*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 296912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary dea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 17, 2007, 10:01:19 μμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα σε όσους τα κατάφεραν. Προσωπικά στα αρχαία και στη διδακτική έπαθα σοκ σε σχέση με ό,τι περίμενα. Έγραψα μόλις 44 στη διδακτική, πολύ χαμηλότερα δηλαδή από την προηγούμενη φορά, που ήταν η πρώτη για μένα και είχα γράψει 69. Δεν έχω όμως πρόβλημα αν ξέρω ότι υπήρχε πολύ μεγάλύτερο κομμάτι φέτος που ασχολήθηκε δυνατά με το αντικείμενο και κρίθηκα σε σχέση με αυτό. Παίζοντας με το excel, είδα ότι υπήρχαν διοριστέοι με μικρότερο μέσο όρο από μένα στο γνωστικό και με πολύ χαμηλότερα παιδαγωγικά, αλλά με διδακτικές στο 98, 99. Θα ησύχαζα αν από την πείρα σας μπορούσατε να με διαβεβαιώσετε ότι αυτές οι επιδόσεις στη διδακτική είναι στο πλαίσιο του εφικτού. Θέλω να μπορώ να είμαι σε ένα βαθμό σίγουρη ότι δεν τα κατάφερα αποκλειστικά και μόνο λόγω δικής μου ανεπάρκειας και να μη γυρνά στο μυαλό μου ότι ο τρόπος που διορθώθηκε η διδακτική δεν είχε σχέση με την πραγματικότητα των γραπτών. Και πάλι ειλικρινά συγχαρητήρια. Παρακολουθώντας σας τους τελευταίους μήνες, ανέπτυξα αρκετές συμπάθειες και χαίρομαι για τις επιτυχίες σας. Είστε ευθείς και αλληλέγγυοι άνθρωποι. Ας συνεχίσουμε έτσι αλληλέγγυα μέσα κι έξω από τα σχολεία. Και ευχαριστώ, γιατί δεν έχω σχέση με την εκπαίδευση, ούτε φίλους στο χώρο, οπότε να 'στε καλά που φέτος μου σπάσατε τη μοναξιά που ένιωθα στον προηγούμενο διαγωνισμό, αν και άργησα να σας ανακαλύψω. Το πήρα πολύ καλύτερα σήμερα χάρη και σ' εσάς. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:20 »

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 17, 2007, 10:11:34 μμ »
Max έχω καθαρή προϋπηρεσία 9,5 μήνες αλλά στον τελικό βαθμό μου δεν έχει προστεθεί η προσαύξηση 0,5. Μήπως αυτά προστίθενται αργότερα?

Αποσυνδεδεμένος n_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 17, 2007, 10:20:58 μμ »
Συγχαρητήρια και από εμένα σε όσους τα κατάφεραν. Προσωπικά στα αρχαία και στη διδακτική έπαθα σοκ σε σχέση με ό,τι περίμενα. Έγραψα μόλις 44 στη διδακτική, πολύ χαμηλότερα δηλαδή από την προηγούμενη φορά, που ήταν η πρώτη για μένα και είχα γράψει 69. Δεν έχω όμως πρόβλημα αν ξέρω ότι υπήρχε πολύ μεγάλύτερο κομμάτι φέτος που ασχολήθηκε δυνατά με το αντικείμενο και κρίθηκα σε σχέση με αυτό. Παίζοντας με το excel, είδα ότι υπήρχαν διοριστέοι με μικρότερο μέσο όρο από μένα στο γνωστικό και με πολύ χαμηλότερα παιδαγωγικά, αλλά με διδακτικές στο 98, 99. Θα ησύχαζα αν από την πείρα σας μπορούσατε να με διαβεβαιώσετε ότι αυτές οι επιδόσεις στη διδακτική είναι στο πλαίσιο του εφικτού. Θέλω να μπορώ να είμαι σε ένα βαθμό σίγουρη ότι δεν τα κατάφερα αποκλειστικά και μόνο λόγω δικής μου ανεπάρκειας και να μη γυρνά στο μυαλό μου ότι ο τρόπος που διορθώθηκε η διδακτική δεν είχε σχέση με την πραγματικότητα των γραπτών.

Αίσχος και ντροπή για τον καταφανώς αναξιοκρατικό-διαβλητό διαγωνισμό των ημετέρων!
Παράθεση
14-07-2006 στις 16:52, filanthrwpos (ovidius) wrote:

Όσον αφορά τον "αξιοκρατικό" ΑΣΕΠ:

του αδιαφανούς τρόπου εξέτασης και βαθμολόγησης της Ειδικής Διδακτικής, που στην ουσία ανοίγει και κλείνει πόρτες διορισμού.

