*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127676 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elen_s4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9912 στις: Αύγουστος 09, 2018, 12:23:01 πμ »
Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος αν το μάθημα 500 φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση έχει ομαδική εργασία?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9913 στις: Αύγουστος 10, 2018, 11:00:13 πμ »
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για τη νέα δήλωση μαθημάτων. Το 512 "ποσοτική έρευνα στην εκπαίδευση" είναι απαιτητικό; Τι εργασίες έχει και πώς είναι η τελική εξέταση;
Και για τα υποχρεωτικά μαθήματα θα ήθελα τη βοήθειά σας. Υπάρχουν τα 523 και 621. Τι απαιτεί το καθένα από αυτά;
Παιδιά, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ιδιαίτερα όποιον/α αφιερώσει χρόνο να μου απαντήσει!

Αποσυνδεδεμένος COGITO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9914 στις: Αύγουστος 16, 2018, 10:36:51 πμ »
Καλημέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος που έχει τελειώσει ή βρίσκεται στα πλαίσια πρακτικής άσκησης να μας πει εντυπώσεις; Αν δηλαδή βρήκε εύκολα σχολείο, αν βγαίνει η πρακτική σε ένα εξάμηνο, πως του φαίνεται γενικά η διαδικασία και τι θα μας συμβούλευε να προσέξουμε όσοι δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος iliask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9915 στις: Αύγουστος 18, 2018, 01:22:00 μμ »
Καλησπέρα και από ένα ακόμα νεοεισερχόμενο στο πρόγραμμα. Θα ήθελα την άποψή σας για τον εξής προβληματισμό:

Έχω ήδη επιλέξει τα 610 και 521 και σκέφτομαι σαν τρίτο μάθημα ένα από τα 501 ή 504 ή 521. Ποιο προτείνετε; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή;

Ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9916 στις: Αύγουστος 22, 2018, 07:46:13 μμ »
Καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος αν το μάθημα 500 φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση έχει ομαδική εργασία?

Καλησπέρα! Δήλωσα το συγκεκριμένο μάθημα για το χειμερινό εξάμηνο. Η εργασία είναι ατομική απ' όσο γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος dimitra.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9917 στις: Αύγουστος 22, 2018, 08:52:34 μμ »
Καλησπέρα και από ένα ακόμα νεοεισερχόμενο στο πρόγραμμα. Θα ήθελα την άποψή σας για τον εξής προβληματισμό:

Έχω ήδη επιλέξει τα 610 και 521 και σκέφτομαι σαν τρίτο μάθημα ένα από τα 501 ή 504 ή 521. Ποιο προτείνετε; Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή;

Ευχαριστώ πολύ!!!
To 501 το είχα και δεν το θεωρώ ιδιαίτερα δύσκολο απλά η μεγάλη εργασία που έχει είναι ομαδική και υπάρχει μια μικρή δυσκολία σε αυτό. Όμως οι τελικές εξετάσεις είναι πολύ εύκολες. Εγώ σου προτείνω το 623, πολύ χρήσιμο μάθημα και αν και η ύλη είναι μεγάλη, οι εξετάσεις όπως και η εργασία βγαίνουν με ευκολία.

Αποσυνδεδεμένος patras7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9918 στις: Αύγουστος 24, 2018, 03:49:47 πμ »
Γεια σας παιδια.ειμαι μαθηματικος και ενδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης απο το πανεπιστημιο Κυπρου.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:1)αξιζει να ξεκινησω το συγκεκριμενο μεταλτυχιακο;σαν μαθηματικος θα εχω πιθανοτητες προσληψης η εχει κορεστει ο κλαδος; 2)ποσο κοστιζει;ισχυει οτι θα γινει μειωση διδακτρων;3)η παρακολουθηση ειναι εξ ολοκληρου χωρις φυσικη παρουσια;σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9919 στις: Αύγουστος 25, 2018, 10:07:42 πμ »
Γεια σας παιδια.ειμαι μαθηματικος και ενδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης απο το πανεπιστημιο Κυπρου.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:1)αξιζει να ξεκινησω το συγκεκριμενο μεταλτυχιακο;σαν μαθηματικος θα εχω πιθανοτητες προσληψης η εχει κορεστει ο κλαδος; 2)ποσο κοστιζει;ισχυει οτι θα γινει μειωση διδακτρων;3)η παρακολουθηση ειναι εξ ολοκληρου χωρις φυσικη παρουσια;σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

