*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1393280 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #448 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:23:27 μμ »
    Δε θεωρώ ότι η Δημόσια Παιδεία στην Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια. Δουλεύω στο Δημόσιο Σχολείο σχεδόν 12 χρόνια. Κάθε χρόνο είμαι σε διαφορετικό σχολείο ή σχολεία (ακόμα και 3 και 4 την ίδια χρονιά). Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε, έχω αλλάξει δεκάδες σχολεία σ' ένα σωρό ειδυλλιακά (εντός ή εκτός εισαγωγικών) μέρη της Ελλάδας. Μέχρι και Φούρνους Ικαρίας έχει φτάσει η χάρη μου. Όλα αυτά τα χρόνια γνώρισα πολλούς συναδέλφους και στην πλειοψηφία τους ήταν ευσυνείδητοι επαγγελματίες που προσπαθούσαν να κάνουν όσο καλύτερα γίνεται τη δουλειά τους, κάτω από εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες, τις οποίες όλοι γνωρίζουμε.
     Το βασικό ερώτημα που αφορά το δημόσιο τομέα είναι το εξής: τι δημόσιο θέλουμε να έχουμε; Αν το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να είμαστε συνεπείς στις μνημονιακές μας δεσμεύσεις, δηλ. να διώξουμε ένα συγκεκριμένο αριθμό υπαλλήλων και να θέσουμε σε διαθεσιμότητα έναν άλλον, τότε φυσικά μπορούμε να τα γα....ήσουμε όλα, διώχνοντας όποιον γουστάρουμε. Παρ' όλα αυτά, ο δημόσιος τομέας για να λειτουργήσει χρειάζεται εξειδίκευση και τεχνογνωσία. Και δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία ότι οι εκπαιδευτικοί διαθέτουν και τα δύο προαναφερθέντα. Κάνουμε τη δουλειά την οποία εκπαιδευτήκαμε να κάνουμε και για την οποία μας προσέλαβαν. Επιπλέον, είναι δεδομένο ότι είμαστε, βάσει σπουδών, ο πιο 'προσοντούχος' κλάδος του δημοσίου.
   Τώρα αν η κυβερνήσει εδώ και δυο χρόνια κωλοβαράει και δεν εννοεί να προχωρήσει σε μια ενδελεχή καταγραφή προσόντων των δημοσίων υπαλλήλων, ούτως ώστε ν' απαλλαγεί από κείνους που αποδεδειγμένα δε μπορούν να κάνουν τη δουλειά για την οποία προσελήφθησαν ή είναι τόσο άχρηστη που δε μπορεί να εντοπίσει τους κλέφτες, τους απατεώνες, τους κοπανατζήδες, τα ρουσφέτια, τα βύσματα κοκ και προτιμά την εύκολη λύση, δηλαδή να σουτάρει τους εκπαιδευτικούς και τους δημοτικούς υπαλλήλους επειδή, απλά και μόνο, είναι πολλοί, σαφώς και μπορεί να το κάνει. Δυστυχώς όμως για τους κυβερνώντες, στην Ελλάδα έχουμε δημοκρατία... ακόμα. Και η μεγάλη ώρα της κρίσης είναι η ώρα της κάλπης.

Σε αυτά που λες συμφωνούμε. Δες το όμως και αλλιώς. Ολα αυτά γίνονται με συμβασιούχους με πολύ χαμηλότερους μισθούς; Επίσης κάποια στιγμή οι μόνιμοι μπορεί να αλλάξουν κόμμα. Οι συμβασιούχοι; Και ποιος σου είπε ότι θα διώξει άμεσα όλους τους Δ.Υ. ; απλά ξεκινάνε με αυτούς που "τολμησαν" και έβγαλαν μη αρεστούς συνδικαλιστές, οι οποίο ξεσηκώνουν για απεργίες...Απλά πράγματα η αξιολόγηση ήδη ξεκίνησε...επίσης μια χαρά έχει αποδειχθεί ότι η κάθε κυβέρνηση πατάει στην βρωμοδουλειά που έκαναν οι προηγούμενοι...περιμένεις αν σε απολύσουν να σε προσλάβουν οι επόμενοι; Και πότε θα γίνουν εκλογές; ποιος το αποφασίζει; επίσης άμα φύγουν σου λέω εγώ 50.000 μόνιμοι και προσληφθούν 100.000 ανα οκτάμηνο μέχρι τις επόμενες εκλογές είσαι σίγουρος ότι δεν θα ξαναβγούνε....Για να το κάνω πενηνταράκια...όσοι βαράνε παλαμάκια στις συγκεντρώσεις πιστεύουν στο κόμμα και στην ιδεολογία; (απλά η ιδεολογία χρησιμοποιείται γιατί όλοι λίγο πολύ κάπου θέλουν να ανήκουν....εδώ οι ίδιοι οι βουλευτές κάνουν κ...τούμπες...Δες τον Φώταρο κάνει πρόβες για Ηρώδου Αττικου.

