*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 370961 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #882 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:53:42 μμ »
Δηλαδή συγνώμη, αν χρειαστεί να πάρεις αναρρωτική πάνω από 15 μέρες δεν πρόκειται να διοριστείς ποτέ στο δημόσιο; Μη λέμε ό,τι να 'ναι >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:37 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #883 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:54:45 μμ »
Μα αν πάθεις κάτι και μπεις νοσοκομείο, σε διώχνουν;;

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #884 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:57:55 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει, γιατί ακόμα και στην Πρωτοβάθμια απάντηση δεν παίρνω. Είμαι  ΠΕ70 και έχω επιλέξει μόνο έναν νομό στην αίτηση, αλλά σκέφτομαι να δηλώσω και το κουτάκι για αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ και Εξειδικευμένης στήριξης. Δεν γράφει, βέβαια, και την φράση "στις λοιπές περιοχές". Αυτό σημαίνει ότι θα σεβαστούν τη μία και μοναδική επιλογή μου ή υπάρχει περίπτωση να μεστείλουν όπου να 'ναι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #885 στις: Αύγουστος 13, 2013, 02:59:09 μμ »
Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι θέμα Δευτεροβάθμιας και κατά πόσο το θέμα σου, αν καταγγελθεί η σύμβαση, θα τους οδηγήσει στα δικαστήρια και γιαυτό δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα και δεν αποκλείονται από τους πίνακες όσοι δεν ανήκουν σε μια από τις κατηγορίες αποκλεισμού (ανάληψη και παραίτηση, μη ανάληψη)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:37 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #886 στις: Αύγουστος 13, 2013, 03:14:39 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.Στα ΣΚΕΔ θα πάρουν από τον πίνακα αναπληρωτών ή ωρομισθίων;Ευχαριστώ.
Δημιουργείται νέος πίνακας με τις νέες αιτήσεις για ενισχυτική αλλά προσλαμβάνουν ΑΜΩ με την σειρά στον πίνακα αναπληρωτών.

Για τους ωρομισθίους στην ενισχυτική δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει φέτος να δηλώσει κάποιος και ωρομίσθιος στην γενική εγκύκλιο. Ας το συζητήσουμε αυτό το τελευταίο...

 Ευχαριστώ.
Παρακαλώ! Από ένα πέρασμα που έκανα στην εγκύκλιο δεν νομίζω να απαιτείται δήλωση περιφέρειας για πρόσληψη ωρομισθίου στην γενική παιδεία για να δουλέψει κάποιος ωρομίσθιος στην ενισχυτική. Συμμετοχή στον πίνακα αναπληρωτών με κατάθεση αίτησης αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #887 στις: Αύγουστος 13, 2013, 03:28:58 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει, γιατί ακόμα και στην Πρωτοβάθμια απάντηση δεν παίρνω. Είμαι  ΠΕ70 και έχω επιλέξει μόνο έναν νομό στην αίτηση, αλλά σκέφτομαι να δηλώσω και το κουτάκι για αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ και Εξειδικευμένης στήριξης. Δεν γράφει, βέβαια, και την φράση "στις λοιπές περιοχές". Αυτό σημαίνει ότι θα σεβαστούν τη μία και μοναδική επιλογή μου ή υπάρχει περίπτωση να μεστείλουν όπου να 'ναι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα κουτάκια που λες: "αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ και Εξειδικευμένης στήριξης" ισχύουν/αναφέρονται στις περιοχές που δήλωσες. Αν έχεις δηλώσει μόνο μία περιοχή, τότε είσαι υποψήφιος/α για πρόσληψη μόνο σε αυτή την περιοχή και για εξειδικευμένη.

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #888 στις: Αύγουστος 13, 2013, 03:29:39 μμ »
Κατ' αρχάς γιατί να μην κάνεις αίτηση;Έστω με προτίμηση το νομό σου.Αλλά ακόμα και αν δεν κάνεις δεδομένων των συνθηκών θα συμβούν τα εξής:...
...
δ)Δήλωσε να πας, πάρε αναρρωτική πάνω από 15 μέρες και αφού σε διώξουν, ξανακάνεις αίτηση από του χρόνου.
Δηλαδή αν δεν παρουσιάζεσαι στο σχολείο (μετά τις 15 αναρρωτικής) και σε διώξουν, δεν έχεις κυρώσεις για την επόμενη χρονιά;
Είσαι σίγουρος; Το αναφέρει κάπου η εγκύκλιος;
Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι θέμα Δευτεροβάθμιας και κατά πόσο το θέμα σου, αν καταγγελθεί η σύμβαση, θα τους οδηγήσει στα δικαστήρια και γιαυτό δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα και δεν αποκλείονται από τους πίνακες όσοι δεν ανήκουν σε μια από τις κατηγορίες αποκλεισμού (ανάληψη και παραίτηση, μη ανάληψη)

Κοιτάξτε απλά στο http://e-aitisi.sch.gr/. Φέτος, για πρώτη φορά, εκτός από τον πίνακα με τους εκπ/κούς των κυρώσεων του ενός έτους (για μη ανάληψη-παραίτηση αναπληρωτή_άρθρο 59 παρ.17 περ α. του Ν.3966/2011), υπάρχει και ο πίνακας με τους εκπ/κούς με ποινή "το μη διορισμό στο δημόσιο για μία πενταετία_άρθρο 9 του Ν.3528/2007".