Καλημέρα. Αναφέρεσαι στο Πανεπιστήμιο Κύπρου ή στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας; Η φοίτηση στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι εξ' ολοκλήρου εξ αποστάσεως πλην της εξεταστικής, όπου και απαιτείται φυσική παρουσία. Υπάρχει δυνατότητα εξέτασης στην Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κρήτη και Κύπρο. Για την παρακολούθηση των μαθημάτων πραγματοποιούνται τηλεδιασκέψεις. Απ' όσο γνωρίζω η μείωση διδάκτρων ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος patras7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9920 στις: Αύγουστος 25, 2018, 02:43:20 μμ »
Σευχαριστω πολυ.αναφερομαι σαυτο που ειναι σε συνεργασια με το Πανεπιστημιο Πατρων.οποιος αλλος γνωριζει λεπτομερειες ας τις αναφερει θα βοηθησουν πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9921 στις: Αύγουστος 29, 2018, 06:24:40 μμ »
Σευχαριστω πολυ.αναφερομαι σαυτο που ειναι σε συνεργασια με το Πανεπιστημιο Πατρων.οποιος αλλος γνωριζει λεπτομερειες ας τις αναφερει θα βοηθησουν πολυ.

Σε αυτό το μεταπτυχιακό φοιτώ κι εγώ. Το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά ενδιαφέρον και πραγματικά αποκτάς χρήσιμες γνώσεις. Στο moodle υπάρχουν οι υποχρεώσεις για τα μαθήματα χωρισμένες ανά εβδομάδα. Αν τις ακολουθείς θα βγει η ύλη κι έτσι δε θα μαζευτούν πολλά για την εξεταστική στο τέλος. Το κάθε μάθημα έχει μία ή δύο εργασίες και δραστηριότητες ή κουίζ κ.α. Σε κάποια μαθήματα υπάρχουν και ομαδικές δραστηριότητες /  εργασίες.   Όσον αφορά τους καθηγητές, κάποιοι είναι πιο αυστηροί, κάποιοι πιο ελαστικοί. Πχ κάποιοι είναι πιο χαλαροί με τα deadlines ( σου επιτρέπουν, ας πούμε, να ανεβάσεις τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες μέχρι και την Κυριακή, ενώ κάποιοι άλλοι θεωρούν αυστηρά τέλος διδακτικής εβδομάδας την Παρασκευή).  Κάποιοι είναι πολύ συνεργάσιμοι, άλλοι λιγότερο. Ένα αρνητικό είναι ότι αν δουλεύεις και επιλέγεις 3 μαθήματα το εξάμηνο (πλήρης φοίτηση), θα δυσκολευτείς αρκετά, καθώς τα μαθήματα είναι αρκετά απαιτητικά.  Καλό θα ήταν, επίσης, να μη συνδυάσεις 2 υποχρεωτικά μαθήματα σε ένα εξάμηνο, γιατί έχουν μεγάλη ύλη. Πάντως, αν το αποφασίσεις, μιας και είσαι μαθηματικός, επέλεξε από Α Κύκλο το μάθημα με κωδικό 512. Είναι ξεκάθαρη στατιστική , οπότε δε θα δυσκολευτείς καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος eirinaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9922 στις: Αύγουστος 30, 2018, 04:44:48 μμ »
παιδια,καλησπερα!!θα ηθελα να ρωτησω αν βοηθησε στην αναζητηση εργασιας σας το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο.Εχω ηδη 2 πτυχια και 1 μεταπτυχιακο στη διαπολιτισμικη αλλα απο δουλεια τιποτα!!ανηκω στον κλαδο ΠΕ02 & ΠΕ60.θα ηθελα τη γνωμη σας & εχω ξοδεψει αρκετα λεφτα τοσα χρονια.
σας ευχαριστω!
"γηράσκω αεί διδασκόμενη"-----ΠΕ02-----ΠΕ60-------

