*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Υποτίθεται ότι έχουν ξεκινήσει με τους μόνιμους στις 23 Σεπτέμβρη, αλλά αν δεν προσληφθούν οι ωρομίσθιοι δε γίνεται ουσιαστικό μάθημα. Μέχρι πέρυσι η πρόσληψη των ωρομισθίων γινόταν από 1η Οκτώβρη. Φέτος δεν ξέρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:33:31 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Πάντως καλά είναι στο να μην ξύνουμε πληγές για το ποιος/ποιοι άλλαξαν φέτος την προκήρυξη σε πολύ συγκεκριμένα σημεία κατά τέτοιο τρόπο που άλλους να βολεύει και άλλους όχι.

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Αυτά που λες δεν γίνονται φίλε μου... Ότι θες είμαστε εδώ...
Αυτό που με συγκλόνισε είναι η επισήμανση - εντολή για συνολική μείωση των (ωρομισθίων) ατόμων κατά 10% σε σχέση με πέρυσι, αν και τα τμήματα φέτος είναι περισσότερα...

Δεν τους νοιάζει η ανεργία σας παίδες... Να ζητιανεύουμε όλοι...

Αυτό το 10% προσωπικά δεν μου λέει κάτι
και πέρυσι ζήτησαν μείωση ωρομισθίων,ίσως όχι με ποσοστό, αλλά ξέρω επας που με την κάλυψη της διοίκησης, μοίρασαν λίγες ώρες σε πολλούς προκειμένου να φτάσουν σε κάποια άτομα που θέλανε, αυξάνοντας μάλιστα τον αριθμό των ωρομισθίων που έπαιρναν σε σχέση με άλλες χρονιές για τα ίδια τμήματα

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάνεις μεγάλο λάθος γιατί οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στα ΑΕΙ/ΤΕΙ εξαιρέθηκαν του χρονικού ορίου κατάθεσης ανεργίας  και μπήκαν κανονικότατα στους πίνακες των ανέργων (κάποιοι μάλιστα ως πρώτοι!)
Όσο για το σκεπτικό του ΟΑΕΔ, άστο να μην το συζητήσουμε περαιτέρω καλύτερα...

κοιταξε,η γ βαθμια φετος μετρησε διοτι πολλοι ωρομισθιοι εμειναν ανεργοι με σχεδιο αθηνα και οπως γινεται στο ελλαδισταν πιεσαν και την μετρησε ο οαεδ...
οσο αφορα την καρτα ανεργιας,δεν μπορουσαν να βγαλουν διοτι οι απολυσεις τους αργουσαν ,μονο εαν προσκομιζαν την καρτα ανεργιας στις ενστασεις και κακως εκει τους την μετρησαν διοτι και παλι απαγορευται...

προφανως αν ξερεις τετοια ατομα αυτο εκαναν αλλα ειχαν δικαιωμα αλλοι συναδελφοι να κανουν ενσταση!

αμα θελουμε να ειμαστε στο περιπου στο ελλαδα να ειμαστε και να μην βγαινει καν προκυρηξη,αν δεν θελουν να ακολουθουν τα γραφομενα τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Αυτό το 10% προσωπικά δεν μου λέει κάτι
και πέρυσι ζήτησαν μείωση ωρομισθίων,ίσως όχι με ποσοστό, αλλά ξέρω επας που με την κάλυψη της διοίκησης, μοίρασαν λίγες ώρες σε πολλούς προκειμένου να φτάσουν σε κάποια άτομα που θέλανε, αυξάνοντας μάλιστα τον αριθμό των ωρομισθίων που έπαιρναν σε σχέση με άλλες χρονιές για τα ίδια τμήματα

