*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127287 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8344 στις: Ιούλιος 29, 2016, 09:46:35 μμ »
καλημέρα,
εγώ έχω κάνει ένα αρχείο με όλα τα κατα καιρούς σχόλια του φόρουμ αναφορικά με τα μαθηματα.  Ετσι καταλήγω εύκολα τι θα πάρω κάθε φορά. Παραθέτω κάποια σχετικά σχόλια για το 623. νομίζω ειναι η καλύτερη περίπτωση μετά το 526

"623:μας είχε βάλει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, να προσέξεις πολυ δεπυ, σχιζοφρένεια παιζει πολύ αλλά και ολες τις οι άλλες κοινωνική φοβία, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή κτλ. Μετά είχε μια ερωτηση πως οι διάφορες θεωρίες γνωστική-συμπεριφορική κτλ, θα αντιμετώπιζαν μια διαταραχή και αναφέρεις παραδείγματα, καπως ετσι είχε ειπωθεί. Αλλη μια παρουσιάζε μια κλινική εικόνα ενός παιδιού και ρωτούσε ποια διαταραχή ήταν και να το αιτιολογήσεις. Αλλα ολες τις διαταρχές να της διαβάσεις, επίσης είχε να επιλέξεις τα θέματα. Ηταν βατα, μην σ ανησυχεί ιδιαίτερα ως μάθημα"
"Το 623 είναι από τα αγαπημένα πολλών και γι αυτό κλείνουν οι θέσεις γρήγορα.Πολύ ωραίο μάθημα με απλές δραστηριότητες κάθε βδομάδα και μία εργασία. Οι εξετάσεις πολλαπλής και με ανάπτυξης αλλά εύκολες ειδικά αν ασχοληθείς από την αρχή με το μάθημα.Θα μάθεις πολλά από το συγκεκριμένο μάθημα."

Oli εσύ που έχεις κρατήσει σημειώσεις με σχόλια για τα μαθήματα, μήπως έχεις δει να γράφεται κάτι και για το 527;Κανείς δεν το παίρνει αυτό το μάθημα; :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kandr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8345 στις: Ιούλιος 29, 2016, 10:42:31 μμ »
Εσύ είσαι πολύ οργανωμένη, μπράβο! :D
Το 623 μου φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρον και αν είναι και εύκολο σίγουρα θα ήθελα να το επιλέξω (όπως και το 626).
Όμως είδα ότι έχει πολύ λίγα τμήματα, όλα κλειστά προς το παρόν και πιθανώς δεν θα ανοίξει κάποιο για αυτό το τετράμηνο.
Άρα μάλλον θα καταλήξω στο 624 (Δυσλεξία) για το οποίο έχω διαβάσει θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια, με την ελπίδα να ισχύουν τα θετικά :P
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Ημουν στην ακριβως ιδια κατασταση, Ανοιξε τμημα 623 πριν απο λιγο..Ελπιζω να προλαβεις :)

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8346 στις: Ιούλιος 29, 2016, 11:25:25 μμ »
Wolowitz ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Προλάβαμε τελικά την τελευταία στιγμή. Ενώ κάποιοι έκαναν διαακοπές μια ομάδα 5 ατόμων τρέχαμε από υπουργείο στο ΔΟΑΤΑΠ αυτές τις μέρες ώστε να γνωστοποιήσουμε το πρόβλημα και να επιταχυνθούν οι διαδικασίες αναγνώρισης. Μάλιστα οι περισσότεροι από αυτούς που διακοπάρανε πρόλαβαν και αυτοί!

Μπράβο παιδιά! Πολύ χάρηκα για εσάς!
Καλή πρόσληψη !

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8347 στις: Ιούλιος 30, 2016, 01:18:31 πμ »
Oli εσύ που έχεις κρατήσει σημειώσεις με σχόλια για τα μαθήματα, μήπως έχεις δει να γράφεται κάτι και για το 527;Κανείς δεν το παίρνει αυτό το μάθημα; :(

όχι, δεν υπάρχει τίποτα για αυτό το μάθημα ή τουλάχιστον δεν το ΄χω βρει εγώ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8348 στις: Ιούλιος 30, 2016, 11:41:49 πμ »

όχι, δεν υπάρχει τίποτα για αυτό το μάθημα ή τουλάχιστον δεν το ΄χω βρει εγώ..

Σε ευχαριστώ πολύ oli!!! Ας ελπίσουμε πως κάποιο παιδί που έχει πάρει το 527 θα μας απαντήσει για τις απαιτήσεις του.

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8349 στις: Ιούλιος 30, 2016, 12:28:04 μμ »
ξέρει κάποιος πληρογορίες για το 624; εχω ακούσει αρκετα αρνητικά, το δήλωσα αναγκαστικά και αγχωθηκα τώρα

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8350 στις: Ιούλιος 30, 2016, 12:52:03 μμ »
Ξαναρωταω.Υπαρχει καποιο ατομο που εκανε τα χαρτια του τωρα για το μεταπτυχιακο ειδικη εκπαιδευση,για να τον παρουν τον οκτωβρη?

