*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127432 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8316 στις: Ιούλιος 28, 2016, 03:42:33 μμ »
ariadny σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τελειώνω την εργασία από το σεμινάριο 2 και ο Θεός βοηθός!
Αν έχει κάποιος το 610 μπορεί να μου πει αν οι ασκήσεις εμπέδωσης έχουν συγκεκριμένο χρόνο για να τις ολοκληρώσεις και αν χρειάζεται να έχεις διαβάσει το βιβλίο ή απλά να το έχεις δίπλα σου;

Οι ερωτήσεις εμπέδωσης στο 610 μπορούν να ολοκληρωθούν μέχρι 9 Σεπτεμβρίου. Εγώ είχα διαβάσει το βιβλίο πριν τις κάνω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο. Αν έχεις ξεκινήσει και την εργασία θα σου φανούν πιο εύκολα. Αν θυμάμαι καλά στο πρώτο κουίζ σου δίνει ερωτήσεις και πρέπει να πεις σε ποια κατηγορία ανήκουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8317 στις: Ιούλιος 28, 2016, 03:43:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! :)  Υπάρχει κάποιος να μας πληροφορήσει για το 527 "Ανάπτυξη και Παθολογία της Γλώσσας σε Παιδιά με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες"; Είναι δύσκολο-πολύ απαιτητικό; Διαβάζουμε σε αυτό μόνο από σημειώσεις;

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8318 στις: Ιούλιος 28, 2016, 03:54:42 μμ »
Καλησπέρα!

Είχε κάποιος το 523 ("Ψυχομετρικές Μέθοδοι") σε προηγούμενο εξάμηνο; Πώς είναι σαν μάθημα; Είναι απαραίτητο το βιβλίο για τις εξετάσεις; Ο Κώνσταντίνου;

Αποσυνδεδεμένος Mariska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Primary School Teacher
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8319 στις: Ιούλιος 28, 2016, 04:29:48 μμ »
Καλησπέρα!

Είχε κάποιος το 523 ("Ψυχομετρικές Μέθοδοι") σε προηγούμενο εξάμηνο; Πώς είναι σαν μάθημα; Είναι απαραίτητο το βιβλίο για τις εξετάσεις; Ο Κώνσταντίνου;
Καλησπέρα! Το βιβλίο δεν χρειάζεται καθόλου. Στις σημειώσεις είναι ό,τι χρειάζεται να ξέρεις και στις τηλεδιασκέψεις. Για τον Κωνσταντίνου δεν γνωρίζω γιατί δεν είχα αυτόν διδάσκοντα. Πρέπει να'ναι καλός όμως. Σαν μάθημα θα το χαρακτήριζα από βατό έως εύκολο. Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2016, 04:31:24 μμ από Mariska »
The only thing that overcomes hard luck is hard work.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8320 στις: Ιούλιος 28, 2016, 06:51:57 μμ »
καλησπερα.Υπαρχει καποιο ατομο που εκανε τα χαρτια του τωρα για το μεταπτυχιακο ειδικη εκπαιδευση,για να τον παρουν τον οκτωβρη?

Αποσυνδεδεμένος claire@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8321 στις: Ιούλιος 28, 2016, 07:02:53 μμ »
Γεια σας,

Θέλω να επιλέξω ένα μάθημα έρευνας για το χειμερινό εξάμηνο και είμαι ανάμεσα στο 511 και στο 610. Ξέρει κάποιος ποιο είναι πιο βατό από τα δύο και αν έχει κάποιο εξετάσεις με ανοιχτές σημειώσεις;

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος el05470

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8322 στις: Ιούλιος 28, 2016, 08:52:27 μμ »
εγω το 610 ειχα παρει..μου φανηκε ευκολο σχετικα και ουτε πολυ απαιτητικο ..με ανοιχτα βιβλια ηταν οι εξετασεις

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8323 στις: Ιούλιος 28, 2016, 09:43:43 μμ »
Καλησπέρα!

Είχε κάποιος το 523 ("Ψυχομετρικές Μέθοδοι") σε προηγούμενο εξάμηνο; Πώς είναι σαν μάθημα; Είναι απαραίτητο το βιβλίο για τις εξετάσεις; Ο Κώνσταντίνου;
Ο Κωνσταντίνου είναι πολύ καλός!

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8324 στις: Ιούλιος 28, 2016, 09:46:43 μμ »
Γεια σας,

Θέλω να επιλέξω ένα μάθημα έρευνας για το χειμερινό εξάμηνο και είμαι ανάμεσα στο 511 και στο 610. Ξέρει κάποιος ποιο είναι πιο βατό από τα δύο και αν έχει κάποιο εξετάσεις με ανοιχτές σημειώσεις;

Ευχαριστώ.
Το 610 είναι πιο βατό. Έχει μια σχετικά εύκολη και μικρή εργασία που όλου παίρνουν 19-20/20.
Το 511 δεν το είχα επιλέξει, αλλά έχω ακούσει ότι η εργασία του είναι αρκετά απαιτητική.

