*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1384069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6216 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:39:00 πμ »

Εγω θα πω το εξης που η πειρα μου δειχνει. Ελαχιστοι νεοι συναδελφοι πονουν το δημοσιο σχολειο , θεωρουν οτι δικαια βρισκονται εκει , δεν αντιλαμβανονται οτι περαν της διδασκαλιας κακως μας εχουν φορτωσει ανεκαθεν και αλλα καθηκοντα , τις συνεδριασεις συλλογου τις θεωρουν αγγαρεια 
Πόσα σχολεία έχετε αλλάξει τα τελευταία χρόνια για να έχετε μια τέτοια ολοκληρωμένη και απόλυτη εικόνα για την αδιαφορία των νέων συναδέλφων; Γιατί εγώ μπορώ να σας πω άλλα από τα πολλά σχολεία που έχω περάσει.

Έμπειρε, η δική μου πείρα λέει ότι οι "παλιοί" θεωρούν τις συνεδριάσεις "αγγαρεία". Όταν πάει να μιλήσει κάποιος "νέος" τον σταματάνε με τρόπο για να τελειώνουν γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:08 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6217 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:40:40 πμ »
Εγω παντως απορώ γιατι ανησυχούν τοσο οι συνάδελφοι της επετηρηδας. Αφου τελικα οι νέοι της τελευταίας 5ετιας, άντε 8ετιας που διορίστηκαν εκτος ΑΣΕΠ θα απολυθούμε. Φτανουμε και περισσευουμε. Οπότε keep calm.....
Παντως εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπανω οτι τα πτυχία (δε λεω οτι δε μετρανε)και ο ασεπ δεν κανουν τον εκπαιδευτικο. Αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου επρεπε να γινει. Οπως τις περισσότερες χωρες του εξωτερικού. Διαρκής αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου. Αλλα επειδη ζούμε στην ελλαδα και οπου μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας χάνεται η αντικειμενική αξιολογηση μαλλον κατι τέτοιο ειναι ανέφικτο.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6218 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:43:31 πμ »
Πάντως το κορυφαίο επιχείρημα που έχω ακούσει από παλιό "συνάδελφο" είναι ότι δεν πρέπει να απολυθεί αυτός επειδή λέει μετά που θα ξαναβρεί δουλειά σε τέτοια ηλικία και με αυτή την ανεργία, ενώ εγώ επειδή είμαι νέος μπορώ να φύγω και στο εξωτερικό και να δουλέψω εκεί. Άκου λογική ρε!

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6219 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:46:45 πμ »
Πιστεύω πως οι συνάδελφοι από επετηρίδα ανησυχούν, γιατί αν τελικά γίνει το ανήκουστο να μην πάρουν τα 30, 50, 99 μόρια που δικαιούνται λόγω πείρας, θα είναι η πρώτη φορά στην Ελλαδάρα μας ...που ο παλιός δεν θα είναι και αλλιώς.
Θα είναι κάτι σαν πολιτιστικό σοκ για πολλούς Έλληνες, αν καταβαραθρωθεί αυτό το δόγμα που διατρέχει τα πάντα, από τον ελληνικό στρατό έως την καθημερινότητα στους εργασιακούς χώρους.
Και επειδή τώρα με την κρίση πρέπει σαν Ελλάδα να κρατήσουμε γερά τις ρίζες μας, για αυτό πιστεύω ότι τελικά θα την πληρώσουν οι νεότεροι. Αμ πώς, μας καταχρέωσαν και μας ταπείνωσαν οι Ευρωπαίοι, να χάσουμε και τα ιερά και όσια της φυλής; 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 09:49:26 πμ από sxolarxos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:08 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6220 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:50:02 πμ »
Εγω παντως απορώ γιατι ανησυχούν τοσο οι συνάδελφοι της επετηρηδας. Αφου τελικα οι νέοι της τελευταίας 5ετιας, άντε 8ετιας που διορίστηκαν εκτος ΑΣΕΠ θα απολυθούμε. Φτανουμε και περισσευουμε. Οπότε keep calm.....
Παντως εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπανω οτι τα πτυχία (δε λεω οτι δε μετρανε)και ο ασεπ δεν κανουν τον εκπαιδευτικο. Αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου επρεπε να γινει. Οπως τις περισσότερες χωρες του εξωτερικού. Διαρκής αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου. Αλλα επειδη ζούμε στην ελλαδα και οπου μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας χάνεται η αντικειμενική αξιολογηση μαλλον κατι τέτοιο ειναι ανέφικτο.
Συνάδελφε,είναι σαφές πως μία αξιολόγηση απο τον ασεπ δεν σε κάνει εκπαιδευτικό.Ο σωστός εκπαιδευτικός εκτός απο την εισαγωγική αξιολόγηση του ΑΣΕΠ χρειάζεται συνεχή αξιολόγηση κάθε 3ετία.Δεν μπορεί ο μαθητής να αξιολογείται και ο καθηγητης να μένει στο απυρόβλητο,είναι ντροπή.Προσωπικά θεωρώ σωστό κάθε 3ετία να γίνεται ασεπ και για τους διορισμενούς,έτσι ώστε να δίνεται η ευκαιρία να αναδεικνύονται οι άξιοι.Ο.κ,μία φορά τα καταφέρνεις απο τύχη,δεν μπορεί συνεχώς να έχεις τύχη.Γι αυτό συνεχής διαγωνιστικές διαδικασίες για τους εκπαιδευτικούς για να μένουν οι άριστοι στα σχολεία και όχι οι αρεστοί.

