*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1385083 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2240 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:06:07 μμ »
Κανεις δεν μιλούσε στο 40-60%
Τώρα : εκάς οι βέβηλοι   (= μακριά οι μολυσμένοι)
Μάρκο μου, θα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω ότι κάποιοι μιλούσαν και επί 60-40, και έλεγαν ότι πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας με ένα κοινό κριτήριο για όλους και μία ενιαία κατάταξη, και ότι οι πολλοί πίνακες μόνο αδικίες δημιουργούν, και ότι είναι άδικο κάποιοι να σκοτώνονται στο διάβασμα για να δώσουν ΑΣΕΠ και άλλοι απλά να αθροίζουν προϋπηρεσίες, αμειβόμενοι κιόλας. Πολύ περισσότερο όταν το 60-40 κατέληγε με διάφορα παραθυράκια και έκτακτα 30μηνα να γίνεται 30-70.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2241 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:08:04 μμ »
Ο πρώτος ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς έγινε το 1998. Πολλοί 'νεαρούληδες' έχετε μαζευτεί εδώ μέσα, 'ψαράκια', ε 'ψαράκια'! Και μάλιστα είχαν γίνει φοβερά επεισόδια έξω από τα εξεταστικά κέντρα από τους υπέρμαχους της επετηρίδας.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2242 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:09:30 μμ »
Δεν υπηρχε το 1994 ΑΣΕΠ. Καπου το 2001 εγινε ο πρωτος ....

1998

* Green, έχεις δίκιο, αλλά ολοι μας εθελοτυφλούσαμε....τώρα τους στέλνουμε "εις τό πύρ το εξώτερον" (σε αιωνια καταδίκη)

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2243 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:11:38 μμ »
Δεν διαφωνώ, αλλά όταν επί τόσες δεκαετίες οι υπάλληλοι του δημοσίου απέφευγαν την αξιολόγηση όπως ο διάβολος το λιβάνι, ήταν βέβαιο ότι αυτή θα ήταν η κατάληξη. Γιατί όταν κάτι το αναβάλεις συνεχώς για αργότερα, με σκοπό να μην το κάνεις ποτέ, έρχεται μία μέρα που δεν υπάρχει "αργότερα". Και προφανώς η κατάληξη θα είναι σε σημαντικό βαθμό και άδικη και αναποτελεσματική. Αλλά αργά μας έπιασε και εμάς η πρεμούρα για σοβαρή αξιολόγηση...

νομίζω πως ακομα και να υπήρχε η αξιολόγηση, πάλι στα ιδια θα καταλήγαμε. Κάνω λάθος;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:38 »

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2244 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:12:32 μμ »
Δεν υπηρχε το 1994 ΑΣΕΠ. Καπου το 2001 εγινε ο πρωτος ....

1998

* Green, έχεις δίκιο, αλλά ολοι μας εθελοτυφλούσαμε....τώρα τους στέλνουμε "εις τό πύρ το εξώτερον" (σε αιωνια καταδίκη)
συμπλήρωσα , οτι αναφέρθηκα στον ΑΣΕΠ για τους ΠΕ19-20 ... αυτο θυμαμαι ...

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2245 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:15:11 μμ »
Δεν διαφωνώ, αλλά όταν επί τόσες δεκαετίες οι υπάλληλοι του δημοσίου απέφευγαν την αξιολόγηση όπως ο διάβολος το λιβάνι, ήταν βέβαιο ότι αυτή θα ήταν η κατάληξη. Γιατί όταν κάτι το αναβάλεις συνεχώς για αργότερα, με σκοπό να μην το κάνεις ποτέ, έρχεται μία μέρα που δεν υπάρχει "αργότερα". Και προφανώς η κατάληξη θα είναι σε σημαντικό βαθμό και άδικη και αναποτελεσματική. Αλλά αργά μας έπιασε και εμάς η πρεμούρα για σοβαρή αξιολόγηση...

νομίζω πως ακομα και να υπήρχε η αξιολόγηση, πάλι στα ιδια θα καταλήγαμε. Κάνω λάθος;
Δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινότανε. Αν όμως στην Ελλάδα υπήρχε σοβαρή αξιολόγηση για το πως κάνει ο καθένας τη δουλειά του, από το σχολικό φύλακα μέχρι τον υπουργό, πιθανότατα η Ελλάδα δεν θα είχε φτάσει στο σημερινό κατάντημα. Η' τουλάχιστον θα είχε τώρα το σθένος να πει ότι δεν ήταν δική της ευθύνη. Τώρα μπορεί να ισχυριστεί ότι της φταίει κανείς άλλος εκτός από τον διεφθαρμένο εαυτό της;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2246 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:19:57 μμ »
Δεν υπηρχε το 1994 ΑΣΕΠ. Καπου το 2001 εγινε ο πρωτος ....

