*

Αποστολέας Θέμα: 11000 αναπληρωτές το 2013  (Αναγνώστηκε 190886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:14:45 μμ »
Συναδέλφισσα,ξεχνάς πως την ιστορία με τους αναπληρωτές την συνέχισε το κομματικό κράτος που κατηγορείς.Απο το 2002 και μετά προβλεπόταν να μην υτπήρχαν ανπληρωτές,αλλά όλοι να διορίζονταν με ασεπ.Η πεαε και η ολμε συνέχισαν την ιστορία χωρίς συγκεκριμένο στόχο και έφτασαν τα πράγματα στο σημερινό αδιέξοδο.Γενικά άλλωστε,το γεγονός πως άλλα νομοθετούνταν και άλλα γίνονταν,μας έφερε στην πτώχευση.Προσωπικά,το έχω πει πολλές φορές πως το τέλος της ιστορίας θα είναι δραματικό.Η επιλογή είναι να αποφευχθούν οι απολύσεις μονίμων εκπαιδευτικών,οπότε αναπόφευκτα τα σπασμένα θα τα πληρώσουν οι αναπληρωτές.Το μη χείρον βέλτιστον!!!

Αυτές οι αιτιάσεις σου  είναι γενικόλογες και άστοχες.
Καμιά πρόβλεψη δεν υπήρχε για τους αναπληρωτές το 2002, ούτε η ολμε ή η πεα είναι εγκληματικές οργανώσεις ;D
Σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα του κόσμου υπάρχουν έκτακτοι που καλύπτουν ανάγκες.
Εδώ ίσχυε το εξής:  οι αναπληρωτές καλύπτανε τα λειτουργικά κενά και οι διορισμοί αφορούσαν τα οργανικά.
Η  κ. Διαμαντοπούλου  άλλαξε το σύστημα με τον τρόπο που αυτή θεώρησε σωστό χωρίς την σύμφωνη γνώμη των εκπαιδευτικών που υποτίθεται ότι διαβουλεύτηκαν μέσω ιντερνέτ το 2009…
Όλοι ξέρουμε ότι αυτό δεν έγινε για προοδευτικούς λόγους, όπως διαλαλούσε τότε η πρώην υπουργός, αλλά για να διασπάσει περισσότερο τους εκπαιδευτικούς και να τους ενοχοποιήσει ως πολέμιους της αξιολόγησης, της αξιοκρατίας, της ισονομίας κλπ για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν θα διορίζονταν πλέον κανένας με το υποτιθέμενο αξιοκρατικό νέο σύστημα…
Ωραία τα λόγια για αξιοκρατία, για μεταβατικό διάστημα όπου κανείς δεν θα έχανε και τόσα άλλα, για το σχολείο με τους διαδραστικούς πίνακες, μπλα μπλα μπλα…
Πίσω όμως απ’ τις πομπώδεις δηλώσεις κρυβόταν η ιδιοτέλεια του κομματικού κράτους που είχε στήσει το πασοκ δεκαετίες στο δημόσιο.
Έπρεπε να βολευτούν οι «απολυμένοι» της ολυμπιακής, οι «πλεονάζοντες» των ΔΕΚΟ, να λειτουργήσουν οι μετατάξεις μέσα στον περιορισμό 1προς 5 αφού η τρόικα τις θεωρεί προσλήψεις ! και πολλά άλλα που αγνοούμε…
Με λίγα λόγια οι εκπαιδευτικοί που δεν είχαν τίποτα κοινό με τους κομματικά διορισμένους σε δήμους, λιμάνια, τρένα, αεροπλάνα, υπουργεία, υπηρεσίες χωρίς αντικείμενο, ή σκέτα διορισμένους σε καμιά υπηρεσία, έπρεπε λοιπόν να συμβάλλουν στην διάσωση όλων αυτών.
Πως όμως ;
Με αυτό που ζούμε τώρα: Με την απόλυση 10.000 εκπαιδευτικών που τίθενται εκτός με συρρίκνωση της εκπαίδευσης.
Δεν καταλαβαίνεις ότι  δεν έχουν την στοιχειώδη ηθική αντίληψη πια;
Είναι δυνατόν να απολύουν χιλιάδες εκπαιδευτικούς , ειδικά αυτούς που είναι ο πυλώνας της εκπαίδευσης όπως οι φιλόλογοι,μαθηματικοί για να διασώσουν αυτούς που έχουν συνεργήσει στην κατάρρευση της χώρας;