Αποσυνδεδεμένος vix1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8325 στις: Ιούλιος 28, 2016, 11:18:57 μμ »
Ειχε κάποιος τον Αγαλιώτη καθηγητή???Πως βαθμολογεί?

Αποσυνδεδεμένος efiko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8326 στις: Ιούλιος 28, 2016, 11:26:19 μμ »
Παιδια μιας και μιλαμε για μαθηματα ερευνας, εχω μερικες ερωτησεις.Δεν εχω παρει κανενα απο ερευνα ακομα, αρα πρεπει να παρω 2 στα επομενα 2 εξαμηνα. Ποιο θα προτεινατε για το χειμερινο κ ποιο για το εαρινο(με δεδομενο οτι το εαρινο ειναι το τελευταιο μου εξαμηνο κ δεν θα θελα να παρω μαθηματα που θα με ζορισουν πολυ)?το 610 για να το παρει καποιος πρεπει να εχει παρει καποιο αλλο προηγουμενως? Επισης ποιο απτα μαθηματα ερευνας βγαινει κ χωρις να αγορασεις βιβλιο?κ τελος επειδη με μπερδεψε αρκετα το σεμ 2 υπαρχει καποιο απο τα μαθηματα ερευνας που να του μοιαζει για να το αποφυγω?( ισως εφταιγαν κ οι καθηγητες που το εκαναν να φαινεται τοσο πολυπλοκο)
Ευχαριστω ολους προκαταβολικα
Οποιος θελει μου απανταει κ με πμ!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8327 στις: Ιούλιος 29, 2016, 01:13:29 πμ »
Το 610 είναι πιο βατό. Έχει μια σχετικά εύκολη και μικρή εργασία που όλου παίρνουν 19-20/20.
Το 511 δεν το είχα επιλέξει, αλλά έχω ακούσει ότι η εργασία του είναι αρκετά απαιτητική.
Το 511 Δεν είναι η ποιοτική έρευνα; Έχει μια μεγάλη εργασία στο τέλος που χωρίζεται σε τρία στάδια(ας το πούμε έτσι). Δεν έχει τίποτα από εβδομαδιαίες εργασίες μόνο την  τελική εργασία να κάνεις. Αν την αφήσεις τελευταία στιγμή θα σου φανεί βουνό. Αν ασχολείσαι από λίγο κατά τη διάρκεια του εξαμήνου δεν είναι τόσο δύσκολο. Οι εξετάσεις πάντως ήταν με κλειστά βιβλία και οι ερωτήσεις- προσωπικά μιλάω- ήταν δύσκολες. Το 610 τώρα το έχω. Έχει εργασίες εβδομαδιαίες, τις οποίες μπορείς να ολοκληρώσεις όποτε μπορείς και μια τελική. Οι εξετάσεις γίνονται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις οι οποίες πρέπει να είναι "δεμένες".
Liaaa! Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8328 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:57:45 πμ »
Καλησπέρα!

Είχε κάποιος το 523 ("Ψυχομετρικές Μέθοδοι") σε προηγούμενο εξάμηνο; Πώς είναι σαν μάθημα; Είναι απαραίτητο το βιβλίο για τις εξετάσεις; Ο Κώνσταντίνου;

Καλημέρα! Το 523 είναι ίσως το λιγότερο απαιτητικό μάθημα όσον αφορά στην ενασχόληση που απαιτεί κατά τη διάρκεια του τετραμήνου. Έχει εβδομαδιαία κουίζ τα οποία όμως δε βαθμολογούνται και μια σχετικά εύκολη εργασία που είναι κριτική αξιολόγηση ενός άρθρου το οποίο υπάρχει στην πλατφόρμα. Θυμίζει κάπως την τρίτη εργασία του Σεμιναρίου Ι. Το βιβλίο δεν χρειάζεται και μας το είχε πει και η διδάσκουσα στο δικό μου ακροατήριο. Τα θέματα στις εξετάσεις είναι 50 πολλαπλής (οι οποίες απαντώνται όλες μέσα από τις σημειώσεις) και 1 ερώτηση ανάπτυξης όχι δύσκολη. Το μόνο αρνητικό του μαθήματος, για εμένα, είναι ότι οι σημειώσεις δεν είναι και πολύ καλογραμμένες.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8329 στις: Ιούλιος 29, 2016, 10:05:07 πμ »
Ναι, το έχω υπ' όψιν για το 523 ότι είναι αρκετά εύκολο, όμως αυτό ανήκει στα υποχρεωτικά μαθήματα ενώ εγώ πρέπει να επιλέξω 3 από τα μαθήματα περιορισμένης επιλογής. Μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο που δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό κι από εκείνα;

Καλημέρα! Εγώ θα σου πρότεινα και το 529. Είναι βέβαια στο στυλ του 521, με εβδομαδιαίες δραστηριότητες και 2 εργασίες, αλλά η ύλη του είναι μικρή, καθώς είναι τα 2 κεφάλαια από το 521 που αφορούν νοητική υστέρηση και αυτισμό και κάποιες σελίδες από το βιβλίο της Happe (το οποίο είναι σχετικά μικρό).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158551
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.