1998

* Green, έχεις δίκιο, αλλά ολοι μας εθελοτυφλούσαμε....τώρα τους στέλνουμε "εις τό πύρ το εξώτερον" (σε αιωνια καταδίκη)
Προς το παρόν δεν τους έχει στείλει κανείς πουθενά, γιατί δεν έχει τεθεί κανένα κριτήριο ΑΣΕΠ για την κινητικότητα. Το μόνο αρκετά σίγουρο πλέον είναι ότι δεν πρόκειται να υπάρξει κανένας μελλοντικός διορισμός εκπαιδευτικού εκτός ΑΣΕΠ.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2247 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:21:06 μμ »
Δεν διαφωνώ, αλλά όταν επί τόσες δεκαετίες οι υπάλληλοι του δημοσίου απέφευγαν την αξιολόγηση όπως ο διάβολος το λιβάνι, ήταν βέβαιο ότι αυτή θα ήταν η κατάληξη. Γιατί όταν κάτι το αναβάλεις συνεχώς για αργότερα, με σκοπό να μην το κάνεις ποτέ, έρχεται μία μέρα που δεν υπάρχει "αργότερα". Και προφανώς η κατάληξη θα είναι σε σημαντικό βαθμό και άδικη και αναποτελεσματική. Αλλά αργά μας έπιασε και εμάς η πρεμούρα για σοβαρή αξιολόγηση...

νομίζω πως ακομα και να υπήρχε η αξιολόγηση, πάλι στα ιδια θα καταλήγαμε. Κάνω λάθος;
Δεν μπορώ να ξέρω τι θα γινότανε. Αν όμως στην Ελλάδα υπήρχε σοβαρή αξιολόγηση για το πως κάνει ο καθένας τη δουλειά του, από το σχολικό φύλακα μέχρι τον υπουργό, πιθανότατα η Ελλάδα δεν θα είχε φτάσει στο σημερινό κατάντημα. Η' τουλάχιστον θα είχε τώρα το σθένος να πει ότι δεν ήταν δική της ευθύνη. Τώρα μπορεί να ισχυριστεί ότι της φταίει κανείς άλλος εκτός από τον διεφθαρμένο εαυτό της;
Αν ειχε σοβαρη αξιολογηση και ο καθενας εκανε καλα τη δουλεια του, απλα δε θα ηταν Ελλαδα, δε θα υπηρχαν ελληνες εδω.


Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2248 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:23:57 μμ »
Ο όρος 'αξιολόγηση' στην τοποθέτησή μου δεν αναφέρεται σε αξιολόγηση κατ' άτομο εν ώρα εργασίας. Αυτά είναι για χώρες με δομές, όχι για την Ελλάδα. Αν επιχειρούσαμε να το κάνουμε εδώ θα γινόταν αλαλούμ. Εκεί να δείτε τι μίζα και ρεμούλα θα έπεφτε. Όταν λέω 'αξιολόγηση', εννοώ αξιολόγηση προσόντων, στα οποία θα συμπεριλαμβάνεται και ο τρόπος διορισμού. Αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει εύκολα. Στοιχεία υπάρχουν για όλους. Επίσης εννοώ και επαλήθευση προσόντων (το τι πλαστή... χαρτούρα κυκλοφορεί δε λέγεται, αλήθεια, τι έγινε με αυτούς που έχουν πλαστά πτυχία;). Αλλά εμείς, από τότε που μπήκαμε στο μνημόνιο (καλά να 'ναι ο ΓΑΠ, να μου κόβει ο θεός χρόνια να του δίνει μέρες) ακολουθούμε στο θέμα της αναδιοργάνωσης του δημοσίου την πεπατημένη: τα σκουπίδια κάτω από το χαλάκι για τον επόμενο.

Υ.Γ. Αλήθεια, τι έγινε με τους stage του Πάκη; Να υποθέσω ότι αυτοί δεν πλεονάζουν, έτσι;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2249 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:24:11 μμ »
Ο πρώτος ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικούς έγινε το 1998. Πολλοί 'νεαρούληδες' έχετε μαζευτεί εδώ μέσα, 'ψαράκια', ε 'ψαράκια'! Και μάλιστα είχαν γίνει φοβερά επεισόδια έξω από τα εξεταστικά κέντρα από τους υπέρμαχους της επετηρίδας.
Πως δεν τα θυμομαστε! Ηταν αναμενομενα και εν μερει δικαιολογημενα τα επεισόδια στους πρωτους-κυρίως στον πρώτο- μιας και ενας τετοιος διαγωνισμος ήταν εντελως απρόσμενος. Γι αυτο και επρεπε να υπάρχει μια μεταβατική περίοδος καποιων χρόνων και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2250 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:36:53 μμ »
Είναι λυπηρό πάντως να αλληλοσπαραζόμαστε αυτές τις ώρες και να προσπαθούμε να αποφύγουμε όπως όπως την επερχόμενη λαίλαπα που έφτασε μπροστά απ τα σπίτια μας  και ας κάψει η ίδια λαίλαπα το σπίτι του διπλανού μας. :( Παραθέτω εδώ ένα link που πραγματικά το διάβασα και αποκρυπτογραφεί τη σημερινή κατάσταση:
http://www.alfavita.gr/apopsi/%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B4%CF%83-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%82

