*

Αποστολέας Θέμα: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 76324 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 19, 2013, 10:02:15 μμ »
Μακάρι να μπορούσα να σκεφτώ κάτι αποτελεσματικό δεδομένης της επίταξης...
Το θέμα arvila είναι πως εφαρμόζουν άριστα το "διαίρει και βασίλευε"... κι επίσης ότι δεν πρέπει να μετακινηθεί κανείς. Αν γίνει η αρχή,αργά ή γρήγορα θα φύγουν ακόμα και άτομα που τώρα ίσως να μη φοβούνται. Κι αν κάποια στιγμή δεν τους βγουν τα νούμερα η 12ετία μπορεί να γίνει 15ετία κλπ.
Ίσως αν με κάποιον τρόπο καταφέρναμε να οργανωθούμε οι έχοντες λιγότερα των 12 ετών υπηρεσίας είτε θιγόμαστε άμεσα(φέτος) είτε όχι...
Η 12ετία δεν είναι κριτήριο.Δε βασίζεται πουθενά.( Γιατί 12 και όχι 10,11,13,14,15,κλπ.)
Η ειδικότητα είναι κριτήριο. Η οικογενειακή κατάσταση επίσης.
Τι να προτείνω;δικαστήρια;ας το κάνουμε αλλά μέχρι να βγει η απόφαση πολλοί μπορεί να έχουν οδηγηθεί σε παραίτηση.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άμεσο...
Το θέμα είναι πως εντός ολίγου κάποιος που παραιτείται δε θα έχει σχεδόν τίποτα να χάσει...

Με προσφυγή στο ΣΤΕ για αντισυνταγματικότητα ίσως μπορεί να πολεμηθεί. Αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιος που να θίγεται.
Οπότε πρέπει να μαζέψουμε λεφτά για αυτόν που θα θιγεί, και να γίνουν κάτι σαν ασφαλιστικά.

Επειδή οι νομικές μου γνώσεις είναι αρκετά περιορισμένες, πιστεύεις πως μπορεί να γίνει κάτι με το ΣτΕ; Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω, διόρθωσέ με) το ΣτΕ γνωμοδοτεί μονο... Μπορεί να προσφύγει μόνο όποιος θίγεται άμεσα ή και κάποιος δυνάμει θιγόμενος;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 19, 2013, 10:13:05 μμ »
Και εγώ εκτιμήσεις κάνω. Δεν τα ξέρω τα νομικά.
Θα πρέπει να ρωτηθεί κάποιος ειδικός.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 19, 2013, 10:40:20 μμ »
Η ρύθμιση για τη 12ετία είναι αυθαίρετη και μπορεί να διεκδικηθεί η αναστολή της δικαστικά. Το θέμα δεν είναι όμως μόνο αυτό. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι συνδικαλιστικές παρατάξεις κυρίως των κυβερνητικών παρατάξεων τα έχουν κάνει τα ΄΄κουμάντα΄΄ τους. Μην έχετε καμιά αμφιβολία ότι παρασκηνιακά η θυσία μιας ορισμένης κατηγορίας εκπαιδευτικών βολεύει τόσο τη κυβέρνηση όσο και ορισμένους συνδικαλιστές που τρέφονται από τις ψήφους αυτών που βυσματώνουν. Η κατηγορία αυτή δεν είναι παρά οι διορισμένοι μέσω ΑΣΕΠ. Νομίζω ότι σε πρώτη φάση  μπορούμε να συσπειρωθούμε  νομικά και βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 19, 2013, 11:17:24 μμ »
Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ πρέπει να συσπειρωθούν και να διώξουν από τις θέσεις τους κι από τη χώρα όλους αυτούς τους σάπιους. Ευτυχώς, ο λαός δεν ξεχνά και ορισμένα αδικήματα έχουν μεγάλο χρόνο παραγραφής, οπότε κρατάτε ονόματα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 19, 2013, 11:22:22 μμ »
...πρέπει να συσπειρωθούν και να διώξουν από τις θέσεις τους κι από τη χώρα όλους αυτούς τους σάπιους.