@schmeichel3

Σε κάλυψα στο απόκατω με το αποπάνω;;;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 02:32:30 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:56 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #449 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:28:41 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:56:04 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #450 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:31:10 μμ »
    Δε θεωρώ ότι η Δημόσια Παιδεία στην Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια. Δουλεύω στο Δημόσιο Σχολείο σχεδόν 12 χρόνια.
nikitas, χωρις καμια διαθεση προσβλητικη απεναντι σου, νομιζω οτι αυτο ειναι το ασχημο: οτι πολλοι νομιζουμε οτι η Παιδεια δεν ειναι για τα πανηγυρια.
Ομοια, πολλοι νομιζουν οτι ουτε η υγεια ειναι για τα πανηγυρια, ουτε η δικαιοσυνη κ.ο.κ....
Γιατι αν πολλοι νομιζαμε οτι πραγματι ειναι για το γαμο του καραγκιοζη, τοτε θα ειχαμε φροντισει να αλλαξουν πολλα πραγματα σε αυτη τη χωρα , εκτος πια και αν το επιχειρημα  οτι φταινε οι κακοι ευρωπαιοι , αμερικανοι, οι Ρωσοι κλπ, αποτελει μονιμο και  διαρκες αλλοθι.
Δε με προσβάλλεις, φίλε μου.  Τα προβλήματα τα ξέρουμε όλοι και είναι δεδομένο ότι τα τελευταία 3 χρόνια έχουν γιγαντωθεί. Κι εγώ πάω για δουλειά με την ψυχή μαυρισμένη, ωστόσο, όταν μπαίνω στην τάξη πάντα κάνω το καλύτερο που μπορώ, γιατί αυτό επιτάσσουν η συνείδηση και η αξιοπρέπειά μου. Να υποθέσω ότι είσαι εκπαιδευτικός. Αν θεωρείς ότι η παιδεία στη χώρα μας είναι για το γάμο του καραγκιόζη, γιατί δεν παραιτείσαι;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #451 στις: Ιούνιος 16, 2013, 02:55:10 μμ »
Σιγουρα συμφωνω οτι πραγματι πολλοι εκπαιδευτικοι κανουν τα μεγιστα που μπορουν.Υπαρχει ομως και μεριδα που παει για να περασει η ωρα. Παρολα αυτα ομως η Παιδεια  δεν εξαρταται μονο απο τους εκπαιδευτικους και εχει και φυσικο προισταμενο,  ο οποιος υπεχει τη συνολικη ευθυνη για την εν γενει λειτουργια της. Το γεγονος οτι το Υπουργειο διαχρονικα αδιαφορουσε ειναι γνωστο πλεον, επομενως ας επωμισθει  και το αναλογο κοστος.
Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι δεν απευθυνομαι στους εκπαιδευτικους ως κυριους συντελεστες στην καταντια της Παιδειας αλλα στον φυσικο προισταμενο, το υπουργειο, το οποιο  δεν επραξε τα δεοντα αφενος αλλα και επετρεψε στους εκπαιδευτικους να διεξερχονται οποιαδηποτε παρανομια αφετερου.
Αντι λοιπον να απευθυνεσαι στον εκαστοτε υπουργο παιδειας και να ζητας την παραιτηση του, επειδη αυτος ευθυνεται, ερχεσαι  σε μενα τον υπαλληλο και μου λες γιατι δεν παραιτουμαι που το μαγαζι παει για φουντο!!!
 Ωραια λογικη!! Δηλαδη οσοι βλεπουμε στραβα να παραιτηθουμε για να μεινουν οσοι τα βλεπουν ροδινα!!!
Παντως σε καθε περιπτωση φιλε μου αν παραιτηθω δε θα ειναι αυτος ο λογος.
Tο κλεινω εδω, αλλωστε αλλο ειναι το θεμα του  νηματος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 02:59:28 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:56 »

