*

Αποστολέας Θέμα: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής  (Αναγνώστηκε 37947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2013, 01:19:02 μμ »
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.
Σε εμας αν πάρεις αναρρωτική, πρέπει να αναλάβεις υπηρεσία την αμέσως επόμενη μερα που είναι ανοιχτο το σχολείο σου, δηλαδή στην 1η εφημερία, ή αλλιώς τη Δευτέρα στα γραφεία της διευθυνσης. Το ιδιο θα συμβεί και με συναδελφο που θα πάρει άδεια επειδή γεννάει η γυναίκα του εκεινη την εβδομαδα, θα έρθει την 1η εβδομάδα του Ιουλίου στο νησί να αναλάβει υπηρεσία.

Ακριβώς. Η αναρρωτική δεν είναι λύση. Πέραν του ότι - το τονίζω - δεν μπορεί να γίνει με υπεύθυνη δήλωση καθ' ότι η επόμενη μέρα είναι αργία. Και άντε μετά να περνάει κάποιος και από επιτροπές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2013, 01:36:36 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2013, 03:58:01 μμ »

Λάθος. Πέρυσι λόγω κρίσης υπήρξε ανακοίνωση του Υπουργείου που έλεγε ότι όσοι είναι πάνω από κάποια χιλιόμετρα από το σχολείο οργανικής τους, δεν υποχρεούνται να παρουσιαστούν. Δεν σας ενημέρωσαν και ταξιδέψατε άσκοπα; Κακώς. να διαμαρτυρηθείτε.

Ποιο είναι το λάθος; Εγώ ρώτησα για ποιους έχει καταργηθεί! Η ερώτηση στηρίζεται σ`αυτό που έγραψες οπότε δεν μπορεί να είναι λάθος. Εκτός αν θεωρείς ότι κανείς αποσπασμένος δεν παρουσιάζεται στο σχολείο του στις 30 Ιουνίου. Αλλά αυτό δεν προκύπτει από την ανακοίνωση του υπουργείου που επικαλείσαι.

Συνάδελφε, επανέρχομαι γιατί το θέμα είναι επίκαιρο. Με "διόρθωσες" σε κάτι και σου ζήτησα διευκρίνιση.
Υπάρχει ή έτσι το έγραψες;
Αν έχεις κάτι να μου απαντήσεις, ποιο είναι το λάθος δηλαδή και πού να διαμαρτυρηθούμε και γιατί μπορείς να μου απαντήσεις και εδώ για να μην είμαστε εκτός θέματος.
http://www.pde.gr/index.php?topic=28817.msg673371#msg673371

Ναι υπάρχει. δεν το έγραψα έτσι. ήρθε έγγραφο στο σχολείο όπου έλεγε ότι δεν υποχρεούνται να παρουσιαστούν όσοι είναι από κάποια χιλιόμετρα και πέρα (δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς), και ότι αρκούσε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Διευθυντή του σχολείου. Αυτό πέρυσι. Τώρα φέτος δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι αντίστοιχο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2013, 04:13:34 πμ »

Ωραία. Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μας παραθέσεις το έγγραφο ή το τηλέφωνο του τμήματος που το εξέδωσε ώστε να επικοινωνήσουμε, μήπως υπάρχει περίπτωση να γίνει και φέτος και να ενημερώσουμε τους συναδέλφους γιατί όπως φαίνεται κανείς δεν το ξέρει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2013, 07:45:29 πμ »
που να το βρω το έγγραφο; δεν κρατάω αντίγραφα από ότι έρχεται στο σχολείο.
Τι νόημα έχει εξάλλου αφού αυτό έγινε πέρυσι; το θέμα είναι τι θα γίνει φέτος.
Μπορεί να ήταν απόφαση του ΠΥΣΔΕ της απομακρυσμένης δυσπρόσιτης περιοχής που ήμουν πέρυσι, και όχι πανελλαδικά. δεν το θυμάμαι αυτό