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6221 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:51:32 πμ »
Πάντως το κορυφαίο επιχείρημα που έχω ακούσει από παλιό "συνάδελφο" είναι ότι δεν πρέπει να απολυθεί αυτός επειδή λέει μετά που θα ξαναβρεί δουλειά σε τέτοια ηλικία και με αυτή την ανεργία, ενώ εγώ επειδή είμαι νέος μπορώ να φύγω και στο εξωτερικό και να δουλέψω εκεί. Άκου λογική ρε!
Μέσα στην αφασία του και το φόβο του έχει εν μέρει δίκιο. Δουλειά δε θα βρει που να βαράει το κ... του κάτω. Εδώ δε βρίσκει το 65% των νέων με 2 γλώσσες και γνώσεις πληροφορικής. Για το άλλο που σου είπε ( δυστυχώς το έχω ακούσει και εγώ ) δεν είναι παρά ένα σύμπτωμα του φιλοτομαρισμού που ζούμε. Δε ξέρω, αλλά, ειδικά για τους εκπαιδευτικούς που θέλουν 2-3 για τη σύνταξη πρέπει να γίνει μια ρύθμιση.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6222 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:52:14 πμ »
ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΨΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ,ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΕΣ.ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ(ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ,ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ,ΑΣΕΠ,ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΛΠ).ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ...

απο το fb του μπρατη.επειδη δεν εχω παρακολουθησει τη συζητηση.αυτο που γραφει, σημαινει οτι οι υπεραριθμοι τιθενται σε διαθεσιμοτητα;

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6223 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:52:43 πμ »
Εγω παντως απορώ γιατι ανησυχούν τοσο οι συνάδελφοι της επετηρηδας. Αφου τελικα οι νέοι της τελευταίας 5ετιας, άντε 8ετιας που διορίστηκαν εκτος ΑΣΕΠ θα απολυθούμε. Φτανουμε και περισσευουμε. Οπότε keep calm.....
Παντως εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπανω οτι τα πτυχία (δε λεω οτι δε μετρανε)και ο ασεπ δεν κανουν τον εκπαιδευτικο. Αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου επρεπε να γινει. Οπως τις περισσότερες χωρες του εξωτερικού. Διαρκής αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου. Αλλα επειδη ζούμε στην ελλαδα και οπου μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας χάνεται η αντικειμενική αξιολογηση μαλλον κατι τέτοιο ειναι ανέφικτο.
Συνάδελφε,είναι σαφές πως μία αξιολόγηση απο τον ασεπ δεν σε κάνει εκπαιδευτικό.Ο σωστός εκπαιδευτικός εκτός απο την εισαγωγική αξιολόγηση του ΑΣΕΠ χρειάζεται συνεχή αξιολόγηση κάθε 3ετία.Δεν μπορεί ο μαθητής να αξιολογείται και ο καθηγητης να μένει στο απυρόβλητο,είναι ντροπή.Προσωπικά θεωρώ σωστό κάθε 3ετία να γίνεται ασεπ και για τους διορισμενούς,έτσι ώστε να δίνεται η ευκαιρία να αναδεικνύονται οι άξιοι.Ο.κ,μία φορά τα καταφέρνεις απο τύχη,δεν μπορεί συνεχώς να έχεις τύχη.Γι αυτό συνεχής διαγωνιστικές διαδικασίες για τους εκπαιδευτικούς για να μένουν οι άριστοι στα σχολεία και όχι οι αρεστοί.

