*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 370924 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1218 στις: Αύγουστος 23, 2013, 10:19:52 πμ »
KostasMath η προυπηρεσία προσμετράται στην βαθμολογία του ΑΣΕΠ. Μόνο που την τελευταία φορά δεν έδινε 1 μόριο για κάθε μήνα αλλά κλιμακωτα από 0,1 για το πρωτο εξάμηνο κτλ. Για του όποιους έπόμενους ΑΣΕΠ θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε
Τι να δούμε ο νόμος έχει ψηφιστεί και διανύουμε μια ΣΥΝΤΟΜΗ μεταβατική περίοδο, στο μέλλον δεν θα μετρά ούτε 0,1. Δεν ελπίζουμε σε τίποτα ως κυνηγοί μορίων.
Εκτός αν υπονοείς πως δεν θα εφαρμοστεί αυτός ο νόμος και εξακολουθήσουν να προσλαμβάνουν και με προϋπηρεσία αφού μόνο αναπληρωτές αναμένουμε να παίρνουν για τα επόμενα χρόνια.
Σύμφωνα με το σημερινά δεδομένα όταν γίνουν νέοι πίνακες θα διοριστούν μόνο με τα μόρια ασεπ και από μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία, ειδικές κατηγορίες.
Για τις αιτήσεις αναπληρωτών εντάξει εκεί θα μετρήσει και η προϋπηρεσία αλλά πόσα χρόνια θα αντέξει κανείς σε αυτή την κατάσταση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:39 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1219 στις: Αύγουστος 23, 2013, 10:45:27 πμ »
Εγω πιστευω οτι,επειδη ζουμε στην Ελλαδα, δεν ξερουμε τι θα ισχυει στο αμεσο ή απωτερο μελλον, αφου τα παντα αλλαζουν απο μερα σε μερα (βλ. ωρολογιο προγραμμα) και κανενας μας ουτε μπορει να σχεδιασει τη ζωη του ουτε να ξερει τι του ξημερωνει. Αρα, δεν ξερουμε αν μετρησει η προυπηρεσια ή οχι, αν και προσωπικα μιλωντας συμφωνω με τον kostasmath, δηλ. δε θα μετρησει για τον διορισμο.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1220 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:50:33 μμ »
Τουλάχιστον θα έπρεπε να είχαν ανακοινώσει επίσημα το πότε θα ανοίξουν οι πίνακες! Είναι αδικία για πολλούς τώρα!

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1221 στις: Αύγουστος 23, 2013, 12:57:09 μμ »
Αφου δοθηκε παραταση της μεταβατικης δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν φετος οι πινακες. Μηπως ανοιξουν μονο των διορισμων για φετος,αν και οι ιδιοι ειπαν οτι θα γινουν διορισμοι (??????)με το συστημα της μεταβατικης , οποτε ακυρο κι αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:39 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1222 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:00:02 μμ »
Δλδ δήλωσες ΑΜΩ κουτάκι;Δέχεσαι να πας για 5 ώρες π.χ. στο Καρπενήσι ή την Κάρπαθο; :o

adigoni θα σου περιγράψω σύντομα:Φαντάσου να είσαι παντρεμένος, να είστε και οι δυο άνεργοι και να σας συντηρούν οι γονείς σας. Οι οποίοι δεν μπορούν για κάποιους λόγους να σας φιλοξενήσουν και νοικιάζετε και σπίτι.Σε αυτή την περίπτωση, από το να κάθεσαι, προτιμάς να πας έστω και για 5 ώρες Κάρπαθο, εφόσον σπίτι νοικιάζεις ούτως ή άλλως. Αν τώρα, ο ένας από το ζευγάρι τύχει να βρει δουλειά κάπου ξεχνάνε την Κάρπαθο.Αλλά μέχρι τότε από το να κάθεσαι σε νοικιασμένο σπίτι και να τρως τα λεφτά των μπαμπάδων, πας σε νοικιασμένο σπίτι κάπου στην Ελλάδα έστω για 5 ώρες. Αυτή που σου περιγράφω είναι μια από τις δεκάδες περιπτώσεις ατόμων που τσεκάρουν το κουτάκι ΑΜΩ σε όλη την Ελλάδα.Εχω ακούσει πολλές περιπτώσεις κουφές. Εγώ είμαι μια από αυτές!