Αποσυνδεδεμένος barbayannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Κράτα το σόου μαιμού...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #452 στις: Ιούνιος 16, 2013, 03:02:35 μμ »
    Δε θεωρώ ότι η Δημόσια Παιδεία στην Ελλάδα είναι για τα πανηγύρια. Δουλεύω στο Δημόσιο Σχολείο σχεδόν 12 χρόνια.
nikitas, χωρις καμια διαθεση προσβλητικη απεναντι σου, νομιζω οτι αυτο ειναι το ασχημο: οτι πολλοι νομιζουμε οτι η Παιδεια δεν ειναι για τα πανηγυρια.
Ομοια, πολλοι νομιζουν οτι ουτε η υγεια ειναι για τα πανηγυρια, ουτε η δικαιοσυνη κ.ο.κ....
Γιατι αν πολλοι νομιζαμε οτι πραγματι ειναι για το γαμο του καραγκιοζη, τοτε θα ειχαμε φροντισει να αλλαξουν πολλα πραγματα σε αυτη τη χωρα , εκτος πια και αν το επιχειρημα  οτι φταινε οι κακοι ευρωπαιοι , αμερικανοι, οι Ρωσοι κλπ, αποτελει μονιμο και  διαρκες αλλοθι.
Δε με προσβάλλεις, φίλε μου.  Τα προβλήματα τα ξέρουμε όλοι και είναι δεδομένο ότι τα τελευταία 3 χρόνια έχουν γιγαντωθεί. Κι εγώ πάω για δουλειά με την ψυχή μαυρισμένη, ωστόσο, όταν μπαίνω στην τάξη πάντα κάνω το καλύτερο που μπορώ, γιατί αυτό επιτάσσουν η συνείδηση και η αξιοπρέπειά μου. Να υποθέσω ότι είσαι εκπαιδευτικός. Αν θεωρείς ότι η παιδεία στη χώρα μας είναι για το γάμο του καραγκιόζη, γιατί δεν παραιτείσαι;

@nikitas

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σε όλα εκτός από ένα. Όλα όσα αναφέρεις αναφέρονται στους εκπαιδευτικούς οι οποίοι στην συντριπτική πλειοψηφία και γω πιστεύω πως είναι έτσι ακριβως!

Η εκπαίδευση όμως δεν είναι μόνο εκπαιδευτικοί, είναι και μαθητές αλλά και πρόγραμμα σπουδών και υλικοτεχνικός εξοπλισμός. Ε λοιπόν και γω μετά από 10 χρόνια στα σχολεία είμαι σίγουρος πως ή εκπαίδευση όπως γίνεται στην Ελλάδα είναι ακριβώς σαν τον γάμο του καραγκιόζη! Και ναι, φταίω και γω ο ευσυνείδητος εκπαιδευτικός γι αυτό επειδή φοβάμαι πως άμα ξεφύγω από το πρόγραμμα σπουδών θα με ρίξουν στα τάρταρα οι καλοθελητές γονείς ή συνάδέρφοι που θα καταλάβουν τι κάνω.

Ο νοών νοείτο για να μη μακρυγορούμε γιατί αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα και η ουσία του προβλήματος. Όχι βέβαια ο γονιός αλλά το πρόγραμμα σπουδών, τα βιβλία που χρησιμοποιούνται, οι ώρες ανά μαθημα, ο εξοπλισμός και η σχέση μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #453 στις: Ιούνιος 16, 2013, 03:28:15 μμ »

Συμφωνώ. Είναι απίστευτος ο μουντζαχεντινισμός που επιδεικνύουν κάποιοι εξ αυτών. Ακόμα και να έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι κάνουν κάτι σωστό, δεν προχωράς ούτε σε τέτοιες ενέργειες ούτε σε τέτοιες δηλώσεις αν δεν έχεις εξασφαλίσει "στήριξη" (ό,τι καταλαβαίνει ο καθένας ως "στήριξη"). Είναι ικανοί να αλλάξουν και το ΔΥ Κώδικα (ένας Νόμος είναι κι αυτός) με ΠΝΠ για να εκτελέσουν την αποστολή τους.


