλεδιασκέψεις ο καθηγητής  θα σου δώσει περισσότερες οδηγίες. Σου στέλνω ενδεικτικά κάποιες σελίδες του βιβλίου που αναφέρονται στα εμπόδια: 202-210, 237-242, 306-318. Καλή συνέχεια! :)

O Καθηγητής είπε όμως να μη γράψουμε για εμπόδια στη συμπερίληψη και ότι πολλοί φοιτητές σε προγούμενο εξάμηνο είχαν γράψδει γι αυτά και δεν ήταν σωστό. Δεν ταυτίζονται δηλαδή εμπόδια στη συμπερίληψη με εμπόδια στη μάθηση και στη συμμετοχή. Εσύ πως είχες κάνει την εργασία σου;

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8091 στις: Ιούλιος 12, 2016, 08:44:04 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Μήπως κάποιος σε προηγουμενο εξάμηνο είχε στο 621 ατομική εργασία με θέμα: [Ο όρος], «εμπόδια στη
μάθηση και τη συμμετοχή» παρέχει μια εναλλακτική λύση στην έννοια των «ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών» και μπορεί να με βοηθήσει στελνοντάς μου σε ΠΜ την εργασία του??? Ο καθηγητής δε μας έχει δώσει πληροφορίες και είμαι στα χαμένα... Δε θέλω να αντιγράψω, μία κατεύθυνση ψάχνω γιατί δεν θέλει να του γράψουμε για τα εμπόδια της συμπερίληψης ( όπως εγώ είχα καταλάβει). :(
'Εχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό γιατί κ εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τί πρέπει να αναπτύξουμε στο θέμα. ρώτησα την καθηγήτρια εάν θέλει πρακτικές συμπερίληψης και είπε όχι... Εάν μπορείς διαφώτισε κ μένα ή οποιος άλλος έχει καταλάβει περισσότερα.
Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 263
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.