Ναι αλλά πως; Είμαστε επιστρατευμένοι. Έχεις να προτείνεις καμιά δράση για την περίπτωσή μας;
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 19, 2013, 11:32:40 μμ »
Μπράβο "μας"  για άλλη μια φορά αποδεικνύουμε ότι έχουμε ότι μας αξίζει.
Μας κατηγοριοποιούν αυθαίρετα οι κατέχοντες την εξουσία και εμείς τρέχουμε να παραταχθούμε. Να αρπάξουμε τα όπλα και να πολεμήσουμε τους απέναντι που μας έβαλαν οι άλλοι. Έτσι, έτσι ας χωριστούμε για μια φορά ακόμη, «εμείς οι καλοί» και οι «άλλοι οι κακοί». Να φύγουν αυτοί και όχι εμείς… Να χαρώ εγώ συλλογικότητα, αλληλεγγύη....
Μπράβο και πάλι Μπράβο.
Καλή μας Νύχτα για πάντα (μάλλον). Το σκοτάδι καλύπτει πάντα την ασχήμια μας.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος laertis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 19, 2013, 11:48:35 μμ »
Μπράβο "μας"  για άλλη μια φορά αποδεικνύουμε ότι έχουμε ότι μας αξίζει.
Μας κατηγοριοποιούν αυθαίρετα οι κατέχοντες την εξουσία και εμείς τρέχουμε να παραταχθούμε. Να αρπάξουμε τα όπλα και να πολεμήσουμε τους απέναντι που μας έβαλαν οι άλλοι. Έτσι, έτσι ας χωριστούμε για μια φορά ακόμη, «εμείς οι καλοί» και οι «άλλοι οι κακοί». Να φύγουν αυτοί και όχι εμείς… Να χαρώ εγώ συλλογικότητα, αλληλεγγύη....
Μπράβο και πάλι Μπράβο.
Καλή μας Νύχτα για πάντα (μάλλον). Το σκοτάδι καλύπτει πάντα την ασχήμια μας.
Δίκαιος ο θυμός σου για τα πράγματα...
Δεν ξέρω αν έτυχε να είσαι με τους "άλλους" σ' έναν ακόμη διαχωρισμό που εκ των πραγμάτων μας επιβάλλεται,
αλλά είμαι σίγουρος πως όποιος πρόλαβε να πιαστεί απο τη σανίδα του Καρνεάδου μπορεί και αρθρώνει λόγο
πολύ πιο ψύχραιμο απο εκείνον που πνίγεται...
Σ΄ένα Διάταγμα που για λόγους πολιτικού marketing θα εξαιρούνταν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, τα κουμπούρια θα έβγαιναν απο τους "αλλους"... που πολύ συναδελφικά πολέμησαν - αμφισβήτησαν τους διαγωνισμούς με τους οποίους "συναδελφοποιήθηκαν"...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2013, 11:50:10 μμ από laertis »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 19, 2013, 11:55:40 μμ »

Δεν ξέρω αν έτυχε να είσαι με τους "άλλους" σ' έναν ακόμη διαχωρισμό που εκ των πραγμάτων μας επιβάλλεται,
αλλά είμαι σίγουρος πως όποιος πρόλαβε να πιαστεί απο τη σανίδα του Καρνεάδου μπορεί και αρθρώνει λόγο
πολύ πιο ψύχραιμο απο εκείνον που πνίγεται...
Σ΄ένα Διάταγμα που για λόγους πολιτικού marketing θα εξαιρούνταν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, τα κουμπούρια θα έβγαιναν απο τους "αλλους"... που πολύ συναδελφικά πολέμησαν - αμφισβήτησαν τους διαγωνισμούς με τους οποίους "συναδελφοποιήθηκαν"...
Όχι δεν είμαι από τους "άλλους" από αυτούς που "πνίγονται" είμαι... και "περιέργως" μάλλον αρθρώνω λόγο ψύχραιμο που λες και εσύ. Δεν ξέρω αν είναι "ψύχραιμος" λόγος, ξέρω όμως πως αυτός ο τάχα επαναστατικό - αντι συνδικαλιστικός λόγος που αντιγράφει πλήρως τον παλιό συνδικαλιστικό λόγο και τις τακτικές δεν μου κάνει...
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 20, 2013, 12:09:00 πμ »