@Patreas

Περιμενα οτι καποια στιγμη θα το ανεφερες. Ορθοτατη και ακριβης η ανάλυσή σου στην αρχη του παροντος νηματος, ωστοσο, οπως ολες οι αναλυσεις αλλωστε, (δεν εξαιρω εαυτον – προ ενος ετους δε θεωρουσα πιθανες απομακρυνσεις εκπαιδευτικων), αναπτυσσονται εντος ενος ορισμενου πλαισιου αναφορας που υποκειται στις απροβλεπετες επενεργειες της ιστορικης διαδικασιας. Το βασικο προβλημα εγκειται στο γεγονος oτι η τριμερης επιχειρει να εκπληρωσει μνημονιακους στοχους τροποποιωντας πραξικοπηματικα, υπερβαινοντας ή παρακαμπτοντας το υφισταμενο πλεγμα κανονων και προβλεψεων, πραγμα το οποιο καθιστα εκ των πραγματων ολες τις αναλυσεις οιωνει εσφαλμενες, εφοσον αυτες αρθρωνονται σε ενα διαρκως μεταβαλλομενο και ασταθες συμφραζομενο, το οποιο συγκροτουν δυναμεις αλληλοσυγκρουομενες και αλληλοαναιρουμενες. Κατα την αποψη μου, η στρατηγικη της τριμερους δεν περιοριζεται στην εφαρμογη μεταρρυθμισεων συμβατων με τους αξιακους κωδικες ηθικης νομιμοποιησης που διεπουν την ελληνικη κοινωνια ή των νομων που ισχυουν στο ελληνικο κρατος, αλλα στοχευει στη θεμελιακη αναθεωρηση των κανονων του κοινωνικουπολιτικου παιγνίου μεσω της αποκτησης ελεγχου (context control) του πλαισιου που ρυθμιζει τοσο την πολιτικη αληθείας, (προτασεις που γινονται ή oχι δεκτες απο το κοινωνικο συνολο συμφωνα με τους αξιακους του κανονες, πχ "ολοι οι εκπαιδευτικοι είναι τεμπεληδες κτλ" – καταλυτικη η συμπραξη του εργαλειακου λογου της «συστημικης» ενημερωσης), οσο και την παραγωγη νομοθετικου εργου. Ως προς το δευτερο σημειο, ειναι χαρακτηριστικο οτι η αποψη που αποκλειει την αμεση διαθεσιμοτητα εκπαιδευτικων επικαλειται το αρθρο 154 του ΔΚ (ν. 3528/2007), το οποιο οριζει οτι: «Αν καταργηθούν ορισμένες μόνο θέσεις του ίδιου κλάδου, απολύονται οι υπάλληλοι οι οποίοι συγκεντρώνουν τα λιγότερα ουσιαστικά προσόντα, ύστερα από απόφαση του υπηρεσιακού συμβουλίου.» Παρολ’ αυτά δε μπορει να θεωρηθει δικλειδα ασφαλειας η διαταξη ενος νομου, (εστω και του ΔΚ), ο οποιος μπορει καλλιστα να αναθεωρηθει ανα πασα στιγμη, οπως εχει συμβει επανειλλημενα στο μνημονιακο παρελθον με τη θεσπιση πληθους αλλων ρυθμισεων που μετεβαλαν ή αναιρεσαν εν μια νυκτι παγιες παραδοχες και νομικες εγγυησεις, οι οποιες συνειχαν την ελληνικη κοινωνια επι σειρα δεκαετιων. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #454 στις: Ιούνιος 16, 2013, 03:32:43 μμ »
@Damien