Ούτε καν τους επίορκους δεν σκόπευαν να απολύσουν τον Νοέμβριο είχαν όμως προνοήσει στην απόλυση 10.000 εκπαιδευτικών. >:( >:( >:(
Και θέτω το ρητορικό ερώτημα:
Από την στιγμή που όλοι συνειδητοποιήσαμε ότι η χρεοκοπία ήταν αποτέλεσμα της ηθικής κατάπτωσης που προηγήθηκε , αυτή η χώρα τι πιθανότητες έχει να ανακάμψει;
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:14 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:23:16 μμ »
Mε συγχωρεις βρε Ευγενια ,το νουμερο 10000 που το γνωριζεις;Εγω ακουσα για λιγες απολυσεις επιορκων εκπαιδευτικων ,να γυρισουν ολοι οι αποσπασμενοι ή τουλαχιστον οι περισσοτεροι των ''βασικων'' ειδικοτητων στα σχολεια και οι αλλες ειδικοτητες αν κριθουν με πλεοναζον προσωπικο να καλυψουν αυτες τις διοικητικες θεσεις.
Η απορια μου ειναι αληθινη και χωρις ειρωνια....προς αποφυγην παρεξηγησεως!
Εκτος και αν εννοεις τη συνεχομενη συρρικνωση των αναπληρωτων εκπαιδευτικων...... :( :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 08:26:23 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:36:35 μμ »
anixia και εσύ θεωρείς τους αναπληρωτές αναλώσιμους;  ;D Ή επειδή τους ορίζει έτσι το «μεταβατικό διάστημα» της κ. Διαμαντοπούλου είναι όντως αναπληρωτές με την έννοια του όρου; ;D ;D
Όλοι εμείς οι δάσκαλοι, φιλόλογοι, οι μαθηματικοί ,χημικοί κλπ καλύπτουμε τα κενά που έπρεπε να πληρωθούν με διορισμούς από δασκάλους, φιλόλογους, μαθηματικούς , χημικούς κλπ…
Αυτό που κάνει το υπουργείο είναι ο στρουθοκαμηλισμός, που έλεγα στον νομικό τύπο προηγούμενα ;)
Απολύει εκπαιδευτικούς παίζοντας με τις λέξεις και τους νόμους σαν να γράφει παραμύθια…
Δεν συρρικνώνει την εκπαίδευση μειώνοντας κατά 10.000 τους «αναπληρωτές» δασκάλους , φιλόλογους, μαθηματικούς ,χημικούς κλπ;;;
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:46:13 μμ »
anixia και εσύ θεωρείς τους αναπληρωτές αναλώσιμους;  ;D Ή επειδή τους ορίζει έτσι το «μεταβατικό διάστημα» της κ. Διαμαντοπούλου είναι όντως αναπληρωτές με την έννοια του όρου; ;D ;D
Όλοι εμείς οι δάσκαλοι, φιλόλογοι, οι μαθηματικοί ,χημικοί κλπ καλύπτουμε τα κενά που έπρεπε να πληρωθούν με διορισμούς από δασκάλους, φιλόλογους, μαθηματικούς , χημικούς κλπ…
Αυτό που κάνει το υπουργείο είναι ο στρουθοκαμηλισμός, που έλεγα στον νομικό τύπο προηγούμενα ;)
Απολύει εκπαιδευτικούς παίζοντας με τις λέξεις και τους νόμους σαν να γράφει παραμύθια…
Δεν συρρικνώνει την εκπαίδευση μειώνοντας κατά 10.000 τους «αναπληρωτές» δασκάλους , φιλόλογους, μαθηματικούς ,χημικούς κλπ;;;
Nαι ...το καταλαβα !Οταν ομως ''περνουσε'' το σλογκαν ''τι θα πει αδιοριστος εκπαιδευτικος'' ,εμεις τι καναμε;;;;;;και επισης ''οι αλλοι'' τι κανανε για μας τους....αδιοριστους;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 08:50:11 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:14 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:48:34 μμ »
νομίζω οτι ο νόμος 3848 δεν  καταργεί το 24 μηνο. Αυτός είναι ουσιαστικά ένας από τους λόγους που δεν ανοίγουν οι πίνακες.