Δυστυχώς αν και πτυχιούχοι όλοι (με μεταπτυχιακά οι περισσότεροι) και χρόνια σπουδών, δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε τον "Αλέξη που κρύβεται πίσω από τις λέξεις"...
Ουσιαστικά δίνεται το ελεύθερο στους μόνιμους (που ξέρουμε πως οι περισσότεροι απ αυτούς βρίσκονται εκεί και με τι backround) να πιέσουν τους διευθυντές τους και να πάρουν και με τη βούλα εκατοντάδες ώρες υπερωρίες, βγάζοντας μπουκιές από τα στόματα των απελπισμένων ανέργων (φουλ προσόντων) που αγωνιούν...
Κρίμα που αντιμετωπίζουμε με αφέλεια και αθωότητα μικρού παιδιού τέτοιες καταστάσεις... Πραγματικά θλίβομαι...

Καλή επιτυχία σε όλους που έχετε "ελπίδες" για πρόσληψη...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
κοιταξε,η γ βαθμια φετος μετρησε διοτι πολλοι ωρομισθιοι εμειναν ανεργοι με σχεδιο αθηνα και οπως γινεται στο ελλαδισταν πιεσαν και την μετρησε ο οαεδ...
οσο αφορα την καρτα ανεργιας,δεν μπορουσαν να βγαλουν διοτι οι απολυσεις τους αργουσαν ,μονο εαν προσκομιζαν την καρτα ανεργιας στις ενστασεις και κακως εκει τους την μετρησαν διοτι και παλι απαγορευται...

προφανως αν ξερεις τετοια ατομα αυτο εκαναν αλλα ειχαν δικαιωμα αλλοι συναδελφοι να κανουν ενσταση!

αμα θελουμε να ειμαστε στο περιπου στο ελλαδα να ειμαστε και να μην βγαινει καν προκυρηξη,αν δεν θελουν να ακολουθουν τα γραφομενα τους!

Φίλε nikikostas123 μη το ψάχνεις άλλο...
Η πίεση που ασκήθηκε ήταν τόσο μεγάλη που παρακάμφθηκαν τα πάντα... βέβαια μέσα στη συμφωνία είναι του χρόνου να μην προσμετρηθούν ώρες τριτοβάθμιας... Στην Ελλάδα ζούμε βέβαια... Ίδωμεν... 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φίλε nikikostas123 μη το ψάχνεις άλλο...
Η πίεση που ασκήθηκε ήταν τόσο μεγάλη που παρακάμφθηκαν τα πάντα... βέβαια μέσα στη συμφωνία είναι του χρόνου να μην προσμετρηθούν ώρες τριτοβάθμιας... Στην Ελλάδα ζούμε βέβαια... Ίδωμεν...

του χρονου να μετρησει και τα γαλλικα σαν ξενη γλωσσα διοτι δεν πανε καλα τα κεντρα ξενων γλωσσων...και γω να καταριεμαι τον εαυτο μου που δεν εκανα γιατι δεν ειχα μυρισει τα νυχια μου...

στα σχολεια του οαεδ το ξεφτυλισαν το πραγμα...εχουν 10 ωρες και παιζουν με ελπιδες σε 10 κατηγοριες εργαζομενων...

προσλαμβανουν πτυχιουχο μεταπτυχιακο ανεργο πολυτεκνο με μεγαλη επαγγελματικη προυπηρεσια και διδακτικη ταυτοχρονα !

βαλτε και τις ξενες γλωσσες!να κλεισουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:02:48 πμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Με χειρουργική ακρίβεια αφαιρέθηκε η επαγγελματική (από 15 έτη πήγε 7) και μπήκε και η τριτοβάθμια. Κάποιοι φιγουράρουν πρώτοι στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Με χειρουργική ακρίβεια αφαιρέθηκε η επαγγελματική (από 15 έτη πήγε 7) και μπήκε και η τριτοβάθμια. Κάποιοι φιγουράρουν πρώτοι στους πίνακες.