Αν και μερικές φορές λόγω ημιμάθειας δικιάς μου αδυνατώ να σε παρακολουθήσω κατα λέξη εντούτοις σε παρακολουθώ κατά πνεύμα λεγόμενων. Για όσες φορές πάντως έχεις γράψει, ένα έχω να πω...
Respect.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 03:36:20 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #455 στις: Ιούνιος 16, 2013, 03:46:29 μμ »
@ΡΑ
Πώς θα καταργήσουν ολόκληρους κλάδους; Δηλαδή τι θα πουν; Καταργείται ο κλάδος των Γυμναστών ή των Φυσικών ξέρω γω και απολύεστε; Και ποιος θα κάνει Φυσική και Γυμναστική στα παιδιά μετά;

Συνάδελφε να ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα ότι θα γίνει το ένα ή το άλλο.
Είπα ότι αυτό που περιέγραψα θα μπορούσε να γίνει εάν το αποφάσιζε το πολιτικό σύστημα ( η κυβερνώσα ελίτ).
Πως?
Απλούστατα:

Κατάργηση του κλάδου γυμναστών π.χ. ( εντελώς τυχαίο παράδειγμα), και ταυτόχρονη προκήρυξη πλήρωσης κενών θέσεων εντός Ιουλίου.
Μέχρι τον Σεπτέμβριο, θα έχουν απολυθεί πρακτικά χ άτομα, και θα έχουν προσληφθεί χ-ψ νέοι ( με νέους πολύ διαφορετικούς όρους), όπου ψ = το πλήθος των ανθρώπων που δεν μου χρειάζονται για διδακτικό έργο.

Υ.Γ. Το πως θα υλοποιήσουν αυτά για τα οποία δεσμεύτηκε η χώρα ( με την έγκριση -δυστυχώς-της πλειοψηφίας των πολιτών), είναι θέμα "μεθοδολογίας που θα αποφασίσουν να ακολουθήσουν".
Εκείνο για το οποίο μιλώ με βεβαιότητα, είναι η υλοποίηση των δεσμεύσεων της χώρας.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 03:49:56 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #456 στις: Ιούνιος 16, 2013, 04:05:20 μμ »

Συνάδελφε να ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα ότι θα γίνει το ένα ή το άλλο.
Είπα ότι αυτό που περιέγραψα θα μπορούσε να γίνει εάν το αποφάσιζε το πολιτικό σύστημα ( η κυβερνώσα ελίτ).
Πως?
Απλούστατα:

Κατάργηση του κλάδου γυμναστών π.χ. ( εντελώς τυχαίο παράδειγμα), και ταυτόχρονη προκήρυξη πλήρωσης κενών θέσεων εντός Ιουλίου.
Μέχρι τον Σεπτέμβριο, θα έχουν απολυθεί πρακτικά χ άτομα, και θα έχουν προσληφθεί χ-ψ νέοι ( με νέους πολύ διαφορετικούς όρους), όπου ψ = το πλήθος των ανθρώπων που δεν μου χρειάζονται για διδακτικό έργο.

Υ.Γ. Το πως θα υλοποιήσουν αυτά για τα οποία δεσμεύτηκε η χώρα ( με την έγκριση -δυστυχώς-της πλειοψηφίας των πολιτών), είναι θέμα "μεθοδολογίας που θα αποφασίσουν να ακολουθήσουν".
Εκείνο για το οποίο μιλώ με βεβαιότητα, είναι η υλοποίηση των δεσμεύσεων της χώρας.

Συμφωνώ απολύτως, κυβερνητική θέληση να υπάρχει και τρόποι βρίσκονται να κόψουν θέσεις εκπαιδευτικών.
Συνάδελφος μου έλεγε προχτές ένα δικό του σενάριο, ότι θα μπορούσαν μέχρι και να αναδιαρθρώσουν τις οργανικές μας και ν' αλλάξουν χέρια χιλιάδες θέσεις σε μια ημέρα.
Έτσι και τα νούμερα θα τους έβγαιναν περί κινητικότητας (άσχετα αν δεν μετακινούνται υπάλληλοι ούτε χιλιόμετρο) και σε διαθεσιμότητα πολλοί που θα περίσσευαν.
Είναι τόσα που ακούγονται και άλλα τόσα που μπορούν να σκαρφιστούν, που το μόνο βέβαιο είναι ότι ξεκινώντας την άδειά μας θα μας έρθει μεγάλη κεραμίδα.

