*

Αποστολέας Θέμα: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής  (Αναγνώστηκε 38218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 11, 2013, 11:47:28 μμ »
Οι αποσπασμένοι στην α/θμια πού ανήκουν από 21-6 έως 27-6; Στο ΠΥΣΔΕ της οργανικής τους ή στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης;

αυτές οι αποσπάσεις, που βγήκαν με την πρώτη απόφαση ως 21/6 βρίσκονται στα δημοτικά που υπηρετουν και απο 22/6 έως 27/6 στη ΔΔΕ απόσπασης ( γιατί απο αυτήν διατέθηκαν στην α/θμια).

αντίθετα οι αποσπάσεις με την δεύτερη απόφαση απο 22/6 πρέπει να επιστρέψουν στη ΔΔΕ οργανικής τους (γιατί οι αποσπάσεις τους ήταν κατ'ευθειαν σε α/θμια χωρίς παρεμβολή ΔΔΕ απόσπασης).

(όλα αυτά αν στο μεταξύ δεν βγει κάποια άλλη διευκρίνηση)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 11, 2013, 11:56:30 μμ »
Οι αποσπασμένοι στην α/θμια πού ανήκουν από 21-6 έως 27-6; Στο ΠΥΣΔΕ της οργανικής τους ή στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης;

αυτές οι αποσπάσεις, που βγήκαν με την πρώτη απόφαση ως 21/6 βρίσκονται στα δημοτικά που υπηρετουν και απο 22/6 έως 27/6 στη ΔΔΕ απόσπασης ( γιατί απο αυτήν διατέθηκαν στην α/θμια).

αντίθετα οι αποσπάσεις με την δεύτερη απόφαση απο 22/6 πρέπει να επιστρέψουν στη ΔΔΕ οργανικής τους (γιατί οι αποσπάσεις τους ήταν κατ'ευθειαν σε α/θμια χωρίς παρεμβολή ΔΔΕ απόσπασης).

(όλα αυτά αν στο μεταξύ δεν βγει κάποια άλλη διευκρίνηση)

@bitch επιτρεψε μου μια διευκρινηση: και στη με αρ.πρωτ. 99135/Δ2/31-08-2012 δευτερη αποφαση αποσπασεων (β φαση) οριζονται τα κατωθι:

Οι εκπαιδευτικοί που αποσπώνται για τις ανάγκες των δημοτικών σχολείων, σημειώνονται με την ένδειξη «Α/θμια» στον παραπάνω πίνακα. Δεδομένου ότι επίκειται η έναρξη του σχολικού έτους και με σκοπό πάντα την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων, οι εν λόγω εκπαιδευτικοί αποσπώνται μεν στα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ έως και τη λήξη του διδακτικού έτους 2012-13, θα πρέπει όμως να παρουσιαστούν απευθείας στις αντίστοιχες Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. 

Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης θα πρέπει να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στους Προϊσταμένους της οργανικής θέσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:03:50 πμ »
αν πράγματι λέει έτσι - και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω - τότε ανασκευάζω και διευκρινίζω άρα πως 22/6 οι αποσπασμένοι στην α/θμια ( είτε με την α είτε με την β απόφαση αποσπάσεων) αναλαμβάνουν στην ΔΔΕ απόσπασης εκτός και αν βγει κάποια άλλη διευκρίνηση.

Ευχαριστώ Damien!! Ήταν μια λεπτομέρεια που δεν θυμόμουν ( καίρια λεπτομέρεια όμως!! )
God bless Damien!!  ;) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:08:37 πμ »
Θα μου πεις τι καθομαστε και γραφουμε 12 το βραδυ μ' ολα αυτα που γινονται...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:11:37 πμ »
πάντα υπάρχει χειρότερο σενάριο !!!
(σκέψου ας πούμε να "σκάσει μύτη" ο θου Κύριε και να αρχίσει τα "πριν τρία χρόνια ο κλάδος ψήφισε αυτά με τα οποία τώρα διαφωνεί"....) ;D ;D ;D

Στα σοβαρά τώρα, το σκηνικο ειναι ρευστό αλλά χρειάζεται ψυχραιμία!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:16:16 πμ »
πάντα υπάρχει χειρότερο σενάριο !!!
(σκέψου ας πούμε να "σκάσει μύτη" ο θου Κύριε και να αρχίσει τα "πριν τρία χρόνια ο κλάδος ψήφισε αυτά με τα οποία τώρα διαφωνεί"....) ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D

Eνταξει ας πουμε οτι εχει οπισθοβαρη σκεψη...