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2013, 10:58:07 πμ »
Μηπως εννοεις το εγγραφο που μιλουσε για "διευκολυνση" αλλα ο καθενας το ερμηνευε με τον δικο του τροπο; Γιατι αυτο δεν μιλουσε για μη παρουσίαση στο σχολειο της οργανικης.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2013, 06:06:04 μμ »
που να το βρω το έγγραφο; δεν κρατάω αντίγραφα από ότι έρχεται στο σχολείο.
Τι νόημα έχει εξάλλου αφού αυτό έγινε πέρυσι; το θέμα είναι τι θα γίνει φέτος.
Μπορεί να ήταν απόφαση του ΠΥΣΔΕ της απομακρυσμένης δυσπρόσιτης περιοχής που ήμουν πέρυσι, και όχι πανελλαδικά. δεν το θυμάμαι αυτό

Αν θέλεις να το βρεις, αν υπάρχει φυσικά, θα υπάρχει στο αρχείο του σχολείου σου.
Έχει νόημα γιατί αν έγινε κάτι για την περσινή χρονιά το πιο πιθανό είναι να γίνει και για τη φετινή.
Βέβαια από ανακοίνωση του υπουργείου, όπως αρχικά έγραψες, τώρα έγινε πιθανή απόφαση ΠΥΣΔΕ απομακρυσμένης περιοχής!
Μάλιστα μας εγκαλείς, εμένα και τους συναδέλφους μου που δεν το ξέραμε και ταξιδέψαμε άσκοπα, όπως και τους άλλους που δεν μας ενημέρωσαν! Για την απόφαση ενός τοπικού ΠΥΣΔΕ, αν υπάρχει;
Μήπως πρέπει να είμαστε πιο προσεχτικοί σε αυτά που γράφουμε δημόσια;

Εξάλλου από πέρυσι λόγω κρίσης, έχει καταργηθεί να πρέπει να παρουσιαστείς στις 30 Ιουνίου στο σχολείο!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2013, 06:35:37 μμ »
προς το παρόν δεν εχει έρθει κάτι σχετικό επί του θέματος.

Για το τυπικό της υπόθεσης : η υπογραφή ειναι απαραίτητη διαφορετικά θεωρείσαι επισήμως για την υπηρεσία "αδικαιολόγητα απών" ( με το σκεπτικό ότι δεν επιστρέφεις εκεί που ανήκεις οργανικά). Μέσω φαξ δεν έχει εφευρεθεί ακόμα η "γνήσια ξεπατικοτούρα" της υπογραφής στο βιβλίο του πρακτικού).  ;D ;D


Για το πρακτικό της υπόθεσης :  αρκεί μια σαφής διατύπωση τύπου " οι αποσπασμένοι σε άλλα ΠΥΣΔΕ εκπαιδευτικοί που το ΠΥΣΔΕ απόσπασής τους απέχει απο το ΠΥΣΔΕ οργανικής τους άνω των 100 χλμ, μπορούν εναλλακτικά να υπογράψουν πράξη ανάληψης υπηρεσίας στη ΔΔΕ Απόσπασης, αντίγραφο της οποίας θα αποσταλεί στην ΔΔΕ οργανικής"

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:51:36 μμ »
Την προηγούμενη χρονιά είχε έρθει το έγγραφο:
http://didefth.gr/docs/a6288_anal_yper.pdf

Χρειάζεται ξεκάθαρη διατύπωση, θα συμφωνήσω με bitch

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:04:00 πμ »
Ευχαριστούμε moca για την παραπάνω παράθεση.