Τώρα σε καταλαβαίνω πλήρως.Και με συγχωρείς για την απορία μου, ήταν ειλικρινής.Έλεγα μήπως δεν αντιλήφθηκες τι έκανες.Ουσιαστικά, αλλάζεις τόπο διαμονής και παίρνεις προϋπηρεσία.Ξέρω ότι το κάνουν άτομα σε πιο μικρές ηλικίες δεν ήξερα ότι συμβαίνει και με άλλα άτομα.Προσωπικά δεν μπορώ να σηκώσω οικονομικά φέτος τίποτα, οπότε ένα νομό δήλωσα, να τον χαίρομαι.Καλή επιτυχία, μας εύχομαι :)....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1223 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:00:19 μμ »
Πότε ανακοίνωσαν ότι θα γίνουν διορισμοί;;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1224 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:06:00 μμ »
Δλδ δήλωσες ΑΜΩ κουτάκι;Δέχεσαι να πας για 5 ώρες π.χ. στο Καρπενήσι ή την Κάρπαθο; :o

adigoni θα σου περιγράψω σύντομα:Φαντάσου να είσαι παντρεμένος, να είστε και οι δυο άνεργοι και να σας συντηρούν οι γονείς σας. Οι οποίοι δεν μπορούν για κάποιους λόγους να σας φιλοξενήσουν και νοικιάζετε και σπίτι.Σε αυτή την περίπτωση, από το να κάθεσαι, προτιμάς να πας έστω και για 5 ώρες Κάρπαθο, εφόσον σπίτι νοικιάζεις ούτως ή άλλως. Αν τώρα, ο ένας από το ζευγάρι τύχει να βρει δουλειά κάπου ξεχνάνε την Κάρπαθο.Αλλά μέχρι τότε από το να κάθεσαι σε νοικιασμένο σπίτι και να τρως τα λεφτά των μπαμπάδων, πας σε νοικιασμένο σπίτι κάπου στην Ελλάδα έστω για 5 ώρες. Αυτή που σου περιγράφω είναι μια από τις δεκάδες περιπτώσεις ατόμων που τσεκάρουν το κουτάκι ΑΜΩ σε όλη την Ελλάδα.Εχω ακούσει πολλές περιπτώσεις κουφές. Εγώ είμαι μια από αυτές!

Τώρα σε καταλαβαίνω πλήρως.Και με συγχωρείς για την απορία μου, ήταν ειλικρινής.Έλεγα μήπως δεν αντιλήφθηκες τι έκανες.Ουσιαστικά, αλλάζεις τόπο διαμονής και παίρνεις προϋπηρεσία.Ξέρω ότι το κάνουν άτομα σε πιο μικρές ηλικίες δεν ήξερα ότι συμβαίνει και με άλλα άτομα.Προσωπικά δεν μπορώ να σηκώσω οικονομικά φέτος τίποτα, οπότε ένα νομό δήλωσα, να τον χαίρομαι.Καλή επιτυχία, μας εύχομαι :)....
Ακόμα και με αυτό το σκεπτικό νομίζω ότι τα μηνιαία έξοδα πολλαπλασιάζονται.. Δε ξέρω έτσι το βλέπω εγώ..