Δεν ξέρω αν έτυχε να είσαι με τους "άλλους" σ' έναν ακόμη διαχωρισμό που εκ των πραγμάτων μας επιβάλλεται,
αλλά είμαι σίγουρος πως όποιος πρόλαβε να πιαστεί απο τη σανίδα του Καρνεάδου μπορεί και αρθρώνει λόγο
πολύ πιο ψύχραιμο απο εκείνον που πνίγεται...
Σ΄ένα Διάταγμα που για λόγους πολιτικού marketing θα εξαιρούνταν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ, τα κουμπούρια θα έβγαιναν απο τους "αλλους"... που πολύ συναδελφικά πολέμησαν - αμφισβήτησαν τους διαγωνισμούς με τους οποίους "συναδελφοποιήθηκαν"...
Όχι δεν είμαι από τους "άλλους" από αυτούς που "πνίγονται" είμαι... και "περιέργως" μάλλον αρθρώνω λόγο ψύχραιμο που λες και εσύ. Δεν ξέρω αν είναι "ψύχραιμος" λόγος, ξέρω όμως πως αυτός ο τάχα επαναστατικό - αντι συνδικαλιστικός λόγος που αντιγράφει πλήρως τον παλιό συνδικαλιστικό λόγο και τις τακτικές δεν μου κάνει...

Σε όποιους και αν ανήκεις εσύ προσωπικά, σημασία έχει ότι το δίκιο το έχουν οι ΑΣΕΠιτες. Η κατάργηση της 12ετιας είναι θέμα δικαίου, το δίκαιο δεν συντάσσεται πάντα με τους περισσότερους.

Έχουν δίκιο λοιπόν οι ΑΣΕΠίτες που κάνουν διαχωρισμό και χωρίζουν τη ήρα από το στάρι σε αυτό το θέμα. Είναι το μαχαίρι ανάμεσα σε δικαίους και αδίκους που πρέπει να κόψει αυτή την στιγμή. Ο καθένας πρέπει να πάρει θέση σε ποιο στρατόπεδο ανήκει.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 20, 2013, 12:14:23 πμ »
Σας χαρίζω λοιπόν τα στρατόπεδα και πάω για ύπνο.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 20, 2013, 12:16:47 πμ »
Σας χαρίζω λοιπόν τα στρατόπεδα και πάω για ύπνο.

Κατάλαβα.
Εσύ θα σε αποκεφαλιστείς και θα σε δώσουν βορά στο μνημόνιο την ώρα που κοιμάσαι.
Καλή νύχτα, αν και δεν το βλέπω να έχεις και πολλές τέτοιες από εδώ και πέρα.
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος laertis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 20, 2013, 12:18:01 πμ »
Σας χαρίζω λοιπόν τα στρατόπεδα και πάω για ύπνο.
Εμείς λέμε να θαλασσοδαρθούμε λίγο ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 20, 2013, 02:07:20 πμ »
Ρε παιδιά αυτό με τα 5 χρονια που πρέπει να είμαστε υποχρεωτικά εκει που θα μας διαο...στείλουν ισχύει???? Μόλις κατάφερα να έρθω σχετικά κοντά στο σπίτι μου μετά από 6 χρόνια και έχω 2 μωρά... Πλάκα μας κάνουν ???? Πάλι εμεις οι νέοι θα την πληρώσουμε??? Εγώ είμαι τελευταια στο σχολε'ιο κ με την συμπτηξη τμημάτων φεύγω σίγουρα. Θα τρελαθώ τελείως στο τέλος...

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το Προεδρικό Διάταγμα για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 20, 2013, 02:37:35 πμ »
Φυσικά και ισχύει. Αυτό που θέλουν όπως φαίνεται είναι να σε αναγκάσουν να παραιτηθείς. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις αργά ή γρήγορα θα γίνουν υποχρεωτικές αποχωρήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.