Αποσυνδεδεμένος patras7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9923 στις: Σεπτέμβριος 04, 2018, 02:02:07 πμ »
Σε αυτό το μεταπτυχιακό φοιτώ κι εγώ. Το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά ενδιαφέρον και πραγματικά αποκτάς χρήσιμες γνώσεις. Στο moodle υπάρχουν οι υποχρεώσεις για τα μαθήματα χωρισμένες ανά εβδομάδα. Αν τις ακολουθείς θα βγει η ύλη κι έτσι δε θα μαζευτούν πολλά για την εξεταστική στο τέλος. Το κάθε μάθημα έχει μία ή δύο εργασίες και δραστηριότητες ή κουίζ κ.α. Σε κάποια μαθήματα υπάρχουν και ομαδικές δραστηριότητες /  εργασίες.   Όσον αφορά τους καθηγητές, κάποιοι είναι πιο αυστηροί, κάποιοι πιο ελαστικοί. Πχ κάποιοι είναι πιο χαλαροί με τα deadlines ( σου επιτρέπουν, ας πούμε, να ανεβάσεις τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες μέχρι και την Κυριακή, ενώ κάποιοι άλλοι θεωρούν αυστηρά τέλος διδακτικής εβδομάδας την Παρασκευή).  Κάποιοι είναι πολύ συνεργάσιμοι, άλλοι λιγότερο. Ένα αρνητικό είναι ότι αν δουλεύεις και επιλέγεις 3 μαθήματα το εξάμηνο (πλήρης φοίτηση), θα δυσκολευτείς αρκετά, καθώς τα μαθήματα είναι αρκετά απαιτητικά.  Καλό θα ήταν, επίσης, να μη συνδυάσεις 2 υποχρεωτικά μαθήματα σε ένα εξάμηνο, γιατί έχουν μεγάλη ύλη. Πάντως, αν το αποφασίσεις, μιας και είσαι μαθηματικός, επέλεξε από Α Κύκλο το μάθημα με κωδικό 512. Είναι ξεκάθαρη στατιστική , οπότε δε θα δυσκολευτείς καθόλου.
σευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9924 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 05:17:33 μμ »
Καλησπέρα σας !!!Μπορεί κάποιος να μου προτείνει 2 μαθήματα απο τον κύκλο D τα οποία να ειναι ευκολα και η εξέταση με ανοιχτες σημειώσεις/βιβλία? Είμαι σχεδον στο τέλος του μεταπτυχιακού και δεν εχω πολλές αντοχες πλεον για διαβασμα....συγγνωμη!!!!

Αποσυνδεδεμένος mathea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9925 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 02:46:04 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Καινούργιο μέλος εδώ. Ξεκινώ κι εγώ φέτος το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό (Μαθηματικός) και επειδή θα πρέπει μέσα στις επόμενες ημέρες να δηλώσω μαθήματα θα ήθελα να ζητήσω γνώμες. Διαβάζοντας τα μαθήματα που πρέπει να δηλώσω, και με το χρόνο μου αρκετά περιορισμένο, αποφάσισα να ξεκινήσω λίγο συντηρητικά να δω πώς θα πάει ο συνδυασμός μελέτης/ εργασίας. Απ ότι καταλαβαίνω δεν έχω αρκετές δυναότητες επιλογής όσον αφορά το πρώτο εξάμηνο, μιας και απ οτι έχω διαβάσει θα πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσω τα: EDUG-610 "Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Ειδική Εκπαίδευση" και EDUG-521 "Ειδική Εκπαίδευση: Έρευνες και Σύγχρονες Τάσεις". Οπότε έχοντας δυο μαθήματα υποχρεωτικά συν το δωρεάν EDUG-400 "Εισαγωγή στις Επιστήμες Αγωγής" νομίζω πως δεν έχω και αρκετές επιλογές/ συνδυασμούς (δεδομένου οτι θέλω να παρακολουθήσω 1-2 μαθήματα το πολύ). Ποιά η γνώμη σας? Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.