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1225 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:26:26 μμ »
Έβλεπα τηλεόραση πριν.Με έπιασε η ψυχή μου:να διαπραγματευόμαστε για το αν θα πρέπει να επιτρέπονται οι πλειστηριασμοί στην πρώτη κατοικία; Να διαπραγματευόμαστε για το αν θα δουλέψουμε ή όχι εμείς που τόσα χρόνια οργώσαμε την Ελλάδα και αγωνιστήκαμε με τόσα προσόντα;Να συζητάμε για το αν θα δεχτεί ο μόνιμος υπάλληλος να μεταταγεί-που αυτό θα σημαίνει την αποδοχή της υπεραριθμίας του και που αυτομάτως δίνει στο κράτος το νομικό πάτημα να τον απολύσει(πολιτική εκβιασμού);Έχουμε καταντήσει ζητιάνοι πολυτελείας χωρίς καμία αξιοπρέπεια.Τι συζητάμε λοιπόν;Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά ήθελα να τα πω.Το αν θα μας καλέσουν για ακόμα μια χρονιά,για εμένα είναι λεπτομέρεια αυτές τις ώρες.Προς Θεού,δεν το υποτιμώ,απλά τα πάντα έχουν καταρριφθεί.Ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1226 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:29:18 μμ »
Δλδ δήλωσες ΑΜΩ κουτάκι;Δέχεσαι να πας για 5 ώρες π.χ. στο Καρπενήσι ή την Κάρπαθο; :o

adigoni θα σου περιγράψω σύντομα:Φαντάσου να είσαι παντρεμένος, να είστε και οι δυο άνεργοι και να σας συντηρούν οι γονείς σας. Οι οποίοι δεν μπορούν για κάποιους λόγους να σας φιλοξενήσουν και νοικιάζετε και σπίτι.Σε αυτή την περίπτωση, από το να κάθεσαι, προτιμάς να πας έστω και για 5 ώρες Κάρπαθο, εφόσον σπίτι νοικιάζεις ούτως ή άλλως. Αν τώρα, ο ένας από το ζευγάρι τύχει να βρει δουλειά κάπου ξεχνάνε την Κάρπαθο.Αλλά μέχρι τότε από το να κάθεσαι σε νοικιασμένο σπίτι και να τρως τα λεφτά των μπαμπάδων, πας σε νοικιασμένο σπίτι κάπου στην Ελλάδα έστω για 5 ώρες. Αυτή που σου περιγράφω είναι μια από τις δεκάδες περιπτώσεις ατόμων που τσεκάρουν το κουτάκι ΑΜΩ σε όλη την Ελλάδα.Εχω ακούσει πολλές περιπτώσεις κουφές. Εγώ είμαι μια από αυτές!

Τώρα σε καταλαβαίνω πλήρως.Και με συγχωρείς για την απορία μου, ήταν ειλικρινής.Έλεγα μήπως δεν αντιλήφθηκες τι έκανες.Ουσιαστικά, αλλάζεις τόπο διαμονής και παίρνεις προϋπηρεσία.Ξέρω ότι το κάνουν άτομα σε πιο μικρές ηλικίες δεν ήξερα ότι συμβαίνει και με άλλα άτομα.Προσωπικά δεν μπορώ να σηκώσω οικονομικά φέτος τίποτα, οπότε ένα νομό δήλωσα, να τον χαίρομαι.Καλή επιτυχία, μας εύχομαι :) ....
Ακόμα και με αυτό το σκεπτικό νομίζω ότι τα μηνιαία έξοδα πολλαπλασιάζονται.. Δε ξέρω έτσι το βλέπω εγώ..