Για να αποσαφηνίσω τον χαρακτηρισμό "αδιαφανής" αρκεί :
1. να διερωτηθούμε πόσο εύκολο ήταν ως μαθητές να γράψουμε 20 ή 100 στην Έκθεση και ως υποψήφιοι του ΑΣΕΠ 100 σε ένα αντικείμενο που μοίαζει με την Έκθεση.

2. να ανατρέξουμε στα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ και να εξετάσουμε πόσοι οριακά επιτυχόντες στο γνωστικό αντικείμενο έγιναν διοριστέοι με τη βοήθεια του 90+ της Ειδικής Διδακτικής (στον κλάδο ΠΕ02 υπάρχει μάλιστα και ο αξιοκρατικός βαθμός 100 σε έναν φιλόλογο από τους δεκάδες χιλιάδες που πήραν μέρος)

3. να προβληματιστούμε γιατί η Γενική Διδακτική που διορθώνεται από κομπιούτερ (άρα χωρίς πιθανότητες λάθους) συμβάλλει κατά 40% στο βαθμό ενώ η Ειδική Διδακτική, που διορθώνεται από ανθρώπινο χέρι (άρα με αρκετές πιθανότητες λάθους και υποκειμενικότητας) παίρνει 60%.


Αίσχος και ντροπή για τον καταφανώς αναξιοκρατικό-διαβλητό διαγωνισμό των ημετέρων!

Συνάδελφοι,
πρέπει άμεσα να αντιδράσουμε άμεσα και δυναμικά σε αυτή την αθλιότητα του στημένου διαγωνισμού!

Προτείνω άμεσα παράσταση και διαμαρτυρία στο ΑΣΕΠ και το ΥΠΕΠΘ.
Να ξαναβαθμολογηθούν τα γραπτά μας και όσοι έκαναν λαθροχειρίες, ευνοώντας τους έχοντες μπάρμπα στην Κορώνη,  να οδηγηθούν στον εισαγγελέα.




Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 17, 2007, 10:22:17 μμ »
Ευαγγελία αν είσαι στους επιτυχόντες, πρέπει να είναι μέσα η προϋπηρεσία σου. Αν δεν είναι να κάνεις ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:16:20 »

Αποσυνδεδεμένος EVAGGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 17, 2007, 10:25:47 μμ »
Max επειδή δεν έχω την προκήρυξη μήπως γνωρίζεις τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για την ένσταση?

MaYaMaYa

  • Επισκέπτης
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 17, 2007, 10:47:43 μμ »
 ;D ένα μεγάλο μπράβο και από μένα παιδιά! δυστυχώς οι φίλες μου δεν τα κατάφερναν, τους τσάκισε η ιστορία απ'ο,τι μου είπαν, μια κατάφερε να είναι στις επιτυχούσες αλλά οι υπόλοιπες απογοητεύθηκαν. αναγνωρίζω τον κόπο που κάνατε μα μην ξεχνάμε όλοι μας πως μεγάλος ο ανταγωνισμός, πολλοί οι υποψήφιοι και δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση ότι δεν είστε άξιοι να γίνετε σωστοί εκπαιδευτικοί!


άντε, διακοπές τώρα, αφήστε τα όλα πίσω!

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 17, 2007, 11:00:00 μμ »
Συγχαρητήρια και απο εμένα σε όλους όσους τα κατάφεραν ! :) ;D Όσο για τους άτυχους , μην απογοητεύεστε , θα ακολουθήσουν πολλές ευκαιρίες ακόμα! ;)
Εγώ για λίγες ημέρες είχα χάσει την προθεσμία υποβολής αιτήσεων για το διαγωνισμό (τότε έδινα το τελευταίο μου μάθημα ως 4οετής φοιτήτρια) , κι όλο αυτό το καιρό που παρακολουθούσα και μοιραζόμουν την αγωνία σας ζήλευα λιγάκι που δεν με παιδεύαν κι εμένα με αυτή τη τεράστια αναμονή! :o ;D Χάρηκα πάρα πολύ για όλους όσους είπατε πως διοριστήκατε! Και οι υπόλοιποι μην ξεχνάτε πως την προετοιμασία που κάνατε δεν μπορεί να σας την πάρει κανείς! ;) Θα σας βοηθήσει και στον επόμενο διαγωνισμό! Καμια προσπάθεια δεν πάει χαμένη! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2007, 11:09:54 μμ από philologist »
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 17, 2007, 11:04:19 μμ »
Καλησπέρα! Και γω χτές πήγα στο πανηγύρι της Αγίας Μαρίνας της επαρχίας μας και άναψα κερί. Έχω σειρά 996. Λέτε να με πάρουν αναπληρώτρια φέτος; Με χαντάκωσε η διδακτική, 59! Συγχαρητήρια σε όλους και για το διορισμό και για την προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος elenik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 17, 2007, 11:12:11 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους σας και εύχομαι ολόψυχα να εκπληρωθούν και οι προσδοκίες σας μπαίνοντας στα σχολεία καθώς επίσης να συνεισφέρετε για την ουσιαστική αναβάθμιση της εκπαίδευσης!
Ελπίζω κι εγώ κάποια στιγμή να καταφέρω να μπώ στη δημόσια εκπαίδευση , απλά και μόνο επειδή γνωρίζω πως θα δώσω όλο μου το  είναι στους μαθητές μου!Αυτή την φορά δεν τα κατάφερα , αλλά θέλω να ελπίζω πως αξίζει να ξαναπροσπαθήσω τόσο εγώ όσο και όλοι οι άλλοι!
Σιδεροκέφαλοι συνάδελφοι!
αιεν αριστεύειν