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #457 στις: Ιούνιος 16, 2013, 04:17:13 μμ »
Κάτι λίγο άσχετο. Τώρα στην ΕΡΤ συζήτηση για την παιδεία. Καλεσμένος μεταξύ άλλων (!) ο Κουμέντος!!!
Λίγο προβοκατόρικο το πάνελ της Μάχης Νικολάρα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #458 στις: Ιούνιος 16, 2013, 06:08:18 μμ »
Πράγματι, αν υπάρχει βούληση έχουν "πολλά ράμματα για τη γούνα μας".

Κατά τη γνώμη μου, υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα για τον κλάδο διότι έχουν λάβει την απόφαση ( από το 2010, και γνωρίζουμε όλοι ότι ο ένας αποτελεί συνέχεια του άλλου) να μετακυλήσουν μεγάλο μέρος του βάρους σε αυτόν.
Αυτό δυστυχώς, είναι ξεκάθαρο και εμφανές.
Το μόνο που δεν μπορούμε να ξέρουμε, είναι η μεθοδολογία που θα ακολουθήσουν ( αν και όποια και να είναι, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #459 στις: Ιούνιος 16, 2013, 06:42:40 μμ »
@ΡΑ
Πώς θα καταργήσουν ολόκληρους κλάδους; Δηλαδή τι θα πουν; Καταργείται ο κλάδος των Γυμναστών ή των Φυσικών ξέρω γω και απολύεστε; Και ποιος θα κάνει Φυσική και Γυμναστική στα παιδιά μετά;

Συνάδελφε να ξεκαθαρίσω ότι δεν είπα ότι θα γίνει το ένα ή το άλλο.
Είπα ότι αυτό που περιέγραψα θα μπορούσε να γίνει εάν το αποφάσιζε το πολιτικό σύστημα ( η κυβερνώσα ελίτ).
Πως?
Απλούστατα:

Κατάργηση του κλάδου γυμναστών π.χ. ( εντελώς τυχαίο παράδειγμα), και ταυτόχρονη προκήρυξη πλήρωσης κενών θέσεων εντός Ιουλίου.
Μέχρι τον Σεπτέμβριο, θα έχουν απολυθεί πρακτικά χ άτομα, και θα έχουν προσληφθεί χ-ψ νέοι ( με νέους πολύ διαφορετικούς όρους), όπου ψ = το πλήθος των ανθρώπων που δεν μου χρειάζονται για διδακτικό έργο.

Υ.Γ. Το πως θα υλοποιήσουν αυτά για τα οποία δεσμεύτηκε η χώρα ( με την έγκριση -δυστυχώς-της πλειοψηφίας των πολιτών), είναι θέμα "μεθοδολογίας που θα αποφασίσουν να ακολουθήσουν".
Εκείνο για το οποίο μιλώ με βεβαιότητα, είναι η υλοποίηση των δεσμεύσεων της χώρας.
Αυτό δεν έχει καμία λογική. Να καταργήσουν έναν ολόκληρο κλάδο τον Ιούλιο και να τον επανασυστήσουν το Σεπτέμβριο; Με ποιο σκεπτικό; Θα πουν πχ Γυμναστές δεν σας χρειαζόμαστε γιατί τέρμα η Γυμναστική από τα σχολεία και μετά από 2 μήνες θα πουν α τελικά θα κάνουν Γυμναστική και θα προσλάβουν άλλους; Δεν έχει καμία λογική. Όποιος το κάνει αυτό χρειάζεται άμεσα ψυχιατρική παρακολούθηση. Δεν παίζει να γίνει τέτοιο πράγμα ούτε 1 στο εκατομμύριο συνάδελφε.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #460 στις: Ιούνιος 16, 2013, 07:01:36 μμ »
@dragadroun

δες λίγο αν θες τι σου λέει ο PA. χ έχω και χ-ψ θα πάρω...όπου το χ-ψ μπορεί να ισούται και με μηδέν.
Οσο για το ψυχιατρική εσύ το είπες...άλλο αν εμένα μου άρεσε... (μην ξεχνάς ότι και η ψυχική υγεία περνάει κρίση στην Ελλάδα....τόσοι πολλοί τόσες λίγες θέσεις... κάποιοι πολιτικοί Ι5) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 07:03:24 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 33
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.