Αν δεν πολλαπλασιάζονται, σίγουρα αυξάνονται και το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό, ακόμα και αν συνυπολογιστούν και τα ελάχιστα έσοδα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1227 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:41:42 μμ »
Καλησπέρα.
Πήγα χθες και έκανα την αίτηση και ο καταχωτητής μου είπε πως αν θέλω αργότερα να κάνω αίτηση για ενισχυτική θα πρέπει  να δήλωσω και  για ωρομίσθια. Βεβαια ενώ είχα διαβάσει προηγουμένως  την εγκύκλιο η οποία δεν ανέφερε κάτι τέτοιο μπήκα στη λογική του υπαλλήλου. Το θέμα μου είναι οτι μπορώ να ακυρώσω την αίτηση για ωρομίσθια και μετά το πέρας της προθεμίας, δηλαδή σήμερα, ή να μην μπω καν στον κόπο γιατί δεν θα έχω κυρώσεις αν αρνηθώ οπουδήποτε να πάω ως ωρομίσθια.
 Επίσης για πρώτη φορά δήλωσα και το κουτί για ΣΜΕΑ και για την υποστήριξη ( το γνωρίζω βέβαια οτι δεν θα με καλέσουν από εκεί). Στις επιλογές των περιοχών μου δεν έβαλλα καθόλου ΑΜΩ. Η απορία μου είναι ότι στην περίπτωση που με πάρουν από αυτούς τους πίνακες ΣΜΕΑ και υποστήρίξης θα είμαι μόνο ΑΚΩ?
Ευχαριστώ
 ???

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1228 στις: Αύγουστος 23, 2013, 01:48:09 μμ »
δεν εχεις κυρωσεις αν αρνηθεις ωρομισθια.

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1229 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:13:58 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση απλά μας έχουν κάνει πλέον καχύποπτους και δεν εμπιστευόμαστε ούτε τον ίδιο τον ευατό μας οταν διαβαζουμε κατι.

Αποσυνδεδεμένος Aquarius

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ18.02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1230 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:14:55 μμ »
γεια σας παιδιά
ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικό με την αίτηση και αν ξερει καποιος ας κανει το κοπο να απαντήσει. Ειμαι ειδικότητα 18.02 και ειχα ξανακανει αιτηση πριν 4-5 χρόνια χωρις, τότε, να έχω παιδαγωγική επάρκεια. Φετος τελειωσα το ΕΠΠΑΙΚ και σήμερα που πηγα να καταθεσω την αιτηση και τα δικαιολογητικά μου ειπανε ότι δεν μπορούν να καταχωρήσουν στο συστημα τη παιδαγωγική επάρκεια (λογο του ότι ειχα ξανακανει παλαιότερα αιτηση όπως είπαν) και οτι πρεπει να κανω αιτησή στο Υπουργειο και να τους ζητησω να μου αναγνωρίσουν την επαρκεια. Ισχύει πραγματικά αυτό ή έκαναν κανένα λάθος οι ιδιοι και πήγαν να το κουκουλώσουν?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #1231 στις: Αύγουστος 23, 2013, 02:29:35 μμ »
Έβλεπα τηλεόραση πριν.Με έπιασε η ψυχή μου:να διαπραγματευόμαστε για το αν θα πρέπει να επιτρέπονται οι πλειστηριασμοί στην πρώτη κατοικία; Να διαπραγματευόμαστε για το αν θα δουλέψουμε ή όχι εμείς που τόσα χρόνια οργώσαμε την Ελλάδα και αγωνιστήκαμε με τόσα προσόντα;Να συζητάμε για το αν θα δεχτεί ο μόνιμος υπάλληλος να μεταταγεί-που αυτό θα σημαίνει την αποδοχή της υπεραριθμίας του και που αυτομάτως δίνει στο κράτος το νομικό πάτημα να τον απολύσει(πολιτική εκβιασμού);Έχουμε καταντήσει ζητιάνοι πολυτελείας χωρίς καμία αξιοπρέπεια.Τι συζητάμε λοιπόν;Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά ήθελα να τα πω.Το αν θα μας καλέσουν για ακόμα μια χρονιά,για εμένα είναι λεπτομέρεια αυτές τις ώρες.Προς Θεού,δεν το υποτιμώ,απλά τα πάντα έχουν καταρριφθεί.Ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές.
Εγώ θα σου πρότεινα να σταματήσεις να βλέπεις τηλεόραση γιατί θα σε οδηγήσει σε κατάθλιψη!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 670
Σύνολο: 676

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.