Εγώ απ' όσο γνωρίζω έδινε μια μεταβατική περίοδο για κάποιους που συγκέντρωναν το 24μηνο μέχρι το 2010-11.
Εν πάσει περιπτώσει, αυτό τουλάχιστον προκύπτει από αυτό:

Ο νόμος είναι ξεκάθαρος: δεν θα ξαναγίνει πίνακας διοριστέων 24μηνο+ΑΣΕΠ και όποια προϋπηρεσία αποκτηθεί από 1/7/2010 μέχρι την έκδοση οριστικών αποτελεσμάτων του επόμενου ΑΣΕΠ (όποτε γίνει) δεν θα προσμετρηθεί στους τρέχοντες πίνακες.

http://www.pde.gr/index.php?topic=22799.0
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:49:49 μμ »
Είμαι 7 χρόνια αναπληρώτρια εκπαιδευτικός (με τον ΑΣΕΠ μου και με τα χιλιόμετρα μου και με τα όλα μου, πλην βύσματος) ... ε, τι κάνουν τώρα, δεν με απολύουν;;;;

Eugenia, όμως όχι, σύμφωνα με τον δικό σου ελιτισμό (τον οποίο εννοείται ότι εγώ δεν αποδέχομαι)  δεν είμαι από τους "πυλώνες" τις εκπαίδευσης. Άρα εγώ είμαι αναλώσιμη, οκ ;
Ντροπή να λέγονται τέτοια πράγματα από εκπαιδευτικούς!



Nαι ...το καταλαβα !Οταν ομως ''περνουσε'' το σλογκαν ''τι θα πει αδιοριστος εκπαιδευτικος'' ,εμεις τι καναμε;;;;;;και επισης ''οι αλλοι'' τι κανανε για μας τους....αδιοριστους;
Έχω δουλέψει σε πάνω από δεκαπέντε σχολεία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια ... ζήτημα είναι να είχα 4-5 συναδέρφους που να συνειδητοποιούσαν ή έστω να ενδιαφέρονται να μάθουν για όσα τραβάμε αυτά τα χρόνια. Και ειδικά τα τελευταία χρόνια της κρίσης, για το δικό τους μισθό μια χαρά κλαίγονται (και καλά κάνουν), για το ότι εμείς μένουμε άνεργοι δε δίνουν σημασία, τους φαίνεται τελείως φυσιολογικό..... σαν παράπλευρη απώλεια μας αντιμετωπίζουν!

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:51:12 μμ »
anixia και εσύ θεωρείς τους αναπληρωτές αναλώσιμους;  ;D Ή επειδή τους ορίζει έτσι το «μεταβατικό διάστημα» της κ. Διαμαντοπούλου είναι όντως αναπληρωτές με την έννοια του όρου; ;D ;D
Όλοι εμείς οι δάσκαλοι, φιλόλογοι, οι μαθηματικοί ,χημικοί κλπ καλύπτουμε τα κενά που έπρεπε να πληρωθούν με διορισμούς από δασκάλους, φιλόλογους, μαθηματικούς , χημικούς κλπ…
Αυτό που κάνει το υπουργείο είναι ο στρουθοκαμηλισμός, που έλεγα στον νομικό τύπο προηγούμενα ;)
Απολύει εκπαιδευτικούς παίζοντας με τις λέξεις και τους νόμους σαν να γράφει παραμύθια…
Δεν συρρικνώνει την εκπαίδευση μειώνοντας κατά 10.000 τους «αναπληρωτές» δασκάλους , φιλόλογους, μαθηματικούς ,χημικούς κλπ;;;
Nαι ...το καταλαβα !Οταν ομως ''περνουσε'' το σλογκαν ''τι θα πει αδιοριστος εκπαιδευτικος'' ,εμεις τι καναμε;;;;;;και επισης ''οι αλλοι'' τι κανανε για μας τους....αδιοριστους;