Επομένως, η καταγγελία της σύμβασης (η οποία μπορεί να επιβληθεί για σπουδαίο λόγο, όπως είναι η αδικαιολόγητη αποχή από τα καθήκοντα του υπαλλήλου) μπορεί να επιφέρει την αυστηρότατη ποινή της πενταετίας... Κι αυτό είναι κάτι που ήδη γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #889 στις: Αύγουστος 13, 2013, 03:31:23 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει, γιατί ακόμα και στην Πρωτοβάθμια απάντηση δεν παίρνω. Είμαι  ΠΕ70 και έχω επιλέξει μόνο έναν νομό στην αίτηση, αλλά σκέφτομαι να δηλώσω και το κουτάκι για αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ και Εξειδικευμένης στήριξης. Δεν γράφει, βέβαια, και την φράση "στις λοιπές περιοχές". Αυτό σημαίνει ότι θα σεβαστούν τη μία και μοναδική επιλογή μου ή υπάρχει περίπτωση να μεστείλουν όπου να 'ναι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τα κουτάκια που λες: "αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ και Εξειδικευμένης στήριξης" ισχύουν/αναφέρονται στις περιοχές που δήλωσες. Αν έχεις δηλώσει μόνο μία περιοχή, τότε είσαι υποψήφιος/α για πρόσληψη μόνο σε αυτή την περιοχή και για εξειδικευμένη.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #890 στις: Αύγουστος 13, 2013, 04:24:35 μμ »
Recoda σοφόν το σαφές! Σε ευχαριστούμε για την παράθεση. Το θέμα είναι ότι θα κάνει τουλάχιστον 5 χρόνια να διορίσει στο δημόσιο ούτως ή άλλως :-[

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #891 στις: Αύγουστος 13, 2013, 04:45:43 μμ »
To θέμα του αποκλεισμού είναι λεπτό και νομικό. Με λίγα λόγια για να γλυτώσεις τον αποκλεισμό πρέπει να έχεις σοβαρούς λόγους και πάνω από όλα καλή νομική υποστήριξη πράγμα που σημαίνει και αρκετά χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος nantiapa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Homo Educandus
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #892 στις: Αύγουστος 13, 2013, 04:50:07 μμ »
Ήθελα να σε ρωτήσω πάνω σε αυτό. Μπορούμε ως ΠΕ70 να δηλώσουμε αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό ή σεμινάριο ειδικής αγωγής; Και καλά αν εξαντληθεί ο πίνακας ειδικής αγωγής με τα πάνε στον γενικής και τοποθετούν από αυτόν;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2013, 04:53:27 μμ από nantiapa »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #893 στις: Αύγουστος 13, 2013, 04:55:14 μμ »
Ναι, έτσι είναι. Δύσκολο να συμβεί αλλά δεν είναι και κόπος να το σημειώσεις...

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #894 στις: Αύγουστος 13, 2013, 05:12:42 μμ »
Ναι. Αν δηλώσεις ότι αποδέχεσαι πρόσληψη σε ΣΜΕΑΕ, αν τελειώσουν οι συνάδελφοι της ειδικής, προσλαμβάνεσαι χωρίς σεμινάριο ή μεταπτυχιακό. Αυτό βέβαια γινόταν πιο πολύ προηγούμενες χρονιές, που δεν υπήρχαν πολλοί της ειδικής, για να λειτουργήσουν τα τμήματα όπου υπήρχαν ανάγκες. Τώρα που δηλώνουν και τα προγράμματα εκπαιδευτικής υποστήριξης, έχουν αποκτήσει πολλοί προϋπηρεσία και άρα εντάσσονται στους πίνακες. Πιθανότατα όμως να υπάρχουν ακόμα ανάγκες.
Ήθελα να σε ρωτήσω πάνω σε αυτό. Μπορούμε ως ΠΕ70 να δηλώσουμε αποδοχή σε ΣΜΕΑΕ χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό ή σεμινάριο ειδικής αγωγής; Και καλά αν εξαντληθεί ο πίνακας ειδικής αγωγής με τα πάνε στον γενικής και τοποθετούν από αυτόν;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #895 στις: Αύγουστος 13, 2013, 05:34:05 μμ »
Recoda σοφόν το σαφές! Σε ευχαριστούμε για την παράθεση. Το θέμα είναι ότι θα κάνει τουλάχιστον 5 χρόνια να διορίσει στο δημόσιο ούτως ή άλλως :-[

Recoba είσαι πράγματι πολύ παρατηρητικός και έχεις δίκιο. Πάω "πάσο" και γω.
Λυπάμαι που το πονηρό της εποχής μας, μας έχει κάνει πολύ καχύποπτους, αν και δεν μεγαλώσαμε έτσι...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.