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:08:27 πμ »
Imak , θέλω τη γνώμη σου: Με 20,569 μόρια συνολικά έχω καθόλου ελπίδες για αναπληρώτρια φέτος;
Σειρά κατάταξης στον ΑΣΕΠ 2006: 974

Αποσυνδεδεμένος triton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:10:30 πμ »
Είμαι και εγώ ένας από τους ανήκοντες στην αδικημένη γενιά της δεκαετίας του 70, που, όταν τελειώσαμε το πανεπιστήμιο (1994), δε γνωρίζαμε τίποτα για εξετάσεις  ΑΣΕΠ και ριχτήκαμε με ζήλο στα φροντιστήρια . Εδωσα για πρώτη φορά το 2005 και ήμουν αποτυχών, γιατί υποτίμησα τη διδακτική. Πείσμωσα και αποφάσισα να είμαι πιο συνεπής την επόμενη φορά , αφού βέβαια χρειάστηκε να κάνουν αρκετές θυσίες η γυναίκα μου και τα 2 παιδιά μου. Ευτυχώς οι κόποι μου ανταμείφθηκαν. Είμαι διοριστέος με καλή σειρά. Παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις χωρίς να εχω ξαναγράψει. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύτιμη μου ήταν η συντροφιά σας όλο αυτό τον καιρό της ατελείωτης αναμονής. Συμμεριζόμουν όλες τις αγωνίες σας ,τις απόψεις σας,(Vica, Pariel κ.λ.π) ,τα όνειρά σας να μπείτε σε μια τάξη για να κάνετε πραγματικότητα το μεράκι σας. Ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά και όλους μαζί.Εύχομαι καλή δύναμη σε όσους ξαναπροσπαθήσουν . Να μην εγκαταλείψουν τον αγώνα.

Υ.Γ Ο διορισμός αρχίζει στα 37

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:16:09 πμ »
Max έχω καθαρή προϋπηρεσία 9,5 μήνες αλλά στον τελικό βαθμό μου δεν έχει προστεθεί η προσαύξηση 0,5. Μήπως αυτά προστίθενται αργότερα?


Απ' ό,τι είδα και στους δικούς μας πίνακες (ΠΕ60) λόγω της αναλογίας που έλεγε η προκήρυξη στον υπολογισμό των μορίων προϋπηρεσίας (6 μήνες=0,5 μόρια) είναι μάλλον λογικό αυτό που σου έχουν περάσει. Αν είχες από 12-18 μήνες θα έπαιρνες 1 μόριο... :-\
Ρώτησέ το όμως γιατί δεν έχω καταλάβει αν γίνεται "στρογγυλοποίηση", πώς ακριβώς γίνεται. Είδα δύο κοπέλες συναδέλφους μου η μία με 9 μήνες και κάτι μέρες με 0,5 μόριο και ακριβώς από κάτω η άλλη με 4 μήνες και 24 μέρες πάλι με 0,5 μόριο προσαύξηση! :o
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:18:40 πμ »
Imak , θέλω τη γνώμη σου: Με 20,569 μόρια συνολικά έχω καθόλου ελπίδες για αναπληρώτρια φέτος;
Σειρά κατάταξης στον ΑΣΕΠ 2006: 974

Παίρνω αφορμή από την ερώτησή σου και από άλλων παιδιών για να ρωτήσω το εξής : Επιλαχόντες σε εσάς δεν παίρνουν? Γιατί βλέπω πολύ καλές σειρές κάτω από τους διοριστέους και όλοι αναρωτιούνται για αναπλήρωση μόνο... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:23:40 πμ »
Imak , θέλω τη γνώμη σου: Με 20,569 μόρια συνολικά έχω καθόλου ελπίδες για αναπληρώτρια φέτος;
Σειρά κατάταξης στον ΑΣΕΠ 2006: 974

Παίρνω αφορμή από την ερώτησή σου και από άλλων παιδιών για να ρωτήσω το εξής : Επιλαχόντες σε εσάς δεν παίρνουν? Γιατί βλέπω πολύ καλές σειρές κάτω από τους διοριστέους και όλοι αναρωτιούνται για αναπλήρωση μόνο... :-\

Από τον προηγούμενο διαγωνισμό πήραν 20 άτομα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.