Τις πάπιες. Και τώρα φυσικά, είτε μειωθούν οι αναπληρωτές είτε όχι, θα προκύψει πρόβλημα και για τους ίδιους, αφού βαίνουμε προς κατάργηση και της μονιμότητας, και της οργανικής θέσης.

Αυτό που κάνει το υπουργείο είναι ο στρουθοκαμηλισμός, που έλεγα στον νομικό τύπο προηγούμενα ;)

Ας μη κάνουμε προσωπικές επιθέσεις.  :P ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 09:53:40 μμ από Giannis1 »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:11:31 μμ »

Παράθεση από: anixia στις Σήμερα στις 08:46:13 μμ
Nαι ...το καταλαβα !Οταν ομως ''περνουσε'' το σλογκαν ''τι θα πει αδιοριστος εκπαιδευτικος'' ,εμεις τι καναμε;;;;;;και επισης ''οι αλλοι'' τι κανανε για μας τους....αδιοριστους;
Έχω δουλέψει σε πάνω από δεκαπέντε σχολεία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια ... ζήτημα είναι να είχα 4-5 συναδέρφους που να συνειδητοποιούσαν ή έστω να ενδιαφέρονται να μάθουν για όσα τραβάμε αυτά τα χρόνια. Και ειδικά τα τελευταία χρόνια της κρίσης, για το δικό τους μισθό μια χαρά κλαίγονται (και καλά κάνουν), για το ότι εμείς μένουμε άνεργοι δε δίνουν σημασία, τους φαίνεται τελείως φυσιολογικό..... σαν παράπλευρη απώλεια μας αντιμετωπίζουν!


Eτσι ειναι ,συμφωνα με την πολυ μικροτερη, σε σχεση με τη δικη σου εμπειρια,ακριβως ετσι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:35:46 μμ »
Είμαι 7 χρόνια αναπληρώτρια εκπαιδευτικός (με τον ΑΣΕΠ μου και με τα χιλιόμετρα μου και με τα όλα μου, πλην βύσματος) ... ε, τι κάνουν τώρα, δεν με απολύουν;;;;

Τυπικά σε απολύουν τέλος κάθε χρονιάς. Δηλαδή έχεις απολυθεί 7 φορές.

Έχω δουλέψει σε πάνω από δεκαπέντε σχολεία σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια ... ζήτημα είναι να είχα 4-5 συναδέρφους που να συνειδητοποιούσαν ή έστω να ενδιαφέρονται να μάθουν για όσα τραβάμε αυτά τα χρόνια. Και ειδικά τα τελευταία χρόνια της κρίσης, για το δικό τους μισθό μια χαρά κλαίγονται (και καλά κάνουν), για το ότι εμείς μένουμε άνεργοι δε δίνουν σημασία, τους φαίνεται τελείως φυσιολογικό..... σαν παράπλευρη απώλεια μας αντιμετωπίζουν!