Χαίρομαι που κάποιοι βγάζουν επιτέλους την τσίμπλια από τα μάτια τους... έχουμε και μεις δύναμη ΑΝ ενωθούμε...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πόσες ημέρες απο την στιγμή που με καλέσουν, έχω για να απαντήσω θετικά ή αρνητικά στο αν θα πάω για δουλειά στην ΕΠΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Πόσες ημέρες απο την στιγμή που με καλέσουν, έχω για να απαντήσω θετικά ή αρνητικά στο αν θα πάω για δουλειά στην ΕΠΑΣ.

Λογικά 1η Οκτώβρη άντε 2 θα έχουν έτοιμη την πρόσληψή σου για να την υπογράψεις άμεσα. Εφόσον υπογράψεις δεν υπάρχει πισωγύρισμα.

Αν θέλεις την άποψή μου δεν πρόκειται να καλέσουν αναπληρωτές ηλεκτρολόγους (ίσως μόνο ελάχιστους στου βοδιού το κέρατο). Κι αν ακόμη όμως σε πάρουν φέτος, του χρόνου σίγουρα θα είσαι άνεργος στο παιδείας και με ποινή αποκλεισμού στον ΟΑΕΔ... Πιο πιθανό μου φαίνεται του χρόνου να διοριστείς μόνιμος, παρα να σε πάρουν αναπληρωτή...
Η παραπάνω είναι προσωπική άποψη και μόνο... Εσύ αποφασίζεις για την επόμενη κίνησή σου... Έτσι κι αλλιώς το ξέραμε όλοι μπαίνοντας στο χορό της εκπαίδευσης, ότι οι αποφάσεις μας έχουν ενίοτε πολύ (μα παρα πολύ) ρίσκο...

Καλή επιτυχία
 
 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
..............................
Ουσιαστικά δίνεται το ελεύθερο στους μόνιμους (που ξέρουμε πως οι περισσότεροι απ αυτούς βρίσκονται εκεί και με τι backround) να πιέσουν τους διευθυντές τους και να πάρουν και με τη βούλα εκατοντάδες ώρες υπερωρίες, βγάζοντας μπουκιές από τα στόματα των απελπισμένων ανέργων (φουλ προσόντων) που αγωνιούν...
...................................
Αυτό δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται!!  >:(   >:(
  

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
πέρυσι η διοίκηση είχε δώσει οδηγία αν είναι να έχει διαφορά μιας ώρας ο πρώτος από τον δεύτερο (έτσι μου είχαν πει σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους) φέτος ξέρουμε αν ισχύει ή μπορεί ο διευθυντής να δώσει από 10 ώρες και στον πρώτο και στον δεύτερο κτλπ μέχρι να φτάσει στα άτομα που θέλει;;Μπορεί κάποιος και πώς να διεκδικήσει ώρες κοντά στο πλήρες όταν υπάρχουν αρκετές ώρες της ειδικότητας τους (π.χ πάνω από 45);;

Αποσυνδεδεμένος dimdic2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πέρυσι η διοίκηση είχε δώσει οδηγία αν είναι να έχει διαφορά μιας ώρας ο πρώτος από τον δεύτερο (έτσι μου είχαν πει σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους) φέτος ξέρουμε αν ισχύει ή μπορεί ο διευθυντής να δώσει από 10 ώρες και στον πρώτο και στον δεύτερο κτλπ μέχρι να φτάσει στα άτομα που θέλει;;Μπορεί κάποιος και πώς να διεκδικήσει ώρες κοντά στο πλήρες όταν υπάρχουν αρκετές ώρες της ειδικότητας τους (π.χ πάνω από 45);;

Οδηγίες πρόσληψης 2013-2014

Παράγρ. 10

Σε περίπτωση που ένας ωρομίσθιος εκπαιδευτικός αναλάβει έργο και σε δεύτερη ΕΠΑΣ του ίδιου νομού (δεν υπάρχουν νομοί πλέον), προκειμένου να συμπληρώσει το ωράριό του, θα πρέπει να γίνει.....κλπ...κλπ...κλπ....
'Αρα, μιλάνε για φουλάρισμα ωραρίων.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159457
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.