Με γλίτωσες από τον jack_13 που έχει γίνει πυρ και μανία μαζί μου,  :D και με γλίτωσες από το να ψάχνω να βρω και εγώ αυτό το έγγραφο προκειμένου να υποστηρίξω και επίσημα αυτό που είχα γράψει περι ελαστικότητας όσον αφορά την παρουσίαση στο σχολείο οργανικής στις 30 Ιουνίου.
Λοιπόν, αυτό ακριβώς το έγγραφο είχε έρθει και σε εμας, άρα και σε όλη την Ελλάδα ύστερα από αίτημα της ΟΛΜΕ.  Θυμόμουν ότι είχει έρθει κάτι επίσημο από το Υπουργείο αλλά επίσης θυμόμουν ότι κάτι ανάμιξη είχε και τοπικός φορέας αλλά δεν θυμόμουν αν ήταν ΠΥΣΔΕ, ή ΕΛΜΕ. Δεν θα έγραφα ποτε κάτι έτσι εδω μέσα επειδή το έβγαλα από το μυαλό μου, γιατί θα συμφωνήσω με τον jack, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε ότι γράφουμε δημόσια εδώ.

Αυτό που 100% θυμάμαι , και το λέω με απόλυτη βεβαιότητα, είναι οτι  βάσει αυτού του εγγράφου, πέρυσι σε εμάς δεν παρουσιάστηκε κανείς από τους αποσπασμένους σε άλλους νομούς. Μάλιστα ακριβώς επειδή είναι λίγο ασαφες το έγγραφο, έπαιρναν όλοι οι αποσπασμένοι τηλέφωνο τόσο στο σχολέιο όσο και στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας για να ξεκαθαρίσουν αν θα πρέπει να παρουσιαστούν ή όχι. Τελικά κανείς δεν παρουσιάστηκε από τους αποσπασμένους

Τώρα για φέτος, ίδωμεν.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 10, 2013, 09:16:34 πμ »

Καλέ μου συνάδελφε, κατ`αρχάς είμαι ήρεμος, μην ανησυχείς καθόλου. :)
Καλημέρα λοιπόν.

Όσο για το έγγραφο που "ανακαλύψαμε" το είχα υπ`όψιν μου, είχε δημοσιευθεί παλαιότερα και σε άλλο νήμα, όμως δε λέει αυτό:
Λάθος. Πέρυσι λόγω κρίσης υπήρξε ανακοίνωση του Υπουργείου που έλεγε ότι όσοι είναι πάνω από κάποια χιλιόμετρα από το σχολείο οργανικής τους, δεν υποχρεούνται να παρουσιαστούν. Δεν σας ενημέρωσαν και ταξιδέψατε άσκοπα; Κακώς. να διαμαρτυρηθείτε.

Τι να κάνουμε, ελληνικά διαβάζουμε.
Τελικά, από απόφαση υπουργείου περάσαμε σε απόφαση ΠΥΣΔΕ και καταλήξαμε σε απόφαση διευθυντή σχολείου!
Άντε καλή μας εβδομάδα. :)

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2013, 02:04:48 μμ »
Επειδή δεν θυμόμουν πριν από έναν χρόνο που ήρθε το έγγραφο αν ήταν από Υπουργείο ή από ΠΥΣΔΕ ή από ΕΛΜΕ, δεν έπρεπε να αναφέρω καν το γεγονός ότι πέρυσι κανείς αποσπασμένος δεν παρουσιάστηκε στο σχολείο που ανήκει? εκεί είναι το πρόβλημα; Εγώ να βοηθήσω την συζήτηση ήθελα, αλλά μάλλον το αντίθετο έγινε.

συγνώμη τότε που άνοιξα τα μάτια σε κάποιους που είχαν άγνοια για αυτό το έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 10, 2013, 03:03:36 μμ »
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.