Προσπερνώ το "τύχη"...Αλήθεια, ΑΣΕΠ ανα τριετία και για τους παλαιότερους; Πλάκα θα έχει. Όλοι στον μελλοντικό αγώνα να εξαιρεθούν οι άνω της δωδεκαετίας από τον ΑΣΕΠ κάθε τριετία!!!

Αποσυνδεδεμένος agapimeni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6224 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:59:12 πμ »
Εγω παντως απορώ γιατι ανησυχούν τοσο οι συνάδελφοι της επετηρηδας. Αφου τελικα οι νέοι της τελευταίας 5ετιας, άντε 8ετιας που διορίστηκαν εκτος ΑΣΕΠ θα απολυθούμε. Φτανουμε και περισσευουμε. Οπότε keep calm.....
Παντως εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπανω οτι τα πτυχία (δε λεω οτι δε μετρανε)και ο ασεπ δεν κανουν τον εκπαιδευτικο. Αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου επρεπε να γινει. Οπως τις περισσότερες χωρες του εξωτερικού. Διαρκής αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου. Αλλα επειδη ζούμε στην ελλαδα και οπου μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας χάνεται η αντικειμενική αξιολογηση μαλλον κατι τέτοιο ειναι ανέφικτο.
Δεν νομίζω να συμβεί 100% αυτό που λες. Σίγουρα όλοι είμαστε εν δυνάμει υποψήφιοι για διαθεσιμότητα. Παλιοί και νέοι. Άλλα μην ξεχνάς, ότι οι παλιοί κοστίζουν περισσότερο στο κράτος απ΄ότι οι νέοι. Άλλωστε, με τις τελευταίες διαθεσιμότητες, υπήρχαν συνάδελφοι με 28 χρόνια προυπηρεσία και όμως δεν διασώθηκαν. Άρα ας μην καταστροφολογούμε, και σπέρνουμε  αβίαστα πανικό.... Ενότητα χρειάζεται και ψυχραιμία. Σε 20 μέρες ανοίγουν τα σχολεία και πρέπει να είμαστε ήρεμοι και επικεντρωμένοι στο εκπαιδευτικό μας έργο. Δεν χρωστούν τίποτα τα παιδιά να χρεώνονται την δική μας ανασφάλεια για εργασία...Ας είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας και όλα θα πάνε καλά. Άλλωστε με τις τόσες αλλαγές στην φετινή χρονιά (αύξηση ωραρίου, αλλαγές στο  νέο λύκειο, κλπ.) αυτή η χρονιά για όλους μας πιστεύω θα είναι μια ιδιαίτερη χρονιά. Μην την κανουμε ακόμα πιο δύσκολη με αρνητικές σκέψεις και αλληλοσπαραγμούς....
Αυτό πιστεύω εγώ. Την καλημέρα μου σε όλους σας!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6225 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:06:34 πμ »
Εγω παντως απορώ γιατι ανησυχούν τοσο οι συνάδελφοι της επετηρηδας. Αφου τελικα οι νέοι της τελευταίας 5ετιας, άντε 8ετιας που διορίστηκαν εκτος ΑΣΕΠ θα απολυθούμε. Φτανουμε και περισσευουμε. Οπότε keep calm.....
Παντως εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπανω οτι τα πτυχία (δε λεω οτι δε μετρανε)και ο ασεπ δεν κανουν τον εκπαιδευτικο. Αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου επρεπε να γινει. Οπως τις περισσότερες χωρες του εξωτερικού. Διαρκής αξιολογηση εκπαιδευτικού έργου. Αλλα επειδη ζούμε στην ελλαδα και οπου μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας χάνεται η αντικειμενική αξιολογηση μαλλον κατι τέτοιο ειναι ανέφικτο.
Συνάδελφε,είναι σαφές πως μία αξιολόγηση απο τον ασεπ δεν σε κάνει εκπαιδευτικό.Ο σωστός εκπαιδευτικός εκτός απο την εισαγωγική αξιολόγηση του ΑΣΕΠ χρειάζεται συνεχή αξιολόγηση κάθε 3ετία.Δεν μπορεί ο μαθητής να αξιολογείται και ο καθηγητης να μένει στο απυρόβλητο,είναι ντροπή.Προσωπικά θεωρώ σωστό κάθε 3ετία να γίνεται ασεπ και για τους διορισμενούς,έτσι ώστε να δίνεται η ευκαιρία να αναδεικνύονται οι άξιοι.Ο.κ,μία φορά τα καταφέρνεις απο τύχη,δεν μπορεί συνεχώς να έχεις τύχη.Γι αυτό συνεχής διαγωνιστικές διαδικασίες για τους εκπαιδευτικούς για να μένουν οι άριστοι στα σχολεία και όχι οι αρεστοί.