Ο αναπληρωτής είναι αναπληρωτής. Οι περισσότεροι που γίναμε μόνιμοι περάσαμε λίγο ή πολύ από το στάδιο του αναπληρωτή/ωρομίσθιου και είναι ψέμα αν λέμε ότι γενικά οι μόνιμοι δεν ξέρουν τι περνάνε οι αναπληρωτές.
Όλοι τραβάμε τον γολγοθά μας. Οι αναπληρωτές δεν μπορούν να ελπίζουν για μέλλον όταν έχουν κοπεί οι μόνιμοι διορισμοί. Η κατάσταση του αναπληρωτή είναι μια προσωρινή κατάσταση (τουλάχιστον έτσι πρέπει).
Η ουσία λοιπόν είναι οι μόνιμοι διορισμοί και σε αυτό πρέπει να πιέζουμε.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:42:10 μμ »
 Μόνο αν παραμείνει ο εκπαιδευτικός κόσμος ενωμένος θα καταφέρουμε κάτι.. Καλό μας βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 26, 2013, 10:55:12 μμ »
Τυπικά σε απολύουν τέλος κάθε χρονιάς. Δηλαδή έχεις απολυθεί 7 φορές.
Όλοι τραβάμε τον γολγοθά μας. Οι αναπληρωτές δεν μπορούν να ελπίζουν για μέλλον όταν έχουν κοπεί οι μόνιμοι διορισμοί. Η κατάσταση του αναπληρωτή είναι μια προσωρινή κατάσταση (τουλάχιστον έτσι πρέπει).
Δεν είναι ακριβώς έτσι ... οι αναπληρωτές της πρωτοβάθμιας πλην των δασκάλων (ειδικότητες σε ολοήμερα και ΕΑΕΠ) ουσιαστικά καλύπτουν μόνιμες ανάγκες που όμως δεν χαρακτηρίστηκαν ποτέ ως οργανικές, και η δουλειά μας ήταν "μόνιμη" τη τελευταία δεκαετία. Ουσιαστικά ξέραμε ότι θα μας καλούν κάθε χρόνο, δεν ξέραμε όμως το πότε, το που και το πόσες ώρες που θα μας έδιναν. Δυστυχώς ήδη τα τελευταία τρία χρόνια η πλειοψηφία των συναδέρφων έμειναν οριστικά άνεργοι και για εμάς που δουλεύουμε ακόμα είναι θέμα χρόνου. Ειδικά όσοι έχουν οικογένειες (είπαμε, δουλεύουμε εδώ και χρόνια, δεν είμαστε μπεμπέκια πια) και δεν μπορούν να φύγουν από τα μεγάλα αστικά κέντρα είναι χαμένοι. Και άντε να αλλάξεις καριέρα στα τριανταπέντε! Δεν με απέλυαν κάθε χρόνο, τώρα με απολύουν!


Ο αναπληρωτής είναι αναπληρωτής. Οι περισσότεροι που γίναμε μόνιμοι περάσαμε λίγο ή πολύ από το στάδιο του αναπληρωτή/ωρομίσθιου και είναι ψέμα αν λέμε ότι γενικά οι μόνιμοι δεν ξέρουν τι περνάνε οι αναπληρωτές.
Όσοι διορίστηκαν μέσω αναπλήρωσης δεν είχαν δουλέψει τόσα χρόνια αναπληρωτές .... η αναπλήρωση για αυτούς ήταν ένα σχετικά σύντομο μεταβατικό στάδιο, ενώ για εμάς είχε γίνει ο τρόπος δουλειάς μας!

Όλοι τραβάμε τον γολγοθά μας. Οι αναπληρωτές δεν μπορούν να ελπίζουν για μέλλον όταν έχουν κοπεί οι μόνιμοι διορισμοί. Η κατάσταση του αναπληρωτή είναι μια προσωρινή κατάσταση (τουλάχιστον έτσι πρέπει).
Η ουσία λοιπόν είναι οι μόνιμοι διορισμοί και σε αυτό πρέπει να πιέζουμε.
Αυτά τα λέγαμε προ κρίσης! Η τωρινή πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική : το όνειρο του διορισμού το έχουμε προ πολλού πάρει απόφαση ότι δεν θα συμβεί, και για να είμαι ειλικρινής εμένα προσωπικά εδώ και πολύ-πολύ καιρό είχε πάψει να με απασχολεί .... τα τελευταία χρόνια και βλέποντας τόσους συναδέρφους να μένουν άνεργοι εγώ προσωπικά σκεφτόμουνα "δουλίτσα να υπάρχει". Μπορεί να σου φαίνεται μικρό και μίζερο, αλλά με αυτό πληρώνω το νοίκι μου!


Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λες!


Η ουσία λοιπόν είναι οι μόνιμοι διορισμοί και σε αυτό πρέπει να πιέζουμε.
Το άλλο με τον Τοτο το ξέρετε;


Αποσυνδεδεμένος eugenia2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:05:31 μμ »

Τυπικά σε απολύουν τέλος κάθε χρονιάς. Δηλαδή έχεις απολυθεί 7 φορές.


Ο αναπληρωτής είναι αναπληρωτής. Οι περισσότεροι που γίναμε μόνιμοι περάσαμε λίγο ή πολύ από το στάδιο του αναπληρωτή/ωρομίσθιου και είναι ψέμα αν λέμε ότι γενικά οι μόνιμοι δεν ξέρουν τι περνάνε οι αναπληρωτές.
Όλοι τραβάμε τον γολγοθά μας. Οι αναπληρωτές δεν μπορούν να ελπίζουν για μέλλον όταν έχουν κοπεί οι μόνιμοι διορισμοί. Η κατάσταση του αναπληρωτή είναι μια προσωρινή κατάσταση (τουλάχιστον έτσι πρέπει).
Η ουσία λοιπόν είναι οι μόνιμοι διορισμοί και σε αυτό πρέπει να πιέζουμε.
Συνάδελφε γιατί πρέπει να δούμε το θέμα σφαιρικά απ’ την υποκειμενική ταλαίπωρη πλευρά του καθενός;
Εδώ μιλάμε για πραγματικές ανάγκες λόγω των αθρόων συνταξιοδοτήσεων  που  βαπτίζονται έκτακτες. Μιλάμε για μπαλώματα αναθέσεων όπως αυτό με την ιστορία στους ξενόγλωσσους. Μιλάμε τελικά για μια τακτική που μπορεί να ξηλώσει την μονιμότητα  καθενός. Και τελικά να γκρεμίσει ότι έχει μείνει όρθιο στην δημόσια παιδεία.
Επίσης γιατί οι εκπαιδευτικοί να γίνονται οι ημίονοι  που κουβαλούν τα προβλήματα ολόκληρου του δημόσιου; 
Δεν λέμε να μην επωμισθούν και αυτοί το βάρος της κρίσης. ΑΛΛΑ στο βαθμό που τους αναλογεί.
Τέλος να σου πω ότι λέω και στον typos 72:  όταν θες να πεις ένα καλό ψέμα τότε ερμηνεύεις  κατά γράμμα τον νόμο.
Τόσα χρόνια κάθε λογής απάτη ήταν νομότυπη και απρόσβλητη , πιστεύω να συμφωνείς.
Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας
(ΑΡΤΕΜΗΣ ΜΑΤΣΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:11:12 μμ »
elia, βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση και πραγματικά έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα. Δυστυχώς. Έτσι ακριβώς νιώθω κι εγώ και λυπάμαι που θα συμφωνήσω μαζί σου σ' αυτό το σημείο αλλά...πόσο δίκιο έχεις!!!

... ζήτημα είναι να είχα 4-5 συναδέρφους που να συνειδητοποιούσαν ή έστω να ενδιαφέρονται να μάθουν για όσα τραβάμε αυτά τα χρόνια.

Τουλάχιστον η δική μου εμπειρία το επιβεβαιώνει! (Θα ήθελα πολύ, βέβαια, να πιστεύω το αντίθετο.)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 11000 αναπληρωτές το 2013
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:13:47 μμ »
Το θέμα είναι ότι οι πραγματικές και μόνιμες ανάγκες καλύπτονται με αναπληρωτές, που δε διορίζονται ποτέ και πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει η κοροϊδία.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.