 Ομως λεει και ορθα αλλα καπου τον προδιδει η ρητορικη του.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:23:18 πμ »
δεν λέει κανείς όχι αλλά ο τρόπος που τα λεει και κυρίως που τα επαναλαμβάνει αέναα ειναι λάθος ....

 ;D

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:37:46 πμ »
edit
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 01:10:11 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 12, 2013, 01:53:41 πμ »
Συνάδελφοι υπάρχουν μερικές απλές αλήθειες, οι οποίες βρίσκονται πέραν και μακράν των όποιων συναισθηματισμών μπορεί να έχουμε ως άτομα.
Η χώρα, οδηγήθηκε σε στρεβλώσεις και οπισθοδρόμηση, εν μέσω χορών και πανηγύρεων της πλειοψηφίας, η οποία εδώ και δεκαετίες δήλωνε ενθουσιασμένη για την ακολουθούμενη πολιτική.
Και αυτό, σε όλα τα επίπεδα.
Τα πάντα, είναι σάπια.
Ο πληθυσμός? ( στον οποίον βασίζονται τα πάντα σε μία Δημοκρατία)
Ακολουθεί την λογική που έχει συνηθίσει, ΔΕΝ κάνει κανενός είδους αυτοκριτική, και "καταριέται τους οχτρούς του" ( Ξέρετε: "τον πολιτικό", "τον οβριό", "τον Τεύτονα", κ.α.π.) ελπίζοντας ότι θα γίνει κάποιο μαγικό και θα επιστρέψει στο 2009!
Πρόκειται για συνταγή αποτυχίας.
Είναι ξεκάθαρο ότι με τις αστείες δικαιολογίες ( στην εκπαίδευση αυτές, έχουν παρεμφερή μορφή: "μας καρόιδεψαν" - ενώ κανείς δεν μας κορόιδεψε, "μας πούλησαν"- ενώ κανείς δεν μας πούλησε, "δεν καταλάβαμε ότι υποστηρίξαμε το 2010 αυτά που εφαρμόζνται τώρα" - δεν το σχολιάζω μια και όλοι οι μικροί μαθητές ντρέπονται να ξεστομίσουν τέτοιας ποιότητας δικαιολογίες, κ.α.π. και "φαιδρά"), δεν μπορούμε να πάμε σε κάτι καλύτερο.

Θα μου πεις και πως θα πάμε σε κάτι καλύτερο?
Δεν ξέρω
Εκείνο που ξέρω, είναι ότι απαραίτητη προϋπόθεση προκειμένου να μπορέσεις στο μακρινό μέλλον να κάνεις κάτι καλύτερο ξεφεύγοντας από τον βούρκο, είναι να συνειδητοοιήσεις το λάθος σου.
Μετά?
Μετά....
Το πράγμα δυσκολεύει!
Αρχίζει να εμπλέκεται μία θεμελιακής σημασίας λεπτή έννοια: Η έννοια της μετάνοιας.

Δηλαδή?
Προκειμένου να αλλάξει πορεία ένα άτομο ή μία ομάδα ατόμων, απαιτείται η ΜΕΤΑΝΟΙΑ ( Με την ουσιαστική της σημασία: αυτήν της αλλαγής του τρόπου σκέψης)
Αυτή η έννοια ( την σημασία της οποίας αναδεικνύει και ο χριστιανισμός - αν και οι ρίζες της είναι πολύ παλαιότερες Φιλοσοφικά), είναι θεμελιακής σημασίας για όποιον ή όποιους θέλουν να βελτιώσουν την πορεία τους.

Απαιτείται όμως, η ορθή κατανόηση του εννοιολογικού περιεχομένου του εν λόγω όρου.