Αρκετοί έχουν (εξ ανάγκης ίσως) προτιμήσει αυτή τη λύση, όμως, ΜΗΧΜΗΧ, οκ, έστω και το κάνει κάποιος μία φορά. Πόσο συχνά μπορεί να το κάνει; κάθε χρόνο; θα καταντήσει γραφικός. Και φαντάζομαι δε θα μπορεί να το κάνει με απλή υπεύθυνη δήλωση αφού η επόμενη μέρα θεωρείται και είναι αργία.
 Οι λύσεις ανάγκης ποτέ δε βοηθάνε συνολικά. Το θέμα εδώ είναι να βγουν οργανωμένα κείμενα, να γίνει επερώτηση στη βουλή, να προβληθεί το θέμα από τα ΜΜΕ μπας και ληφθεί κάποια μέριμνα, ξεκάθαρα όμως, όχι με χρησμούς τύπου Πυθίας "διευκόλυνση αποσπασμένων".
 Ξέρω περίπτωση συναδέλφου - το έχω γράψει και σε άλλο νήμα- που υπηρετούσε με απόσπαση 3 νομούς (οδικώς) μακριά από την οργανική του και όταν πήρε πέρυσι τηλέφωνο να συνεννοηθεί ο διευθυντής του είπε: "εντάξει κύριε τάδε, μπορείτε να έρθετε στις 10". Ε, τέτοιες διευκολύνσεις ας τις κρατήσουν για τον εαυτό τους γιατί μετά το παίζουν ότι σου έκαναν και χάρη.
 Τι να καταλάβουν βέβαια άνθρωποι που διορίστηκαν απλώς επειδή ήρθε η σειρά τους (αξιοκρατικά βέβαια, αλλά χωρίς κόπο) στον τόπο συμφερόντων τους. Πότε ξοδεύτηκαν, πότε κατάλαβαν τι θα πει να πληρώνεις ενοίκια, λογαριασμούς, βενζίνες περιμένοντας μέχρι τις 31 Αυγούστου πίσω από μια οθόνη για να δεις που θα δουλεύεις από την επόμενη μέρα και να πετάς στα σύννεφα αν τυχόν πιάσεις κανέναν όμορο νομό από τον τόπο μόνιμης κατοικίας σου.  >:(


Είμαστε επιστρατευμένοι. Δε γίνεται να αρρωστήσουμε με απλή υπεύθυνη δήλωση ούτε με χαρτί γιατρού (το σάββατο δεν είναι αργία) παρά μόνο με εισαγωγή σε νοσοκομείο! Βέβαια, συμφωνώ πως η αναρρωτική δεν είναι λύση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 03:20:49 μμ από gumus »
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 10, 2013, 03:05:47 μμ »
Βέβαια, ένας συνάδελφος σήμερα μου είπε ότι αν δε λήξει η επίταξη παραμένουμε στον τόπο απόσπασής μας με την κάλυψη του νόμου. Το έλεγε το χαρτί της επίταξης. Ισχύει λέτε κάτι τέτοιο; Βitch, τι πιστεύεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 03:21:33 μμ από gumus »
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 10, 2013, 03:08:18 μμ »
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.
Σε εμας αν πάρεις αναρρωτική, πρέπει να αναλάβεις υπηρεσία την αμέσως επόμενη μερα που είναι ανοιχτο το σχολείο σου, δηλαδή στην 1η εφημερία, ή αλλιώς τη Δευτέρα στα γραφεία της διευθυνσης. Το ιδιο θα συμβεί και με συναδελφο που θα πάρει άδεια επειδή γεννάει η γυναίκα του εκεινη την εβδομαδα, θα έρθει την 1η εβδομάδα του Ιουλίου στο νησί να αναλάβει υπηρεσία.

Ακριβώς. Η αναρρωτική δεν είναι λύση. Πέραν του ότι - το τονίζω - δεν μπορεί να γίνει με υπεύθυνη δήλωση καθ' ότι η επόμενη μέρα είναι αργία. Και άντε μετά να περνάει κάποιος και από επιτροπές.

gio66 το Σάββατο δεν είναι αργία! έχω πάρει υπεύθυνη δήλωση Παρασκευές και δεν πέρασε από επιτροπή!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.