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8351 στις: Ιούλιος 30, 2016, 01:36:15 μμ »
ξέρει κάποιος πληρογορίες για το 624; εχω ακούσει αρκετα αρνητικά, το δήλωσα αναγκαστικά και αγχωθηκα τώρα
Με ποιον διδάσκοντα?
Έχει εβδομαδιαίες εργασίες που σε βοηθούν να μένεις σε επαφή με το μάθημα και  2 εργασίες που και με το ψάξιμο που θα κάνεις για αυτές θα μάθεις πολλά πράγματα.
Στις εξετάσεις ήταν με ανοιχτές σημειώσεις (όχι ότι προλαβαίνεις να διαβάσεις εκείνη τη στιγμή), 4 θέματα και διαλέγεις τα 3 και είναι κρίσεως. Χρειάζεται π.χ να ξέρεις τι είναι όπως είχε πέσει σε εμάς "ακουστική δυσλεξία" ή  "τονική κώφωση" για να γράψεις τη γνώμ σου σε ένα ερώτημα που π.χ αφορά αυτούς τους ορισμούς.


Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8352 στις: Ιούλιος 30, 2016, 03:01:02 μμ »
Μπορει να μου στειλει καποιος μηνυμα να τον ρωτησω κατι αποριες συντομες που εχω κατα την εγγραφη?ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8353 στις: Ιούλιος 31, 2016, 10:25:37 πμ »
Για το 624 οι εργασίες είναι δύσκολες; Θέλουν πολύ ψάξιμο; Με τον Στασινό το έχω πάρει..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2016, 12:20:34 μμ από ChristineG »

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8354 στις: Ιούλιος 31, 2016, 12:32:46 μμ »
Για το 624 οι εργασίες είναι δύσκολες; Θέλουν πολύ ψάξιμο; Με τον Στασινό το έχω πάρει..

Δεν το είχα με Στασινό, αλλά μπορώ να σου πω ότι εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον μάθημα με βατές δραστηριότητες και εργασίες. Θέλουν ψάξιμο αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια. Βρίσκεις και ελληνική και ξένη βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8355 στις: Ιούλιος 31, 2016, 12:58:54 μμ »
Μάλιστα! Δηλαδή είναι ένα μάθημα που δε θα με δυσκολέψει και ιδιαίτερα απ΄'οτι κατάλαβα...απο το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί!

Δεν το είχα με Στασινό, αλλά μπορώ να σου πω ότι εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον μάθημα με βατές δραστηριότητες και εργασίες. Θέλουν ψάξιμο αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια. Βρίσκεις και ελληνική και ξένη βιβλιογραφία.


Αποσυνδεδεμένος styliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8356 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:42:21 πμ »
Γεια σας παιδιά!!!
Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος για το 525 (Μαθησιακές Δυσκολιες...) δεν έχω βρει κανένα σχόλιο πουθενά. Αν είναι πολύ απαιτητικό να το αλλαξω με τον αυτισμό(529) που εχει ενα τμήμα ακόμα αυτητη στιγμή διαθέσιμο. πΠρέπει να πάρω υποχρεωτικά δυο αποτης επιλογης και δεν υπάρχει κανένα αλλο διαθέσιμο. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8357 στις: Αύγουστος 01, 2016, 11:40:35 πμ »
Γεια σας παιδιά!!!
Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος για το 525 (Μαθησιακές Δυσκολιες...) δεν έχω βρει κανένα σχόλιο πουθενά. Αν είναι πολύ απαιτητικό να το αλλαξω με τον αυτισμό(529) που εχει ενα τμήμα ακόμα αυτητη στιγμή διαθέσιμο. πΠρέπει να πάρω υποχρεωτικά δυο αποτης επιλογης και δεν υπάρχει κανένα αλλο διαθέσιμο. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων.
Το 525 το είχα πάρει και το άλλαξα. Μια ματιά που είχα ρίξει στο διάγραμμα στο moodle μου φάνηκε ενδιαφέρον, αλλά απαιτητικό. Αν είχα περισσότερο διαθέσιμο χρόνο μπορεί να το κρατούσα.
Περιλαμβάνει εβδομαδιαίες δραστηριότητες που η καθηγήτρια απαιτούσε ένα όριο βιβλιογραφικών αναφορών.
Η εργασία είναι ομαδική και θέμα της είναι η συγγραφή ενός παραμυθιού (προδημοτική εκπαίδευση) ή μιας ιστορίας (δημοτική) ή ενός διηγήματος (μέση εκπαίδευση) με θέμα την ειδική αγωγή και τη διαφορετικότητα.
Σου προτείνει ανάλογα με την ειδικότητά σου να επιλέξεις ένα από τα τρία, αν είσαι για παράδειγμα νηπιαγωγός να επιλέξεις το παραμύθι, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορείς να επιλέξεις ό,τι θες.
Στις εξετάσεις, αν και δεν είμαι σίγουρη, νομίζω θα έβαζε ανάλυση περιπτώσεων παιδιών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.