Μετάνοια, δεν σημαίνει "κάνω ότι θέλω και μόλις βρω τα σκούρα αναφωνώ ΜΕΤΑΝΟΩ και αποφεύγω τις συνέπειες της προτέρας συμπεριφοράς μου".
Σημαίνει αλλάζω τον τρόπο σκέψης μου προκειμένου να μην επαναλάβω τα ίδια λάθη ( Και φυσικά, υφίσταμαι το σύνολο των συνεπειών των έως τότε λαθών μου).[/u]
Δηλαδή: Δεν μετανοώ προκειμένου να αποφύγω τις συνέπειες των πράξεών μου, αλλά προκειμένου να αλλάξω δρόμο-πορεία -φιλοσοφία, και να μην συνεχίσω να επαναλαμβάνω την "παλαιά" και λανθασμένη πορεία μου.

Αυτά, και:

1) Όποιος αμφισβητεί κάτι από τα παραπάνω, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε με επιχειρήματα.
2) Όποιος έχει να προτείνει -παρατηρήσει-συμπληρώσει κάτι, εδώ είμαστε και το συζητάμε προκειμένου να καταλήξουμε κάπου.

Υ.Γ. Μερικά πράγματα, είναι από την φύση τους δυσάρεστα και "σπαστικά".
Κάποιοι, μπορούν να καταλάβουν ότι για την σκληρή πραγματικότητα φταίνε οι επιλογές μας και όχι αυτός που επισημαίνει αυτό το απλό γεγονός.
Κάποιοι πάλι, όχι.
Δεν πειράζει.
Όπως πολλάκις έχω πει, εδώ δεν μπαίνουμε ούτε για να γίνουμε αρεστοί, ούτε για να κάνουμε φίλους-εχθρούς ( αν και όποτε έχω την τιμή να γνωρίζω αξιόλογους ανθρώπους από εδώ, το απολαμβάνω).
Μπαίνουμε προκειμένου να ανταλλάξουμε επιχειρήματα, θέσεις, και γενικά να διεξάγουμε διάλογο ( Αν μπορούμε, και αν αντέχουμε βέβαια).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 01:57:44 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 14, 2013, 05:28:38 μμ »
Τελικά που παρουσιαζομαστε 25-28/6, μπερδευτηκα..  Εμενα το χαρτι της αποσπασης αναφερει οτι μετα τις 21/6 επιστρεφω στο ΠΥΣΔΕ οργανικης..

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 15, 2013, 07:13:22 μμ »
28/06 κάνεις πράξη ανάληψης στην οργανική σου!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 15, 2013, 07:16:48 μμ »
Και αν δεν έχεις οργανική και έχεις μια προσωρινή τοποθέτηση σε σχολείο;Παρουσιάζεσαι στη Διεύθυνση ή στο σχολείο της τοποθέτησης;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 15, 2013, 08:16:17 μμ »
Θα βγάλει νακοίνωση η ΔΔΕ. Μερικές ΔΔΕ όταν οι διαθεσίτες ήταν λίγοι τους έλεγε ελάτε στο γραφείο...
Τα τελευταία χρόνια τους στέλνει στο σχολείο μισθοδοσίας ώστε να κάνουν και καμία θερινή υπηρεσία (κατά την άποψη μου αυτό είναι και το πιο δίκαιο).

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 15, 2013, 09:44:28 μμ »
Δεν είναι με τα καλά τους οι άνθρωποι.Γνωστό θα μου πείτε...

Τότε η λύση είναι να αρρωστήσετε ,συνάδελφοι.
Σε εμας αν πάρεις αναρρωτική, πρέπει να αναλάβεις υπηρεσία την αμέσως επόμενη μερα που είναι ανοιχτο το σχολείο σου, δηλαδή στην 1η εφημερία, ή αλλιώς τη Δευτέρα στα γραφεία της διευθυνσης. Το ιδιο θα συμβεί και με συναδελφο που θα πάρει άδεια επειδή γεννάει η γυναίκα του εκεινη την εβδομαδα, θα έρθει την 1η εβδομάδα του Ιουλίου στο νησί να αναλάβει υπηρεσία.

Ακριβώς. Η αναρρωτική δεν είναι λύση. Πέραν του ότι - το τονίζω - δεν μπορεί να γίνει με υπεύθυνη δήλωση καθ' ότι η επόμενη μέρα είναι αργία. Και άντε μετά να περνάει κάποιος και από επιτροπές.

gio66 το Σάββατο δεν είναι αργία! έχω πάρει υπεύθυνη δήλωση Παρασκευές και δεν πέρασε από επιτροπή!
Και εγώ το γνωρίζω αυτό από συνάδελφό μου που ήταν υπεύθυνος για τις άδειες.
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161385
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.