Προσπερνώ το "τύχη"...Αλήθεια, ΑΣΕΠ ανα τριετία και για τους παλαιότερους; Πλάκα θα έχει. Όλοι στον μελλοντικό αγώνα να εξαιρεθούν οι άνω της δωδεκαετίας από τον ΑΣΕΠ κάθε τριετία!!!
Συνάδελφε,έχεις δίκιο:τύχη στον ασεπ δεν υπάρχει,Η είσαι άξιος και τα καταφέρνεις ή όχι.Αυτό που λέω αναφέρεται στην ουσία του θέματος,όπου πρέπει να υπάρχει συνεχή διαδικασία ανάδειξης των άξιων εκπαιδευτικών.Αν ο ένας ασεπ για πολλούς δεν αρκεί,ας κάνουμε περισσότερους!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6226 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:14:08 πμ »
ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΨΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ,ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΕΣ.ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ(ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ,ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ,ΑΣΕΠ,ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΛΠ).ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ...

απο το fb του μπρατη.επειδη δεν εχω παρακολουθησει τη συζητηση.αυτο που γραφει, σημαινει οτι οι υπεραριθμοι τιθενται σε διαθεσιμοτητα;
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει κάτι άλλο; Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει να καταργηθεί αριθμός οργανικών θέσεων ειδικοτήτων όπου υπάρχουν υπεραριθμίες.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6227 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:20:21 πμ »
η υπεραριθμια αφορα επιπεδο νομού, περιφερειας, ελληνικης επικρατειας;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6228 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:24:34 πμ »
Με δεδομένο και το νέο νόμο για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις πιστεύω ότι τελικά αφορά μάλλον επίπεδο ελληνικής επικράτειας.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6229 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:27:44 πμ »
ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΨΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ ΣΕ ΚΛΑΔΟΥΣ ΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ,ΣΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΕΣ.ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ(ΜΟΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ,ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ,ΑΣΕΠ,ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΛΠ).ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΙΣΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ...

απο το fb του μπρατη.επειδη δεν εχω παρακολουθησει τη συζητηση.αυτο που γραφει, σημαινει οτι οι υπεραριθμοι τιθενται σε διαθεσιμοτητα;
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Υπάρχει κάποιος που καταλαβαίνει κάτι άλλο; Για να γίνει όμως αυτό, θα πρέπει να καταργηθεί αριθμός οργανικών θέσεων ειδικοτήτων όπου υπάρχουν υπεραριθμίες.
Μπορεί να γίνει λίγο σαφέστερος ο αιρετός; Έχει σχέση η διαδικασία με τις (υποχρεωτικές) μετατάξεις;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 274

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.