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2251 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:46:01 μμ »
Εκτός από επετηρίδα ή εξετασεις ΑΣΕΠ , με ποιον αλλο τροπο μπορούσε καποιος εκπαιδευτικος να διοριστει ? Αυτοι οι δυο τροποι ηταν απολυτα διαφανείς και δεν επιδέχονταν κομματικές παρεμβασεις. Δεν γνωρίζω αλλους τροπους. Οσο αφορα , ομως , αλλες υπηρεσίες και αλλα υπουργεία , εκει γινοταν ο κακος χαμος. Αγριο στριμωξίδι στις πορτες των βουλευτικων γραφειων. 
Ειμαι σιγουρος οτι ο Μητσοτακης , οταν αναφέρεται σε "διορισμούς χωρις ΑΣΕΠ απο το 1994" δεν αναφερεται σε εκπαιδευτικούς.

Εγω , παντως ειμαι ετοιμος .... βυσμα δεν εχω , οποτε , την πατησα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2013, 09:48:37 μμ από pv »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2252 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:50:04 μμ »
Εκτός από επετηρίδα ή εξετασεις ΑΣΕΠ , με ποιον αλλο τροπο μπορούσε καποιος εκπαιδευτικος να διοριστει ? Αυτοι οι δυο τροποι ηταν απολυτα διαφανείς και δεν επιδέχονταν κομματικές παρεμβασεις. Δεν γνωρίζω αλλους τροπους. Οσο αφορα , ομως , αλλες υπηρεσίες και αλλα υπουργεία , εκει γινοταν ο κακος χαμος. Αγριο στριμωξίδι στις πορτες των βουλευτικων γραφειων. 
Ειμαι σιγουρος οτι ο Μητσοτακης , οταν αναφέρεται σε "διορισμούς χωρις ΑΣΕΠ απο το 1994" δεν αναφερεται σε εκπαιδευτικούς.

Εγώ δεν άκουσα το Μητσοτάκη να λέει το προαναφερθέν. Το μόνο που έχει πει είναι ότι για καθεμιά απόλυση, θα υπάρχει μια πρόσληψη μέσω ΑΣΕΠ. Νομίζω το είπε στον Παπαχελά.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2253 στις: Ιούλιος 07, 2013, 10:08:28 μμ »
Εκτός από επετηρίδα ή εξετασεις ΑΣΕΠ , με ποιον αλλο τροπο μπορούσε καποιος εκπαιδευτικος να διοριστει ? Αυτοι οι δυο τροποι ηταν απολυτα διαφανείς και δεν επιδέχονταν κομματικές παρεμβασεις. Δεν γνωρίζω αλλους τροπους. Οσο αφορα , ομως , αλλες υπηρεσίες και αλλα υπουργεία , εκει γινοταν ο κακος χαμος. Αγριο στριμωξίδι στις πορτες των βουλευτικων γραφειων. 
Ειμαι σιγουρος οτι ο Μητσοτακης , οταν αναφέρεται σε "διορισμούς χωρις ΑΣΕΠ απο το 1994" δεν αναφερεται σε εκπαιδευτικούς.

Εγω , παντως ειμαι ετοιμος .... βυσμα δεν εχω , οποτε , την πατησα ...
Οι εκπαιδευτικοί από το '98 και μετά διορίζονται σε ποσοστό 40% και με βάση την προυπηρεσία τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Εδώ λοιπόν έχουν παιχτεί και κομπίνες με χαριστικές προσλήψεις σε ΠΔΣ, ειδική αγωγή, Σιβιτανίδειο, ωρομισθίες, εκκλησιαστικά λύκεια, αθλητικά σχολεία κλπ. Συν του ότι με τα έκτακτα 30μηνα που έβγαιναν κατά καιρούς (διορισμός όσων είχαν πάνω από 30 μήνες προυπηρεσία), το 40% των διορισμών εκτός ΑΣΕΠ έφτανε να είναι πολύ περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2013, 10:12:54 μμ από Green »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.